bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dua, Ayet, Hadis > Duaların Esrarı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-12-2010, 01:30   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Besmele'nin fazileti

Besmele'nin fazileti


Besmele'nin fazileti

Besmele'nin Fazileti

İlk yazılan Besmeledir. Âdem aleyhisselama ilk gelen Besmeledir. Müminler Besmele yardımı ile Sırattan geçer. Cennet davetiyesinin imzası Besmeledir. Peygamber efendimiz (Hoca çocuğa Besmele okur çocuk da söyleyince Allahü teâlâ çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır) buyurdu.

Euzü okumak (Euzü billâhi mineş-şeytânirracîm); besmele okumak ise (Bismillâhirrahmânirrahîm) demektir.

Hadis-i şerifte (Kur'an-ı kerime saygı göstermek Euzü okuyarak başlamakla olur ve Kur'an-ı kerimin anahtarı Besmeledir) buyuruldu. Sure okurken Euzü Besmele okunur. Âyet-i kerime okurken âlimlerin çoğuna göre yalnız Euzü okunur. Sure veya âyet okumaya başlarken Euzü okumak vacip Fatiha okumaya başlarken Besmele okumak da vaciptir. Diğer surelere başlarken Besmele okumak sünnettir.

Namazda Sübhaneke okuduktan sonra Euzü Besmele okumak sünnettir. Allahü teâlâ (Kur'an-ı kerim okuyacağın zaman E'uzü... söyle) buyuruyor. (Nahl 98)

Kesin haram olduğu bilinen bir şeyi mesela şarap içerken veya domuz eti yerken Besmele çekmek küfürdür.

İyi işlere Besmele ile başlamalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.)
[Beyheki]

(Eve girerken Besmele
çekilirse şeytan “Bu eve girmeme imkan yok” der dönüp gider.) [Tibyan]

(Amel defterinde 700 Besmele bulunanı Allahü teâlâ Cehennemden çıkarır.)
[Tergibussalat]

(Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır Allahü teâlâ da razı olur.)
[Deylemi]

(Besmele ile işe başlayanın günahları af olur.)
[İ. Rafii]

(Yemeğe Besmele ile başlayıp sonunda Elhamdülillah diyenin daha sofra kalkmadan günahları af olur.)
[Taberani]

(Besmele ile yenen yemek bereketli olur.)
[İbni Mace]

(Sıkıntıya düşen “Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse her türlü sıkıntıdan kurtulur.)
[Deylemi]

(1000 kere Besmele okuyanın dört bin büyük günahı af olur.)
[Tergibussalat]

(Soyunurken çekilen Besmele cinlere perde olur avret yerlerini göremezler.)
[İ. Ebiddünya]

(Helaya girerken çekilen Besmele cinlere perde olur avret yerlerini göremezler.)
[T. Salat]

(Besmele yazılı bir kağıdı yerden kaldıran sıddıklardan yazılır.)
[Tergibussalat]

(Besmelesiz koku sürünen şeytanlara da koku sürmüş olur.)
[İbni Sünni]

(Şeytandan korunmak için yemeğe Besmele ile başla!)
[Taberani]

(Su içerken Besmele çek bitince de Elhamdülillah de ve 3 nefeste iç!)
[İbni Sünni]

(Yemeğe başlarken Allahü teâlânın adını anın yani Besmele çekin! Başında Besmele çekmeyi unutan hatırladığı zaman "Bismillahi alâ evvelihi ve ahirihi" desin!)
[Ebu Davud Tirmizi Hâkim]

Sual: İşlere başlarken kısaca Bismillah demek yetişir mi?

CEVAP
Yetişir. [“h” harfinin iyice belli olması için] (Bismillahi) de denir. (Bismillah) demek de caizdir.

Besmele ile başlanılan iş bitince de (Elhamdülillah) demeli yani Allahü teâlâya şükretmelidir!

İbrahim suresinin (Şükrederseniz elbette nimetimi artırırım) mealindeki 7.âyet-i kerimesi ile (Az-çok bir nimete kavuşan "Elhamdülillah" derse Allahü teâlâ o kimseye bu nimetten daha iyisini verir) ve (Yiyip içtikten sonra "Elhamdülillah" diyenden Allahü teâlâ razı olur) hadis-i şerifleri nimete şükredince hem eldeki nimetin yok olmaktan kurtulacağını hem de yeni nimetlerin ele geçmesine sebep olacağını bildirmektedir. (T.Gafilin)


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, nurküllü adlı üyemize teşekkür etti.
Я (03-01-2011), nimlahza (28-03-2011)

Alt 28-03-2011, 03:27   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Besmele'nin fazileti

Besmele'nin fazileti


"Her kim Besmele-i Şerife’yi okursa O’nun için her harfine karşılık dört bin sevap yazılır dört bin günahı silinir ve kendisi dört bin derece yükseltilir"Her işe Besmele ile başlamalıdır.

Hatta Cibril (Aleyhisselam) Rasulullah'a vahiy getirince ilk olarak Bismillahirrahmanirrahim derdi.(1)

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu. Her hayırlı işe Besmele ile başlanmaz ise o işten hayır gelmez.(2)

Herhangi bir yazar kalemi eline alırken Bismillah dedimi Allah'ın (Celle Celalühu) adının yardımı ile yazıyorum sofraya oturan kişi Bismillah dedimi Allah (Celle Celalühu) isminin yardımı ile yiyorum demektir. Bunun gibi herhangi bir işin başlangıcında Besmele okunduğu zaman o işe uygun olan fiili de ifade etmiş olur.

Mevlid-i Şerif’i yazan Süleyman Çelebi başlarken Allah (Celle Celalühu) adın zikredelim evvela vacip oldur cümle iş de her Kula Allah (Celle Celalühu) adın her kim ol evvel ana her işi asan ider Allah (Celle Celalühü) ona.

Kitabına hem Allah (Celle Celalühu) İsmi Şerif’i ile başlamış hem de bunun ehemmiyetini ifade etmiştir.

Her işte evvela Allah’ın (Celle Celalühu) ismi ile başlamak vacip oldu diyor. Efendi kardeşlerim bunu iyi anlamak lazım çok iyi idrak etmek lazım. Kainatın Halikı hayat nizamı olan Hz. Kur'an-ı indirirken ilk emir olarak "Oku" buyurmuş ilmi teşvik etmiş amma nasıl okursan oku değil. Yaratan Rabb’i nin adıyla oku! buyurmuştur. Besmele’nin olmadığı Allah'ın (Celle Celalühu) anılmadığı bir ilimden kesinlikle fayda görmek mümkün değildir. Hadis-i Şerif’te ifade buyurulduğu üzere o işten hayır gelmez. Besmelesiz bir eğitim sistemiyle yetişen bir talebeden ne vatana ne millete fayda değil; zarar gelir. Bu terör cinayetler soygunlar rüşvetler... Kendi askerine silah çekmeler nasıl bir eğitimin ürünüdür.

Kurban Bayramı’nda helal paran ile aldığın Kurban Hz. Allah'ın (Celle Celalühu) emri olduğu halde Besmele çekmeden kesersen o mübarek hayvanı mundar edersin değil mi? Diğer işleride böyle düşün ve iyi anla...

Tabi ki her işde Besmele derken hayırlı olan her işde. Yoksa haram iş yaparken Besmele çekilmez haramdır.

Bir adam kumara Besmele ile başlarsa Besmele çekip zina etse içki içse sakal kesse Nauzübillah İman'ın tehlikeye sokar. Sen Mevla (Cele Celalühu) ile dalgamı geçiyorsun. Allah'ın (Celle Celalühu) adının yardımı ile bu haramı işliyorum. Demektir ki

Rabb'im şuursuzca ve gafilce söz söylemekten ve amel etmekten cümlemizi muha- faza buyursun.

Sadece Kur'an-ı Kerim’e başlarken değil tüm hayırlı işlerin başında Besmele mutlaka zikrolunmalı.

Kelime manası: Bismillahi Allah'ın (Celle Celalühu) ismi ile (başlıyorum) demektir. İsmin Cemisi Esma’dır. Mevla’ya (Celle Celalühu) dua edin (Kendinizden uydurupta taktığınız işlerle değil).

Allah (Celle Celalühu) isminin yerini hiçbir isim tutmaz yerine geçemez cemilenemez. Mevla’nın(Celle Celalühu) öz Zatı Pakı Sübhaniyesine delalet eder. Cenab-ı Hakk'ın Zatı’nı sıfatlarını fiillerini cemi olan (içine alan hepsini birden ifade eden) Lafza-i Celal’dir. Bütün Kemal sıfatlar O’ndadır. Hak ve Batıl mabutlara itlak edilen kullanılan ve cemirlenen “Tanrı“ kelimesi Allah (Celle Celalühu) lafzının yerini tutmaz. Bu isimde ne kadar terhim yapsanda yinede Mevla’ya (Celle Celalühu) delalet eder.

Bu isimde ne kadar terhim yapsanda yinede Mevla'ya (Celle Celalühu) delalet eder. Allah isminde Elif’i kaldırsan “lillah” olur. Lam’ı kaldırsan “illah” olur. İkisini de kaldırsan “Lehu”. Yine Mevla’ya (Celle Celalühu) delalet eder.

Tüm canlılar yaşamak için bu isme muhtaçtır. Nasıl yani?

Nefes alıp verirken “Hu” demiyor musun? Nefes almadan kaç dakika yaşayabilirsin?

Mevla (Celle Celalühu) canlıların yaşamasını kendi isminin söylenmesine indekslemiş.Amma kafirler bilinçsiz dediği için ecirleri olmaz. Öyle Allah ki (Celle Celalühu) Er rahman olan dünyada mü’min münafık ayırd etmeden tüm insanlara hatta tüm canlılara hakiki ve nihayetsiz rızık verici.

Allah'a (Celle Celalühu) inanmayan inkar eden bir dinsiz Rahman (Celle Celalühu) sıfatının hürmetine aç kalmamakta ve Rabb’imizin nimetlerinden istifade edebilmektedirler. Lakin ahirette böyle olmayacak Mevla(Celle Celalühu) Rahim sıfatı ile muamele yapacaktır.Yine öyle Allah ki (Celle Celalühu) Er-rahim: Ahirette yalnız ve yalnızca mü’minlere hakiki ve nihayetsiz rızık verici olan Hz. Allah (Celle Celalühu).

Rabb’im cümlemizi ahiretin ebedi nimetlerinden istifade edenlerden eylesin. Amin.

Besmele-i Şerif hakkında birçok Hadis-i Şerif’ler varid olmuştur. Biz bazısını burada zikredelim. İbn-i Abbas (Radıyallahu Anh) dan rivayet edilmiştir.

"O (Besmele) Allah (Celle Celalühu)'ın isimlerinden bir isimdir. O'nunla Allah'ın (Celle Celalühu) en büyük ismi (İsmi Azam) arasında ancak gözün siyahıyla beyazı arasındaki kadar yakınlık vardır." (3)

İbn-i Mesut (Radıyallahu Anh)'ın şöyle buyurduğu rivayet edilir.

"Her kim Allah (Celle Celalühu) 'ın ondokuz zebanisinden kendisini kurtarmak istiyorsa Besmele okusun ki Allah (Celle Celalühu) onun için Besmele’nin her bir harfinden ondokuz meleğin her birine kalkan yapsın." (4)

Safvan İbn-i; Şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir. Cinler insanların eşya ve elbiselerini kullanırlar. Sizden hanginiz bir elbise alır veya koyarsa Besmele çeksin zira Allah'ın (Celle Celalühu) ismi mühürdür." (5)

İbn-i Mesud (Radıyallahu Anh)'dan rivayet olundu ki Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: (6)

Hz.Enes (Radıyallahu Anh) dan rivayete göre Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu.

"Her kim kendisinde Besmele bulunan bir kağıdı çiğnenmesin diye tazimen (hürmetle) yerden kaldırırsa Allah'ın(Celle Celalühu) indinde Sıddıklar (en doğru kullar)’dan sayılır. Ve anne babası kafirde olsalar azapları hafifletilir." (7)

Zikrolunan Hadis-i Şerif’lerden de anlaşılıyor ki Besmele’nin faliyeti esrarı hikmeti çok büyüktür. Onu terketmek akıl karı değildir. Besmele İslam’ın bir sembolü her iyiliğin anahtarı ve Allah’ın kullarına bir ihsanıdır.

" Her işe başlamalı BİSMİLLAH ile

Asla zor gelmesin İSMULLAH dile

Allahın (Celle Celalühu) elçisi RUHULLAH bile

Vahiy öncesinde derdi BİSMİLLAH."Konu nurküllü tarafından (28-03-2011 Saat 03:31 ) değiştirilmiştir..
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (28-03-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Besmele'nin fazileti

Besmele'nin fazileti konusu, Dua, Ayet, Hadis / Duaların Esrarı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 1000 besmelenin fazileti, günlük hayatımızda nerelerde besmele çekeriz, bismillahirrahmanirrahim fazileti, besmele, resme besmele okumak, günlük hayatta nerelerde besmele çekeriz, 1000 tane besmele okumanın fazileti, besmelenin ehemmiyeti, ezu besmele, resme okunan besmele, günlük hayatımızda nerelerde besmele çekilir, günlük hayatta nerelerde besmele çekilir, http wwwbakimliyizcom dualarin esrari 69392 besmelenin faziletihtml, 1000 tane bismillahirrahmanirrahim okumak, besmele okumanın fazileti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Besmele'nin anlamı ve önemi nurküllü Dini Bilgiler 2 27-07-2016 02:10
Besmele'nin içine saklanmış 19 büyük sırlı hakikat elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 04:13
Âyet-el kürsinin fazileti gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:41
Âmenerresülü'nün fazileti gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:40
Fatiha suresinin fazileti gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats