bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dua, Ayet, Hadis

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-08-2009, 01:26   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dua Edelim Arkadaslar

Dua Edelim ArkadaslarBerat gecesi duasi rabbim kabul etsin bu gece edilen dualariacilan elleri geri cevirmesin insallah...
Euzü billahi mine’ş-şeytani’r-racîm
Bismillahi’r-rahmani’r-rahîm

Ey Bizleri varlığa erdiren
Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran
Güzeller Güzeli Rabbimiz!
Sana sonsuz hamd ü senalar olsun.

Kainatın İftihar Tablosu peygamber efendimize Sonsuz salât ü selam olsun.

Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek berat ve gufran gecesinde bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:

1. YA İLAHE’L-ALEMİN!

Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs'ati genişliğindeki kapına dayanıyor şu mübarek berat gecesinde bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Hâlimiz Sana ayan söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. icabet buyur ey Rahîm ü Rahmân!

2. EY ÇARESİZLER ÇARESİ!

Senin dualara icabet etme mecburiyetin yoktur; ama bizim ona ihtiyacımız hissettiklerimizden de çoktur. Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur.
Ciddi bir yol almış sayılmasak da yıllar var hep yollardayız. Ufkumuz gam ve kederle tülleniyor. Önümüzdeki engebeler beşer takatini aşkın görünüyor. Ümmet-i Muhammed (aleyhissalatü ve’t-teslîmât) perişan derbeder ve ızdırap içinde.. müslümanlık gelenek ve göreneklerin darlığına mahkum.. ibadet ü tâat kültür televvünlü.. duygular düşünceler fantezilere emanet.. mücadelelerin esası da çıkarlar menfaatler ırkî mülahazalara dayalı. Sen bizlere çıkar yol lutfeyle ya rabbi!

3. YA RAB!

Önümüzdeki şu upuzun hayat yolculuğunda bizi kendi idrak ve ihsaslarımızın darlığıyla başbaşa bırakma; akıllarımızı inhiraf ve sürçmelerden nefislerimizi cismânîliğin baskılarından gönüllerimizi de hevâ ve heveslerin öldürücü oklarından sıyanet eyle. Kapının kullarını; ilimde kibir u gururdan ibadette riya ve gafletten ve duygularına renk attıran ülfetten koru. Senin yolunda yürüyor gibi görünüp Senden uzaklaşmak kurbet atmosferinde içiçe firkat yaşamak hep rızadan söz edip gazap arkasından koşmak ne acıdır! Sen bizi kazanç yolu sanılan bu tür haybet vadilerinde ömür tüketmekten muhafaza buyur ya Rabbi.

4. EY GÜNAHLARI BAĞIŞLAYAN!

Şu mübarek gece hürmetine Bizleri bağışla öyle bir dünyada hayata gözlerimizi açtık ve öyle bir alemde yaşıyoruz ki önümüzde tuzak arkamızda tuzak; uğrayıp geçtiğimiz her yerde nefis şeytan ve aynı takımdan binlerce ifrit ağını germiş av bekliyor; yol boyu yüzlerce fitne ocağı ve isi-dumanı gelip sinelerimize oturuyor. İnayetine ihtiyacımız açık çaresizliğimiz her halimizden belli; bizleri yara-bere almadan hedefe ancak Sen ulaştırabilir ve bu güne kadar elli defa çatlamış kırılmış ruh dünyamızı da ancak Sen tamir edebilirsin. İçimizi Sana döküyor kusurlarımızı Sana açıyor ve bize yeniden insan olma yollarını göstermeni diliyoruz ya Rabbi!

5. EY KENDİSİNE YÜKSELEN ELLERİ BOŞ ÇEVİRMEYEN!

Bir süre ayrı düştükten sonra dönüp Sana gelenleri kovmayacağını vadediyorsun. Sana yönelenlere hep “Gelin gelin” diyorsun. Ey Rab! Böyle emekleye emekleye sürünmeyi de gelme kabul edeceksen müsaade buyur “Biz de geldik” diyelim. Geldik ve Sana yolların amansızlığını nefis şeytan ve hevânın imansızlığını bizim de dermansızlığımızı şikayet ediyoruz. Bilhassa her zaman hatalara açık duran mâsiyetlere meyyal bulunan ve ululuğuna karşı hep saygısız davranan serkeş nefsimizi Sana şikayet ediyoruz. Sen bizleri nefsin ve şeytanın şerrinden muhafaza buyur ya rabbi!
Bizleri büyük-küçük hatalardan günahlardan ve emirlerine karşı isyan kokan tavır ve davranışlardan arındır.. ya Rabbi
lisanlarımızı yalandan gıybetten Senin sevmediğin
hoşnut olmadığın bütün kirli sözlerden temizle..
kalblerimizi gösterişten ve iki yüzlülükten muhafaza buyur ya Rabbi!
Her hal ve tavrımızı rızan istikametinde eyle..
niyetlerimizi ihlaslı kıl
ve bize lütfettiğin bütün şeylerde de bereket ihsan eyle ya Rabbi!

6. EY TALİHSİZLERİN SIĞINAĞI EY ÂCİZLERİN GÜÇ KAYNAĞI EY DERTLİLERİN TABİBİ VE EY YOLDA KALMIŞLARIN YOL GÖSTERENİ!

Şu anda duygularımız derbeder davranışlarımız ahenksiz ruhlarımız kirli ayaklarımız titrek ellerimiz mefluç çoğumuz itibarıyla ümitlerimiz sarsık havalar boz-bulanık mağripler hicranla tül tül maşrıklar lütfuna kalmış... İşte böyle bir dağınıklık içinde Sana geldik. Böyle gelenlerin ilki değiliz sonuncusu da olmayacağız. Rahmetin bu garip pişmanların ümit kapısı bizler de bu kapının önündeki liyakatsiz dilenciler. Şimdiye kadar gelip Senin kapında ihtiyaç izhar edenlerden boş dönen hiç olmamış; hiçbir kaçkın ve pişman da o kapıdan kovulmamıştır. O kapı Senin kapın onun başkalarından farkı da her gelene affındır. Bizi hilm ü silminle güçlendir. Zalimlere de varlığını duyur.

7. EY HER DUADA BULUNANA İCABET EDEN ULULUK TAHTININ SULTANI!
Şu mübarek berat gecesinde binler yüz binler Senin karşında divan durarak ellerimizi Sana açıyor ve külliyet kesbetmiş niyaz edalı soluklarımızla kullarına her zaman açık bulunan hiç olmazsa aralık duran rahmet desenli kapının tokmağına inleyerek dokunuyor ve "Biz geldik" diyoruz. Herkesi ve her şeyi görüp gözettiğine her sese ve herkese merhamet ettiğine gönülden inanarak kaçkınlığımızı muvakkat dahi olsa görmüyor günahlarımızı af çağlayanların içinde tasavvur ediyor karıştırdığımız haltlara değil Senin afv u safhına bakıyor ve ümitlerimizi ona bağlıyoruz; Enîsimiz Sen isen çevrenin vahşetinden bize ne! Her yanda şeytan ve avenesi içten içe homurdanıp duruyorlarmış Sen bizimle olduktan sonra ne ifade eder ki! Sen her şeyin biricik hâkimisin ve hükmünü engelleyecek bir güç de yoktur. Sen saltanat dairen içinde en küçük şeyleri görür en cılız sesleri işitir hiçbir şeyi ve hiçbir kimseyi cevapsız bırakmazsın.

8. EY YÜCELER YÜCESİ!

Sen biliyorsun biz de bunun farkındayız; ömrümüzün hasenât kefesi bomboş pek çoğumuz itibarıyla bir ihlâs bezginliği içindeyiz. Çoğumuz gafil bedbin dünsüz-yarınsız sefil birer hâlzede gibi aktüalite ile iç içeyiz. Her hâlimizde âlâyiş gösteriş köpük köpük hevâ ve heves; sürekli zevk u sefâya makama mansıba şöhrete şana ve dünyevî hülyalara oynuyoruz. Yığınların rüya ve hülyaları ekonomi ve refah; taptıkları da dolar dinar ve euro. Ruhlar meflûç kalbler kötürüm basîret âmâ düşünceler kirli davranışlar da tam buna göre... Gece ve gündüz gibi iki yüzlü yaşıyoruz ak görünüyor kapkara davranıyoruz; idare ve siyaset deyip hem ışık türküleri söylüyor hem de karanlık ağıtları mırıldanıyoruz. Devirlere dönemlere göre renkten renge giriyor bukalemunları şaşırtacak mârifetler (!) sergiliyor ve aldatmayı beceri kabul ediyoruz.

9. EY RAB!

Ellerimiz-ağızlarımız gözlerimiz-kulaklarımız dillerimiz-dudaklarımız yaratılış gayelerinden fersah fersah uzak ve âdeta nankörlüğe kilitli; eller memnû meyvelerde ağızlar harama açık duruyor; gözler başkalarının kusur müfettişi.. yalan revaçta hıyanet âdiyattan bir şey hakkın ismi var sadece; adalet "sayyâd-ı bîinsaf"ların hazırladığı kapanların önüne saçılmış birkaç dane gibi bir şey; vefa Kafdağı'nın arkasında ahde hürmet unutulup da bir köşede kalmış; buna karşılık haksızlık firavunları utandıracak dorukta. Makam sevgisi şöhret hissi rahat etme düşüncesi tenperverlik duygusu boyunlarımızda âdeta çelikten bir kement; her biri birer gayya olan bu duygulardan bir türlü kurtulamıyor ve mahiyet-i nefsü'l-emriyemize göre kendimiz olamıyoruz. Dünya ve ukbâ kazancı adına ne ciddî bir hesap ne de tutarlı bir plâna sahibiz. Kazançlar kuşağında sürekli kaybediyoruz; kaybederken de muhtemel daha kötü durumlarla teselli olmaya çalışıyoruz. Zamanı suçlama şartlara lânetler yağdırma da ayrı bir avunma yolu.
Bütün bunlara rağmen ya Rab! bizi bize bırakmaman en büyük dileğimiz. Kendimiz edip kendimiz bulsak da rahmetin istihkaklarımıza lütuf televvünlü haklar bahşedecek vüs'atte. Sen bizlere lütfunla muamelede bulun ya Rabbi!
Dua edenlere cevap veren Sen ızdırapları dindirip ihtiyaçları gideren Sen devrilenleri kaldırıp doğrultan Sen çatlayıp kırılanları sarıp-sarmalayıp tedavi eden de Sensin! Senden ayrı kalışımız ruhumuza renk attırdı; nefsânîlik ve gaflet ibadetlerimizin mânâ ve özünü alıp götürdü; samimiyetsizlik dualarımızın kolunu-kanadını kırdı. Sinelerimiz bomboş düşüncelerimiz tutarsız kalbî ve ruhî hastalıklarımız bizi yere sermek üzere.. Var eden Sensin yok eden de Sen; uzak tutan Sensin yaklaştıran da Sen; Sen bizi biz etmeseydin biz bu duyduklarımızı duyamaz ve bize imanın neş'esini tattırmasaydın şu söylediklerimizi mırıldanamazdık. Verdiklerin vereceklerinin referansı; diliyor ve dileniyoruz bize yakınlığını duyur ve benliğimizde Sana karşı yaklaşma heyecanları uyar.

10. EY RAB!

Elimizden tut dostlarının yüzüne baktığın gibi bize de rahmetinle teveccühte bulun.. iç dünyamızı varlığının ziyasıyla nurlandır ve bizi Sensizliğin zulmetlerinden zindanlarından halâs eyle; halâs eyle ve eşiğine baş koymuş kapının şu sadık kullarını yalnız bırakma. Senden kalblerimize ışık iradelerimize güç düşüncelerimize istikamet niyetlerimize de hulûs istiyoruz. Bizleri iç dünyamızla yeniden inşa ederek ruhlarımıza ahsen-i takvîm sırrını duyur.

11. EY AFFI TECZİYESİNİN ÖNÜNDE RAHMET TAHTININ SULTANI!

Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca günahkarın affedileceği bu mukaddes berat gecesinde bizleri de bağışla öyle bir dünyada hayata gözlerimizi açtık ve öyle bir âlemde yaşıyoruz ki önümüzde tuzak arkamızda tuzak; uğrayıp geçtiğimiz her yerde nefis şeytan ve aynı takımdan binlerce ifrit ağını germiş av bekliyor; yol boyu yüzlerce fitne ocağı ve isi-dumanı gelip sinelerimize oturuyor. İnayetine ihtiyacımız açık çaresizliğimiz her hâlimizden belli; bizleri yara-bere almadan hedefe ancak Sen ulaştırabilir ve bugüne kadar elli defa çatlamış kırılmış ruh dünyamızı da ancak Sen tamir edebilirsin. İçimizi Sana döküyor kusurlarımızı Sana açıyor ve bize yeniden insan olma yollarını göstermeni diliyoruz.

Ey yüceler yücesi!
Efendimiz Hazreti Muhammed’e
Muallâ aile efradına
ve bütün ashab-ı güzînine
salât u selam ederek bunları Senden dileniyoruz; dualarımızı kabul buyur ya rabbi!..
amin amin amin
velhamdü lillahi Rabbil alemine’l-fatiha


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, mormavi adlı üyemize teşekkür etti.
incitanesi (05-08-2009), Jülyet (05-08-2009)

Alt 05-08-2009, 01:28   #2 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Dua Edelim Arkadaslar
Allah'ım duası kabul olunan kullarından eylesin ''amin''


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, incitanesi adlı üyemize teşekkür etti.
Jülyet (05-08-2009), mormavi (05-08-2009)

Alt 05-08-2009, 01:28   #3 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

DUA

Regaiple Miraçı idrak ettikten sonra
Bu geceye ulaştık affet bizi Allah’ım!
Yüce kapına geldik tövbe ettikten sonra
Bir çok suça bulaştık affet bizi Allah’ım!

Şu dünya aramıza bir çok engeller koydu
İnsanlar şeytan ile kendi nefsine uydu
Tekrar sana döndüler tekrar çağrını duydu
Ya Rab biz sana koştuk affet bizi Allah’ım!

Ya Rab bu sana koşan günakkar kullarındır
Günah borç ve cezadan sen bizleri arındır
Birlik dirlik içinde halkımızı barındır
Bizler hududu aştık affet bizi Allah’ım!

Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin dedin
Bize vesile kıldın bu geceyi lütfettin
Her şeyi kuşatmıştır kapsamıştır rahmetin
Rabbim sana el açtık affet bizi Allah’ım!

Ramazan-ı şerife günahsız ulaşalım
Yüce peygamberinle cennette buluşalım
Hamd sancağı altında gölgede dolaşalım
Rabbim yolunu seçtik affet bizi Allah’ım!

Öfke nefreti ve kini ihraç et kalbimizden
Hoşgörü anlayışı eksik eyleme bizden
Sana layık kul eyle razı ol hepimizden
Rabbim sana yaklaştık affet bizi Allah’ım!

Rabbim tövbe eyledik tövbemizi kabul et
Rızık isteyin dedin sen rızkımızı bol et
Hastalara şifa ver bizi hayırlı kul et
Rabbim sana el açtık affet bizi Allah’ım!
Mikdat Bal


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, mormavi adlı üyemize teşekkür etti.
incitanesi (05-08-2009), Jülyet (05-08-2009)
Alt 05-08-2009, 01:30   #4 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart


Resul-u Ekrem buyurmuslar...

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? buyurur."
(İbn Mâce)


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Jülyet (05-08-2009)
Alt 05-08-2009, 01:32   #5 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

DUA...

Dua Edelim ArkadaslarBerat Gecesi duası nasıl yapılmalı?
Berat Gecesi Duası
Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
“Allahım azabından affına gazabından rızana sığınırım Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin.”11
Berat Duası
Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
“Allahım şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki ‘Allah dilediğini siler yok eder dilediğini de sabit bırakır Levh-i Mahfuz Onun katındadır.”12
Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Jülyet (05-08-2009)
Alt 05-08-2009, 05:00   #6 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

içimizde yatan Allah sevgisinin dışa yansıması
teşekkür edrim dualr içn çok makbula geçti


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
mormavi (05-08-2009)
Alt 05-08-2009, 08:29   #7 (permalink)
 
jumaru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

hepınızın kandılı mubarek olsun dualarınızda unutmayın


jumaru isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
mormavi (05-08-2009)
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dua Edelim Arkadaslar

Dua Edelim Arkadaslar konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dua, Ayet, Hadis forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gökhan Tepe Dans Edelim Şarkı Sözü Bkmlyz Yerli Şarkı Sözleri 0 20-06-2009 03:20
Gelin DUA Edelim mormavi Dua, Ayet, Hadis 3 19-06-2009 07:25
merhaba arkadaslar şerife Tanişma Forumu 4 21-09-2008 04:18
zikir edelim elif İlahiler 0 15-07-2008 02:12
Örgüye başlarken bunlarada dikkat edelim Forum Ana Örgü Teknikleri 0 05-03-2008 09:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats