bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dua, Ayet, Hadis

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2008, 09:28   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hadis-i Şerif Lugatı

Hadîs Âlimi (Muhaddis):
Hadîs-i şerîf sahasında mütehassıs kimse. Çok sayıda hadîs toplayıp senet ve metinleriyle ezberleyen râvilerin cerh ve ta'dîl (güvenilir olup olmadıkları) noktasından durumlarını bilen bu ilimde ihtisas kazanıp kitaplar yazmış olan âlim. Muhaddisin çoğulu muhaddisîn'dir.


Hadîs İmâmı:
Üç yüz binden çok hadîs-i şerîfi râvîleri (rivâyet edenleri nakledenleri) ile birlikte bilen büyük hadis âlimi. Buna hadîs müctehidi de denir.


Hadîs-i Âhâd:
Hep bir kimse tarafından rivâyet edilen bildirilen müsned-i muttasıl (Resûlullah efendimize varıncaya kadar rivâyet edenlerden yâni nakledenlerden hiçbiri noksan olmayan) hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Âmm:
Herkes için söylenmiş hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Cibrîl:
Peygamber efendimiz Eshâbı (arkadaşları) ile otururlarken Cebrâil aleyhisselâmın insan sûretinde gelip; İslâm'ı îmânı ve ihsânı sorduğunda Resûlullah efendimizin verdiği cevabları bildiren hadîs-i şerîf.


Hadîs-i Garîb:
Yalnız bir kişinin bildirdiği sahîh hadîs. Yahut aradaki râvîlerden (nakledenlerden) birine bir hadîs âliminin muhâlefet ettiği hadîs.


Hadîs-i Hâs:
Bir kimse için söylenmiş hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Hasen:
Bildirenler (râvîler) sâdık (doğru) ve emîn (güvenilir) olmakla beraber hâfızası anlayışı sahîh hadîsleri bildirenler kadar kuvvetli olmayan kimselerin bildirdiği hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Kavî:
Resûlullah efendimizin söyledikten sonra peşinden bir âyet-i kerîme okuduğu hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Kudsî:
Mânâsı Allahü teâlâ tarafından kelimeleri ise Resûl-i ekrem sallallâhü aleyhi ve sellem tarafından olan hadîs-i şerîfler. Hadîs-i kudsîleri söylerken Peygamber efendimizi bir nûr kaplardı ve bu hâlinden belli olurdu. (Abdülhak Dehlevî)


Hadîs-i Maktû':
Söyleyenleri (râvîleri) Tâbiîn-i kirâmakadar bilinip Tâbiîn'den rivâyet olunan hadîs-i şerîfler. Tâbiîn'den rivâyet edilen bildirilen maktû' hadîslerin sonraki râvîleri (nakledenleri) Ehl-i sünnet âlimlerinden iseler bunlar hakîkaten hadîs-i maktû'dur. Mevdû sanmamalıdır. (İbn-i Kudâme-Buhârî)


Hadîs-i Mensûh:
Peygamber efendimiz tarafından ilk zamanda söylenip sonra değiştirilen hadîsler.


Hadîs-i Merdûd:
Mânâsı olmayan ve rivâyet şartlarını taşımayan söz.


Hadîs-i Meşhûr:
İlk zamanda bir kişi bildirmişken ikinci asırda şöhret bulan yâni bir kimsenin Resûl-i ekremden o kimseden de çok kimselerin ve bunlardan dahî başka kimselerin işittiği hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Mevdû:
Bir hadîs imâmının şartlarına uymayan hadîs-i şerîfler. Bir müctehid (âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîflerden hüküm çıkaran âlim) bir hadîsin sahîh (doğru) olması için lüzûm gördüğü şartları taşımıyan bir hadîs için; "Benim mezhebimin usûlünün kâidelerine göre mevdûdur" der. Yoksa; "Resûlullah'ın sallallah ü aleyhi ve sellem sözü değildir" demez. (Dâvûd-ül-Karsî)


Hadîs-i Mevkûf:
Eshâb-ı kirâma kadar râvîleri (nakledenleri) hep bildirilip sahâbî olan râvînin Resûl-i ekremden işittim demeyip böyle buyurmuş dediği hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Mevsûl:
Sahâbînin (Resûlullah efendimizin arkadaşları); "Resûlullah'tan işittim böyle buyurdu" diyerek haber verdiği hadîs-i şerîfler. Bunda Resûl-i ekreme kadar rivâyet edenlerin hiç birinde kesinti olmaz.


Hadîs-i Muddarib:
Kitab yazanlara çeşitli yollardan birbirine uymayan şekilde bildirilen hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Muhkem:
Te'vîle (yoruma açıklamağa) muhtaç olmayan hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Mu'allak:
Baştan bir veya birkaç râvîsi(rivâyet edeni nakledeni) veya hiçbir râvîsi belli olmayan hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Munfasıl:
Aradaki râvîlerden (nakledenlerden) birden ziyâdesi (fazlası) unutulmuş olan hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Müfterâ:
Müseylemet-ül-Kezzâb'ın ve ondan sonra gelen münâfıkların (kalbiyle inanmayıp sözleriyle inandık diyenlerin) zındıkların (kâfirlerin) müslüman görünen dinsizlerin uydurma sözleri. Ehl-i sünnet âlimleri (Resûlullah efendimiz dört halîfesinin ve ashâbının arkadaşlarının yolunda olan âlimler) müfterâ hadîsleri aramış bulmuş ve ayırmışlardır. Din büyüklerinin kitablarında böyle sözlerden hiçbiri yoktur.


Hadîs-i Mürsel:
Sahâbe-i kirâmın ismi söylenmeyip Tâbiîn'den (Sahâbeyi görenlerden) birinin doğruca Resûl-i ekrem buyurdu ki dediği hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Müsned-i Münkatı':
Sahâbîden başka bir veya birkaç râvîsi (nakledeni) bildirilmeyen hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Müsned-i Muttasıl:
Peygamber efendimize kadar râvîlerden (nakledenlerden) hiçbiri noksan olmayan hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Müstefîz (Müstefîd):
Söyleyenleri üçten çok olan hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Müteşâbîh:
Te'vîle (açıklamaya yorumlamaya) muhtâç olan hadîs-i şerîfler.


Hadîs-i Mütevâtir:
Bir çok Sahâbînin Peygamber efendimizden ve başka bir çok kimsenin de bunlardan işittiği ve kitâba yazılıncaya kadar böyle pek çok kimsenin haber verdiği hadîs-i şerîfler. Mütevâtir hadîsleri rivâyet edenlerin yalan üzerinde sözbirliği yapmaları müm kün değildir. Hadîs-i mütevâtire muhakkak inanmak ve bildirilenleri yapmak lâzımdır. İnanmayan kâfir olur îmânı gider. (İbn-i Âbidîn)


Hadîs-i Nâsih:
Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem efendimizin son zamanlarında söyleyip önceki hükümleri değiştiren hadîs-i şerîfleri.


Hadîs-i Sahîh:
Âdil ve hadîs ilmini bilen kimselerden işitilen müsned-i muttasıl (Resûl-i ekreme kadar rivâyet edenlerin hepsi tam olup noksan bulunmayan) mütevâtir (bir çok sahâbînin rivâyet ettiği) ve meşhûr (önceleri bir kişi bildirmişken sonraları şöhret bulan) hadîsler.


Hadîs-i Şâz:
Bir kimsenin bir hadîs âliminden işittim dediği hadîs-i şerîfler. Hadîs-i şâzlar kabûl edilir fakat sened (vesîka) olamazlar. Âlim denilen kimse meşhûr bir zât değilse kabûl olunmazlar.


Hadîs-i Zaîf:
Sahîh ve hasen olmayan hadîs-i şerîfler. Zaîf hadîsi bildirenlerden birinin hâfızası adâleti gevşek olur veya îtikâdında (inancında) şübhe bulunur. Zaîf hadîslere göre fazla ibâdet yapılır; fakat ictihâdda bunlara dayanılmaz.


alıntı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-05-2008, 03:25   #2 (permalink)
 
VuSLaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Emeğine sağlık canım güzel faydalı paylaşım Allah razı olsun.


VuSLaT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
hadisi, serif, lugati

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hadis-i Şerif Lugatı

Hadis-i Şerif Lugatı konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dua, Ayet, Hadis forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats