bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-05-2010, 05:31   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler

Köln katedrali (almanya)
Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler Almanya'nın Köln şehrinde Ren nehri kıyısında yeralan Köln Katedrali dünyanın en önemli yapılarından biridir. 1248 yılında inşasına başlanan katedral 632 yıl sonra 1880'de tamamlanmıştır.

Katedralin uzunluğu 144 genişliği 86 metredir. Ana salon 43 metre yüksekliktedir. Cephedeki iki kule 157 metredir. Bunlardan daha yüksek katedral kulesi yoktur. Üst kısımdaki galeriye 509 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Çan kulesinde 9 büyük çan vardır. Çanların biri 24 ton bir diğeri 112 ton bir diğeri de 6 ton ağırlıktadır.

Katedral 8000 metrekarelik bir alanı kaplar. Kullanılan iç alan 6166 metrekaredir. Çatısının yüzölçümü 12.500 metrekareyi aşar. Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler

Gotik stilin bir harikası sayılan bu katedraldaki vitrayların yüzölçümü 10.000 metrekareyi aşmaktadır. Hepsi anlamlı desenlerle kaplı olan vitrayların bir kısmı Ortaçağa bir kısmı Yeniçağa aittir. Fakat katedral bütünüyle bir ortaçağ eseri sayılmaktadır.

Dünyanın en büyük katedrali olan eseri korumak için Almanlar devamlı olarak çalışan 70 kişilik bir ekip kurmuşlardır. Bunlardan 36'sı heykeltıraş ve mermer ustası 10'u vitray ustası 6'sı idareci diğerleri de çeşitli uzmanlardır. Köln Katedrali her gece projektörlerle aydınlatılmaktadır.
Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler

Dunyadan Turistik Ve Tarihi YerlerÇin Seddi


Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Uzaydan bakıldığında ince uzun bir dere gibi görülebilen insan eliyle yapılmış tek eser olan Çin Seddi Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.
İlk set M.Ö.7. yüzyılda Chu Krallığı tarafından günümüzdeki Henan eyaletinde yapılmış olup fazla uzun değildir. M.Ö.3. yüzyılda Hun Tunguz ve Moğolların saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını korumak için İmparator Qin Shin Huang (Çe-Huang-Ti) burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi. M.Ö.221 yılında daha önceki krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirek uzattı. M.Ö.3. yüzyıldan M.S.17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.
Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 10.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 3.000 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat M.Ö.221 ile M.S.608 yılları arasında yapılmıştır.
Seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. Genellikle duvarın yüksekliği 7-10 metre taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir. Duvar boyunca siperlik ve okçu delikleri vardır. 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. Duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanır. Bazı yerlerde setler kademeli savunmaya imkan verecek şekilde bir kaç sıra halinde yapılmıştır.
Çin Seddi en uzun sürede yapılan ve en çok insan çalıştırılan yapıdır. M.S.555'te Beijing ile Datong arasındaki 500 km.lik duvarın yapımında 1.800.000 kişi çalıştırılmıştır. Badaling dağınınüzerinden geçen seddin sadece 200 metrelik kısmını yapmak için bile binlerce kişi çalıştırılmış ve bu kişilerin isimleri bir taşa yazılmıştır.


Ulm Katedrali

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler

Ulm Katedrali 1890 ve 1908 tarihleri arasında dünyanın en yüksek yapısıdır ve halen en yüksek kilise ünvanına sahiptir. Kilise kulesi 768 basamaktan oluşur ve 161.53 metre yükseklikdedir.

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler


Almanya'nın Ulm şehrinde bulunan katedral gotik mimarinin göze çarpan örneklerinden birisidir. 161 metre yükseklikteki kilise kulesiyle Ulm şehrine ve bölgeye hakim ola gelmiştir.

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Uygun hava koşullarında İsviçre'nin Santis dağı ya da Almanya'nın en yüksek dağı olan Zugspitze görülebilir.

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Bruksel"Grand Place"
Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Yerde gormus oldugunuz bir cicek halisidir plastik falan degil hakiki ciceklerden yapilmistir
Buda Saint Gudule kilisesi
Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Brukselin meshur "Monnaie" tiyatrosu
Dunyadan Turistik Ve Tarihi YerlerHalikarnas Mozolesi-Mausoleion

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos‘ da yaptırılmış Dünyanın yedi harikasından biri sayılan kolonlarıyla Yunan mimarisini piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren oldukça büyük boyutlardaki mezardır. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.
Mausoleion alanı bugün açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. İçeri girildiğinde sağda Bodrum tipi bir ev görülmektedir. Solda görülen uzun yapı içinde Mausoleion‘ la ilgili kabartmalar maket ve bazı çizimlerle yapıya ait mimari parçalar sergilenmektedir.
Dünyanın yedi harikası‘ ndan biri diye tanımlanan Mausoleion‘ un yükseldiği yer bugün bir çukur olarak görülür. Bu çukurun ne olduğunu anlamak için öncelikle kapalı sergi salonunun gezilmesi gerekir. Taban ölçüleri 32 x 38 metre boyutlarındaki Mausoleion bir zamanlar uzun kenarı 2425 kısa kenarı 105 metre olan geniş bir alanın kuzeydoğu köşesinde yükselmekteydi.
Antik yazarların anlattıklarına göre Mausoleion dört bölümden oluşmaktadır. En altta yüksek bir kaide (podyum); onun üzerinde kenarlarında onbir kısa kenarlarında dokuz olmak üzere 36 İon sütunlu tapınak şeklinde bir bölüm vardır; onun da üzerinde 24 basamaklı piramid şekilli bir çatı ve en tepede dört atın çektiği araba içinde Mausolos ve Artemisia‘ nın heykelleri yer almaktadır.
Anıtın yüksekliği konusunda Latin yazarı Plinius bilgi vermektedir. Latinlerin dünyanın yedi harikası olarak gördüğü Mausoleion‘ un yüksekliği 180 İon ayağıdır. Bu da yaklaşık 55 metredir. Yirmi katlı bir apartmanın yüksekliği kadardır.
Antik yazarlar yapının mimarının Pytheos olduğunu kaydetmektedir. Ayrıca Satyros‘ un adı da geçmektedir. Vitruvius M.Ö. IV. yüzyılın en önemli dört heykeltraşının bu yapıda çalıştığını kaydetmiştir. Doğuda Skopas batıda Leokhares kuzeyde Bryaksis güneyde Timotheos çalışmıştır. Bryaksis Karyalı bir sanatçıdır. Diğer sanatçılar Yunanistan‘ dan getirilmiştir. Dört atlı arabayı Mimar Pytheos‘ un yaptığı söylenmektedir.
Karya satrabı Mausolos kendi yönetimi zamanında muhtemelen M.Ö. 355′ te yapıya başlamıştır. Onun ölümünden sonra (M.Ö. 353) karısı aynı zamanda kız kardeşi Artemeisia anıtın yapımını sürdürmüş; onun da ölümünden sonra (M.Ö.351) Mausolos‘ un diğer kardeşleri inşaata devam etmişlerdir. Muhtemelen inşaat M.Ö. 340′ ta Piksodaros’ la Ada arasındaki satraplık mücadelesi sırasında yarım bırakılmıştır.Notre Dame Katedrali (Fransızca: Cathédrale Notre Dame de Paris) ParisFransa da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotikyapı Île de la Cité in doğu kısmında Paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri 'nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar.

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler

Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.
Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra halen bir RomaKatolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. (15 Şubat2005'ten beri görevi André Vingt-Troisyürütmektedir.)

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler
mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler

Dunyadan Turistik Ve Tarihi Yerler konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çin in tarihi yerleri, almanyanın tarihi yerleri, çin tarihi yerleri, almanya tarihi ve turistik yerleri, tarihi yerler, almanya tarihi yerleri, almanyanın tarihi ve turistik yerleri, çin in turistik yerleri, isviçrenin tarihi yerleri, almanya köln, almanya turistik yerleri, dünyadaki tarihi ve turistik yerler, dünyadaki turistik yerler, çin in tarihi ve turistik yerleri, almanyanın turistik yerleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari mormavi Coğrafya 1 23-11-2012 03:36
trabzondan turistik yerler Bkmlyz Adım adım Türkiye 2 03-03-2011 10:10
Görülmeye değer yerler nurküllü LakLak Bölümü 5 07-04-2010 10:25
Melendiz Otel Ağaçlı Turistik Tesisleri AKSARAY Bkmlyz Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller 0 24-07-2008 01:27
Coşandere Turistik Tesisleri - Macka / Trabzon Bkmlyz Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller 0 23-07-2008 11:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats