bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-06-2008, 04:34   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil
Ganj nehrinde yıkanan Hindular.

Renkler kültürler ve gelenekler ülkesi Hindistan...


Hindistan'a gitmek için en güvenilir yol tabii ki uçakla gitmek...Böylece bir yandan zamandan kazanıyorsunuz bir yandan da görüntü kirliliğinden kurtuluyorsunuz...
Çünkü karayoluna gidenlere göre bir haftalık yolu daha kısa zamanda alabiliyorsunuz. Bir de İran Pakistan gibi ülkelerde özellikle hijyen düşkünüyseniz sıkıntıları baştan yaşamıyorsunuz.
Size sadece Hindistan'da yaşayacaklarınız kalıyor!.
Karayoluyla gitmek için ise 90 dolar'a evet yanlış duymadınız bu fiyata Turkiye'den Hindistan'a bir başka deyişle Laleli'den Amritsar'a
sekiz günlük otobüs yolculuğu için bu kadar ödeme yapıyorsunuz.

Hindistan'da Tatil

İnsanlar vardır tatil için deniz kenarına gider kumsala uzanır sabahtan akşama kadar güneşin tadını çıkarır ya da ailesini görmemiştir uzun süredir atlar otobüse sevdiklerine kavuşur. Bazıları da vardır ki oturduğu yerde duramaz huzur rahatsız eder. Farklı heyecanlar arar çeker uzaklara gider. Türkiye'den Hindistan'a gitmek düşüncesi de işte öyle bir rahatsızlık sonrası yollara döktü biz dört kafadarı.
İran ve Pakistan yoluyla olabildiğince az bir bütçeyle Hindistan'a gidip gelmekti amacımız. Aslında yurtdışına çıkarken yüreğimize çöreklenen yılan gibi ödediğimiz 70 milyon TL'lık harcın dışında harcamalarımız belli başlı kalemlerdi: yol yemek ve konaklama.
Ve bunlar büyük bir yekun tutmuyordu.

İstanbul'dan yola çıkarak İran'da Tahran ve Zahedan Pakistan'da Taftan Quetta ve Lahore güzergahlarında ortalama masraf kişi başına 80 dolar tutuyordu. Hindistan'da ayak bastığımız ilk yer Amritsar'a ulaşıldığında harcanan toplam para 90 doları geçmiyordu.Hindistan'da Tatil
Hindistan'a ne zaman gidilir?
Hindistan büyüklüğü nedeniyle değişik iklim şartlarını birarada bulunduran nadir ülkelerden biri. Güneyiyle kuzeyi doğusu ile batısı arasında anormal farklılıklar bulunan Hindistan için gidilecek bölgenin özelliklerini bilmek gerekiyor.

Hindistan'da bir yılda üç sezondan bahsetmek mümkün. Sıcak yağmurlu ve kuru sezon. Ülkenin kuzey batısı denebilecek Rajasthan ve Uttar Pradesh bölgeleri içinde yer alan Amritsar-Delhi-Agra-Varanasi güzergahında seyahat edecekler için en ideal dönem kuru sezon olarak bilinen Eylül-Şubat arası.

Mart-Ağustos döneminde ülkeye yapılacak bir ziyarette yoğun sıcaklara aniden bastıran yağmurlara hazırlıklı olmak gerekiyor.

Muson yağmurları genel itibariyle ülkenin güney kesimlerini etkiliyor.Temmuz'dan sonra kendini bu bölgede hissettiriyor.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-06-2008, 04:37   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hindistan-Mumbai...Gerçek Bir Rüya!

Mumbai

Mumbai’de gerçek hayat hayatı tozpembe gösteren danslı müzikli Bollywood filmlerinden çok daha farklı. Ama şehrin sevilmeye değer yanları da asıl bu gerçekliğinde yatıyor.

Dünyada bir avuç şehir var ki sırf isimleriyle bile tuhaf bir cazibe taşırlar. Genellikle mega-kent olarak anılırlar; oraya hiç gitmemiş belki de hiç gitmeyecek olanları da cezbeden bir çekim güçleri vardır o şehirlerin. Yalnızca nüfuslarının sayısal çokluğuyla değil o nüfusun yarattığı müthiş dinamizm ve farklılıklar yelpazesiyle de başka hiçbir yere benzemezler. Kendi ülkelerinin hatta bazen dünyanın nabzı oralarda tutulur. Çoğumuz hayatında bir gün oraya gitmeyi hayal eder bu hayalin gerçekleşmesi mümkün gözükmese bile... Öylesine yaygın bir çekicilikleri vardır işte: Roma Tokyo Meksiko City Buenos Aires Rio de Janeiro New York ve İstanbul böylesi yerlerdir. Mumbai’yi de bu mega-kentler arasında ayrıcalıklı bir yere koyabiliriz rahatlıkla…
Mumbai -eski adıyla Bombay- denince ilk önce insanın aklına neler gelir? Daha önce orada bulunmuşsanız yaşadıklarınıza bağlı olarak kuşkusuz pek çok şey gelebilir. Ama uzaktan tanıyanlar için bu şehirle ilgili birbiriyle çelişen iki imgenin iç içe geçmesi kaçınılmaz gibi. Mumbai hem yoksulluğun caddelerden taşan insan kalabalığının banliyö trenlerinde ve istasyonlarda yaşanan izdihamın büyük kenti; hem de Hint popüler sinemasının albenili merkezi yani Bollywood denen hayal makinasının gösterişli başkenti olarak canlanır kafalarda. Mumbai demek bunların her ikisi demektir; bir yanda yokluk diğer yanda varlıklı/ışıltılı bir dünya...

BOLLYWOOD’A HOŞGELDİNİZ!
Doğrusu kente dair yaygın imgenin Hollywood’a gönderme yapan yanıyla Mumbai’de karşılaşmak o kadar kolay değil. Hindistan’ın diğer kentlerinde de rastlanabilecek popüler film afişleri ve sinema salonlarının ihtişamı bir yana film endüstrisinin şehrin sokaklarına taştığı kent yaşamına çokça nüfuz ettiği söylenemez. Ama Bollywood’un görünmeyen gücü tüm Hintliler gibi Mumbaililerin de kanına girmiştir elbette. Bu güç sokakta pek hissedilmese de (burayı mesken tutmuş film yıldızları kendi fildişi kulelerine çekilmiş dünya dışı varlıklardan farksızdır çünkü); TV ekranlarında gazetelerin magazin sayfalarında hele de sinema salonlarında kendini öyle bir gösteriyor ki o filmlerin Hintliler için neredeyse ekmek su kadar elzem bir ihtiyaç olduğuna kanaat getiriyorsunuz.
Mumbai’ye ilk ziyaretimizde daha çok kuzeydeki Juhu kumsalı civarında kümelenmiş bazı stüdyoları ziyaret etmiş Bollywood’un en ünlü yapımcılarından Yash Chopra’yla da tanışmış ve en yetkili ağızdan şu sihirli formülü almıştık: “Eee halk bunları seviyor bunları istiyor. Biz de bu filmleri yaparak onların arzusunu yerine getiriyoruz.”
En iyisi Bollywood bahsini burada kapatalım; ama Hint sinemasının bu en büyük merkezinde yalnızca stüdyo işi melodramlar ve müzikaller değil sayıları az da olsa bağımsız sinemacılar tarafından hayli nitelikli filmlerin de üretildiğini eklemeden geçmeyelim.
İLK BAKIŞTA MUMBAI
Gelelim Mumbai’nin filmlerdekiyle hiç benzeşmeyen sokaktaki imgesine. Filmler kadar Hintlilerin hayatının görünür kısmına egemen olan bir tutku daha var: Kriket. Mumbai’de hangi meydanın kıyısından geçseniz güneşin altında elde sopalar kriket oynayan beyaz giyimli insanlar görürsünüz. Oval Meydan’ın kriket sahası bunların en ünlüsüdür ve günün her saati özellikle de hafta sonları yüzlerce oyuncu ve meraklıyı ağırlar. Kimi mahallelerde yer darlığından 45 derece eğimli rampalarda bile kriket oynayan çocuklara rastlarsınız. Sokaktaki herhangi bir çocuğu çevirin Yeni Zelanda Avustralya ya da İngiltere’nin kriket ligindeki takımların oyuncularını sorun size bir bir sayıversin!
Yabancı bir ziyaretçinin Mumbai’yle ilk karşılaşması ne sinema salonu ne de meydanlar oluyor elbette. Onun yerine büyük ihtimalle havaalanından şehrin kalbine doğru giden otoyolun iki yakasına sıralanmış barakalar ve her ihtiyacını sokakta karşılayan insanlar göreceksiniz. Bindiğiniz taksi yine büyük ihtimalle sizi güneydeki Colaba bölgesine bırakacak şehri keşfetmeye buradan başlayacaksınız. Belki güney sahiline kadar inecek önce anlı şanlı Taj Mahal Oteli’yle ardından Gateway of India anıtıyla karşılaşacaksınız. Mumbai’nin alamet-i farikası olan bu anıt şehrin ve ülkenin ruhunu tanımaya başlamak için ideal bir nokta aslında. Nasıl olmasın ki; İngiliz egemenliğinin son temsilcileri 28 Şubat 1948 günü bu ‘kapı’dan çıkmış gemilere binip bir daha dönmemek üzere ülkelerine yollanmıştı.
MAYMUNLARIN ADASI
Mumbai’de taksiler hem çok bol hem de çok ucuz ama hiçbir şey şehir merkezini yaya olarak dolaşmanın yerini tutamaz. Kendinizi sokaklara vurmadan önce Taj Mahal’in içine şöyle bir göz atmanız içerideki dünya ile sokakta akan hayat arasındaki aşılmaz mesafeyi ölçmek açısından faydalı olabilir. Ardından Güney Mumbai’nin odağında yer alan Oval Meydanı boydan boya kat ederek Victoria Terminus’a (pek kimsenin kullanmadığı yeni adıyla Chhatrapati Shivaji Terminal) yönelebilir oradaki mahşeri kalabalığa bir süre karıştıktan sonra Crawford Pazarı’na geçebilirsiniz. Akşamüstüne doğru Umman Denizi kıyısına yönelebilir bir taksiye atlayıp şehrin en makbul gezinti parkuru olan Chowpatty sahil şeridini turlayabilirsiniz. Günbatımından sonra burada canlanıveren sosyal hayatın zenginliği görmeye değer!
Bir gününüzü ayırabiliyorsanız Gateway of India’nın hemen yanından motora binip Shiva tapınaklarıyla ünlü Elephanta Adası’na uğramayı da ihmal etmeyin. Her köşesinde maymunların cirit attığı bu adada sakın ola ortalık yerde muz yemeye kalkmayın. Tecrübeyle sabit: Kayalıklara oyulmuş muhteşem tapınakları gezdikten sonra adanın tepelik bir yerine tırmanmış sessiz ve ıssız görünen bir kuytulukta karnımın açlığını bastırmak üzere çantamdan çıkardığım muzu daha soymaya kalmadan çevrem 10-15 kadar maymunla sarılıvermişti. Önce afalladığımı sonra çıkardıkları tuhaf seslerden elimdeki şeye talip olduklarını anlayıp muzu elimden fırlattığımı hatırlıyorum.
HAYAL DEĞİL GERÇEK...
Mumbai içindeki görülesi yerler birkaç günle bitecek gibi değil. Sözgelimi sadece Prince of Wales Müzesi’ne bile yarım gününüzü ayırabilir Malabar tepelerine çıkabilir farklı dinlere ait tapınaklar arasında turlayabilirsiniz. Dans müzik gösteri sergi gibi etkinliklere vakit ayırabilir Colaba’daki kafelerde keyif çatabilirsiniz. Bu arada Mumbai’ye kadar gitmişken şehirden 400 km uzaklıktaki Ajanta ve Ellora Mağaraları’na uğramamak olmaz. Elephanta Adası’ndaki mağaralar gibi Dünya Mirası listelerinde yer alan bu mekânlara Mumbai’den düzenli turlar yapılıyor.
Kısaca doğru mevsimde gitmişseniz -ki havaların nispeten daha az sıcak olduğu eylülden nisana kadarki dönem ideal- Mumbai’nin tadını çıkarmak için pek çok seçenek var.
Mumbai ne tek başına Bollywood’tur ne de aşırı göç nüfus yoğunluğu konut sıkıntısı çarpık kentleşme yoğun trafik kıskacında devinen bir metropol. Aynı zamanda tarihsel kültürel ve insani bir zenginliğin buluştuğu eşsiz bir arena. Ve rüyaların seri biçimde üretildiği bu şehir ziyaretçisini ticaretini yaptığı hayallerle değil en gerçek imgesiyle çekiyor kendine.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-06-2008, 04:39   #3 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
hindistan tatil, hindistan resimleri, hindistanda tatil

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hindistan'da Tatil

Hindistan'da Tatil konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hindistan tatil yerleri, hindistan chhatrapati terminali, hindistan, hindistanda tatil, hindistanda konaklama, hindistanda sosyal hayat,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats