bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-03-2009, 01:43   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bonn'u Tanıyalım

Konum
Bonn'u Tanıyalım

Temel veriler
Eyaleti:
Kuzey-Ren Vestfalya
İdari Merkez: Köln
Yüzölçüm: 14122 km²
Nüfus: 314.926 (30 Haziran 2007)
Nüfus yoğunluğu: km² başına 2.221
Göçmen oranı: %2242
Posta kodu: 53111–53229
Telefon kodu: 0228
Plaka kodu: BN
Yerel yönetim merkezi adresi:
Berliner Platz 2
53111 Bonn
53103 Bonn

Web sitesi: Stadt Bonn - Startseite
Yerel Yönetim

Büyükşehir belediye başkanı: Bärbel Dieckmann
Borç seviyesi: 91485 Milyon Avro (19 Ocak 2006 itibariyle)
İşsizlik oranı: %77 (Ekim 2006 itibariyle)
Bonn (Almanca: Bonn) Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinin güneyinde Ren Nehri'nin her iki yakasına yayılan bir kenttir.
Bonn 2000 yıllık tarihiyle Almanya'nın en eski yerleşim yerleri arasındadır. Köln dükleri 18. yüzyıl sonuna kadar Bonn'u idari merkez olarak tercih ederken; Ludwig van Beethoven 1770'de Bonn'da dünyaya geldi. Kentte bulunan Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi 19. yüzyıldan itibaren Almanya'nın önde gelen bilimsel merkezleri arasında sayıldı.
1990'da Doğu ile Batı Almanya'nın birleşmesiyle Berlin Almanya'nın başkenti olurken Bonn'un da 1990 yılına kadar "hükûmet merkezi" olarak anılması kararlaştırıldı. Federal Meclis ve hükümet birimlerinin büyük kısmı Berlin'e taşınmış olmasına rağmen 6 federal bakanlığın ana binası Bonn'da bulunmakta diğer bakanlıkların bazı daire başkanlıkları da kentte faaliyet göstermeye devam etmektedir.
Başkentin Berlin'e kaydırılmasıyla özellikle hükûmet ve kamu binalarının yoğunlaştığı bölgenin çehresi büyük ölçüde değişti. Deutsche Welle Bonn Uluslararası Kongre Merkezi ve diğer kamu ve özel sektör kuruluşları bu kesime yerleşti. Birleşmiş Milletler'e bağlı 12 birimin üslendiği "BM Kampüsü" de 2006 yılının Temmuz ayında yine sözkonusu semtte faaliyetlerine resmen başladı.


Konu Başlıkları

Coğrafi konum
1.1 Komşu il ve ilçeler
1.2 İdari yapılanma
1.3 İklim
Tarih
2.1 Flama
2.2 Din
2.3 Bonn'a bağlı ilçe ve semtler
2.4 Nüfus gelişimi
Siyasi hayat
3.1 Kent yöneticileri
3.2 Kent Konseyi'nin yapısı
Kardeş şehirler
Kültür hayatı ve görülmeye değer yerleri
5.1 Mimari
5.2 Müze ve anıtlar
5.3 Kamuya açık alanlara sanat yapıtları uygulaması
5.4 Doğal güzellikler ve parklar
5.5 Tiyatro müzik ve sinema faaliyetleri
5.6 Düzenli etkinlikler
5.7 Karnaval
5.8 Yerel ağız
5.9 Spor faaliyetleri
5.10 Gece hayatı ve damak zevki
Altyapı
6.1 Ulaşım
6.1.1 Havayolu
6.1.2 Raylı sistem ve otobüs hatları
6.1.3 Karayolları
6.1.4 Nehir taşımacılığı ve limanlar
6.2 Su gaz ve elekrik şebekesi
Ekonomi
7.1 Ekonomik veriler
7.2 Turizm sektörü
7.3 İstihdam piyasası
7.4 Bonn merkezli kamu ve özel sektör kuruluşları
7.5 Medya
7.5.1 Radyo-TV
7.5.2 Gazete ve dergiler
7.5.3 İnternet yayıncılığı
7.5.4 Haber ajansları
Kamu kuruluşları
8.1 Eğitim ve Araştırma
8.2 Sağlık
8.3 "BM-Kenti" Bonn
8.4 Federe kent
8.5 Adalet
Bonn kentiyle bağlantılı kişiler
Bonn


Coğrafi Konum
Bonn Ren Schiefer Sıradağları'nın Aşağı Ren Ovası'na geçiş yaptığı noktada Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin güneybatısında yer alır. Kent Ren nehrinin her iki yakasında 1412 km²'lik bir alana uzanır. Ancak Bonn'un ilçe ve semtlerinin dörtte üçü Ren'in sol yakasında yer alır. Güneyde ve batıda Ren Bölgesi Tabiat Parkı'nın bir parçası niteliğindeki Kottenforst Ormanı Bonn'u çevreler. Kuzeyinde Köln doğu ve güneydoğusunda Siebengebirge uzanır. Bonn coğrafi konumundan ötürü "Merkez Ren bölgesine açılan romantik kapı" olarak da tanımlanır. Köln idari merkezine bağlı Bonn'un plaka kodu „BN“ dir. En yüksek noktası 1948 m ile Beuel'deki Paffelsberg'dedir. En alçak nokta ise Kemper Werth'de 456 m olarak ölçülmüştür.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-03-2009, 01:46   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bonn'u Tanıyalım
Beuel'den Bonn merkezine bakış


Komşu İl ve İlçeler
Bonn'a komşu kentler Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı Remagen dışında Rhein-Sieg Kent Birliği'ne dahildir ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alır:
Niederkassel Troisdorf Sankt Augustin Königswinter Bad Honnef Remagen Wachtberg Meckenheim Alfter ve Bornheim.
Bonn 1991'de varılan ve başkentin Berlin'e taşınmasını öngören karardan bu yana Rhein-Sieg Kent Birliği ve güneyde Remagen kentinin bağlı olduğu Ahrweiler iliyle işbirliğini daha da artırdı. Bu işbirliği "Bonn/Rhein-Sieg/Ahrweiler Bölgesel Kalkınma Planlama ve Ulaşım Çalışma Grubu'nun kurulmasıyla somut halini aldı. Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı sözkonusu bölge "Bonn/Rhein-Sieg" ya da "Bonn/Rhein-Sieg/Ahrweiler" adlarıyla anılır. Kuzeyde yer alan Neuwied ili de Bonn coğrafi bölgesine dahil kabul edilir. Bu geniş coğrafi alanda ekonomik faaliyetlerin de birbirini bütünler hale gelmesi Bonn ve çevresinde ortak hedeflere sahip sivil toplum örgütlerinin kuruluşunu beraberinde getirdi.


İdari Yapılanma

Bonn'u Tanıyalım


Bonn toplam 4 idari merkeze bağlı 51 bölgeden meydana gelir:

Bad Godesberg: Alt-Godesberg Friesdorf Godesberg-Nord Godesberg-Villenviertel Heiderhof Hochkreuz Lannesdorf Mehlem Muffendorf Pennenfeld Plittersdorf Rüngsdorf Schweinheim
Beuel: Beuel-Mitte Beuel-Ost Geislar Hoholz Holtorf Holzlar Küdinghoven Limperich Oberkassel Pützchen/Bechlinghoven Ramersdorf Schwarzrheindorf Vilich Vilich-Müldorf
Bonn: Auerberg Bonn-Castell Bonn-Zentrum Buschdorf Dottendorf Dransdorf Endenich Graurheindorf Gronau Ippendorf Kessenich Lessenich/Meßdorf Nordstadt Poppelsdorf Röttgen Südstadt Tannenbusch Ückesdorf Venusberg Weststadt
Hardtberg: Brüser Berg Duisdorf Hardthöhe Lengsdorf

İklim
Bonn Almanya'nın en ılıman iklimine sahip bölgelerden biri kabul edilir. Ocak ayında ortalama 20 °C olan sıcaklık Temmuz ayında 187 °C dolayındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması ise 103 °C'dir. Komşu Eifel bölgesinde yıllık 800 mm'yi aşan yağış miktarı Bonn ve çevresinde 669 mm dolayında kalmaktadır. Havadaki nem oranının ortalamanın üzerine çıktığı günlerin sayısı yılda 35'i bulmaktadır. Bonn'un yayıldığı vadiye batıdan hava akımını "frenleyen" Eifel dağları yüksek nem oranının en önemli sebebi olarak değerlendirilmektedir. Kış ayları boyunca Ren nehrinin zaman zaman taştığına tanık olunmaktadır. Son yıllarda sıkça görülen bu taşkınlıklar büyük maddi hasara neden olmaktadır.


Bonn

Tarih


Bonn'u Tanıyalım
Bonn'da görev yapan Roma lejyoneri Quintus Petilius Secundus'in mezarı

12. yüzyılda Roma İmparatorluğu'na bağlı birliklerin bölgede kurduğu bir kampı esas alan Bonn 1989 yılında 2000. kuruluş yıldönümünü kutladı. Ancak araştırmalar Bonn ve çevresindeki insan yerleşimlerinin çok daha eskilere dayandığını ortaya koymaktadır. Bunu Oberkassel bölgesinde ortaya çıkarılan 14 bin yıllık bir yerleşimin yanı sıra M.Ö. 4080 yılına ait olduğu sanılan Venusberg yerleşkesi de ortaya koymaktadır.
Romalılar döneminde Bonna adıyla anılan bölge Germenlerin M.S. 9. yılda Varus Savaşı'nda elde ettiği zaferin ardından hızla gelişti. Günümüzde Bonn kentinin yer aldığı bölgenin kuzeyine bir Roma lejyonu yerleştirildi. Kamp çevresi zanaatkarlar ve tüccarlar tarafından mesken tutuldu.
CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-03-2009, 01:50   #3 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bonn'u Tanıyalım
1646 yılnda Bonn – Matthäus Merian'dan bakır işleme


Roma İmparatorluğu'nun çöküşüyle birlikte önemini yitiren bölgede 9. ve 10. yüzyılda bir manastır bugünkü pazar alanında da Villa Basilika adı altında bir ticaret merkezi kuruldu.
Bonn'un gelişiminde 1288 yılında yapılan Worringen Savaşı dönüm noktası meydana getirdi. Savaşı kaybeden Köln dükleri Brühl ve Poppelsdorf'un yanı sıra Bonn merkezini malikâne yeri olarak belirlediler. Köln dükleri tarafından 17. ve 18. yüzyılda inşa edilen yapılar kente bugünkü barok tarzı görünümünü kazandırdı. Bu dönem 1794 yılında Fransa'nın işgaliyle kapandı. Napolyon Bonapart'ın yenilgisinin ardından Bonn 1815 yılında Prusya'ya katıldı. Bonn'a bu tarihi izleyen yıllarda 18. yüzyılın bitiminden kısa süre önce kurulan ve 1818'de faaliyetleri yeniden canlandırılan Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi şekil verdi.
Bonn I. Dünya Savaşı'nın ardından önce İngilizler ardından Fransızlar tarafından işgal edildi. Fransızlar 1926 yılında bölgeden ayrıldı.
Nazi rejimi sırasında büyük kısmı Yahudi 1000'den fazla Bonn'lu katledildi. Yine 8000 dolayında kişi evini terk etmek zorunda kaldı tutuklandı ya da toplama kamplarına kapatıldı.
Bonn 9 Mart 1945'de Amerikan askerlerinin kente girmesiyle II. Dünya Savaşı'nı ardında bıraktı; savaşta binaların yüzde 30'undan fazlası tahrip oldu. Çatışma ya da bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 4000'i aştı. Kentin denetimini 28 Mayıs 1945'te İngiliz işgal güçleri devraldı.
Bonn savaş sonrası hızla gelişti. Kalkınmada 3 Kasım 1949'da başkent olarak Frankfurt yerine Bonn'un tercih edilmesi de bunda büyük rol oynadı. Başkentin Berlin'e kaydırılması üzerine Bonn yeni bir değişim sürecine girdi. Federal idare yapısının geniş ölçüde Berlin'e kaydırılmasından doğan boşluk bakanlıkların Bonn'da kalmaya devam eden daire başkanlıkları bölgeye yerleşen yeni federal birimler kamu ve özel sektör temsilcilikleri ile uluslararası organizasyonların varlığıyla giderildi.


Flama

Bonn'u Tanıyalım
Bonn kentinin flaması


Bonn kentinin flamasında üst kısımda gümüş zemin üzerinde siyah haç yer alır. Köln düklerinin simgesi siyah haç Köln ve çevresindeki birçok yerleşim biriminin flamasında da yer alır. Haç Bonn ile Köln dükleri arasındaki siyasi ve bölgesel bağı ortaya koymaktadır.
Flamanın alt kısmında kırmızı zemin üzerinde altın renkte bir aslan yer almaktadır. Zaman zaman leopar veya halk arasında “taştan kurt” olarak da adlandırılan aslan Bonn’da geleneksel olarak adaleti simgeler. Aslan Orta Çağ’dan itibaren uzun yıllar Bonn’un merkezi noktalarından Münster meydanında yer aldı. Bugün aynı yerde Ludwig van Beethoven anıtı bulunmaktadır. Mahkeme heyetleri bu meydanda toplanıp meseleleri görüşürdü. Aslan simgesinin orijinali günümüzde eski belediye binasının girişinde yer almaktadır.


Bonn'u Tanıyalım
Taştan Kurt


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-03-2009, 01:51   #4 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Din
Bonn Ren havzasının bir parçası olması vesilesiyle ağırlıklı olarak Katolik olarak kabul edilir. Buna karşılık son 75 yıl içinde bu özellik büyük ölçüde değişime uğradı. 1925 yılında Bonn nüfusunun yüzde 80’ini Katolikler meydana getirirken 90’lı yılların sonunda Katolik-Protestan dağılımında Protestanların lehine bir gelişme yaşandı. Günümüzde Bonn nüfusunun yüzde 45’i Katolik yüzde 25’i Protestan mezhebine bağlı kişilerden meydana gelir. Bonn nüfusunun üçte biri başka din ve mezheplere inanan kişilerden oluşur. Nüfusun yüzde 6’sı İslam dinine inanır. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Bonn Merkez Camii 1986’da kuruldu; Bonn-Altstadt’da faaliyetlerine başlayan cami 1990'da Bonn-Castell semtine taşındı.

Bonn'a Bağlı İlçe ve Semtler


Bonn'u Tanıyalım

20. yüzyılın başlarında kentin güç ve itibar kazanmasının bir sonucu olarak 1 Haziran 1904'de Bonn'un fiilen iç içe geçmiş olduğu Poppelsdorf Endenich Kessenich ve Dottendorf gibi semtler de Bonn'a katıldı. 1 Ağustos 1969 tarihli idari reform Bonn'un nüfusunu ikiye katladı. Bad Godesberg ve Beuel gibi komşu kentlerin idari merkez niteliğiyle Bonn'a bağlanması kararlaştırıldı. Beuel'e ayrıca daha önce Siegkreis'a bağlı olan Holzlar Hoholz ve Oberkassel bölgeleri bağlandı. 1969 yılında yapılan düzenleme Ippendorf Röttgen Lessenich/Meßdorf ve Buschdorf'u da Bonn'a bağladı. Lengsdorf ve Duisdorf bazı küçük semtlerle birlikte Hardtberg idari merkezine bağlandılar.
Yine Bonn'un idari merkezlerinden Bad Godesberg de 20. yüzyılın başından itibaren çevresindeki diğer yerleşim birimlerini bünyesine katarak büyüdü. 1899'da Plittersdorf ve Rüngsdorf'u 1904'de Friesdorf izledi. Bu bölgeleri 1915'de Muffendorf takip etti. 1 Temmuz 1935 tarihli düzenlemeyle Lannesdorf ve Mehlem'e Bad Godesberg'e dahil edildi.


Nüfus Gelişimi
Bonn 300.000'i aşan nüfusuyla Almanya'nın "orta büyüklükteki" şehirlerinden kabul edilmekte Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en kalabalık 10 şehri arasında yer almaktadır. Bonn nüfusu 1939 yılında 100.000 sınırını aşarak büyükşehir sınıfına girdi. Nüfus 1969'da yapılan düzenlemeler sonucunda ikiye katlandı. Başkenti Berlin'e taşıma kararı 90'lı yılların başında nüfusta küçük çaplı gerilemeye yol açsa da alınan önlemler bu açığın dengelenmesini sağladı. Bonn günümüzde nüfusu artmaya devam eden büyükşehirler arasında kabul edilmektedir. Kuzey Ren-Vestfalya İstatistik Dairesi'nin verilerine göre Bonn nüfusu 2025 yılında 341.500'e ulaşacaktır.

Siyasi Hayat
Pazar meydanında 18. yüzyılda inşa edilen eski belediye binası "Altes Rathaus" uzun yıllar idare merkezi olarak kullanıldı. 1969'da yapılan idari düzenlemelerle Bonn'un genişlemesi dikkate alınarak Nordstadt'da yeni bir belediye başkanlığının yapımına girişildi ve 1978'de idare bu binaya (Stadthaus) nakledildi. İdari merkez yeni binaya taşınmış olmasına rağmen büyükşehir belediye başkanlarının makamı hâlâ eski belediye binasındadır.


Kent Yöneticileri


Bonn'u Tanıyalım
Eski belediye binası (Altes Rathaus)


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-03-2009, 01:53   #5 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kent yönetimi 12. yüzyıl başında Vogt adı verilen bir yöneticinin bulunduğu üyelerinin de Schöffe olarak adlandırıldığı bir heyet tarafından yürütüldü. 1331'den itibaren „burgermeistere“ ünvanını taşıyan iki belediye başkanı ve „rat“ adı verilen konsey devreye girdi. 24 Temmuz 1550 tarihli bir belgede „Zwölfter“ adlı bir denetim kurulunun kuruluşundan söz edilmektedir.
Fransız işgaliyle birlikte 1794'den itibaren belediye başkanlarının ünvanlarına „Maire“ ifadesi eklendi. Bu ifade Fransızların geri çekilmesinin ardından 25 Şubat 1814'te "büyükşehir belediye başkanı" ile değiştirildi. 1804'ten itibaren Maire unvanıyla Bonn belediye başkanlığını yürüten Anton Maria Karl Graf von Belderbusch 1804'den başlayarak "Bonn büyükşehir belediye başkanı" olarak anıldı. Bonn'un 1815'ten itibaren bağlandığı Prusya kenti bir il merkezine dönüştürdü. Yönetim başkanlığını büyükşehir belediye başkanının yaptığı belediye konseyi tarafından yürütülmeye başlandı.


Bonn'u Tanıyalım
Yeni belediye binası (Stadthaus)

Nazi rejimi sırasında büyükşehir belediye başkanı Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından atandı. II. Dünya Savaşı sonrasında Bonn'u işgal eden İngiliz askerleri yeni bir belediye başkanı atadı. İngilizler 1946 yılında İngiliz yerel yönetim modelinin örnek alındığı reformlar uygulamaya soktular. Yeni düzenleme uyarınca "Kent Konseyi"nin üyeleri vatandaş tarafından seçildi; konsey de büyükşehir belediye başkanı unvanı taşıyan ve kenti temsil etmeye yetkili bir başkanın yanı sıra kent yönetiminde yetkili "büyükşehir direktörü" isimli ikinci bir başkanı daha belirledi. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti 1996 yılında kent yönetimindeki bu "çifte başlılığa" son verdi. Yeni düzenlemeler uyarınca büyükşehir belediye başkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi öngörüldü. 1999'da büyükşehir belediye başkanının doğrudan halk tarafından belirlenmesi amacıyla yapılan ilk seçimleri ikinci turda Hristiyan Demokrat Partili aday Helmut Stahl'ı geride bırakan Sosyal Demokrat Partili Bärbel Dieckmann kazandı. Dieckmann 2004 seçimlerinde de sandıktan zaferle çıkarak ikinci görev dönemine başladı.


Kent Konseyi'nin Yapısı
Bonn kent konseyi 66 üyeden meydana gelir. Son yerel seçimler 2004 yılında düzenlendi. Doğrudan vatandaş tarafından seçilen büyükşehir belediye başkanı Bärbel Dieckmann kent konseyinde de oy hakkına sahiptir ve konseye oturumlarda başkanlık etmektedir. Kent konseyinde Hristiyan Demokrat Birlik üyeleri 25 Sosyal Demokratlar 19 "Yeşiller/Birlik 90" adlı siyasi oluşum 11 Hür Demokrat Parti 6 Bonn Vatandaş İttifakı 2 Sol Parti ve Bağımsız Seçim İttifakı birer temsilciye sahiptir. Kent konseyinde ayrıca bir üye de bağımsızdır. Konseyde grup kurabilmek için en az üç temsilci gerekmektedir.


Kardeş Şehirler

Oppeln (Polonya)
Tel Aviv (İsrail)
Bonn "ortaklık" ve "dostluk" çerçevesindeki işbirliklerinin yanı sıra "proje bazında" pek çok kentle işbirliği hâlindedir. Bu kapsamda gençlik ve kültür programları değişiminin yanı sıra çevre şehircilik ve felaketle mücadele gibi alanlarda da karşılıklı deneyim alışverişi sağlanmaktadır. Günümüzde Bonn'un proje bazında işbirliği yaptığı kentler şunlardır: Özbekistan-Buhara Çin-Chengdu Bolivya - La Paz Belarus - Minsk Avusturya - Salzburg Moğolistan - Ulan Batur.

Bonn

Kültür Hayatı ve Görülmeye Değer Yerleri

Mimari

Bonn'u Tanıyalım
Bonn Üniversitesi bahçesi


Bonn kentinin simgeleri arasında yer alan eski belediye başkanlığı binası 1737 yılında Rokoko tarzında inşa edildi. Eski belediye başkanlığı binasının hemen yanında günümüzde Bonn Üniversitesi merkez binası olarak kullanılan Köln düklerinin malikanesi yer almaktadır.
Kestane ağaçlarının sıralandığı Poppelsdorf Caddesi Köln düklerinin malikânesini Poppelsdorf Köşkü'ne bağlar. Poppelsdorf Köşkü 18. yüzyılın ilk yarısında Köln düklerince yazlık köşk olarak inşa edildi. Bonn merkez tren garının giriş binası 1883/84 yıllarında inşa edildi. Gar binası günümüzde tarihî eser koruması altındadır.
Venusberg'de yer alan 180 metre yüksekliğindeki radyo vericisi 162 metre yüksekliğindeki Posta Kulesi ve 1147 metre yüksekliğindeki Lange Eugen binası (BM Kampüsü) Bonn'un en yüksek üç noktasını meydana getirmektedir.

Bonn'u Tanıyalım
Poppelsdorf Caddesi


Bonn'da çok sayıda kilise yer almaktadır. Bonn Katedrali kentin simgeleri arasında kabul edilmektedir. Brüdergasse'deki Remigius Kilisesi'nde Beethoven'un vaftizine ait hatıralar saklanmaktadır. Schwarzrheindorf'daki Doppel Kilisesi 1151'den itibaren inşa edildi. Christoph Wamser Hristiyanlığın bölgede yayılması öncesi kutsal kabul edilen bir noktada 1627/28 yıllarında Kreuzberg Kilisesi'nin inşa edilmesini sağladı. Adenauerallee üzerinde bulunan Katolik St. Cyprian Kilisesi 1957'de yeniden düzenlendi.
Eski Bonn Mezarlığı'nda pek çok ünlünün mezarı bulunmaktadır. Tanınmış heykeltraşların imzasını taşıyan heykel ve anıtlar Bonn Mezarlığı'nın önem ve güzelliğini daha da artırmaktadır. Beethoven'in annesinin mezarı ve Robert Schumann ile Clara Schumann adına yaptırılan anıt-mezarlıklar da yine burada bulunmaktadır.


Bonn'u Tanıyalım
Godesburg harabesi


Friedensplatz Meydanı'ndaki Stern Caddesi'nde yer alan Stern Kapısı tramvay hattı inşaatı nedeniyle 1900 yılında Bottlerplatz Meydanı'na nakledildi.
Bad Godesberg'ın kuzeyinde Franklar tarafından inşa edilen Godesburg kalesi yer alır. Altı ayrı yapıdan meydana gelen Godesberg Belediye binası Max Franz tarafından 1790-1792 yılları arasında kaplıca ziyaretçilerinin kullanımına sunulmak amacıyla inşa edildi. Yapımına 1790'da başlanıp 1830 yılında tamamlanan Oda Tiyatrosu "La Redoute" günümüzde Sanat Müzesi'nin bir parçasıdır.

CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-03-2009, 01:58   #6 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bonn'u Tanıyalım
Posta Kulesi ve Schürmann Binası


Alman posta hizmetlerini yürüten Deutschen Post Posta Kulesi'nde yer almaktadır. Kule Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en yüksek binasıdır. Posta Kulesi'nin birkaç yüz metre berisinde uzun yıllar kentin simgeleri arasında sayılan "Langen Eugen" binası yer alır. Langer Eugen günümüzde BM Kampüsü olarak kullanılmaktadır. Posta Kulesi ile Lange Eugen arasında Schürmann Binası olarak adlandırılan yapı yer alır. Schürmann Binası günümüzde Deutschen Welle'nin merkezi olarak görev yapmaktadır. Milletvekillerine ofis alanı olarak sunulmak üzere planlanan bu bina 1993 yılında Ren nehrinin taşması üzerine ağır hasar gördü. Akademi binası olarak tasarlanan Bundeshaus binası 1948 yılından başlayarak aralarında Federal Meclis ve Konsey'in de bulunduğu pek çok kamu kuruluşunun faaliyetlerine merkezlik yaptı. Meclis Genel Kurulu 80'lerden itibaren yeni bir binaya taşındı. Bundeshaus başkentin Berlin'e taşınmasının ardından uluslararası kongre merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Yine belli bir dönem Meclis genel kurulu olarak hizmet veren "Wasserwerk" binası da uluslararası kongre merkezinin faaliyetlerine tahsis edildi. Birleşmiş Milletler Meydanı'nda Birleşmiş Milletler'e üye 191 ülkenin büyük ebatlarda bayrağı gönderlerde dalgalanmaktadır.
Bonn'un Beuel isimli kesiminde bulunan eski çimento fabrikası (Oberkasseler Zementfabrik) mimar Karl-Heinz Schommer tarafından tarihî anıt kapsamına giren yönleri korunarak modern ofis binalarına dönüştürüldü.


Müze ve Anıtlar

Bonn'u Tanıyalım
Bonn Sanat Müzesi


Bonn çok sayıda önemli müzeyi barındırır. Kısaca "Bundeskunsthalle" olarak adlandırılan ve 1986-1992 yılları arasında yapılan Federal Almanya Sanat ve Gösteri Merkezi'nin mimarlığı Gustav Peichl tarafından yürütüldü. Almanya Tarihi Müzesi (Haus der Geschichte) açıldığından bu yana Almanya'nın en çok ziyaret edilen ilk 10 müzesi arasında yer aldı. Sanat ve Gösteri Merkezi ile Almanya Tarihi Müzesi her yıl ortalama yarım milyonun üzerinde ziyaretçi çekmekte bazı özel sergilerde bu rakam da aşılmaktadır. Bu iki müze "Müze Hattı" (Museumsmeile) olarak anılan güzergâh üzerinde yer almaktadır. Müze Hattı'nda 90'lı yılların başında Sanat ve Gösteri Merkezi ve Almanya Tarihi Müzesi ile birlikte belediye tarafından işletilen Bonn Sanat Müzesi faaliyete geçti. Hattın diğer halkalarını 1995'te devreye giren ve bilim alanında uzman Alman Müzesi (Deutsches Museum Bonn) "ifa-Galerie" ve König Müzesi (Museum Koenig) meydana getirmektedir.

Bonn'u Tanıyalım
Akademik Sanat MüzesiBonn'da dünyaya gelen kentte hayatının belirli bir süresini geçiren ya da can veren ünlüler için de müzeler inşa edildi. Beethoven August Macke Ernst Moritz Arndt ve Robert Schumann bu tür müzelere örnektir. Beethoven Evi'nin (Beethoven-Haus) yer aldığı Bonngasse sokağının parke taşlarına 2005 yılında ünlü Bonn'luların portreleri yerleştirildi. Dünya kültür mirası listesinde yer alan Beethoven'in 9'ncu Senfonisine ait el yazmaların bir kısmı Beethoven Müzesi'nde sergilenmektedir.
Bonn'daki Ren Friedrich-Wilhelm Üniversitesi bünyesinde de birçok müze yer almaktadır. Bunlardan "Bonn Mısır Müzesi" (Ägyptisches Museum Bonn) yaklaşık 3000 adet orijinal eser sergilemektedir. Akademik Sanat Müzesi'nde (Akademisches Kunstmuseum) üniversite bünyesinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler sergilenmektedir. "Arithmeum" yüzlerce hesap makinesini barındıran bir tür "matematik müzesi"dir. 2003-2005 yılları arasında dünyanın en büyük çiçeği kabul edilen "Titanenwurz"u sergileyen Botanik Bahçe (Botanischer Garten Bonn) yine üniversiteye bağlı bir kuruluştur. Fosil sergisinin yer aldığı Goldfuß Müzesi değerli taşların yanı sıra meteoritlere de yer veren Mineraloji Müzesi (Mineralogische Museum) Bonn'daki Ren Friedrich-Wilhelm Üniversitesi bünyesindeki diğer kuruluşlardır. Ayrıca 1846 yılında narkozun icadından günümüze anestezinin gelişimini anlatan Horst Stoeckel Müzesi de üniversiteye bağlıdır.
Benzerleri arasında bir ilki teşkil eden "Kadın Müzesi" (Frauenmuseum) 1981'de açılmıştır. Kuruluşundan günümüze 400'den fazla sergiye imza atan Kadın Müzesi bu sergilerin yanı sıra sürdürülen kapsamlı programıyla da uluslararası çapta saygınlığa kavuştu.
1993-2001 yılları arasında tamamen yenilenen Ren Eyalet Müzesi'nde (Rheinisches Landesmuseum Bonn) Ren havzasının kültür hayatını aktaran eserler sergilenmekte ayrıca bölgenin çağdaş sanat yapıtlarından örneklere yer verilmektedir.
Poppelsdorf Caddesi üzerinde yer alan rasathane (Volkssternwarte Bonn) sık sık gökyüzü ve güneş gözlemleri için kapılarını vatandaşlara açmaktadır.
İki yılık bir çalışmanın ardından 2002 yılının Eylül ayında açılan "Gezegen Yolu"nun (Planetenweg) yapımında Bertolt Brecht Lisesi (Bertolt-Brecht-Gesamtschule) ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi görev aldı. Sponsor firmaların da destek sağladığı "Gezegen Yolu" 1'e 1 milyar (1/1000000000) ölçekte Ren nehri boyunca uzanmaktadır. 5946 metre uzunluğundaki yolun başlangıcında 140 metre çaplı güneş yer almaktadır. Güneşi 50 ila 100 metrelik aralarla Merkür Venüs Dünya ve Mars izlemektedir. Ardından 700 metre ile 15 km arasında değişen aralıklarla Jüpiter Satürn Uranüs ve Neptün gezegenleri gelmektedir. "Gezegen Yolu" Bonn limanının kuzey ucunda Graurheindorf semtinin girişinde Plüton ila tamamlanmaktadır. Her gezegen ilgili durakta yalnızca sembol olarak değil çeşitli verilerin yer aldığı tanıtıcı bir levhayla anlatılmaktadır.
Nazi rejimi sırasında can veren Bonn'lular için Franziskaner Sokağı'nda bir müze yer almaktadır. Ayrıca Bonn Sinagogu bünyesinde 2005 yılında elden geçirilen ve Nazi rejiminin kurbanlarını anlatan bir sergi bulunmaktadır.


Kamuya Açık Alanlara Sanat Yapıtları Uygulaması


Bonn'u Tanıyalım
Henry Moore'un Two large Forms adını verdiği çalışması


40 yıl boyunca Federal Almanya'nın başkenti konumunda bulunan Bonn'un bu niteliği meydan ve caddelerinde sergilenen plastik sanatın çok sayıda örneğiyle de ortaya konmaktadır. Şehir merkezi ve kamu binalarının yoğunlaştığı semtte pek çok tanınmış uluslararası ve Alman sanatçının eserlerine rastlamak mümkündür. Juridicum binasının dış cephesi Victor Vasarely tarafından tasarlandı. Henry Moore'un "Two large Forms" isimli eseri eski başbakanlık binası önünde yer almaktadır. Eduardo Chillida'nın "Da Musica IV" adlı çalışması katedral önünde bulunmaktadır. Markus Lüpertz'in iki eseri birden Müze Meydanı'nda yer almaktadır. Endenich'teki Schumann Binası'nın girişine yerleştirilen Robert Schumann'ın bronz büstü Alfred Hrdlicka'nın imzasını taşımaktadır. Bonn'un hükümet merkezi konumunu sürdürmesinden sonra başlayan yeni kamu binaları inşaatı sanat yapıtları uygulamasını teşvik etti. Plastik sanatın son 50-60 yıllık gelişimini ortaya koyan örnekler arasında Willy Meller'in "Liegende mit Kind"inin yanı sıra Nicolas Schöffer'e ait "Kronos 15" de yer almaktadır.

Doğal Güzellikler ve Parklar

Bonn'u Tanıyalım
Bonn'dan Siebengebirge'ye bakış: sağda bir süre federal milletvekillerince kullanılan Langer Eugen ve Posta Kulesi binaları

1979 yılında "Bahçe Şov" (Bundesgartenschau) etkinliği kapsamında Ren kenarında 160 hektar genişliğinde bir alan yeniden düzenlenerek bir doğal parka dönüştürüldü. Park günümüzde pek çok açık hava konseri panayır ve kermese mekân olarak hizmet etmektedir.
Başta Bad Godesberg'de yer alan "Kurpark" olmak üzere Bonn'da irili ufaklı çok sayıda park yer almaktadır. Kuruluşunda kaplıca ziyaretçilerine hizmet verme düşüncesi yatan Kurpark'ta bir dizi ender rastlanan bitkilere yer verilir. Oberkassel'da bir iş adamınca kurulan "Arboretum Park Härle" de kayda değer parklar arasında yer alır.
Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti ile Hollanda'nın geniş bir kesimini kapsayan turistik sınıflandırma kapsamında Rheinaue Parkı Arboretum Eski Bonn Mezarlığı (Alter Friedhof Bonn) ve Botanik Bahçe (Botanischer Garten Bonn) "bahçe sanatına örnek tesisler" olarak seçildi.
Bonn sınırları içindeki en büyük yeşil alan Endenich Dransdorf Lessenich ve Duisdorf arasında kalan Meßdorfer Feld'dir. Kentin hava sirkülasyonu açısından önem taşıyan bu yeşil alanda hâlen tarım faaliyetleri de yürütülmektedir.
Ren eyaleti doğal parkı kapsamındaki Kottenforst Ormanı Bonn'un batısında yer alır. Güneydoğuda ise Siebengebirge yükseltileri uzanmaktadır. Her iki park bünyesinde de uzun mesafeli çoğu zaman Bonn manzaralı gezinti yolları bulunmaktadır. Uzun mesafe yürüyüş hattı olarak tanınan "Rheinsteig" Bonn'da başlayıp Siebengebirge'ye uzanmaktadır.
Bonn sınırları içinde bulunan toplam 47 derenin birçoğu Ren nehrine dökülmektedir.


Tiyatro Müzik ve Sinema Faaliyetleri


Bonn'u Tanıyalım
Beethoven Konser Salonu önündeki anıt


Belediyeye ait Bonn Tiyatrosu'nda opera tiyatro ve koreografik tiyatro eserleri sahnelenmektedir. Kentte ayrıca bir dizi özel tiyatro faaliyet göstermektedir. Kent merkezinde Contra-Kreis-Theater ve "Euro Theater Central" yer almaktadır. Beuel semtinde ise Bonn Genç Tiyatro (Junge Theater Bonn) ile "Theater Die Raben" faaliyet göstermektedir. Ayrıca "Kleine Theater Bad Godesberg" ile Bonn Üniversitesi'ne bağlı Bonn University Shakespeare Company diğer tiyatro grupları olarak öne çıkmaktadır.
Kabare ve diğer sahne sanatlarına Haus der Springmaus Pantheon-Theater ve "Theater im Ballsaal"da yer verilmektedir.
Bonn Beethoven Orkestrası Beethoven Konser Salonu'nda düzenli konserler vermekte operada da görev almaktadır. 1897 yılında "Koblenz Filarmoni" olarak kuruluşu yapılan orkestra 1907 yılında adı "Bonn belediye orkestrası" olarak değiştirilerek belediye kuruluşları arasına dahil edildi. II. Dünya Savaşı'nın ardından kısa bir süre "Beethoven Konser Salonu Orkestrası" olarak anılan müzik kuruluşu daha sonra günümüzde kullanılan adına kavuştu.
Bonn'un "geleneksel sineması" konunumundaki pazar meydanında bulunan Metropol Sineması 2006 yılının Mart ayında kapatıldı. Kapanma kararında sinemanın bulunduğu binanın belediye tarafından 2005 yılının sonunda bir özel kuruluşa satışı etkili oldu. Yine pazar meydanında yer alan "Stern Lichtspiele" adlı sinema "CineStar" sinema grubu tarafından işletilmektedir. Bertha-von-Suttner Meydanı'ndaki "Woki" Sineması 1998'den beri etkinliklerine devam etmektedir. Ayrıca Bad Godesberg'in merkezinde birden fazla sinemayı bünyesinde barındıran Kinopolis bulunmaktadır. 1952'de Endenich'te açılan "Rex Lichtspieltheater" 1933'te Beuel'de kurulan "Neue Filmbühne" ile Brotfabrik Bonn Kültür Merkezi kapsamındaki "Bonner Kinemathek" sinemaları sinema sanatının daha özgün örneklerine yer veren "küçük sinemalar" olarak varlık göstermeye devam etmektedir.


Düzenli Etkinlikler

Bonn'u Tanıyalım
Uluslararası Beethoven Festivali'nin açış konseri 2005


Uluslararası Beethoven Festivali her yıl sonbaharda düzenlenmektedir. Toplam 4 hafta süren bir programa sahip festival kapsamında Bonn ve çevresinde 50'den fazla konser organize edilmektedir. Dünya genelinde genç piyanistleri teşvik amacıyla 2005 yılında ilk kez yapılan Beethoven Yarışması (Beethoven Competition) yine Uluslararası Beethoven Festivali çerçesinde tasarlandı.
Bonn Bienali iki yılda bir yapılmaktadır. Bienal süresince tiyatro gösterileri konserler okuma etkinlikleri ve sergiler düzenlenmektedir. 10 gün süren "Uluslararası Sessiz Film Festivali" boyunca Bonn Üniversitesi'nin avlusunda yapılan açık hava gösterileri binlerce kişiyi çekmektedir. Müze Meydanı'nda yaz aylarında kurulan düzenlenen açık hava konserlerinde de her yıl çok sayıda sanatçı sahne almaktadır.
Ren nehri boyunca uzanan Rheinaue Parkı'nda nisandan ekim ayına kadar her ayın üçüncü cumartesi kermes ve bit pazarı kurulmaktadır. Aynı zamanda Rheinaue Parkında her yıl düzenlenen Ren Ateşi (Rhein in Flammen) festivaline binlerce kişi katılmaktadır. Festival çok renkli geçmekte ve yine festival kapsamında binlerce kişinin izlediği etkileyici bir havai fişek gösterisi sunulmaktadır. Mayıs ayının ilk hafta sonunda "ücretsiz açık hava konserleri festivali" Temmuz ayının ilk hafta sonunda "Ren kültürü" temmuzun sonunda "Bira Borsası" ve sonbaharda yapılan "Uluslararası Tanışma Festivali" Bonn'un öne çıkan diğer etkinlikleridir.
Her yıl "Pützchens Markt" adı altında düzenlenen 5 günlük panayır çektiği 1 milyondan fazla ziyaretçiyle Ren bölgesinin önemli eğlence organizasyonları arasında yer almaktadır. Pützchens panayırı 1377'den bu yana düzenlenmektedir.
Her yıl koşulan Bonn Maratonu kentte düzenli olarak yapılan bir başka etkinliktir.


Karnaval

Bonn'u Tanıyalım
Bonn eski belediye binası önünde karnaval kutlaması

Bonn Köln Karnaval etkinliklerinin gölgesinde kalmasına rağmen yine de Ren bölgesindeki benzer organizasyonlar arasında öne çıkmaktadır.
Etkinlikler karnaval haftasının "Weiberfastnacht" adı verilen perşembe gününde Beuel belediye başkanlığının kadınlar tarafından "ele geçirilmesiyle" başlar. Yedi gün sonra “Aschermittwoch„ denilen Çarşamba günü kutlamalar sona erer. Şenlik kapsamında eski belediye binası tarihi kıyafetlere bürünmüş kent askerlerince "kuşatılıp zaptedilir". Bir çok kişi bu şenlikler süresince ilginç kostümler giyer maske takar veya geleneksel kıyafetlerle dolaşırlar. Bu karnaval geleneği kış mevsiminin kovulması âdetine dayanır. Her yıl 10 binden fazla kişinin katılımıyla "Pink Punk Pantheon"da düzenlenen "alternatif karnaval organizasyonu" öne çıkan etkinlikler arasında yer almaktadır.


Yerel Ağız
Bonn’da geleneksel olarak "Bönnsch" (okunuşu: Bönş) adı verilen yerel aksanla konuşulur. Bu ağız Köln’de konuşulan "Kölsch" ile benzerlikler göstermesine karşın ifade hızı ve müzikalite bakımından farklılık gösterir. Bonn ve Köln’deki toplumsal yapının farklı gelişimi de yerel ağızın kullanım yaygınlığını etkilemiştir. Köln’ün esnaf-zanaatkar ağırlıklı olması yerel Kölsch ağzının yaygın şekilde kullanımını beraberinde getirirken üniversitenin faaliyet gösterdiği soyluların malikanelerinin yer aldığı Bonn’da aksanla konuşmaya "iyi gözle bakılmamıştır." Bonn’un yoğun göçmen alması da yerel ağzın geri planda kalmasında etkili olmuştur. Sahne gösterilerinde zaman zaman "Bönnsch" ağzıyla konuşan Konrad Beikircher bu ağzı "yaşatan" sanatçılar arasında kabul edilmektedir.


Spor Faaliyetleri
Bonn’un en tanınmış spor kulübü basketbol birinci liginde oynayan "Telekom Baskets Bonn"dur. Uzun yıllar başarılı bir grafik sergileyen futbol takımı "Bonner SC" ise 1977 yılında lisansının iptal edilmesinin ardından İkinci Lig’den Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Ligi’ne düşürüldü. „1. Badminton Club Beuel“ 2005 yılında Almanya Badminton Şampiyonu oldu. Kadın Basketbol Ligi ekiplerinden „BG Rentrop Bonn“ tenis ve hokey alanında yoğunlaşan "Bonner Tennis- und Hockey Verein" "Hockey- und Tennis Club Schwarz-Weiß Bonn“ kayda değer diğer spor kulüpleridir. “Schwimm- und Sportfreunde Bonn 1905 – SSF Bonn" Bonn’un en büyük spor kulübü kabul edilmektedir. TSV Bonn hentbol alanında faaliyet göstermektedir.
Bonn belediye sınırları içindeki spor salonu sayısı 100’ü aşmaktadır. Ayrıca 24 jimnastik salonu 46 açık hava spor tesisi 13 çim saha bulunmaktadır. Kamuya ait bu tesislerin dışında özel sektör tarafından işletilen 25 salon ve spor tesisi faaliyet göstermektedir. Karşılaşmalarını hala "Hardtberghalle" salonunda oynayan Telekom Baskets takımının 2008’de Hardtberg’de hâlen yapımı devam eden "Basketshalle"ye geçmesi planlanmaktadır. Telekom Baskets böylece Alman Basketbol Ligi’nde kendi salonuna sahip ilk takım konumuna gelecektir. Bonn’un futbol takımı Bonner SC ise maçlarını "Sportpark Nord" stadyumunda oynamaktadır. Bonn’da 4 adet kapalı 5 adet açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca bir tesiste açık ve kapalı havuz imkânları birden sunulmaktadır.


Gece Hayatı ve Damak Zevki

Bonn'u Tanıyalım
Bönnsch Birahanesi


Bonn'un gece hayatı ve gastronomi dünyasına kent nüfusunun büyük kısmını meydana getiren üst düzey kamu çalışanları ve üniversite öğrencileri şekil vermektedir. Üniversite öğrencilerinin tercih ettiği mekanlar daha çok şehir merkezinde "Altstadt"ta yoğunlaşır bir kısmı da Südstadt'a dağılmışken daha seçkin müşteri kitlesine seslenen restoranlar kentin geneline yayılmıştır. Burada özellikle kayda değer olanları Ren kıyısında yer almaktadır.
Bonn'un güneyindeki Mehlem'den kuzeyindeki Schwarzrheindorf'a uzanan hatta yer alan restoran ve meyhaneler yalnızca ücret seviyesi bakımından değil sundukları "mekan" bakımından da farklılık göstermektedirler. Heinrich Heine Karl Schurz İmparator III. Friedrich veya Büyük Britanya Kraliçesi Victoria'nın tercih ettiği gibi "Ren kenarında ıhlamur ağaçlarının gölgesinde romantizm"i seçenler Bad Godesberg'e yönelebilir. Ren manzarasından yoksun kalmadan modern tasarıma sahip bir restoran arayanlar için ise Ramersdorf'taki eski çimento fabrikasında tarihi dokuya zarar vermeden inşa edilen "Rohmühle"de işletilen restoranlar önerilmektedir.
Bonn kente özgü hafif içimli ve "Bönnsch" adı verilen bir bira markasına da sahiptir.
CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bonn'u Tanıyalım

Bonn'u Tanıyalım konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: köln üniversitesi, content, bonn badgodesbergde kale, remagen de bulunan bilim merkezleri, almanya sitestadt, bonn üniversitesi, bonn altstadtta camii, bonn beuel spor salonlari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hollanda'yı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 3 04-01-2014 07:02
Chiapas'ı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 19-03-2009 01:33
Hırvatistan'ı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 04-06-2008 05:12
Honduras'ı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 04-06-2008 05:08
Irak'ı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 04-06-2008 04:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats