bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-05-2010, 05:46   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Etopya....

Aksum batı Etiyopya'da bulunan bir şehir. Tigray'ın Mehakelegnaw Bölgesi'nde Adwa dağlarının yamaçlarında bulunan şehrin enlemi ve boylamı Etopya....14°07′N 38°44′E'dir.
Etopya....


İsa'nın doğumundan sonra ortaya çıkan ve 7. yüzyıldan sonra bilinmeyen sebeplerden dolayı büyük bir olasılıkla Etiyopya İmparatorluğu'nun iktidarı ülke merkezine taşımasından sonra çöküş gösteren Aksum Krallığı'nın merkezi olmuştur.
Etopya....
Aksum'da bulunan Kral Ezana'nın Dikilitaşı

Merkezi İstatistik Teşkilatı'nın verdiği rakamlara göre 2005 yılında Aksum'un nüfusu yaklaşık 47320'dir (20774'ü erkek ve 21898'i kadındır).Şehirde yaşayanların yüzde yetmişbeşi Etiyopya Ortodoks Kilisesi'nin üyesidir. Nüfusun geri kalanı SünniMüslümanlar ve P'ent'aylardan (Protestan ve diğer Ortodoks olmayan Hristiyanlardan) oluşur.

Etopya....

Siyon'lu Meryem Ana Kilisesi- Yerlilerin inançlarına göre Musa'ya Tanrı tarafından verilen ve üzerinde On Emirin yazıldığı iki taş tablete ev sahipliği yapmaktadır
Aksum'a hizmet eden bir havaalanı vardır.
Şehrin tarihsel değer taşıyan arkeolojik kısımları 1980 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesine alınmıştır.

Aksum Krallığının kendine özgü yazılı dili (Ge'ez) ve dev dikili taşlardan oluşan farklı bir mimarisi vardı. Bu taşların en eskisi (ufak olmasına rağmen) MÖ 5000 ve 2000 yılları arasında inşa edilmiştir Krallığın yükselişi Kral Ezana'nın hükümdarlığı sırasında gerçekleşmiştir. Kral Ezana 4. yüzyılda vaftiz edildikten sonra Abreha ismini almıştır ve Hristiyanlığı Krallığın resmi dini ilan etmiştir.
Etopya....

Kuzey Dikilitaş Parkı - Ortada Kral Ezana'nın Dikilitaşı ve yerde serilen kırık Büyük Dikilitaş

Etiyopya Ortodoks Kilisesinin inançlarına göre Aksum'da bulunan Siyon'lu Meryem Ana Kilisesi Musa'ya Tanrı tarafından verilen ve üzerinde On Emir'in yazıldığı iki taş tablete ev sahipliği yapmaktadır.[5] Etiyopya kralları yüzlerce sene bu kilisede taçlarını alıp tahta oturdular. Fasilides'in hükümdarlığında kaldırılan bu gelenek IV. Yohannes döneminde tekrar uygulandı ve imparatorluğun sonuna kadar sürdürüldü. Etiyopya'nın en kutsal şehri sayılan Aksum hac yolculuğuna çıkanların uğradığı önemli bir yerdir.[5] Önemli dini festivalleri 7 Ocak'ta kutlanan T'imk'et Festivali (batı Hristiyanlığında Epifani olarak bilinir) ve Kasım aylarının sonunda kutlanan Meryem Siyon Festivali'dir.

Etopya....
24 metre uzunluğunda olan 1700 senelik Aksum Dikilitaşı 1937 yılında İtalyan askerler tarafından üç parçaya bölünüp Roma'ya gemi yoluyla gönderildi. Bu dikilitaş Aksum Krallığı'nın en yüksek döneminde gelişen mühendisliğin en güzel örneği sayılır. Senelerce iki ülke arasında gerginlik yaratan dikilitaş Nisan 2005'te Etiyopya'ya geri gönderdi. 2006 yılında yeniden inşa edilmesi planlanıyor ve devlet bu konuda UNESCO'dan maddi destek alacaktır.

Etopya....

Aksum'un İslam'la olan bağları çok eski zamanlara dayanır. İbn Hişam'ın anlatımlarına göre MuhammedKureyş aşiretinden çektiği zulmün karşısında aralarında kızı Rukiye ve eşi Osman bin Affan'ın da bulunduğu ufak bir topluluğu Aksum'a yolladı. Aksum kralı Aşama ibn Abjar topluluğa sığınak verdi ve Kuraiş aşretinin topluluğu Arabistan'a geri gönderme taleplerini reddetti. Topluluğun bir kısmı Hicret'in altıncı yılına kadar Arabistan'a geri dönmedi ve bunlardan bazıları Etiyopya'nın Negaş bölgesine yerleşti.

Etopya....

Gezilecek yerler
Kuzey Dikilitaş Parkı - en fazla sayıda dikilitaşın bulunduğu alan
Büyük Dikilitaş - 33 metre uzunluğunda inşa sırasında kırıldığı tahmin ediliyor
Kral Ezana'nın Dikilitaşı - 24 metre uzunluğunda ayakta duran en uzun dikilitaş
Siyon'lu Meryem Ana Kilisesi - 1665 yılında inşa edilen kilise yerli inançlara göre üzerinde On Emir'in yazıldığı iki taş tablete ev sahipliği yapmaktadır
Ezana Taşı - üzerinde Sabaean Ge'ez ve Antik Yunanca dillerinde yazılar bulunan Rozeta Taşı'na benzer taş
Kral Bazen'in Kabri - şehirde bulunan en eski megalit
Kraliçe Şeba'nın Hamamı - aslı bir sarnıçtır (yağmur suyu biriktiren yer altı su haznesi)
Abba Pentalewon ve Abba Liqanos manastırları
4. yüzyılTa'akha Maryam
6. yüzyılDungur sarayları
Gobedra Dişi Aslanı taş resimleri
Yerli efsanelere göre Aksum Saba Melikesi Belkıs'ın şehridir
Etopya....

mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Etopya....

Etopya.... konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: etiyopya yeraltı kilisesi, kral ezanda kimdir, etopya şehri,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats