bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-05-2010, 05:57   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Alabama ..ABD...

Alabama ..ABD...
Alabama/ABD
Alabama Alabama ..ABD... ABD'nin güneydoğusunda bir eyâlet. Kuzeyinde Tennessee Alabama ..ABD... doğusunda Georgia Alabama ..ABD... güneyinde Florida ve Meksika körfezi Alabama ..ABD... batısında Mississippi vardır. Amerika Birleşik Devletleri'ne 1861 yılında katılmıştır. Başkenti Montgomery'dir.

Tarih

İlk sakinleri Alabama ..ABD... 10 bin yıldır burada yaşadığı sanılan Yerlilerdir. Kolomb öncesi kültürlere ilişkin maddi veriler arasında Tuscallosa yakınlarında Moundville çevresinde bulunan yerleşim birimleri Alabama ..ABD... tören yerleri Alabama ..ABD... sarmal biçimindeki kurganlar ile Apalaş Dağlarında yer alan mağara evler sayılabilir. Bölge Alabama ..ABD... 16. yüzyılda Avrupalılar tarafından keşfedildiğinde Alabama ..ABD... burada yerleşik olan Yerli grupları Krikler Alabama ..ABD... Çerokiler Alabama ..ABD... Çoktavlar ve Çikasolardı.

Bölgenin Alabama ..ABD... Avrupa ile ilk kez ilişki kurması Alabama ..ABD... buraya define aramak için gelen Hernando de Soto gibi İspanyollar aracılığıyla oldu. Fransızlar Alabama ..ABD... 1702'de ilk sürekli yerleşim merkezi olan St. Louis'i kurdular. İlk Siyahlar ise 1719'da bir köle gemisiyle Dauphin Adasına getirildiler. 17. ve 18. yüzyıllarda bölge Alabama ..ABD... burada egemenlik kurmak isteyen Fransız Alabama ..ABD... İngiliz ve İspanyollar arasındaki savaşlara sahne oldu.

Topraklarının büyük bölümünün denetimi 1783'te İngilizlerden ABD'ye geçti Alabama ..ABD... ama Mobile Koyu 1813'e değin İspanyollarda kaldı. 1817'de Alabama Toprakları oluşturuldu ve 1819'da buraya eyalet statüsü verildi. Alabama Alabama ..ABD... Amerikan İç Savaşı (1861) sırasında Birlik'ten (Union) ayrılarak Amerika Konfedere Devletleri'ne katıldı. Konfederasyon'un ilk başkenti Montgomery idi. Alabama 1868'de Birlik'e ikinci kez kabul edildi. İç Savaş sonrasında yeniden kuruluş döneminde Siyahların yönetime Alabama ..ABD... eğitime ve ekonomik yaşama katılmasını sağlamak amacıyla girişilen çabalar başarısız kaldı. Siyahlara hemen hiç hak tanımayan katı ırk ayrımı politikası 1870'lerin ortalarından 1960'ların ortalarına değin sürdürüldü.

Coğrafya ve iklim
Bir dikdörtgene benzeyen eyaletin kuzey-güney uzunluğu 540 km Alabama ..ABD... doğu-batı uzunluğu 336 km'dir. Jeomorfolojik açıdan Alabama kabaca aynı büyüklükte iki ana bölgeye ayrılabilir; Apalaş Dağlarının güney yükseltilerinden oluşan kuzey bölgesi ve Meksika Körfezinin kıyı düzlüklerinden oluşan güney bölgesi. Kuzey uçtaki Cumberland Platosunun suları Alabama ..ABD... Tennessee Nehri aracılığıyla kuzeybatıya Alabama ..ABD... eyaletin geri kalan bölgelerinin suları ise Alabama ..ABD... geniş verimli vadiler aracılığıyla güneye doğru akaçlanır.


Albama'nın iklimi ılımandır. Yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 17 °C Alabama ..ABD... güneyde 19 °C'dir. Yağışlar yıl içinde düzenli dağılım gösterir. Birmingham'da yıllık yağış ortalaması 1.320' mm Alabama ..ABD... Mobile'de ise 1.550 mm'dir. Bu elverişli koşullar nedeniyle tarımsal ürün dönemi Alabama ..ABD... kuzeyde 200 günden başlayarak güneyde 300 güne ulaşır. Toprak da tarıma çok elverişlidir.

Nüfus
İlk kırsal yerleşmelerin dokusu Alabama ..ABD... eyaletin iklim ve toprak özelliklerini yansıtır. Nitekim Alabama ..ABD... nüfusun yarıdan çoğu 1960'lara değin kırsal kesimde yaşamayı sürdürdü. 1980'e gelindiğinde bu oran yüzde 40'a düşmüştü. Eyalette yalnızca Birmingham ve Mobile kentlerinin nüfusu 200 Alabama ..ABD...000'in üzerindedir. Nüfusun dörtte üçünü Beyazlar Alabama ..ABD... dörtte biri Siyahlardan oluşturur.

Din
Alabama'nın %92'si hristiyandır. Bunun %80'i protestan'dır Alabama ..ABD... geri kalan oran katolikler'dir. Alabama'da kesin olmamakla birlikte %7'lik oran dinsizlerdir.

Ekonomi
Alabama ekonomisinin temelini 1915'e değin pamuk üretimi oluştururdu; bu tarihte ortaya çıkan bir tür zararlı kurt Alabama ..ABD... Alabama çiftçisini ürünü çeşitlendirmeye zorladı.Pamuk bugün de temel ürünlerden biridir. Ayrıca soya fasulyesi Alabama ..ABD... mısır Alabama ..ABD... yerfıstığı ve orman ürünleri üretilir Alabama ..ABD... kümes hayvanları Alabama ..ABD... sığır ve domuz yetiştirilir. Eyaletin sanayi merkezi Birmingham'dır; kentin yakınındaki demir Alabama ..ABD... kömür ve kireçtaşı yatakları burada demir-çelik sanayisinin kurulmasını sağlamıştır.

Tennessee Vadisi İdaresi'nin (TVA) 1930'da kurduğu hidroelektrik tesislerinden elde edilen bol ve ucuz elektrik aluminyum Alabama ..ABD... tekstil Alabama ..ABD... kağıt Alabama ..ABD... kimya Alabama ..ABD... metalurji Alabama ..ABD... kauçuk ve plastik gibi sanayi kollarının gelişmesine katkıda bulunmuştur. Browns Alabama ..ABD... Ferry Alabama ..ABD... Farley ve Bellefonte nükleer reaktör kompleksleri Alabama ..ABD... 1970'lerin ortalarından beri ek elektrik gücü sağlamaktadır.

Eğitim
Eyâletin ismine sahip olan Alabama Üniversitesi önemli eğitim kurumularındandır. Merkez kampüsü Tuscaloosa şehrinde bulunan üniversitenin ayrıca Hunstville ve Birminghamda da kampüsleri vardır.
Bunun yanında eyâletteki bir diğer önemli üniversite de Auburn Üniversitesi'dir. Okul özellikle mühendislik dallarında önemli bir yere sahiptir. Üniversite'nin ismini aldığı Auburn şehrinin haricinde diger kampüsüde eyâletin başkenti Montgomerydedir.

Bu iki büyük üniversite Amerika'daki okul değerlendirme kuruluşu Usnews tarafından da her yıl iyi dereceyle (ilk 100'de) değerlendirilmektedir. Bu okulların dışında Alabama'da bulunan başlıca eğitim kurumları; Alabama Üniversitesi-Huntsville Alabama ..ABD... Alabama Üniversitesi-Birmingham Alabama ..ABD... Auburn Üniversitesi-Montgomery Alabama ..ABD... Güney Alabama Üniversitesi (Mobile) Alabama ..ABD... Kuzey Alabama Üniversitesi (Florence) Alabama ..ABD... Stillman College(Tuscaloosa) Alabama ..ABD... Shelton State College(Tuscaloosa) ve Gadsden College(Gadsden)'dır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Alabama ..ABD...

Alabama ..ABD... konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: amerika alabama,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats