bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-06-2008, 09:33   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vize Nasıl Alınır?

Vizeyi Rahatlıkla Alabilecek Olanlar

Lise üniversite ve yüksek lisans öğrencisi olanlar üniversiteden yeni mezunlar ve üniversite mezunu olup bir işte çalışanlar öğrenci vizesini kolaylıkla alabilirler.
Vize müracaatlarında öğrenciler finansal durumlarını belgelemek zorundadırlar. Eğer öğrenci eğitim masraflarını ve diğer harcamalarını fazlası ile karşılayacak durumda ise ( bunu ailesinin ve varsa kendisinin banka hesaplarını göstererek kanıtlayabilir) ve ailesindeki fertlerin bir işte çalıştığını ispatlayabiliyorsa finansal açıdan yurtdışında eğitim yapmak için yeterli görülecektir. Ayrıca öğrencinin kendisine ve/veya ailesine ait gayri menkullerin ve araçların tapu ve ruhsat fotokopilerini vize müracaatında yanında bulundurması gerekmektedir. Önceden başka ülkeye veya aynı ülkeye vize alınmış ise buda vize verilirken olumlu yönde göz önünde bulundurulacaktır.

Vizeyi Belirli Koşulları Yerine Getirerek Alabilecekler

Öğrenciliği devam eden ya da lise mezunu olup bir işte çalışanlar belirli kriterleri yerine getirerek vize alabilirler.

Bu statüdekiler eğer kendilerinin veya ailelerinin gelir durumları yeterli değil ise yakınlarını sponsor olarak gösterebilirler. Amca teyze dayıhala gibi yakın akrabalar sponsor olabileceği gibi çalışılan işyeri de sponsor olabilir. Vize müracaatında sponsora ait banka hesapları gayri menkuller menkuller ve iş durumunu gösterir belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
Bunların yanı sıra önceden dil kursuna gitmiş iseniz kurstan alınan sertifika veya belgenin gösterilmesi vize alma olasılığınızı arttıracaktır.

Vizeyi Kesinlikle Alamayacak Durumda Olanlar

İlkokul veya ortaokul mezunu olmasına rağmen bir işte çalışanların şirket ya da holding sahibi olmadıkları müddetçe ya da buna denk fazla sayıda yatırımları bulunmaması durumunda vize almaları imkansızdır diyebiliriz.
Lise mezunu olup da herhangi bir işte çalışmamış ya da uzun süredir çalışmayanların kendi ve ailevi finans durumları iyi değilse vize almaları maalesef söz konusu değildir.

Bu maddeler dışında vize için gerekli evrakları şu şekilde sıralayabiliriz :

* En az 6 ay geçerli pasaport.
(Henüz pasaportu olmayanlar bulundukları il veya ilçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'ne 4 adet vesikalık resim nüfus cüzdanın aslı ve pasaport harç parası ile birlikte başvurmalıdırlar. Nüfus kütüğünüz başvuru yaptığınız ilçede ise 7 gün içerisinde başka bir ilçede ise yaklaşık 20 gün içerisinde pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.)
Eğer varsa eski pasaportlarınız
* 4 adet vesikalık fotoğrafınız ( Amerika vizesi için arka fon beyaz olmalı )
* Vize için gereken ücret İngiltere için 35 GBP(Yeşil pasaporta vize ücreti almaz) Amerika için 100 USD (Dışbank'ın Amerikan Konsolosluğu hesabına yatırılması gerekmektedir) Avustralya için 315 AUD Kanada için 3 aydan fazla öğrenci vizesi müracaatlarında 125 CAD - 3 ay ve 3 aydan az vize müracaatlarında 75 CAD 'dır. (Dışbank'ın Kanada Konsolosluğu hesabına yatırılması gerekmektedir.) Almanya için 50 DEM Fransa için 655 FFR İtalya için ücretsiz İsviçre için 40 CHF İspanya için 3500 - 7500 ESP ( kurs süresine göre ücret değişir)
* Türkiye'de en son mezun olduğunuz okulun diploma / mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri
* Gideceğiniz eğitim kuruluşundan kabul mektubu (Global Vizyon tarafından sağlanmaktadır)
* Yurtdışında kalacağınız süre içersinde geçiminizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler
- Ailenizin ve sizin banka cüzdan fotokopileri ( hisse senedi repo vadeli hesap vb. ) - En az 3 ay evvelinden eğitim için ayırdığınız bütçenin hesaplarınızda bulunmuş olması gerekebilir.
- Ailenizde çalışan fertlerin maaş bordroları veya iş sahibi iseler işyeri ile ilgili evraklar (Ticaret odası faaliyet belgesi vergi levhası imza sirküleri kuruluş gazetesi) emekli iseler emekli cüzdanları - Tüm bu belgelerin fotokopisi yeterlidir.
- Tapu araba ruhsatı ve kredi kartlarının fotokopisi. (Anne baba ve kardeşler üzerine kayıtlı malvarlığı olabilir )
- Eğitim giderlerinize sponsor olacak firma ya da şahıs var ise durumunuzu açıklayan yazı ve sponsora ait banka hesap cüzdanı ticaret odası faaliyet belgesi vergi levhası imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopileri
* Halen öğrenciliğiniz devam ediyor ise öğrenci belgeniz ve okuldan alacağınız izin belgesi
* Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi
* Çalışıyorsanız; işyerinizden izinli olduğunuzu ve dönüşünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup son 3 ayın maaş bordrosu son aylara ait sigorta bildirgesi işe giriş bildirgesi
* İngilizce öğrenmek için bir dil kursuna gitmiş iseniz aldığınız sertifikanın fotokopisi sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri ve seviyenizi gösteren bir mektup
* Cumhuriyet Savcılığından sabıka kaydı ve vukuatlı aile nüfus kütük kayıt örneği ( Kanada ve Avustralya müracaatları için )
* Hangi amaç için eğitim almak istediğinizi anlatan Niyet mektubu (Kanada ve İsviçre müracaatları için )
* Almanya ve İsviçre vize müracaatlarında ise ;
- Orada bulunduğunuz süre içersindeki masraflarınızın kimin tarafından karşılandığını açıklayan noter onaylı taahhütname / Garantör (kefillik) belgesi
- Türkiye'de oturan anne ve babanın muhtarlıktan ikamet belgeleri (ve bu belgelerin Almanca'ya tercüme ettirilmiş ve noter tasdiki yapılmış suretleri)
- İsviçre için bir İsviçre bankasında en az 18000 CHF olduğunu gösteren dekont ve Türkiye' ye döneceğinizi belirten taahhütname

Önemli not : konsoloslukların çoğu vize müracaatlarında tüm belgelerin asıllarını da görmek istemektedir.

Vize Müracaatına Gidenlere Tavsiyeler :

* Vize başvurusuna giderken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan birisi giyimdir. Konsolosluklar o ülkenin resmi kurumları olup konsolosluk görevlileri de o ülkenin temsilcileridir bu nedenle dış görünüşünüze vereceğiniz önem aynı zamanda onlar için kendilerine verilen saygıyı da göstermektedir. Herhangi bir ülke konsolosluğuna vize başvurusu için gittiğinizde bir iş görüşmesine ya da önemli bir toplantıya giderken göstermiş olduğunuz önemi göstermeli mümkün olduğunda şık temiz ve düzenli giyinmelisiniz. Bazı durumlarda görevli evraklarınızı incelemeden dış görünüşünüze bakıp bir kaç soru sorarak bir değerlendirme yapabilir.
* Konsolosluk görevlisi başvurunuzu değerlendirirken Türkiye' deki sosyal ve ekonomik durumunuz ülkelerine gidiş nedenleriniz kalmayı planladığınız süre döndüğünüzde ne yapmak istediğiniz daha önceki seyahatleriniz finans kaynaklarınız vb gibi bir çok konudaki durumunuzu öğrenmek üzere size bir çok soru soracaktır. Bu sorulara kısa net ve birbiriyle çelişmeyen cevaplar vermelisiniz. Görevli sizin özel durumunuza göre gerekli gördüğü soruları da sorar ve cevaplarınızı içinde bulunduğunuz şartlara göre değerlendirir. Bunun yanı sıra görevli değerlendirme yaparken Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu da göz önüne alır.
* Cevaplarınızı veya itirazlarınızı keskin çıkışlarla değil mümkün olduğunca nazik bir dilde ve uygun bir üslupta yapmalısınız.

Vize alabilmek için finansal açıdan yeterli olmanızın yanı sıra Türkiye'de bulunan sosyal ekonomik ve ailevi bağlarınızı da göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede vize görevlisi sizin ülkelerinde kısa süre kaldıktan sonra Türkiye'ye geri döneceğinize ikna olacaktır.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
vize nasil alinir, vize almak, vize problemi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vize Nasıl Alınır?

Vize Nasıl Alınır? konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: avusturya vizesi nasil alinir, çalışmayan biri nasıl vize alır, çalışmayan birisi vize alabilirmi, çalışmayanlar nasıl vize alır, çalışmayan kişi vize alabilirmi, çalışmayanlar vize alabilirmi, çalışmayanlar için vize, çalışmayan kişi nasıl vize alır, calismayanlar nasil vize alir, çalışmayanlar vize alabilir mi, çalışmayan kişiye vize, çalışmayanlar için ingiltere vizesi, amerika vizesi için sponsor mektubu, çalışmayanlar için almanya vizesi, çalışmayan kişiler vize alabilirmi,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats