bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dua, Ayet, Hadis > Duaların Esrarı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-12-2010, 01:46   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hatim Duası

Hatim Duası

Hatimden sonra okunması şart olan belli dua yoktur. Herkes ihtiyacına göre dua eder. Hep aynı duayı okumak da uygun değildir. Ne istediğini şuurlu olarak bilmek gerekir. Ne istediğinin farkında olmadan dua etmek uygun olmaz. Belli şeyleri ezberleyip şiir okur gibi dua etmek mekruhtur. Dua uyanık kalb ile ve sessiz yapılmalı!

Mesela şöyle dua edilebilir:
Ya Rabbi rıza-ı şerifin için okumuş olduğum Kur’an-ı kerimden hasıl olan ecir ve sevabı evvela sevgili ve şerefli Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamın aziz mübarek ve muazzez ruh-u şerifelerine

Ve bütün Peygamberlerin (aleyhissalatû vesselam) aziz mübarek ve muazzez ruh-u şerifelerine

Ve bütün Eshab-ı kiramın Ehl-i beyti nebevinin ve ezvac-ı tahiratın hassaten Hz.Ebu Bekri Sıddıkın Hz.Ömer-ül Farukun Hz.Osman-ı Zinnureynin Hz.Ali-yüI Mürtezanın ve Aşere-i mübeşşerenin Eshab-ı Bedir’in ve Esbab-ı Uhud’un ve Biat-ı Rıdvanın ve Hz.Âişe-i Sıddıka validemizin ve Hz.Hadice-tül kübra validemizin ve Hz.Fatıma-tüz Zehra validemizin sevgili Peygamberimizin mübarek annesi Hz. Âmine ve mübarek babası Hz. Abdullah’ın ve Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin’in aziz mübarek ve muazzez ruh-u şerifelerine

Tabiin ve tebe-i tabiin bütün müctehidlerin ve bütün müfessirlerin ve bütün âlimlerin ve salihlerin ve velilerin turuk-i aliyyenin sofiyye-i aliyyenin ve silsile-i aliyyenin ve hassaten İmam-ı a’zam Ebu Hanifenin Seyyid Abdülkadir-i Geylaninin İmam-ı Muhammed Gazalinin ve Ebu Bekri Sıddıkın ve Şah-ı Nakşibend Behaeddin-i Buhari Ubeydullah-i Ahrar İmam-ı Ahmed Rabbani Muhammed Masum-i Faruki Mazhar-i Can-ı Canan Seyyid Abdullah-ı Dehlevi Mevlana Halid-i Bağdadi Seyyid Taha-yı Hakkari Seyyid Fehim-i Arvasi Seyyid Abdülhakim-i Arvasi ve Hüseyin Hilmi bin Said Efendinin aziz ve mübarek ruh-u şerifelerine ayrı ayrı hediye eyledim vasıl eyle ya Rabbi!

Yine hasıl olan ecir ve sevabı; İmam-ı Malik İmam-ı Şafii İmam-ı Ahmed bin Hanbel İmam-ı Ebu Yusuf İmam-ı Muhammed Şeybani İmam-ı Züfer Ebu Mensur-ı Maturidi Ebül-Hasen-i Eşari Ahmed Rıfai Seyyidet Nefise Abdülvehhab-ı Şarani Halid bin Zeyd Eba Eyyub El Ensari Murad-ı Münzevi Mehmed Emin Tokadi Abdülfettah-ı Akri Bağdadi Aziz Mahmud Hüdayi ve bütün Osmanlı Sultanlarının ve Türk Sultanlarının ve Selaheddin-i Eyyubi ve Timur Han'ın aziz ve mübarek ruh-u şerifelerine ayrı ayrı hediye eyledim vasıl eyle ya Rabbi!

Anne baba ve kardeşlerimizin kayınpeder kayınvalide ve bütün dedelerimizin ninelerimizin hala teyze amca dayı ve sair akrabalarımızdan olup ahirete göç edenlerin ve diğer bütün ehl-i imanın ruhlarına ve Ehl-i sünnete hizmet edenlerin bütün geçmişlerinin ruhlarına hediye eyledim vasıl eyle ya Rabbi! Âmin!

Ya Rabbi günahlarımızı affet kusurlarımızı bağışla dualarımızı sevdiklerinin hürmetine kabul eyle!

Ya Rabbi ahir ve akıbetimizi hayreyle! Son nefesimizde kelime-i tevhid söylememizi nasip eyle! Ölmüşlerimizi af ve mağfiret eyle!

Ya Rabbi bizi şeytan ve düşman şerrinden ve nefs-i emmaremizin şerrinden muhafaza eyle! Evimize iyilikler hayırlı ve bereketli rızıklar ihsan eyle! Ehl-i İslama selamet ihsan eyle! Din düşmanlarını kahr ve perişan eyle! Kâfirlerle cihad etmekte olan müslümanlara imdad-ı ilahiyyen ile imdat eyle!

Ya Rabbi hastalarımıza şifa dertlilerimize deva ihsan eyle!

Riyadan nifaktan şikaktan her türlü hastalıktan kazadan beladan tembellikten acizlikten zelil olmaktan zulüm görmekten azdıran zenginlik ve azdıran fakirlikten şeytan ve nefsin şerrinden düşman galebesinden kötü huydan bid’at işlemekten dalalete düşmekten ihlassız amelden her çeşit günahtan küfre girmekten erzel-i ömürden ölürken gelecek fitnelerden dinimize dünyamıza zarar verecek şeylerden bizleri koru!

Hakiki iman güzel bir ahlak şükredici bir kalb zikredici bir dil kaza ve kadere rıza gösteren hayırlı bir ömür az yemek az uyumak az konuşmak az gülmek ve çok hizmet etmeyi kabir azabından ve ahiret dehşetinden kurtulmayı ömür boyu rızana uygun iş yapmayı şehit olarak ölmeyi ve son nefeste ehl-i sünnet itikadına uygun bir iman ve tevbe nasip eyle.

Ya Rabbi kendi sevgini sevdiklerinin sevgisini sevgine kavuşturacak amellerin sevgisini nasip eyle! İlmimizi ihlasımızı kabiliyetimizi artır muratlardan muhlaslardan olmamızı nasip eyle cömert ve isar sahibi kullarından eyle.

Ana babamıza ve evlatlarımıza ve akraba ve ahbabımıza ve bütün din kardeşlerimize hayırlı ömürler ve güzel huy akl-ı selim ve sıhhat ve afiyet rüşdü hidayet ve istikamet ihsan eyle ya Rabbi! Âmin.

Velhamdü lillahi Rabbilalemin. Allahümme salli ala... Allahümme barik ala... Allahümme Rabbena atina...

Sübhane Rabbike Rabbilizzeti amma yasıfun ve selamün alelmürselin velhamdü-lillahi Rabbilalemin


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (03-01-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hatim Duası

Hatim Duası konusu, Dua, Ayet, Hadis / Duaların Esrarı forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eyyûb (a.s)'ın Duası nurküllü Duaların Esrarı 1 06-12-2010 03:43
Lut (a.s)'ın Duası nurküllü Duaların Esrarı 0 06-12-2010 02:29
Hatim Duası nurküllü Duaların Esrarı 1 07-09-2010 11:58
Hatim Duası nurküllü Duaların Esrarı 0 07-09-2010 11:34
Kalbimizin Duası... nurküllü Dua, Ayet, Hadis 0 29-03-2010 05:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats