Bakimliyiz.Com

-   Dünyadan Biyografiler (http://www.bakimliyiz.com/dunyadan-biyografiler/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Jacques Le Goff Kimdir? - Jacques Le Goff Biyografi (http://www.bakimliyiz.com/dunyadan-biyografiler/91473-jacques-le-goff-kimdir-jacques-le-goff-biyografi.html)

gizem 18-12-2011 02:05

Jacques Le Goff Kimdir? - Jacques Le Goff Biyografi
 
Jacques Le Goff Kimdir? - Jacques Le Goff Biyografi
http://img528.imageshack.us/img528/8...4351b71e40.jpg
Jacques Le Goff (d. 1 Ocak 1924 Toulon) özellikle 12. ve 13. yüzyıl Orta Çağ tarihinde uzmanlaşmış, Fransız tarihçi. Pierre Nora ile birlikte 1970'li yıllarda Yeni Tarih (Nouvelle histoire) akımının önemli isimleri arasında gösterilir.
Uluslararası entelektüel çevrede Orta Çağ tarihinin önemli isimlerinden Le Goff, hocası Marc Bloch tarafından kurulan Annales Okulu üyelerindendir. 1972 yılında Fernand Braudel'in ardından, École des hautes études en sciences sociales’in başına geçti. Bu görevi 1977 yılında François Furet'in devralması ile birlikte Le Goff kendini, ortaçağ döneminde Batı Avrupa tarihsel antropoloji çalışmalarına adadı. Orta Çağ döneminde gerçekleştirilen başarılara ve değişime dikkatleri çekerek "Orta Çağ" ismine ve kronolojisine karşı itirazlarda bulunmuştur. Bunu yaparken özellikle 12. yüzyıl Rönesans hareketini örnek göstermiştir.
Le Goff, tarih biliminde ortaçağ dönemi konusunda oluşan kamplaşmada bu dönemin önemini küçümseyen veya abartan taraflara karşı eşit mesafede oldu. Orta Çağın kendine has bir medeniyet olduğunu ve onun Greko-Roman antikitesi ile modern dünyadan ayrı değerlendirilmesi gerektiğini savundu.
Son çalışmaları arasında içinde bulunduğu ekolün üzerinde fazla durmadığı biyografi alanında yankı getiren iki eseri bulunur: Bu iki eserinde, Aziz kabul edilen tek Fransa kralı, IX. Louis'in hayatı ve bir İtalyan keşiş olan Saint François d'Assise'nin hayatı anlatılır.
2004 yılında, Hollanda Güzel Sanatlar ve Bilimler Krallık Akademisi (Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen) tarafından verilen Dr A. H. Heineken ödülüne tarih alanında layık görüldü.

Eserleri
  • Orta Çağ Batı Uygarlığı
  • Gençlere Avrupa Tarihi
  • Orta Çağda EntelektüellerBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:22 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.