bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-06-2008, 09:32   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kanarya Adaları'nı Tanıyalım

Doğal güzellikleri parkları müzeleri yanardağları kumsalları ve eğlence yerleri ile tüm dünya turistlerinin en gözde tatil merkezlerinden birisi olan Kanarya Adaları irili ufaklı birkaç adanın oluşturduğu bir okyanus zarafetidir. Başta başkent Santa Cruz olmak üzere genelde tipik İspanyol mimarisinin hakim olduğu adalar cıvıl cıvıl yerlileri ve turizm açısından gelişmiş olanakları ile herkese kapısını açıyor. Kanarya Adaları’nın görülesi belli başlı yerlerini şöyle sıralayabiliriz:

La Palma: Tenerife’nin kuzey batı kısmında konuşlanmış olan bu ada Atlantiğin vahası olarak da adlandırılabilir. İklim özellikleri tipik okyanus iklimine uygun olan bu ada ana geçim kaynağı olan turizmin dışında muz tütün ve şarap ihracatı da yapmaktadır. Tüm kıyı bölgesinde siyaha yakın bir renge sahip kumuyla meşhur plajlar uzanmaktadır. Nehir veya su kaynağı bulunmayan diğer adalar gibi La Palma’da da içme suyu artıma yöntemi ile sağlanmaktadır.


Kanarya Adaları'nı Tanıyalım

El Hierro: Kanarya Adaları’nın en batı ucu olan bu adacık Amerika keşfedilmeden önce dünyanın en son sınırı olarak kabul ediliyordu. Ada topluluğunun en küçük ve en sessizi olarak görünen El Hierro dinlenme mekanı olarak idealdir. Adanın coğrafi yapısı genelde volkanik izler taşımaktadır. Gomera Bassalt kayalıkları ile çevrelenmiş olan bu küçük ada adeta bir kaleyi andırmaktadır. Betonlaşma bakımından oldukça iyi korunmuş olan ada kumsalları ve sakin yapısıyla belki de en rahat tatil ortamını sunmaktadır.


Kanarya Adaları'nı Tanıyalım

La Gomera: Tenerife’den yapılacak olan kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilecek olan Gomera turistlerin gözdesidir. Bunun nedeni ise derin ve dar vadileri bunları çevreleyen sayısız palmiye ağaçları ve adanın merkezinde bulunan devasa ormandır. Adalara ziyarette bulunanların ilk durağı olma özelliği gösteren ada Gran Rey vadisi sayesinde inanılmaz bir doğal güzelliğe bürünmüştür. Bu vadi volkanik kumlarla kaplı bir sahilden denize açılmaktadır. Bölgenin en önemli gelir kaynağı ise balıkçılıktır.

Kanarya Adaları'nı Tanıyalım


Tenerife: Merkez ada olma özelliği taşıyan Tenerife bölgenin 3718 metre uzunluğundaki en yüksek dağına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Tenerife de Las Canadas adı verilen bir de milli park bulunmaktadır. Bahçeleri havuzları ve akvaryumları ile tüm turistlerin ilgisini çeken bu milli parkta 200’e yakın papağan türü de bulunmaktadır. Teide Dağı ise dünyanın en büyük krater oluşumudur. Turizm açısından ise en canlı ve en kalabalık bölge olma özelliği taşıyan Tenerife kumsalları ve tertemiz doğası ile yılın her ayı davetkar bir görüntü sergilemektedir.
Kanarya Adaları'nı Tanıyalım

Gran Canaria: Adalar topluluğunun yüzölçümü olarak en büyüğü olan ve 236 kilometre sahil şeridine sahip olan Gran Canaria küçük kıta olarak da adlandırılır. Adanın değişik bölgelerinde değişik iklimler hakimdir. Ayrıca uzun sahil şeridinde her çeşitten plaja ve dinlenme mekanına rastlamak mümkündür. Playa Del Ingles ve Maspalmas sahilleri bölgenin en büyük ve en bilinen sahil merkezleridir.


Kanarya Adaları'nı TanıyalımFuerteventura: İkinci büyük ada olma özelliğini taşıyan ada küçük balıkçı köyleri ile çevrelenmiş altın rengindeki kumsallar ile göz kamaştırmaktadır. Özellikle bölgenin en iyi bar ve restoranları burada bulunmaktadır. El Cotillo ve Corralejo şehirleri adanın en canlı turizm merkezleridir.
Lazarote: Kanarya Daları’nın en fazla volkanik dağa sahip olan bu üyesi coğrafik özelliklerinden ötürü ilgi görmektedir. Özellikle Timanfaya Milli Parkı ve lav çukurları ile turistlere görsel bir ziyafet çeken ada rüzgar ve dalga sörfü yapanlar için de ideal plajlara sahiptir.
Kanarya Adaları yeryüzünün cennetlerinden birisidir. Özellikle Ocak ve Nisan ayları arasında tam kapasiteyle çalışan adalar şirin halkı fazlasıyla betonlaşmamış şehirleri milli parkları volkanik oluşumları ve kraterleri inanılmaz güzellikteki sahilleri ile tüm macera severleri davet ediyor. Adalarda irili ufaklı birçok eğlence mekanı tüm tatil severleri müzik ve ritme çağırıyor.
Kanarya Adaları'nı TanıyalımKonu CooLKadin tarafından (02-06-2008 Saat 09:35 ) değiştirilmiştir..
CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-06-2008, 09:34   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kanarya Adaları Kuzey Atlantik Okyanusunda ve Afrika’nın kuzeybatı sahilleri açığında yer alan bir takımada. Fas-İspanyol sahrası sınırının 113 km batısında bulunan takımadalar 480 km uzunluğunda bir kemer meydana getiren yedi büyük ve altı küçük adadan müteşekkildir. Tarihi Romalılar adalara köpeklerin adaları manasına gelen Insular Canaries demişlerdir. Bunun sebebi o zaman adalarda çok sayıda bulunan köpeklerdir. Daha sonraları kanarya kuşu ismini adalar civarında bu cins kuştan ...


Kanarya Adaları Kuzey Atlantik Okyanusunda ve Afrika’nın kuzeybatı sahilleri açığında yer alan bir takımada. Fas-İspanyol sahrası sınırının 113 km batısında bulunan takımadalar 480 km uzunluğunda bir kemer meydana getiren yedi büyük ve altı küçük adadan müteşekkildir.

Tarihi

Romalılar adalara köpeklerin adaları manasına gelen Insular Canaries demişlerdir. Bunun sebebi o zaman adalarda çok sayıda bulunan köpeklerdir. Daha sonraları kanarya kuşu ismini adalar civarında bu cins kuştan çok sayıda bulunduğundan dolayı almıştır.

Fenikeliler Yunanlılar Kartacalılar Romalılar Araplar tarafından tanınan adaların modern tarihi Fransız Kaşif Sean de Dethencourt tarafından 1402 yılındaki keşfiyle başlar. Adaları tek başına ele geçiremeyen Dethencourt Kastiyalı Üçüncü Henry’den yardım alarak adaları istila etmiş ve Kanarya Adaları Kralı ünvanını almıştır. Buraların hakimiyetinde Portekizliler hak iddia ettiyse de 15. yüzyılın sonuna doğru adalar tamamen İspanyol kontrolüne girdi. O zamandan beri İspanya’nın deniz aşırı bir eyaletidir. General Francisco Franco İspanya Cumhuriyetine karşı olan 1936 ihtilalini Kanarya Adalarında başlatmıştır.

Fiziki Yapı

Kanarya Adalarının toplam yüzölçümü 7495 km2dir. Volkanlardan meydana gelen adalar çok dağlık olup dik yamaçlı sahilleri vardır. Arazi deniz seviyesindeki ovalardan yüksek dağlara kadar değişik yükseltiye sahiptir. Adaların en yüksek dağı olan Fico de Teide 3619 metredir. Diğer dağlarının yüksekliği 1370 ile 2130 m arasında değişmektedir. Lanzorote ve Fuerteventura adaları Afrika sahillerine en yakın adalar olup yükseklikleri 730 m’yi geçmez. Kraterli ve kum bir araziye sahip olduğunda nüfus azdır.

Adalardaki volkanik yamaçlar genellikle diktir. Ancak hava ve su hareketleriyle bazı alüvyonlu ovalar ve sahiller meydana gelmiştir. Toprak verimlidir. Hiç nehir olmamasına ve az yağmur yağmasına rağmen modern usullerle yapılan tarımla yüksek seviyede ürün elde edilir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

1.456.474 olan adalar nüfusu iki eyalete eşit biçimde bölünmüştür. Las Palmas eyaletinde yaşayan 600.000 kişinin 500.000’i Gran Kanarya Adasında bunun da 200.000’i başşehir Las Palma’da yaşamaktadır. Adacıklardan üçü boştur. Santa Cruz de Tenerifa eyaletinde yaşayan 675.000 kişinin 400.000’i Tenerifa Adasında bunun da 145.000’i aynı isimli başşehirde yaşamaktadır.

Kanarya Adalarına ilk yerleşenlerin Berberi soyundan gelme Guanchesler olduğuna inanılmaktadır. Adaya sonradan gelen İspanyol göçmenleriyle tamamen karışmışlardır.

Siyasi Hayat

Kanarya Adaları idari bakımdan İspanya’nın iki eyaletini meydana getirir. Gran Kanarya Fuerteventura Lanzarote Adaları Granciosa Alegranza Mantano Clana Roque del Este Roque del Oeste ve Las Islas de Lobos adacıklarından meydana gelen doğu eyaletinin adı Las Palmas’tır. Tenerif Gomera La Palma ve Hierro adalarından meydana gelen eyalete ise Santa Cruz de Tenerife denir.

Ekonomi

Adaların ekonomisi ziraat üzerine kuruludur. Sahil şeritlerinde daha ziyade muz hurma ve şekerkamışı yetiştirilir. Daha yükseklerde Akdeniz iklimine benzer bir iklim hakim olduğundan portakal limon domates ve incir yetiştirilir. Patates ve tütün adaların önemli tarım ürünlerindendir. Buğday mısır arpa kayısı şeftali ve badem ise az yetiştirilen ürünlerdendir. İhrac ağırlığı muz ve domatestedir. Çevre denizlerde bol miktarda balık bulunduğundan balık konserve ve tuzlama önemli sanayi koludur.

Ulaşım: Deniz ve hava ulaşımı hızla gelişmektedir. Las Palmas Santa Cruz de Tenerife en önemli limanlarıdır.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
kanarya adalari resimleri, kanarya adalari bilgi, kanarya adalarini taniyalim

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kanarya Adaları'nı Tanıyalım

Kanarya Adaları'nı Tanıyalım konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kanarya adaları nerede, kanarya adalari nerede, kanarya adaları iklimi, kanarya adalari nerde, kanarya adaları nerededir, kanarya adaları, tenerife nerede, kanarya adası, kanarya adaları iklim, tenerife nerde, kanarya adalari nerededir, kanarya adası nerede, kanarya adalarında ne yapılır, tenerife de ne yapılır, kanarya adasi nerde,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats