bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dua, Ayet, Hadis > Duaların Esrarı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-09-2010, 11:20   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ayet'el Kürsi

Ayet'el Kürsi


Ayet'el Kürsi
Ayet'el Kürsi'nin Orjinal Yazılışı:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

اَللهُ لآ اِلَهَ اِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَاْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَهُ مَا فِي السَّمَوَاتِ وَمَا فِي اْلاَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ اِلاَّ بِاِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ اِلاَّ بِمَا شَآءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَوَاتِ وَاْلاَرْضَ وَلاَ يَؤُدُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ


Ayet'el Kürsi'nin Okunuşu


Bismillahirrahmanirrahim.

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ tehuzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yesfeu indehû illâ biiznihi. yalemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne biseyin min ilmihî illâ bimâ sâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hifzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm


Ayet'el Kürsi'nin Anlamı


Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adı ile.

Allah kendinden başka hiçbir ilâh yokdur. (O) Hayy ve Kayyûmdur. Onu ne bir uyuklama ne de bir uyku tutabilir. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Onundur. Onun izni olmadan nezdinde kim şefâ’at edebilir? O (yaratdıklarının) önlerindeki ve arkalarındaki gizli ve âşikâr her şeyi bilir. Onun ilminden yalnız kendisinin dilediğinden başka hiçbir şey kavrayamazlar. (Mahlûkatı). Onun kürsüsü gökler ve yeri kaplamışdır. Bunların (yerin ve göğün) koruyuculuğu Ona ağır da gelmez. O çok yüce çok büyükdür.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (08-09-2010)

Alt 07-09-2010, 11:21   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ayet'el Kürsi
Âyet-el Kürsi'nin İmanı Koruyan Sırrı

Onk. Dr. Haluk Nurbaki

Bilindiği gibi îmânın temeli Tevhiddir. İnsanlar îmân ettikten sonra Tevhide karşı sıcak ilgilerini korumak zorundadır. Ancak hâdiseler karşısında özellikle günlük yaşamın akışı çoğu kere nefsin tevhide saygısını sarsar ve de zaman içinde iman yavaş yavaş solar. Bu sarsıntının temelindeki yanılgıların tümünü Âyet-el Kürsî yok etmektedir.

Şimdi îmânımızı tehdit eden noktalara bir göz atalım. İmân edip tevhidi tasdik ettikten sonra yani Allah'tan başka güç olmadığını tasdik ettikten sonra günlük hayatımızda hâlâ bazı etkileri güç sanırız. Bunun en çok rastlanan örneği paradır. Paranın bir benzeri siyasî güçlerdir. İnsanlar tâ Hz. İbrahim devrinden beri siyasî güçlere teslim olmuş bunları kaderlerini etkileyen kuvvetler olarak görmüşlerdir. Tüm peygamberler bu yanlış kanaati silmek için mücadele vermişlerdir. Ancak İslâm tevhidi imana gerçek netliği getirmiştir. İşte Âyet-el Kürsî özellikle üçüncü bölümde maddeler halinde açıkladığımız cümlelerle zahirdeki etkiler karşısında yanılgıya kapılmamamızı emrediyor. Ayet-el Kürsî okuyan bir insan onun kalbe verdiği mesajları aracılığı ile tevhide sarılır ve hiç şaşmaz. Böylece Ayet-el Kürsî'nin koruyucu hikmetindeki en önemli sır tahakkuk eder.

Ancak Âyet-el Kürsî'nin koruyucu hikmetindeki mânâyı çok iyi anlamamız gerekiyor. Çünkü buradaki hikmetler tüm Kur'an için geçerlidir. Yani Âyet-el Kürsî olsun Kur'an olsun hem kelimelerdeki bilimsel mana hikmeti ile hem de kalpteki mânâ operasyonuyla hidâyet verir.

Hatıra gelebilir ki on satırlık bir âyet nasıl olurda yanlışları yok eder belâ ve şerleri durdurur?

Bu konuda son yıllarda çok önemli bir bilimsel tespit yapıldı. Çağımızın en büyük matematikçisi sayılan Prof. Martin Gardner kaleme aldığı "Duanın fiziği" isimli kitapta konuyu bilimsel analize tâbi tutuyor.

Bilindiği gibi nükleer fiziğin temel yasalarından biri belirsizlik teorisidir. Buna göre: Atom çekirdeğinde belli bir zaman diliminde ortaya çıkacak fizik olayları önceden kestiremeyiz. O halde maddenin temel ünitesindeki olaylar nasıl bir âhenkle yürüyebiliyor? Bilimsel sonuç önceden bilinmeyen bir irade kudretinin maddenin özünde tüm olayları an be an yönetmesi gerçeğidir. İşte Prof. Gardner bu noktada gönüllerdeki isteklerin bir anlamda duaların ilâhî kudret indinde itibar görmesi halinde kadere yansıyacağını vurgulamaktadır.

Bu bilimsel tespitin bizim açımızdan önemi Âyet-el Kürsî'nin okunduğu zaman kalpteki dirilik halinde akıl almaz âhenkleri yansıtacağı gerçeğidir.

Âyet-el Kürsî'nin îmân zaaflarından koruyan gücünün ne kadar önemli olduğunu unutmayınız. Îmânınızda bir solgunluk hissettiğiniz zaman hemen ilâhî bir nimet olan Âyet-el Kürsî'ye sarılın ve defalarca okuyun.

Ancak hiç hatırdan çıkarmamamız gereken önemli konu. Âyet-el Kürsî'nin bilimsel tanımları içinde tevhid konusunda hataya sapmamamızın gereğidir.

Yani Allah'tan gayri etkilere kulluk etmemeliyiz. Âyet-el Kürsî'nin koruma sırrı tevhid sırrında gizlidir. Âyet-el Kürsî'nin bu hikmeti iç içedir âyet okundukça iman güçlenir. İman güçlendikçe Âyet-el Kürsî'nin hıfzı eman hikmeti bizi himayesine alır.

Namazlardan sonra ve tesbihten önce âyet-el Kürsî okumamızın bir büyük hikmeti ise bir tarz iman tazelemedir. Asr-ı Saadet'teki yüce İslâm yıldızlarının çağımız müminlerinden en önemli farkı tevhid deki ihlâstır. Tek tek bu yücelerimizi hatırlarsak onların cesareti merhameti ve sehâlarındaki güçlülük hep Âyet-el Kürsî'nin tanımladığı tevhide ihlâsdan gelmektedir.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (08-09-2010)

Alt 09-09-2010, 12:05   #3 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bismillahirrahmanirrahim.

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ tehuzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yesfeu indehû illâ biiznihi. yalemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne biseyin min ilmihî illâ bimâ sâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hifzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm. Sadekallahül aziym


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 28-03-2011, 03:29   #4 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ayet-el Kürsi duasının anlamı
Ayetel Kürsi duasının faziletiOkunusu:

- Allahu lâ ilâhe illâ hu elhayyul kayyum lâ te’huzûhu sinetün velâ nevm lehu mâ fiys semâvâti ve mâ fiylard men zelleziy yesfeu indehu illâ biiznih yâ’lemu ma beyne eydiyhim ve ma halfehüm velâ yuhiytune bisey’in min ilmihî illâ bimâ sa’ vesiâ kürsiyyühüs semâvâti vel arda velâ yeuduhu hifzuhuma ve huvel âliyyül aziym.’

Anlami:

ALLAH ki Tanri yoktur ancak O vardir diridir ve kendi kendine kâimdir; ne uyuklamasi ne de uyumasi sözkonusudur; yerde ve göklerde ne varsa O’nun içindir; O’nun katinda kim sefaat edebilir ki izni olmaksizin; bilir önlerinde ve arkalarinda olanlarin hepsini; izni olmadan ilminden bir seyi kapsamak mümkün degildir; kürsüsü semâlari ve yeri içine almistir; korumasi disinda bir sey kalamaz; yüce ve azamet sahibidir.

Ayet-el Kürsi duasının faziletini anlatan hadisler
(Âyet-ül kürsi âyetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp mutlaka çıkar.) [Hâkim]

(Âyet el kürsi Kur’an-ı kerimin dörtte biridir.) [Ebu-ş-şeyh]

(Evinde Fatiha ve Âyet-el kürsi okuyana o gün cin ve şeytan zarar veremez. Nazar değmez.) [Deylemi]

(Yatarken Âyet-el kürsi okuyana şeytan yaklaşamaz.) [Şevahid-ün-nübüvve]

(Her farz namazdan sonra Âyet-el kürsiyi okuyanın Cennete girmesi için hiçbir engel yoktur.) [Nesai İbni Hibban Beyheki Taberani]

(Evinden çıkarken Âyet-el kürsi okuyana yetmiş melek evine dönünceye kadar dua ve istiğfar eder.) [Ey oğul ilmihâli] (Araçlara binince de Âyet-el kürsi okumak kazayı belayı önler.)

Âyet-el kürsiyi ihlas ile okuyanın insan ve hayvan hakları ve farz borçlarından başka bütün günahları af olur. Yani tevbeleri kabul olur. (İslam Ahlakı)

Hazret-i Ali (Kabir azabından kurtulmak için Âyet-el-kürsiyi çok okumalı) buyuruyor. (Zühre-tür-Riyaz)

Ey Oğul İlmihali’ndeki hadis-i şerifler de şöyledir:
(Namazdan sonra Âyet-el kürsiyi okuyana her harfi için 40 sevap verilir.)

(Bir kişi namazdan sonra hemen bir defa Âyet-el kürsiyi okusa o âyet Arş-ı alaya kadar gider ve orada durmadan hareket ederek "Ya Rabbi beni okuyan kulunu affet!" der. Hak teâlâ mekandan ve cihetten münezzeh olarak "Ey meleklerim şahit olun namazdan sonra Âyet-el kürsiyi okuyan kulumun günahlarını affettim" buyurur.)

(Evinden çıkarken Âyet-el kürsi okuyana 70 melek evine dönünceye kadar dua ve istiğfar eder.)

(Farz namazı bitirdikten sonra bir kere Âyet-el-kürsiyi okuyup 33 kere Sübhanallah 33 kere Elhamdülillah 33 kere Allahü ekber bir kere de La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehülmülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir diyenin günahlarını Hak teâlâ affeder.)


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 28-03-2011, 10:39   #5 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bismillahirrahmanirrahim.

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ tehuzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yesfeu indehû illâ biiznihi. yalemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne biseyin min ilmihî illâ bimâ sâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hifzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

Sadakallhulazim.nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ayet'el Kürsi

Ayet'el Kürsi konusu, Dua, Ayet, Hadis / Duaların Esrarı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ayetel kürsi arapça, ayetel kürsi arapça yazılışı, ayetel kürsi son cümlesi, ayetel kürsi yazılışı, arapça ayetel kürsi, bismillahirrahmanirrahim, ayetel kürsi arapçası, ayetel kürsi hat, ayetel kürsinin son cümlesi, ayetel kürsi arapca, ayetel kürsi duası arapça yazılışı, ayetel kursi arapça, ayetel kürsinin bize verdiği mesajlar, ayetel kursi arapca, ayetel kürsi arapca yazilisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ayet-el Kürsi' nin İmanı Koruyan Sırrı ! nurküllü Duaların Esrarı 1 13-07-2010 02:41
Ayet'el Kürsi-ilaclarin en iyisi Mahperver Dua, Ayet, Hadis 0 25-01-2010 01:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats