bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2008, 11:06   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Milano'da Tatil

MİLANO BİLGİLERİ

Uçuş süresi :
3 saat (İyi Yolculuklar)
Para birimi : Euro
Yüzölçümü : 1982 kilometrekare
Saat farkı : Saatlerinizi 2 saat geri almayı unutmayın!
Resmi dil : İtalyanca
Sıcaklık : Karasal iklim hüküm sürmektedir. Kış ayları yağmurlu ve karlı geçer. Sonbahar ve ilkbahar daha ılıman geçerken Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcaktır.
Nüfus : Yaklaşık 4251000
Vize : Schengen vizesi gerekiyor

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir :
00+90+alan kodu+telefon numarası. Cep telefonları çalışmaktadır.
Türk konsolosluğu : Via San Barnaba 30 20122. Tel.: (3902) 551 33 70
Telefon kodu : Ülke kodu: 39 Milano: 02
Ambulans : 118
Polis : 112 113

Kuzeyli Milano

İtalya'daki genel inanışa göre daha dorusu Milanoluların inanışlarına göre kuzey İtalya Avrupalıdır; güneydekiler ise köylü. Bu yüzden çoğu kuzeyli İtalya'nın gerçek başkenti olarak Milano'yu kabul eder. Milano moderndir Milano tarihini unutmamıştır ve kalitelidir. Zaten 1805 senesinde İtalya birleştiği zaman ilk başkent de Milano olmuştur. Tarihinde istilalar sonucu 3 kere baştan yapılanmak zorunda kalan Milano'yu politika dışında her şeyin başkenti olarak kabul edebiliriz. Moda sanat ve kültürün başkenti olmakla yetinmeyip; İtalya ekonomisinin de merkezi halindedir.

Milano'nun Kalbi: Duomo Meydanı


Adını kuzeyindeki katedralden alan bu meydan Milano'da her şeyin başlangıç noktası olarak kabul edilir. Eğer Milano'yu gezmek için bir günününüz varsa her şeye burdan başlamalısınız. Duomo size yol gösterecektir.

1865 senesinde ünlü mimar Giuseppe Mengoni tarafından yapılan Kral Victor Emanuel'in heykelini de Duomo'da bulmanız mümkündür. Duomo'da katedralin yanında dünyanın ilk alışveriş merkezi kabul edilen Galeri de bulunmaktadır. Bu galeri Mengoni'nin son eseridir çünkü galerinin yapımı sırasında iskeleden düşerek hayatını kaybetmiştir. Milano'nun en ünlü ve en büyük meydanı sizlere Milano'nun kalbini gösteriyor. Tarihi mekanları ziyaret edebilir arkadaşlarınızla sımsıcak bir 'cappuccino' yudumlayabilir enfes İtalyan yemeklerinin tadına bakabilir alışverişinizi doya doya yapabilir ve yepyeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Son yıllarda Duomo özellikle gençlerin uğrak yeri haline geldi. Yine de her yaştan insanı burada bulmanız mümkün. Yanınıza gelip tanışmak isteyenşer olursa sakın şaşırmayın. Bu Milano'da normal sayılan bir tanışma şekli.. Konserler olduğu zaman tıka basa dolan meydan Milano'nun havasını soluyabileceğiniz en güzel alanlardan birisidir.

Katedral: Avrupa'nın en ünlü binalarından sayılan bu gotik katedral 40.000 kişinin sığabileceği kapasitede inşa edilmiştir. Milano'da tüm yollar katedrale çıkacak şekilde düzenlenmiştir bu da katedralin Milano tarihindeki önemini açıkça göstermektedir. Yapımı 500 yıldan fazla süren ve hala devam eden bu katedral Milano'nun sembolü haline gelmiştir.

Katedralin dış cephesindeki işlemeler olağanüstüdür. Gotik sanatının inceliği İtalyan kültürünün zevkiyle buluşmuş ve ortaya inanılmaz bir yapı çıkartmıştır. 135 kulesinden en yükseği 107.5 m.dir ve üzerindeki Madonna heykeli altından yapılmıştır. Katedralin içi de dışı kadar büyüleyicidir. Muhteşem işlemelerin yanında heykeller ve tablolar da sizi büyüleyecektir.


Sforzesco Kalesi
Sforzesco Kalesi:
Dante Caddesi üzerinde Sempione Parkı içinde bulunan bu kale; Milano'nu görülmeye değer yapıları arasında yer alıyor. Zaten şehiriçinde dolaşırken bu yapıyı görüp de merak etmemeniz imkansızdır. Rönesans Dönemi'nin en büyük yapısı olan bu kalenin değişik bölümlerinde sergilenen değişik eserleri ziyaret etmek mümkündür. Eski Sanatlar Müzesi de kalenin içinde görülebilecek alanlardandır.

Stazione Centrale (Gar Binası): Monte Napoleone caddesini takip ederseniz Milano kentinde faşizmin en önemli eserlerinden biri olan gar binasına ulaşırsınız. O kadar görkemli bir yapıdır ki içine girdiğiniz andan itibaren kendinizi küçücük hissedecek ve faşizmin temelinde yatan baskıyı anlayacaksınız.

Santa Maria Della Grazie Kilisesi: 'Centro' olarak adlandırılan eski şehir merkezi de sanat ve tarih meraklılarına birçok seçenek sunuyor. Bu bölgede bulunan Santa Maria Kilisesi de 15. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş bir Rönesans kilisesidir. Geçmişinde manastır yemekhanesi olarak kullanılmış bu yapı ününü Leonardo Da Vinci'nin 1495-1497 seneleri arasında yaptığı 'Son Yemek' adlı tablosuna ev sahipliği yapmasından almaktadır.

Poldi-Pezzoli Müzesi: Leonardo Da Vinci'nin 'Son Yemek' tablosundan sonra Milano'da en çok sevilen tablo bu müzede sergilenmektedir: Antonio Pollaiolo'nun 'Bir Kadının Portresi'. Bu portrenin Milano'nun zerafetini ve kalitesini yansıttığı söyleniyor.

Sant'Ambrogio Kilisesi: 4. yüzyılda Alman soylularından San Ambroso tarafından inşa edilmiştir. 11. ve 12. yüzyıllarda ise zamanın Romaneski tarzında onarılmış ve günümüze kadar yapısını korumuştur.

Kültür ve Tarihin Harmonisi


La Scala
La Scala:
Dünyanın en ünlü opera binalarından biri kendisine Milano'da yer bulmuştur. Bir karnaval galası sırasında yanan ilk binanın yerine 18. yüzyılda ikincisi inşa edilmiştir.

La Scala'nın sezonu her sene 7 Aralık'da St Ambrose gününde açılıyor. Galeria Vittoria'dan çıkıp Scala Meydanı'ndan geçerek ulaabildiğiniz La Scala Opera Evinde sahnelenen tüm gösterilen geceyarısından önce bitme zorunluluğu vardır. Eğer gerekirse gösterime erken başlanılan La Scala'da performans başladıktan sonra içeriye kesinlikle kimse alınmaz.

Brera Resim Galerisi: 1809 senesinde Napolyon tarafından açılmış bu galeri eski şehir merkezinde bulunmaktadır. Napolyon Dönemi'nde İtalya'nın her bölgesinden zorla el koyulmuş eserler 38 ayrı odada sergilenmektedir. Giovanni Bellini ve Mantegna'nın İsa'nın ölümünü resmeden tabloları en ilgi çeken eserlerdendir.

İtalya'nın Moda Başkentinde Alışveriş

Paris ve New York ile birlikte dünyanın 3 moda başkentinden sayılan Milano İtalya'nın da moda merkezidir. Bunun sonucunda da kentin en önemli özelliklerinden biri sahip olduğu lüks dükkanlar ve alışveriş yapılabilecek mekanlarıdır. Caddelerinin güzelliği bu muhteşem dükkanların çeşitliliğiyle renkleniyor.

Vittoria Emanuele Galerisi: Duomo'nun içinde bulunan bu galeri alışveriş için Milano'nun en gözde mekanlarından birisidir. Duomo'nun görkemiyle modern yaşamın ünlü modacılarını biraraya getirmiş olan bu mekan her yaştan Milanolunun buluşma noktasıdır. 19. yüzyılda yapımı tamamlanmış bu caddenin üstü çelik ve camdan bir yay tavanla kaplıdır. Bu yüzden dünyanın ilk alışveriş merkezi olduğu söylenmektedir. Galerinin bir diğer önemi de yollarının kesiştiği yerde zeminde bulunan boğa figürüdür. Galerinin içinde Prada dükkanından ünlü Bocca ve Rizzoli kitabevine kadar her türlü alışveriş imkanını bulmanız mümkündür.


Montenapoleone Caddesi
Quadrilatero d'Oro:
(Altın Dörtgen) Spiga Montenapoleone Sant'Andrea ve Borgospesso caddelerinin buluştuğu bu bölge İtalya'da pahalı alışverişin merkezi sayılıyor. Dünyanın önde gelen tüm mağazalarını bu küçük bölgede bulmanız mümkündür. Özellikle Montenapoleona Caddesi dünya sosyetesinin alışverişte tercih ettiği en önemli merkezlerden biridir. Prada Armani Gucci Tiffany ve Louis Vuitton gibi dünyanın en ünlü markalarını bu caddelerde bulmakla kalmayıp malikane benzeri dükkanlarına şaşırıp kalacaksınız.

Boenos Aires Caddesi: Diğer alışveriş caddelerine kıyasla daha ucuz dükkanları bulabileceğiniz bölgedir. Milano halkının genelde alışverişini bu cadde üzerindeki dükkanlardan yapmasının nedeni de bu fiyat farkıdır. Yürürken sokak aralarına dikkatli bakarsanız birkaç tane kebapçıya da rastlayabilirsiniz!

İtalyan Mutfağı'nın Değişik Tadları

İtalya'nın bu modern şehrinde 'İtalyan' olmanın avantajıyla birleşip önünüze sunulan o kadar çok seçenek var ki siz de şaşıracaksınız.

Tabi ki pizza Milano'da aklınıza ilk gelebilecek seçeneklerden olmalıdır. Şehrin her tarafında küçük de olsa pizzacı bulmanız mümkündür. Hatta İtalyanlar'ın dışarıda yemek yemeyi çok sevmelerinden dolayı bazı yerlere önceden rezervasyon yaptırmadan gitmeniz çok sıra beklemeniz ya da o gece aç kalmanız anlamına gelecektir.

Makarna da İtalyan kültürünün klasik yemek türlerindendir. Özellikle değişik soslarla hazırlanmış makarnalara doyamayacaksınız. Kabak sosuyla özel hazırlanan tortellini genelde el yapımı olduğu için sadece bazı pastanelerde bulunabiliyor kesinlikle denemeniz gereken makarna çeşitlerindendir.

Sadece makarna ve pizzayla Milano'da karnınızın doyacağınızı sakın düşünmeyin! Ve tabi ki 'risotto' yemeden İtalya'yı terk etmeyin... Türk mutfağının pilavının bir benzeri fakat değişik hazırlanan ve parmesan peyniriyle servis yapılan bu pirinç yemeğine bayılacaksınız! Parmesan peynirinin yanında İtalya'nın ünlü olduğu bir diğer alan da çok çeşitli peynirleridir. Bunlardan en az birkaç tanesini de denemeyi unutmayın.

Tatlıdan bahsetmeden İtalyan mutfağını tanımak imkansızdır. Özelikle sabahları işe giden İtalyanların durup kahvelerini yudumladığı hafif bir sandviç yedikleri kafelerde inanılmaz lezzetteki tatlıları bulmanız mümkündür. Ayrıca pizza İtalyanların muıtfağında o kadar yer etmiştir ki pastanelerde tatlıların yanında dilimle pizza satılmaktadır. Tiramisu Milano festival zamanına özel 'chiacchiarare' tatlısı ve profiterol Milano'da bulunduğunuz süre içerisinde sizi tatlı bağımlısı yapabilir.

Milano'da restoran bar ve kafelerde genelde Türkiye'de görmeye pek alışık olmadığımızı bir uygulama var. Ne içerseniz için ne yerseniz yiyin; bütün bu ödeyeceklerinizin yanında bir de masa parası alınıyor. Hesap geldiğinde fazla olduğunu düşünüyorsanız bu masa parasını da hesaba katmayı unutmayın.

Milano'da Eğlenmenin Saati Yoktur

Milano'nun gece hayatıyla İstanbul'un gece hayatı büyük benzerlikler gösteriyor. Klüplerin ve barların çeşitliliği kenti her çeşit eğlenceye hazırlıklı hale getiriyor. Özellikle gençlerin 'passeggiata' ismi verdikleri birbirlerini görüp görülmek için ünlü caddelerde dolaşmaları Türkiye'de 'piyasa yapmak' terimi ile gerçekten örtüşüyor. Genelde Milano'da gece böyle başlar...

Daha geç saatlerde bir bara gidişten önce genelde 18:00-21:00 arası 'Happy Hour' olarak adlandırılan uygulamayla kocaman bir kokteyl içip açık büfe dilediğiniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Müzik eşliğinde yapacağınız bu akşam yemeği sonrası barlar size çok daah zevkli gelecektir. Ya da zaten yemek yediyseniz içkinizi 'aperatif' ile hafif bir şeyler atıştırarak tamamlayabilirsiniz.


İtalya'nın en canlı gece hayatına sahip şehir olarak bilinen Milano'da özellikle 2 bölge öne çıkıyor; Brera Galerisi'nin çevresindeki sokaklar ve Milano'nun güneyindeki Ticinese-Navigli Bölgesi. Burada sokaklar boyunca dizilmiş bar ve gece klüplerini bulmanız hiç de zor olmayacaktır. Geceler Milano'da genelde 04:00 civarı sona erer. Çıkışta eğer karnınız aç olursa yol kenarlarında bulacağınız sosisli sandviç satan seyyar satıcılara uğramak geceyi kapatmanın en güzel yolu olacaktır.

Haftaiçi dışarı çıkmak istiyorsanız çarşamba günleri genelde her yer haftasonu gibi dolu oluyor. Perşembe günleri ise üniversite öğrencilerinin eğlenme zamanı; çoğu bar ve klüpte onlara özel eğlence ve partiler düzenleniyor.

Sigara Tiryakilerine Kötü Haber: Vietato Fumare!

10 Ocak 2005 tarihinden itibaren İtalya sınırları içindeki tüm bar restoran vb. kapalı mekanlarda sigara yasağı başlamıştır. 'Vietato Fumare' yazısını gördüğünüzde bu yasağı aklınıza getirmeniz ve çakmak ya da kibritinize uzanmamanız gerekiyor! Tabi eğer bu mekanlar özel sigara içilen salonlara sahip değilse... Sigara içmenin yasal olduğu odalarda/bölümlerde 'Sala Fumatori' yazısını görmeniz mümkündür. Dikkatli olmanızı öneriyoruz çünkü sigara içilmeyen alanlarda elinizde sigarayla yakalanmanın cezası gayet yüksek!

Milano'da Ulaşım

Uluslararası gelişlerde Milano Malpensa Havaalanı ziyaretçilere hizmet etmektedir. Ayrıca Avrupa'nın diğer önemli şehirlerden de hızlı tren ya da Interrail yoluyla da Milano'ya ulaşmak mümkündür.

Milano'da yollara çıktığınızda ilginizi çekecek ilk şey yolların temizliği ve caddelerin düzeni olacaktır İstanbul ile farkı göreceksiniz. Birçok merkez daire şeklinde olduğu için yürümeye kalkıp da kaldırımlardan devam ederseniz sonunda başladığınız yere geri dönmüş olursunuz. Bu da kaybolma ihtimalinizi büyük ölçüde azaltacaktır.

Şehiriçi ulaşımda özellikle metro kullanımı çok yaygındır ve çok gelişmiştir. Yer altından olduğu gibi yer üstünden de şehir içinde ulaşımı sağlamaktadır. Şehrin tüm noktalarına metroyla kolayca ulaşabilirsiniz. Her istasyonda yol haritası olduğundan yolunuzu bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Yaygın ve fiyatı uygun bir diğer toplu taşıma aracı da otobüslerdir

Milano'da taksi kullanımı da yaygındır. Fakat Türkiye'den çok daha pahalı olduğunu unutmayıp ona göre kendinizi ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Genelde taksimetrenin açılışı 3 Euro civarındadır. Fakat bu gece-gündüz zaman dilimine göre değiştiği gibi gittiğiniz yere göre de değişebiliyor.

Milano'da otomobille birlikte en fazla kullanılan ulaşım aracı özel motorsikletlerdir. Milano'da kafanızı nereye çevirirseniz çevirin aralardan geçen motosikletlere rastlayabilirsiniz rastlamasanız bile motor sesleri hep kulağınızda olacaktır. Bunları kullananların sadece öğrenciler olduğunu sanmayın; üzerinde takım elbisesi arkasında çantası ve kafasında kaskıyla birçok çalışan insanı da motor üzerinde görmeniz zor olmayacaktır. 'Vespa' adı verilen bu küçük motorlar Milano'da yaşamı çok kolaylaştırıyor.

Bazı günler -özellikle haftasonları- Milano'da taşıtların trafiğe çıkışları yasaklanır. Hava kirliliğini önlemek ve azaltmak amacıyla yapılan bu uygulama sırasında Milano sokaklarında yayalardan başka hiçbirşey görmeniz mümkün olmaz. Böyle zamanlarda Milano sokaklarında yürümek gerçekten de çok eğlenceli ve dinlendirici oluyor. Ancak önceden haber verilen bu günlere dikkat etmenizi ve gezilerinizi ona göre ayarlamanızı öneriyoruz.


Git: Sant'Andrea Caddesi'nde Armani dükkanına git
Seyret: Venezia Caddesi'nde Planetario'da yıldız gösterisini seyret
Kaçırma: San Siro'da gidebileceğin bir futbol maçı varsa sakın kaçırma
Dikkat et: Milano'nun kış soğuğuna dikkat et
Tadına Bak: Festival zamanı çıkan 'chiacchiarare' tatlısınının tadına bak
Hayran Kal: Duomo Katedrali'nde altın Madonna heykeline hayran kal


Milano'da TatilCooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
milano resimleri, milano bilgi, milanoda tatil

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Milano'da Tatil

Milano'da Tatil konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: milano da türk restaurant, milanoda türk restaurant, milano türk restaurant, milano türk lokantası, milanoda turk lokantasi, milano türk lokantaları, italyadaki türk restaurantları, milanoda türk lokantası, italya da türk lokantaları, milano da türk restoran, milanoda türk restoran, milano da türk restoranları, milano da restaurantlar, milano turk restorani, milano da türk lokantası,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats