bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BESLENME > Yemek Tarifleri > Dünya Mutfakları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-03-2009, 11:04   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Japon Yemek Kültürü

Bir ülkeyi daha iyi tanıyabilmek için o ülkenin yemeklerinden yemek lazımdır. Bir ülkenin yemekleri o ülkenin ulusal karakterini lezzet tercini estetik anlayışını hayat biçimini vb. gösteren öğelerden biridir. Bu sebeptendir ki Yemek Kültürü denilir. Japon mutfağı deyince insanların ilk aklına gelen sushi olur fakat aslında tempura sukiyaki udon okonomiyaki soba ramen vb. yemekleri ile çok çeşitli ve zengin bir mutfaktır. Aşağıda Japon mutfağından sizler için seçtiğimiz bazı önemli yemekleri ve kısa açıklamalarını bulacaksınız.
Japon mutfağı deyince pirincin önemini vurgulamadan geçmek olamaz. Biz Türklerdeki ekmek kültürü neyse Japonlarda da pirinci aynı şekilde görebiliriz.Bunun yanında bir ada ülkesi olması dolayısı ile balık ve deniz ürünleri birçok kültürün Çin’den gelmesinden dolayı da Çin mutfağının etkileri de oldukça hissedilebilir.

Birçok kaynak Japonların uzun yaşamalarını yemek adetlerine bağlamaktadır. Japon mutfağını yakından incelediğinizde bunda oldukça büyük bir gerçek payı bulabilirsiniz. Buna başlıca örnek vermek gerekirse Japonlar doğaya olan bağlılıklarından dolayı mümkün olduğunca yemeklerinde kullandıkları malzemelerin doğal özelliğini bozmamaya gayret ederler.
Aşırı baharatlı tuzlu veya tatlı yemeklere Japon mutfağında rastlamanız oldukça nadirdir. Japonya’da bir restorana gittiğinizde en zor bulacağınız şet tuz olacaktır genelde Japonlar bizlerin tuz serptiğimiz yerlerde soya sosu kullanırlar. Aynı şekilde bir Japon için Türk tatlılarımız aşırı tatlı olması sebebi ile bir işkenceye dönüşebilir. Japon yemekleri biz Türkler için ilk başta oldukça lezzetsiz tatsız gelebilir fakat eğer alışırsanız inanıyorum ki vazgeçemeyeceğiniz yemekler arasında baş sıraya girecektir.

Japon Yemek Kültürü
Pirinç Pilavı (Gohan)
Pirinç pilavı Japonya’da öğlen ve akşam yemeklerinde yan yemek sabah kahvaltısında ise çiğ yumurta ve soyu sosu (tamago-kake-gohan) natto veya diğer soslar ile karıştırılarak ana yemek olarak yenir. Japon pilavı yağ tuz veya diğer tatlandırıcılar konulmadan sadece haşlanarak yapılır ve genelde yemeğin yanında veya sonunda servis edilir.
Japon Yemek Kültürü
Miso Çorbası
Miso çorbası sabah öğlen ve akşam yemeklerinde yan yemek olarak gelir. Miso adı verilen ezilmiş soya fasulyesi macununun sıcak su ile karıştırılması ile hazırlanır. İstenirse içine nori yeşil soğan gibi tatlandırıcılar da konulabilir.
Japon Yemek Kültürü
Sushi
Sushi birçok kişinin düşündüğünün aksine “çiğ balık” değil sushi sirkesi ile hazırlanmış sushi pilavı yemekleridir. Ve birçok değişik sushi çeşitleri mevcuttur.
Japon Yemek Kültürü
Sashimi
Sahimi çeşitli çiğ balıklardan hazırlanan bir yemektir doğru ve taze balık ile hazırlanmış ise tadına doyum olmaz. Genelde soya sosu ve wasabi (yaban turpundan yapılan çok ama çok acı bir çeşit macunsu tat verici) karıştırılıp bu karışımın içine batırılarak yenir.
Japon Yemek Kültürü
Onigiri
Onigiri için Japon sandviçi ifadesini kullanırsam sanırım yanılmış olmam. Etrafı nori (kurutulmuş yosun) ile kaplı sushi pilavından yapılan ve ortasında umeboshi (turşusu yapılmış Japon eriği) karides tavuk ton balığı somon balığı vb. bulunan oldukça popüler bir yiyecektir.
Japon Yemek Kültürü
Domburi
Üzerinde tempura (tendon) dana eti (gyudon) yumurta ve tavuk (oyakodon) tonkatsu (katsudon) gibi yiyecekler bulunan ve büyükçe bir kase ile servis yapılan bir yemek çeşididir.
Japon Yemek Kültürü
Kare Raisu
Köri sosu ile yapılan içinde tavuk havuç patates olan ve istenirse üzerine tonkatsu vb konularak da yenilen bir yemektir. Köri orijin olarak Hindistan’dan gelmedir fakat yüz yıldan fazladır Japon mutfağında kullanılmaktadır.
Japon Yemek Kültürü
Soba
Soba kara buğday ve buğday unundan yapılan geleneksel bir Japon yemeğidir. Makarna gibi incedir çeşitli ekler ile sıcak veya soğuk olarak yenilir.
Japon Yemek Kültürü
Udon
Udon’da aynı soba gibi servis yapılır. Buğday unundan imal edilir. Fakat soba’dan daha kalın ve daha açık renktedir.
Japon Yemek Kültürü
Ramen
Ramen için ben Japonya’nın “döner ekmeği” ifadesini kullanacağım. Aslen Çin’den gelmiştir fakat Japonya’da o kadar popülerleşmiştir ki Japon mutfağının vazgeçilemez bir parçası olmuştur.
Japon Yemek Kültürü
Yakitori
Sözlük anlamı “tavuk ızgarası” demektir. Tavuğun çeşitli parçaları ve organları küçük şişlere dizilerek ve tatlı bir sosa batırılarak yapılır.
Japon Yemek Kültürü
Tempura
Tempura ekmek kırıntılarına batırılmış deniz mahsulleri sebze veya mantarların tavada kızgın yağ ile kızartılması ile yapılır. Orijin olarak 16. yy’da Portekizliler tarafından Japonya’ya gelmiş fakat bütün dünya da Japon yemeği olarak ün salmıştır.
Japon Yemek Kültürü
Okonomiyaki
Bu yemeğe ise un lahana et deniz mahsulleri ile hazırlanan bir tür Japon pizzası diyebiliriz. Restoranlarda genelde size hamurunu ve malzemelerini ayrı ayrı getirirler ve siz masada bulunan ızgara üzerinde kendi keyfinize göre karıştırıp hazırlar ve yersiniz. Eğer Japonya’da Kansai bölgesine giderseniz mutlaka bir okonomiyakiciye uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.
Japon Yemek Kültürü
Gyoza
Gyoza bizim mantımıza çok benzer. İçerisinde bol sarımsak çeşitli sebzeler ve et karışımından bir malzeme bulunan hamurun ızgarada kızartılması ile yapılır. Gyoza da Japonya’ya Çinden gelmiş yemektir.
Japon Yemek Kültürü
Sukiyaki
Sukiyaki masa üzerine bir ısıtıcı onun üzerine de kaynar su ile dolu bir tencere koyarak servis yapılır. Malzemeler (ince kesilmiş et çeşitli sebzeler mantarlar ve tofu) çiğ olarak gelir. Yiyecek kişiler bu malzemeleri masadaki kaynar suya batırıp ısıtır ve ellerinde bulunan içinde çiğ yumurta olan kaseler batırarak yerler.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-03-2009, 11:05   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Sushi Çeşitleri
Japon Yemek KültürüSaba-Uskumru Japon Yemek KültürüEbi-Karidespirinç Japon Yemek KültürüKani Maki-Yengeçsaatalıkpirinç
Japon Yemek KültürüShake-Somon balığıpirinç Japon Yemek KültürüTamago Maki-Yumurtapirinç
Japon Yemek KültürüMaguro-Tunapirinç Japon Yemek KültürüAvocado Maki-Avokadopirinç Japon Yemek KültürüKappamaki-Salatalıkpirinç
Japon Yemek KültürüTamago-Yumurtapirinç Japon Yemek KültürüTekka Maki-Tunapirinç Japon Yemek KültürüUnagi-Yılan balığı
Japon Yemek KültürüIkura-Somon balığı yumurtası Japon Yemek KültürüSaba-Uskumrupirinç Japon Yemek KültürüCalifornia Roll-Avokadoyengeçuçan balık yumurtasısalatalıkpirinç
Japon Yemek KültürüShake Maki-Somon balığıpirinç Japon Yemek KültürüSesame Roll-Avokadokaridessusam pirinç
Japon Yemek KültürüUramaki-Somon balığı tuna pirinç Japon Yemek KültürüGari-Zencefil


Japon Yemek KültürüEbiten Maki-Kızarmış karidespirinç Japon Yemek KültürüShake Temaki-Somon balığı yosun sarma
Japon Yemek KültürüMaguro Temaki-Tunapirinç yosun sarma Japon Yemek KültürüKani Avocado Temaki-Yengeçyumurtaavokado yosun sarma


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-03-2009, 11:06   #3 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Mutfak Aletleri

Miyakinabe

Miyakinabe Japon stili omlet (“tamagoyaki”) hazırlamak için kullanılan dikdörtgen şeklindeki özel tavadır. Japon omletleri aynı genişlikte çok ince pişirilen yumurtaların yuvarlanarak yapılır. Miyakinabe genellikle 15x25 cm boyutlarında alüminyum veya çelikten imal edilirler.
Japon Yemek Kültürü

Mushiki veya seiro
Bunların her ikisi de buharla haşlanarak yapılan yemeklerde kullanılırlar. Yuvarlak ve üst üste olanlarına mushiki kare şeklinde olanlarına seiro denir.
Japon Yemek Kültürü

Suribachi

Öğütme kasesi anlamındadır.Dışı parlak içi ise rende şeklinde topraktan yapılmışlardır. Bu alet ilk olarak ilaç yapımında kullanmak için kullanılmıştır günümüzde susam fasulye biber veya diğer baharatların öğütülmesi için kullanılmaktadır. Suribachiler genelde 10 ila 30 cm çapında yapılırlar ve öğütmek için surikogi denilen tahtadan yapılma bir havan kullanılır.

Japon Yemek Kültürü

TakoyakikadoTakoyaki (içinde ahtapot parçaları bulunan yuvarlak hamur ruloları)yapmak için kullanılan alettir. Günümüzde evde yapmak amacı ile elektrikli olanları da satılmaktadır.
Japon Yemek Kültürü

Ami shakushi
Yemeklerin köpüğünü almak veya kızartmaları yağdan çıkartmak için kullanılan süzgece verilen addır.
Japon Yemek Kültürü

KushiYemek yaparken kullanılan uzun şişlerdir. Genelde yemekleri ızgara veya kızartma yaparken kullanılır. 20 ile 35 cm arasında değişen uzunlukları vardır. Demir tahta veya bambu dan yapılan çeşitleri vardır.
Japon Yemek Kültürü

Makisu
Birbirlerine pamuk ipliği ile bağlanmış bambu çubuklarıdır. Genelde makizushi (“yuvarlak sushiler”) yapmak için kullanılır fakat omlet gibi diğer yumuşak yiyeceklere şekil vermek veya yiyeceklerin suyunu sıkarak çıkarmak için de kullanılırlar.Bambu ve tahtadan yapılan birçok çeşitleri bulunur. Genelde 25x25 cm boyutlarındadırlar.
Japon Yemek Kültürü

Oroshigane
Japonların turp wasabi veya zencefil püresi yapmak için kullandıkları alettir. Bunların köpek balığı derisinden yapılanları da mevcut olmakla birlikte evlerde genelde kullanılanları alüminyum veya çelikten yapılırlar.

Oshizukishihako
Bu alet oshizuhi (“sıkıştırılmış sushi”) yapmak için kullanılır. Geleneksel olanları tahtadan imal edilmişlerdir fakat günümüzde genelde plastik olanları kullanılmaktadır. Altta bulunan kutunun içine sushi pilavı ve diğer malzemeler katmanlar halinde konulur bundan sonra üst kapağı ile bastırılarak yemek hazırlanır.

Japon Yemek Kültürü


Shamoji
Japon pilavı veya sushi pilavını karıştırmak veya servis yapmak için kullanılır. Geleneksel olanları bambu tahta veya lake den yapılırlar fakay günümüzde genelde daha ucuz olan plastikleri tercih edilmektedir.
Japon Yemek Kültürü

Urokotori
Balıkları hazırlarken pullarını temizlemek için kullanılan alettir. Alternatif olarak balık pulları bıçak ile de çıkarılabilir fakat balığın derisine veya etine zarar verme riski olduğundan Japonlar urokotori kullanmayı tercih ederler.Zaru
Bambudan yapılan ve yiyecekleri süzmek için kullanılan alettir. Sadece yemek yapımında değil aynı zamanda soba udon vs gibi yemeklerin sunumunda da kullanılır.
Japon Yemek Kültürü
Suihanki
Japon pilavı pişirmek için kullanılan Japon mutfaklarının olmazsa olmazlarından bir alettir. Eskiden gazlı olanları da bulunmasına rağmen günümüzde oldukça modern elektrikle çalışanları kullanılmaktadır. En büyük özelliği pilavı haşladıktan sonra günlerce taze ve sıcak tutma özelliğine sahip olmasıdır


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Japon Yemek Kültürü

Japon Yemek Kültürü konusu, Yemek Tarifleri / Dünya Mutfakları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: japonyada beslenme, japon yemek tarifleri ramen, takoyaki tarifi, japonlarda beslenme, japon yemek kültürü, japonların beslenmesi, japonların beslenmeleri, japon beslenme, japonyanın beslenmesi, japonya beslenme kültürü, japon yemek tarifleri, japonlarin beslenmesi, japonya yemek kültürü, japonyadaki beslenme, japonya yemekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kore Yemek Kültürü CooLKadin Dünya Mutfakları 2 20-06-2014 03:12
İspanyanın Yemek Kültürü CooLKadin Dünya Mutfakları 17 17-05-2014 09:04
Meksika Yemek Kültürü CooLKadin Dünya Mutfakları 0 27-03-2009 11:02
Fas Yemek Kültürü CooLKadin Dünya Mutfakları 0 27-03-2009 10:59
Rusyanın Yemek Kültürü CooLKadin Dünya Mutfakları 0 27-03-2009 10:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats