bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-06-2008, 12:16   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Louvre Sarayı

Haçlı Seferi'ne çıkmadan önce Philippe Auguste Paris çevresine bir sur inşa ettirdi ve kale bedeninin Sen Irmağı boyunca uzanan zayıf noktasını bir burçla desteklenmiş bir kaleyle pekiştirdi. Krallığın serveti silâhları ve arşivleri bu burçta muhafaza ediliyordu. Şatoya Louvre adı verildi çünkü kurt (loup) avı için hayvanların yetiştirildiği bir eski köpek evinin yerine yapılmıştı.

XIV. yy.da yeni surların yapılması sırasında Louvre askeri görevini yitirdi; Charles V burayı bir istirahat ve inziva yeri haline getirdi: binaları yeniledi kitaplığını da bir kuleye yerleştirdi. Sonra François I ve Henri IV zamanında saraya ekler yapıldı.

Versailles'ın Rakibi

Ama eski «Louvre» bütün saray halkını barındıramayacak kadar küçüktü. Louis XIII Lemercier'e şatoyu genişlettirdi. Devrim sırasında Louvre'a bir sanatçı kalabalığı aynı zamanda da haydut ve dilenci kalabalığı üşüştü; kare avluda tahta barakalar yükseldi. 1756'da arzu edilmeyen kişiler kovuldu ama saray öylesine perişan durumdaydı ki yıkılması düşünüldü. Gabriel ve Soufflot tarafından restore edildi sonra da 1791'de buraya yerleşen devrimcilerin yağmasına uğradı. Napolyon I (Tuileries'de kalıyordu) buraya çekidüzen verdi. Ama Komün Ayaklanması sırasında Tuileries yakıldı ve yağma edildi.

Müze

Gerçi Louvre'un dev yapılar bütününde kuzey galerisi Maliye Bakanlığı'na ve Süsleme Sanatları Müzesi'ne ayrılmıştır ama binaların geri kalan bölümü 1793'ten beri müzeye çevrilmiştir. Fransa'nın birçok ileri geleni özellikle François I Colbert Louis XIV resim heykel mücevher şaheserlerini zaten Louvre Sarayı'nda toplamışlardı.

Napolyon Louis XVIII Charles X Louis-Philippe buradaki koleksiyonları büsbütün genişlettiler ve o tarihten beri durmadan hibe edilen ve satın alınan eserlerle 246 sergi salonunda sunulan sanat hazinelerinin sayısı günden güne arttı. Sanat eserlerinin çeşitliliği ve çokluğu (200000'den fazla) müzenin yedi bölüme ayrılmasını gerektirdi: ilkçağ Yunan ve Roma eserleri. Eski Doğu eserleri Eski Mısır eserleri. Ortaçağ Rönesans ve Yeniçağ heykelleri sanat eserleri desenler tablolar.

Sanatçılar Galerisi

Su kenarı galerisi tamamlandığında Henri IV burada oturmak istemedi. Sanatı teşvik için burayı Louvre'da çalışan sanatçılara tahsis etti. Onlar da atölyelerini kurdular yerleştiler ve öğrencilerini burada kabul ettiler. Daha sonra Colbert çeşitli akademiler de (bilimler resim heykel v.b.) bu saraya yerleştirecekti. Böylece Fransız Akademisi oturumlarını Anne d'Autriche'in yuvarlak salonunda yapıyordu.

Louvre'da Resim Sanatı

Tablolar bölümü eserlerin daha iyi sunulması için yeniden düzenlendi. Envantere kayıtlı toplam 15000 tablodan 2000 tanesi sergilenmekte 3000 tanesi de depolarda tutulmaktadır. Geri kalanlar Louvre tarafından il müzelerine ödünç verilmiştir.

Louvre Sarayı

Kare avludan merkez binaya bakış. Napolyon döneminde tamamlanan saray günümüzde Louvre Müzesi'nden başka Fransa Maliye Bakanlığı'nı da barındırmaktadır

Louvre Sarayı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
louvre sarayi, louvre sarayi resimleri

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Louvre Sarayı

Louvre Sarayı konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats