bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Ege Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2012, 03:04   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ege Bölgesinin Irmakları Nelerdir?

Ege Bölgesinin Irmakları Nelerdir? - Ege Bölgesindeki Irmaklar - Ege Bölgesinin Akarsuları - Ege Denizine Dökülen Nehirler ve Irmaklar


Akarsular : Bölgenin akarsuları Bakırçay Gediz Küçük Menderes ve Büyük Menderes’tir. Hepsi Ege Denizi’ne dökülür. Akarsuların aşağı çığırlarında arazi eğimi azaldığı için menderesler akarsu ağızlarında ise akarsularla aynı adları taşıyan irili-ufaklı delta ovaları oluşmuştur. Akarsuların yatak eğimi az olduğu için hidroelektrik potansiyelleri de azdır.


Göller :
Göl bakımından fakir olan Ege Bölgesi’nde Bafa (Çamiçi) ve Marmara gölleri yer alır. Bu göller alüvyal set gölleridir. Suları tatlıdır.

Ege Denizi'ne Dökülen Akarsular

Ege Denizi'ne dökülen akarsuların büyük bir kısmı doğu-batı doğrultusundaki çöküntü ovalarına yerleşmiştir. Bu akarsular aynı doğrultuda uzanan dağlardan inen kısa derelerle beslenir.

Ege Denizi'ne dökülen akarsuların başlıcaları şunlardır:

Gediz iç Batı Anadolu platoları üzerinde yükselen Murat Dağı'ndan doğar. Bozdağlar’ın kuzeyini takip ederek Salihli yakınlarında ovaya girer ve burada Alaşehir suyunu alır. Manisa yakınında Akhisar ovasından gelen Kum çayını alarak Menemen'in kuzeyinden İzmir Körfezi'ne dökülür. Gediz'in eskiden denize döküldüğü yer çok sığ olduğundan ve nehir taşıdığı alüvyonlarla körfezi doldurma tehlikesi gösterdiğinden daha güneyde olan alt çığın 1886'da değiştirilerek şimdiki yerine alınmıştır. Irmağın artık ulaşamadığı deltanın batı kesiminde başta Çamaltı Tuzlası olmak üzere bazı lagünler oluşmuştur. Gediz üzerinde Demirköprü Barajı kurulmuştur.

Küçük Menderes Bozdağ'dan doğar Aydın Dağlan ile Bozdağlar arasındaki çöküntü alanını takip eder ve buralardaki yamaçlardan inen birçok kolu alarak Kuşadası Körfezi'ne dökülür. Taşıdığı alüvyonlarla denizi doldurduğu için İlk Çağ'da bir kıyı kenti olan Efes yaklaşık on kilometre içeride kalmıştır.

Büyük Menderes çizdiği büklümlerle bir yer şekline (Menderes) adını vermiştir. Ege Bölgesi'nin en büyük akarsuyudur. Sandıklı Dağlarının batısından ve Dinar yakınlarından kaynaklarını alır. Murat Dağı'ndan gelen Banaz çayı ile Denizli yakınlarından geçen Çürüksu'yu aldıktan sonra doğu-batı doğrultulu geniş ovaya girer. Nazilli'de Akçay Aydın Ma Çine çayını aldıktan sonra Balat ovasında denize dökülür. Büyük Menderes taşıdığı ve biriktirdiği alüvyonlarla büyük bir delta oluşturmuş döküldüğü yerde körfez 30 km kadar dolarak kara hâline gelmiştir. Bu süreçte Çamiçi gölü oluşmuş antik liman kenti olan Milet 8-10 km içeride kalmıştır. Büyük Menderes'in yukarı çığın üzerinde Adıgüzel Akçay kolu üzerinde Kemer Barajı yapılmıştır.

Bakırçayı da Ege denizine dökülen akarsulardandır. Ege Havzası'nda yer alan diğer bir akarsu da Çanakkale Boğazı'nın batısından denize dökülen Meriç'tir. Meriç nehri Bulgaristan'dan gelen Tanca Batı Trakya'dan gelen Arda çayları ile birleştikten sonra Ergene Irmağı'nı alır ve Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek Enez yakınında denize dökülür. Meriç'in en önemli kolu olan Ergene Yıldız Dağlarının tepelerinden inen kollarla beslenir.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ege Bölgesinin Irmakları Nelerdir?

Ege Bölgesinin Irmakları Nelerdir? konusu, Adım adım Türkiye / Ege Bölgesi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ege bölgesinin ırmaklarının isimleri, izmirin ırmakları, ege bölgesindeki ırmakların isimleri, ege bölgesinin ırmakları isimleri, ege bölgesinin ırmaklarının adları, ege bölgesinin ırmakları nelerdir, ege bölgesinin ırmakları, ege bölgesindeki ırmakların adları, ege bölgesi ırmaklarının isimleri, ege bölgesi ırmakları isimleri, ege bölgesinde bulunan ırmakların adları, izmirdeki irmaklar, karadeniz bölgesinin ırmaklarının isimleri, ege bölgesinin ırmakları adları nelerdir, ege bölgesindeki ırmakların adları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bölgesinin İlçeleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 02:39
Ege Bölgesinin Kıyafetleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 01:59
Şol Cennetin Irmakları ilahi notası elif Akorlar - Tablar - Notalar 0 30-11-2011 05:54
Şol Cennetin Irmakları elif İlahiler 0 14-07-2008 12:47
Şol Cennetin Irmakları elif İlahiler 0 13-07-2008 11:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats