bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dua, Ayet, Hadis > Duaların Esrarı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-12-2010, 01:37   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Zemzem suyu nedir? Nasıl içilir? Zemzem suyunun hikayesi ve tarihçesi..

Zemzem suyu nedir? Nasıl içilir? Zemzem suyunun hikayesi ve tarihçesi..


Zemzemin tarihçesi kısaca şöyledir:

Hz. İbrahim (a.s.) Cenab-ı Hakkın emri üzerine hanımı Hacer validemizi ve henüz süt emmekte olan oğlu Hz. İsmail'i bugünkü Zemzem kuyusunun bulunduğu yere bıraktı. O tarihte Mekke'de hiçbir insan yaşamıyordu. İçecek su da yoktu. Hz. İbrahim hanımı ve oğlu için biraz hurma ve bir miktar da su bırakarak oradan ayrıldı. Yiyecek ve içeceğin bulunmadığı bu ıssız yerde kalmak Hz. Hacer'e çok zor geldi. Ancak kendilerini oraya bırakmasını Hz. İbrahim'e Cenab-ı Hak emrettiğine göre düşünmek yersizdi. Çünkü rızkı veren Allah elbette kendilerinin durumunu da görüyordu.

Bir müddet sonra Hz. İbrahim'in bıraktığı su bitti. Hz. İsmail ağlamaya su istemeye başladı. Annesi ne yapacağını şaşırdı. Süt yok ki emzirsin su yok ki içirsin. Hz. İsmail'in ağlamalarına daha fazla dayanamadı. Safa Tepesine çıktı. Birini görebilmek ümidiyle sağa sola baktı. Kimseyi göremeyince de Safa ile Merve arasında koşmaya başladı. Yedinci defa Merve'ye çıktığında bir ses işitti. Zemzem Kuyusunun yanında Hz. Cebrail'i gördü. Cebrail (a.s.) kanadıyla (bir rivayette ayağıyla) yeri kazıyordu. Nihayet su göründü. Hz. Hacer buna çok sevindi. Suyun aktığını görünce “Dur dur” manasında “Zem zem” dedi ve su akmasın diye önünü kesti havuz gibi yaptı. Bir taraftan da testisini dolduruyordu. Suyu aldıkça yerinde kaynıyordu. Testisi dolduktan sonra sudan içti ve Hz. İsmail'i emzirmeye başladı. Bu arada Cebrail (a.s.) Hacer'e hitaben:

“Sakın ‘Helak oluruz zarara uğrarız' diye korkmayın. İşte şurası Beytullah'ın (Kabe'nin) yeridir. O beyti şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez” dedi.(1)

İşte Zemzem Kuyusunun ortaya çıkması bu şekilde oldu. Hz. Hacer suyun önünü kesmeseydi ve onu kendi halinde bıraksaydı bu su bir ırmak olacaktı. Peygamberimiz (a.s.m.) bir hadislerinde bu hakikati şöyle beyan buyurur:

“Allah İsmail'in annesi Hacer'e rahmet etsin. O Zemzem'i kendi haline bıraksaydı veya avuçlamasaydı; muhakkak Zemzem akar bir ırmak olurdu.” (2)

Zemzem çok mübarek ve gıdalı bir sudur. Hz. Hacer ve Hz. İsmail uzun müddet yemek yemeden bu suyla idare ettiler. Bir hadiste Peygamber Efendimiz Zemzem'in bu hususiyetine işaret etmiştir.(3)

Bir diğer hadiste de “Zemzem ne niyetle içilirse ona şifa olacağı” buyurulmuştur.(4)

Zemzemin ayakta içilmesi meselesine gelince:

İbni Abbas'tan (r.a.) gelen bir rivayette Peygamberimizin Zemzem suyunu ayakta olduğu halde içtiği rivayet edilir. İbni Abbas şöyle der: “Ben Resulullaha (a.s.m.) Zemzem ikram ettim ayakta içti.”(5)

Bilindiği üzere Peygamberimiz bir hadislerinde ayakta su içmeyi yasaklamıştır.(6) Bu itibarla hadis alimleri bu farklı rivayetleri birleştirmişlerdir. Sahih-i Müslim Şarihi Nevevi bu iki farklı hadis hakkında şöyle der:

“Bu hadislerdeki yasaklama tenzihen mekruh şeklindedir. Ayakta su içmenin caiz olduğunu beyan içindir.” İmam Suyuti Hazretleri de Peygamberimizin (a.s.m.) Zemzemi ayakta içmesini şöyle izah eder:

“Resul-i Ekremin (a.s.m.) Zemzemi ayakta içmesi ayakta su içmenin caizliğini açıklama manasındadır.” Hanefi alimleri İbni Abbas'ın rivayet ettiği hadise dayanarak Zemzemi ayakta içmenin müstehaplığına hükmetmişlerdir.

Kaynaklar

1. Buharı Bedü'l-Halk: 29.
2. A.g.e.
3. Fethü'r-Rabbani 23:248.
4. A.g.e. 23 247.
5. Müslim Eşribe: 117; İbni Mace Eşribe: 21
6. Müslim Eşribe: 112; Ebû Davud Eşribe: 13


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (03-01-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zemzem suyu nedir? Nasıl içilir? Zemzem suyunun hikayesi ve tarihçesi..

Zemzem suyu nedir? Nasıl içilir? Zemzem suyunun hikayesi ve tarihçesi.. konusu, Dua, Ayet, Hadis / Duaların Esrarı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zemzem suyunun hikayesi, zemzem suyu hikayesi, zemzem suyu neden ayakta içilir, zemzem suyu nedir, hz hacerin hikayesi, zemzem neden ayakta içilir, zem zem suyunun hikayesi, hz hacer hikayesi, zemzem suyunun esrari hikayesi, hzhacer hikayesi, hzhacer in hikayesi, hz ismail ile hz hacerin hikayesi zemzem suyu, zemzem suyuile yapılan şifa duaları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
zemzem suyunun esrarı nurküllü Dini Bilgiler 1 30-12-2010 01:34
Taşlarla Süslü Zemzem Takımları elif Ev Dekorasyon 0 03-07-2010 02:49
Tasli Zemzem Suyu Takimlari mormavi Ev Dekorasyon 0 19-06-2010 03:10
Domates suyu ve limon suyu rejimi nimlahza Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 14-04-2009 12:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats