bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Ege Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2012, 03:08   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ege Bölgesinin Çevre Sorunları Nelerdir?

Ege Bölgesinin Çevre Sorunları Nelerdir? - Ege Bölgesinin Çevre Sorunları Hakkında Bilgi


EGE BÖLGESİNDE BULUNAN NEHİRLER VE ÇEVRE SORUNLARI

Tarihin ilk çağlarından beri önemli olan yerleşimlere tanıklık etmiş olan Gediz Havzasıadını Murat Dağlarından doğupİzmir Körfezinin kuzeyinden denize dökülen 400 km uzunluğundaki Gediz Nehrinden almıştır.Gediz nehri kendisine bağlanan 50 civarında yan dereleri Ege Bölgesinin en yüksek ikinci noktası Murat dağı (2312 m) Şaphane dağından doğan çeşitli kollarla büyüyen Gediz nehri güney-batı ve batı yönünde akarak Salihli'nin kuzeyinde Adala'da Gediz Ovasına girmekte ve akışı batıya yöneltmektedir.

Bu bölgede güney-doğudan gelen Alaşehir çayıyla birleşen GedizManisa ovasında kuzeyden gelen Kum çayı ve güneyden Nif çaylarıyla birleşerek Menemen boğazını takiben Foça'nın güneyinde ve İzmir Kuş cennetinin kuzeyinde Maltepe yakınlarında 400 km' nin üzerinde bir uzunluğa eriştikten sonra İzmir Körfezinin dış kısmında Ege denizine dökülmektedir.1886 yılına kadar İzmir Körfezine dökülen Gediz'in getirdiği materyallerle körfezi doldurma tehlikesini önlemek için yatağı değiştirilerek bugünkü yatağı oluşturulmuştur.

1.721.895(18.00 km2) hektarlık bir alanı kapsayan Gediz havzası Batı Anadolu'da Büyük Menderes'ten sonra en büyük havzadır.Havzanın temel akarsuyu Gediz nehri olupönemli kolları Murat çayıSelendi çayıGördes çayıKum çayı Nif çayıdır.Doğal bir göl olan Marmara gölü(depolama hacmi 320.000.000m3) ve yapay bir göl olan Demir köprü barajı en önemli göllerdir.Gediz ve ana kolları üzerinde enerjiiçme suyu sağlamataşkın kontrolü gibi amaçlarla inşa edilmiş çeşitli su tutma ve biriktirme tesisleri bulunmaktadır.Bunlardan en önemlisi 1960 yılında Salihli sınırları içinde Gediz üzerine inşa edilen Demir köprü barajıdır(su kapasitesi depolama hacmi 1.105.000.000m3).

Toprak dolgu tipinde olan barajın yüksekliği 77 mtepe uzunluğu 543 mgöl alanı 4800 ha ve uzunluğu 20 km' dir.Gediz'in ana kollarından Alaşehir çayı üzerinde inşa edilen Afşar barajı Alaşehir ilçesi sınırları dahilinde olup 525 ha büyüklüğündedir.(depolama hacmi 84.000.000m3) Alaşehir çayının yan kollarından Derbent çayı üzerinde inşa edilen Buldan barajı ise Buldan ilçesi dahilinde olup 310 ha büyüklüğündedir.(depolama hacmi 44.800.000 m3).Bunlar dışında Gediz ilçesi sınırları içinde Gümele göleti Adala Karataş'da Adala regülatörü'de Ahmetli regülatörüEmiralem'de Emiralem regülatörüGördes çayı üzerinde Çömlekçi regülatörü bölgede yer alan diğer su birikme tesisleridir.

KütahyaUşakManisa ve İzmir il sınırları içinde yer alan Gediz ve ana kollarının suladığı verimli tarım alanlarıEge bölgesinin meyve ve sebze ihtiyacını karşılamaktadır.Salihli'de Gediz havzasının yüksek verim gücüne sahip tarım toprakları üzerinde yer almaktadır.Havzada bulunan önemli yerleşim merkezleri içinde Manisa İl Merkezi Akhisar Alaşehir DemirciGördes Kula Salihli Eşme Ahmetli GölmarmaraKöprübaşı Sarıgöl Saruhanlı Selendi Turgutlu Menemen Foça ve Gediz ilçe merkezleri yer almaktadır.

Gediz havzasının 1990 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre toplam nüfusu yaklaşık 1.500.000'dur.Kırsal kesimde yaşayan nüfus 700.000 kadar olup bunun %41' i orman için kenarında yaşayan orman köylüsü oluşturmaktadır.

Ortalama yıllık yüzeysel su potansiyeli 1.95 milyar m3 olan havzanın % 40' ı kontrol altına alınmıştır.Gediz'in başlıca çaylarından biri olan Alaşehir çayıAlaşehir ve Salihli ovalarını suladıktan sonra Salihli'nin 4 km kuzeyinde Gediz'e bağlanır.Yılda 8 ay kurudur. Yağışlar başladığı zaman akışa geçer. Salihli yakınlarında Gediz'e bağlanan KurşunluIrlamaz ve Sart dereleri sulama kapasitesi açısından önemli derelerdir.

Gediz havzası çok önemli bir liman kenti olan İzmir'e yakın olması nedeniyle endüstriyel gelişime uygundur.Havzada tekstiltarımsalmakinegıdaorman ürünlerikimyaelektroniktoprak ürünleri sanayileri ile madencilik mevcuttur.Tarımı yapılan ürünler arasında buğday arpatütün pamuk üzüm bostan çavdar zeytin mısır sebze ve meyve çeşitleri bulunmaktadır.

Gediz havzası tipik Akdeniz iklimindedir.Yazları sıcak ve kurakkışları ılık ve yağışlıdır.Havza alanında Temmuz ve Ağustos aylarında çok az olmak üzere hemen her mevsimde yağış görülmektedir.Yıllık yağış toplamı 492 mm(Salihli ort.) ile 726 mm (Manisa) arasında değişmekte ve havza ortalaması 609 mm kadardır.
Ortalama debisi 300m3 olan Gediz ile beraber Gediz Havzasının verimli tarım arazilerini sulamaktadır.Gediz nehrinin kış aylarında 1860m3/'ye kadar çıktığıyaz aylarında ise 10 m3/sn'ye kadar düştüğü görülmüştür.
Gediz Nehri Murat dağından başlayan ve Ege denizine kavuşarak son bulan yolculuğu boyuncaher yıl 5.800.000 ton materyali de beraberinde taşımaktadır.

Gediz havzasındaki sulanabilir alan miktarı 522.000 ha olup bu alanın % 74'ü olan 386.000 ha alan sulanabilir nitelikte ova alanıdır.Ova alanları havzanın orta ve batı kesimlerinde Gediz nehri ve ona bağlanan iki ana kol Alaşehir çayı ve Kum çayı çevresinde yoğunlaşmıştır.Gediz havzasında bugüne kadar yapılan çalışmalarda havzanın sulanabilir ova arazisinin % 52'si olan 200.000 ha civarında alan sulu tarıma açılmıştır.

Gediz havzası içinde bulunan akarsulardason yıllarda sayıları giderek azalmakta olan sazanyayın balığıtatlı su kefalikaba burunbıyıklı balıkalman levreğisiroz balığı gibi balıklara rastlanmaktadır.

Gediz havzası ova tabanındaki yatak genişliği 150-200 m derinliği ise 2-3 m olan Gediz nehriDemir köprü barajı yapılmadan önce kış aylarında 500-600 m genişliğinde bir taşkın yatağı oluşturmaktaydı.Baraj sayesinde akışı kontrol altına alınan Gediz'in eski taşkın yatağı ile bundan farklı olarak bir çok alan kum ocakları olarak kullanılmak da ve hızlı bir şekilde tahrip edilmektedir.Kum ocaklarının sebep olduğu çevresel sorunlar ayrı bir başlık altında incelenmektedir.

Gediz nehri de ülkemizdeki bir çok endüstriyelevsel ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan kirleticilerle her geçen gün artarak kirlenmektedir.Ege'yi boydan boya kuşatan Büyük MenderesKüçük Menderes ve Bakır çay da Gediz ile aynı kaderi paylaşmaktadır.Bir zamanlar baştan başa dolaştıkları topraklara hayat taşıyan ve bu özellikleriyle Ege'nin can damarları sayılan bu akarsular maalesef şimdi sadece zehir yani ölüm taşımaktadır.Sanayi kuruluşlarının atıkları kullanılmayan arıtma tesisleri kanalizasyonlar evsel atıklartuğla yapımında kullanılmak için harcanan milyonlarca metreküp verimli toprak ve bilinçsizce kullanılan yer altı sularısöz konusu nehirlerin kirlilik sebepleridir. Kaynağından billur gibi çıkan suların denize döküldükleri yerdehad safhaya ulaşan kirlilikleri gözle görülür düzeydedir.Son zamanlarda sık sık meydana gelen ve artık neredeyse kanıksanan balık ölümleri bunun somut örneği durumundadır. Bölgede bulunanarıtmasız olarak kurulmuş ya da arıtması yeterli olmayan organize sanayi bölgeleri kirliliğin başta gelen nedenleri arasındadır.Nehirlerde yapılan kum alımlarıjeotermal suların bilinçsiz kullanılması ve kullanılmayan arıtma tesisleri de kirliliği körükleyen etkenlerdir.

Gediz nehri ilk kirliliği adını aldığı ilçede kaplamaktadır.Burada yapılan şaphanenin atıkları nehre bırakılmaktadır.Uşak'ta bulunaniki sanayi sitesinin 50'ye yakın iplik imalathanesinin ve dokuma fabrikalarının arıtma tesisleri bulunmamaktadır. Kula'daki 130 deri tesisinin atıkları tümüyle Gediz'e verilmektedir.Ayrıca Salihli'de 35 tabakhane günde 3000m3 atık suyunubelediye ise 12.000m3 evsel atık suyu Alaşehir çayı yoluyla Gediz'e bırakmaktadır.

Günde 18.000m3 harcanan Manisa Organize Sanayi Bölgesi mevcut arıtma tesisinin yetersiz kalması nedeniyle harcanan suyun 5.500 m3'ünü hiç bir arıtma tabi tutmaksızın Gediz'e boşalmaktadır. 2.Organize Sanayi Bölgesinde 57 deri atölyesinden arıtılmadan bırakılan suyun miktarı ise günde 3.000m3 civarındadır.Ayrıca Gediz'in en büyük yan kollarından Kemalpaşa'dan geçen Nif çayı da çevresindeki 200'e yakın hayvan besleme tesisinin atık boşaltma yeri konumundadır.

ÖdemişBozdağ yakınlarından doğan ve Kuşadası'ndan Ege denizine boşalan Küçük Menderes nehriyatağından alınan kumlar yüzünden küçük göletler haline dönüşmüştür. Yaz aylarında balçık halini alan nehir kış aylarında yağışların başlamasıyla üzerine bırakılan evsel atıklar birleşerek kirlenir.

Soma yakınlarından doğan Bakır çay ise Soma termik santralinden çıkan atık sularıAliağa çevresinde bulunan sanayi tesislerinin atık sularını BergamaKınık Belediyelerinin evsel atık sularını Çandarlı körfezine kadar getirmektedir.

Büyük Menderes'te ilk olarak Uşak'ta kirlenmektedir.Türkiye deri üretiminin % 65'ini sağlayan organize sitesinde bulunan 400'e yakın küçük-büyük boy işletmenin krom ve zırnık içeren zehirli atık sulariki büyük seramik fabrikasının ve Uşak şeker fabrikasının atık suları da arıtıma tabi tutulmamaktadır. 8 milyon ton su arıtılmadan Dokuz sele ve Banaz aracılığıyla Adıgüzel barajına gelmektedir.Denizli'de tekstil sektörününtabakhanelerinmezbahanın atık sularıevsel atık sularkanalizasyon yoluyla Çürük suSarı çay ve Gökpınar dereleri yoluyla B.menderes'e ulaşmaktadır.Yörede açılan jeotermal kuyulardan çıkan bor mineralleri de B.menderes'i kirleten nedenler arasındadır. Aydın'da direkt DSİ kanallarına verilen atık sularNazilli'deki Sümer bank Basma Sanayi Fabrikasının Köytaş fabrikasının ECC Kimya Sanayinin bölgede bulunan zeytinyağı fabrikalarının atık suları düzenli çalışmayan belediye arıtma tesislerinden çıkan evsel atık sular kirlilik sebeplerindendir.B.Menderes Bafa gölüne dökülmekte ve Bafa gölünün her geçen gün tuzluluk oranının artmasına sebep olmakta ve toplu balık ölümlerine zemin hazırlamaktadır. Ege Bölgesi'nin can damarları konumundaki bu nehirlerin doğal yapılarının insan faaliyetleri sonucunda bozulması ile ortaya çıkan ve yine insan sağlığı başta olmak üzere tarım ve su ürünlerini de olumsuz yönde etkileyen ve gözle görülen mevcut tehlikelerin dışında meydana gelebilecek başta tehlikelerden de bahsetmek mümkündür.Bu alanlardan oluşabilecek iki büyük tehlikelerden söz edilebilir : 1.Nehir sularından yararlanamayan çiftçiler yer altı sularını kullanmaya yönelecektir.Havzada mevcut yer altı su seviyesi 7 m'den 120 m'ye kadar düşmüştür.Bozulan dengeler depreme neden olabilir.Tehlike özellikle İzmir için saniye de 20 m3 suyun çekildiği Gediz havzası için söz konusudur.

2.Çaylaraderelerenehirlere sorumsuzca bırakılan sınai atıklar yar altı sularına karışarak bugün balıklara yaptığını yarın insanlara yapıp kitlesel zehirlemeye yol açabilir.

Gediz havzasının 200.000 ha'lık alanında bulunan çok zengin yer altı suyu(aküfer) çiftçiler tarafından 7-8 m' den çıkarılarak sulama suyu amacıyla kullanılmaktaydı.Ancak kapasitesini zorlayarak çarpık kentleşmenin ve çarpık kirli sanayinin içinde kalan İzmir kullanma suyu temin etmek amacıyla Gediz havzasından su çekmeye başlamıştır. GöksuGölbey ve Sarıkız su kaynaklarından 20 m3/sn'lik debi ilesu kaynaklarının kapasitesinin dışında bir su temin şekli gerçekleştirilmektedir. Gediz havzasının yer altı su seviyesibunun gibi yanlış kullanımlar sonucu 7 km yakınlıktan 120 km'ye kadar düşmüştür.

Aşağı Gediz Sulama Projesi uygulamaya geçtikten sonra sulama suyu yetersizliği ile karşılaşan Gediz havzasında hidrojen çevrim sistemi bozulmuş ve bölgesel kuraklık oluşmaya başlamıştır.Gediz havzasında İzmir'e kullanma suyu sağlayan proje gelecekte telafisi imkansız felaketlere neden olabilecektir.Su seviyesinin aşırı derece düşmesidoğal dengenin bozulması ve bunu takip edecek olan büyük depremlerin olması kaçınılmazdır.

Atıklarını Gediz'e boşaltan Uşak Kemalpaşa Manisa Organize Sanayi tesislerinin zehirli maddeleri yer altı sularına karışmaktadır. Artan siyanür konsantrasyonunun yüzlerce kişinin ölümüne sebep olabileceği göz ardı edilmemelidir.Özellikle Menemen boğazındaki TürkeliMaltepeSeyrek köyKesik köyMusabeyUlucakGeren köy ve Bağ arası gibi yerleşim birimlerine oturan halkzehirleme tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktan tedirgin olmaktadır.
25-30 yıl öncesine kadar Gediz nehri ve Nif çayı suları içme suyu kalitesinde iken bugün canlı kültürünü bile tamamen yok edebilecek kirlilik düzeyine ulaşmıştır.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ege Bölgesinin Çevre Sorunları Nelerdir?

Ege Bölgesinin Çevre Sorunları Nelerdir? konusu, Adım adım Türkiye / Ege Bölgesi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevre sorunları nelerdir, çevre sorunlarımız nelerdir, ilçelerin çevre sorunları nelerdir, izmir de çevre sorunları, ege bölgesindeki çevreci kuruluşlar nelerdir, izmirde onemli cevre sorunlari nelerdir, manisanın çevre sorunları nelerdir, izmir in çevre sorunları nelerdir, manisa salihli nin çevre sorunları, ege bölgesindeki çevre sorunları nelerdir, usakta ve turkiyede gorulen cevre sorunlari nelerdir, izmirin cevre sorunlari, manisa nın en önemli çevre sorunu nelerdir, izmir in çevre sorunları, izmir ilinin çevre sorunları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tırnak Sorunları Nelerdir? elif Cilt Hastalıkları 1 21-03-2016 06:16
Çevre sorunları ve çözüm yolları nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 2 26-03-2015 10:21
Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 15-04-2014 11:19
Ülkemizde Çevre Sorunları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:18
Bebeklerin Gaz Sorunları nelerdir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 02:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats