Bakimliyiz.Com

-   Dünyayı Değiştiren Kadınlar (http://www.bakimliyiz.com/dunyayi-degistiren-kadinlar/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Nakşidil Sultan (http://www.bakimliyiz.com/dunyayi-degistiren-kadinlar/27759-naksidil-sultan.html)

nimlahza 28-09-2008 10:45

Nakşidil Sultan
 
Osmanlı tarihinin en reformcu padişahlarından biri olan II. Mahmud'un annesi Nakşidil Sultan'ın bir Fransız olduğu iddia edilir. Rivayete göre, 1776 yılında Martinlik Adası'ndaki Fransız ailelerinden önde gelenlerinden biri olan Buc de Rivery ailesinin Aimee adında bir kızı olur. Bu kız, Napolyon'un eşi Josefin'in de kuzenidir. Çocukluğunda Nantes şehrindeki bir manastırda eğitim gören Aimee, 1790'da henüz 14 yaşındayken Fransa'dan ailesinin bulunduğu adaya dönerken gemisi batar. Akdeniz'de Osmanlı Devleti'ne bağlı hüküm süren Cezayir korsanları Aimee'yi kurtarır. Esir edilen Aimee İstanbul'a getirilir. Ve sarayda I. Abdülhamid'in cariyelerinden biri olur ve onunla evlenir. Müslüman olup Nakşidil Sultan adını alır ve ileride II. Mahmud'u doğurur.

Ölürken anlattı

Bu iddialar, 21 Kasım 1931 tarihli Fransız 'İllustration' dergisinde yer alır. Bir söylentiye göre, Nakşidil Sultan ölüm döşeğindeyken eski dininde ölmek arzusunu oğluna söylemiştir. Bunun üzerine annesinin son arzusunu yerine getirmek isteyen II. Mahmud İstanbul'daki Capucin rahiplerinin reisi olan Aleksi d'Arras adlı bir papazı saraya davet etmiş ve anasına dini merasim yaptırmıştır. Nakşidil Sultan'ın Fatih Camii'nin mihrap duvarının arkasındaki bölümde bulunan, o devrin mimarisini pek de yansıtmayan bir türbesi vardır. On dört kenarlı, pencereleri iki sıra ve ikinci sıradakiler beyzi olan, bir türbedir. Halk arasında bu türbe, bir Hıristiyan yapısına benzetilir ve II. Mahmud tarafından Fransız olan annesinin etkisi altında kalınarak yaptırılmış olduğu söylenir.

Ancak Osmanlı tarihinde Nakşidil'in Fransız olduğuna dair bir kayıt yoktur. Fransız tarihçileri, Aimee'nin 1790 tarihinde kaybolduğunu yazmıştır. Halbuki II. Mahmud bu tarihten 6 yıl önce doğmuştu. Bu Fransız kızı eğer 8 yaşında II. Mahmud'u doğurmadıysa, onun annesi olamazdı. Dolayısıyla bu ihtimal, ortadan kalkar. Bazı Fransız yazarlar, Nakşidil'in doğrudan doğruya II. Mahmud'u doğurmamış, ancak onu yetiştirip terbiye ettiği için anası makamına geçmiş ve Mahmud'un tahta geçmesinden sonra valide sultan ilan edilmiş olması ihtimalini ileri sürer. Ne olursa olsun, Aimee de Rivery'nin Nakşidil Sultan olup olmadığı hep tartışılacak gibidir.

Misafir 04-02-2012 09:18

3. selim ile yasak aşk yaşadığı söylenen bir cariyedir bazı yerde 3. selimin gözdesi olarakta geçer ancak 1. Abdülhamitin cariyesi ve 2. mahmut un annesidir. Nakşidil sultan saraya getirilmiş ve sarayın büyüsüne kapılıp burada güç sahibi olmaya karar vermiştir ancak 3. selime aşık olmasıyla hayatının akışı değişmiş ama herşeye rağmen valide olmayı basarmıştır. selim ile nakşidil in yasak aşkları birçok romana konu olmuştur.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:06 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.