bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Eğitim ve Kadın

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-08-2010, 03:08   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kadın Örgütleri - Uçan süpürge

Kadın Örgütleri - Uçan süpürge

Uçan Süpürge olarak ilk kurulduğumuz yıl bir tanıtım broşürü çıkarmıştık. Geçen 10 yıl içinde bir kadın örgütü olarak amaçlarımız ve hedeflerimiz kadar çalışma alanımız da genişledi gelişti. 10. yılımızda kendimizi yeniden tanımlamak çeşitlenen alanlarımızı yeniden tarif etmek istedik ve yeni bir broşür hazırladık.

Uçan Süpürge 1996 yılında yola çıkarken bir "iletişim merkezi" olarak tarif etmişti kendini. Ve şöyle demişti: "Uçan Süpürge etrafında birleşenler kadın hareketinin bugüne dek yarattığı değerli birikimin farkındalar. Bu bilinçle bir yandan bu birikimi daha çok kadınla paylaşmayı hedeflerken bir yandan da yeni birikim ve deneyimler oluşturmanın yollarını aradılar. Böylece Uçan Süpürge fikri doğdu."

O dönemde ne internet bugünkü kadar yaygındı ne de bilgi ve haber akışı böylesine hızlı... Deneyimleri çoğaltmak daha çok kadına ulaşmak ve birikimleri paylaşmak için kendi alanlarımızı yaratmak var olan alanları kadın bakış açısıyla konuşmak tartışmak dönüştürmek istiyorduk kadın hareketine sesiyle sözüyle emeğiyle dokunan tüm kadınlar olarak.

10 yıl sonra ise Türkiye'deki kadın hareketinin gösterdiği gelişmenin ve kadınlara yönelik çalışmaların temelini teşkil eden ihtiyaçların çoğalmasının da etkisiyle çeşitlenen amaçlarımız büyüyen hedeflerimiz kendimizi yeniden tanımlamamız gerektiğini gösterdi. Ocak 2007'de 10. yaşımızı kutlarken çıkardığımız broşürümüzde şöyle anlattık kendimizi:

Uçan Süpürge olarak kurulduğumuzdan bugüne;

" Yerel yönetimlerle kadın örgütlerini buluşturup yerel kaynakları kullanarak ortak çalışmalar yapmalarını teşvik ettik ediyoruz.

" Yerel düzeydeki kadın haberlerinin ülke gündemine taşınmasına katkıda bulunarak kadın gündemini görünür kılıyoruz.

" 2003 yılından beri faaliyette olan Yerel Kadın Muhabirler Ağı'mızla her bölgedeki kadın haberlerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyoruz.

" Türkiye'deki kadın örgütleri hakkında araştırmalar yaparak geniş bir veri tabanı hazırladık. Web sitemizde mevcut kadın örgütlerinin iletişim bilgilerini güncellemeye yeni kurulan örgütlere ait bilgilerini paylaşmaya devam ediyoruz.

" Kamu ile sivil toplum diyaloğunun verimli işbirlikleri çerçevesinde geliştirilmesi için kamu kurumları temsilcileriyle bir araya geliyor ortak çalışmalar yapıyoruz.

" Kadın buluşmaları düzenleyerek her bölgeden kadın örgütleri arasındaki etkileşimin artmasına katkıda bulunduk; bu buluşmaları farklı içeriklerle yineliyoruz.

" Kadınları mağdur eden yasaların yeniden düzenlenmesi için kadın örgütleriyle birlikte mücadele ettik lobicilik yaptık değişen yasalar hakkında kadınları bilgilendirdik; iletişim kanallarımızı kullanarak bilgilendirici etkinliklere devam ediyoruz.

" Yurt içi ve yurt dışında katıldığımız toplantılarda Türkiye kadın hareketini temsil ettik tanıttık ve deneyimlerimizi kadınlarla paylaştık. Bu ağları her yıl güçlendiriyoruz.

" Yalnızca kadın örgütleriyle değil insan hakları örgütleri meslek kuruluşları ve diğer birçok sivil toplum kuruluşuyla da ortak çalışmalara imza attık; işbirliklerimizi sürdürüyoruz.

" Kadınlara haklarını hatırlatan radyo ve televizyon programları yaptık. Medyayı etkin bir biçimde kullanarak kadınları ilgilendiren her konuda programlar üretiyoruz.

" Kadın dergimiz Uçan Haber ile 1998 yılından beri kadınların sesini duyuyor duyuruyoruz.

" Kadın hareketi ve güncel kadın konularıyla ilgili çok sayıda kitap yayımladık; yeni yayınlarla da kitaplığımızı büyütüyoruz.

" Sinemada kadın emeğinin görünür kılınması için başlattığımız Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'ni 1998'den beri gerçekleştiriyoruz.

" Her hafta güncellenen web sitemizde kadın gündemini takip ediyor kadın bakış açısıyla habercilik yapıyoruz.

Uçan Süpürge'nin temel hedefleri; kadın hareketinin gelişmesi kadın-erkek eşitliğinin sağlanması kadın kuruluşları arasındaki iletişimin ve ortak hareket alanlarının oluşturulmasına katkıda bulunmak...

Bu amaç ve hedefler doğrultusunda 1996 yılından beri çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Uçan Süpürge; yerel ve uluslararası ağlarını her yıl geliştirip güçlendiriyor; bu yolla Türkiye'de ve dünyada kadın gündemini yakından izleyip değerlendiriyor; kadınların görünürlüğünü artırmak ve kadın-erkek eşitliği konusunda toplumda duyarlılık ve farkındalık yaratmak için medyayı ve tüm iletişim kanallarını etkin bir biçimde kullanmaya gayret ediyor; kadının insan haklarının içselleştirilmesi ve tüm karar ve uygulamalarda gözetilmesi için çalışmalarını tüm illerde yaygınlaştırıyor.

Uçan Süpürge kurulduğundan beri bir kadın örgütü olmanın yanında bir 'iletişim merkezi' olarak da sürdürüyor çalışmalarını. Kuruluş amaçlarından biri olan "kadınlar kadın örgütleri ve bu alana ilgi duyan kişi/kurum/kuruluşlar arasında iletişimi güçlendirmek" için bugüne dek çok sayıda projeyi hayata geçirdik. "İletişim etkileşimi getirir" sloganımızı hep akılda tuttuk.

1998'de Türkiye'nin ilk kadın filmleri festivalini gerçekleştirdik. Bu yıl festivalimiz 10. yaşını kutlayacak. 10-20 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ankara'da kadın yönetmenlerin kamerasından onların anlattığı öyküleri izleyeceğiz. Yani biz kadınların öykülerini...

Derken www.ucansupurge.org adresindeki web sitemiz yayına başladı. Bu site Uçan Süpürge'nin çalışmalarını da duyurduğumuz kadın haberlerine yazılara röportajlara yer verdiğimiz kadınlara "kendi haberlerinizi üretin" çağrısı da yaptığımız bir kadın portalına dönüştü. Kadın örgütlerinin faaliyetleri ülkedeki kadın gündemi resmi kurumların hiç olmayan ya da varmış gibi duran kadın politikaları kadın olmaktan kaynaklı sorunlarımızın yansımaları ayrımcılıklar şiddet başarı öyküleri yüz güldüren haberler öfkelendiren haberler yazılar yorumlar görüşler siyasetten sivil topluma kadın emeğinden yasalara kadar yüzlerce haber... hepsi 5 yıldır web sitemizde yerini alıyor ve kadınlara ulaşıyor.

Daha birçok çalışma yaptık 11 yıl içinde: TRT Ankara Radyosu'nda 26 hafta boyunca "Kadın 2004" ve ertesi yıl 22 hafta süren "Kadın 2005" radyo programları; ayrıca birçok radyoda Uçan Süpürge'nin yaptığı programlar ve "Masalın Eksik Yüzü" adlı televizyon programı; 7 bölgede kadın örgütlerinin belediyelerle bir araya gelerek ortak projeler ürettikleri "Patikalardan Yollara"; Avrupa Birliği sürecinde Fransa Bulgaristan ve Türkiye'deki üniversiteli gençlerle yasalar ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yapılan "Genç Kadınlar AB için Köprüler Kuruyor" adlı projelerimiz bunlardan bazılarıydı.

Son olarak ise Eylül-Aralık 2006 tarihleri arasında Yozgat ve Kırıkkale olmak üzere iki pilot ilde "Erker Evlilikler" projesini gerçekleştirdik. Erken evliliklerin sebepleri sonuçları ve kadınların yaşamına olumsuz yansımalarına dikkat çektiğimiz bu projenin sonuçlarını 29 Aralık'ta Ankara'da düzenlediğimiz bir toplantıda milletvekilleri akademisyenler kadın ve insan hakları örgütleri Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü Emniyet Genel Müdürlüğü Diyanet İşleri Başkanlığı Milli Eğitim İl Müdürlüğü Ankara Barosu temsilcileri Kırıkkale Valisi ve Belediye Başkan Yardımcısı Yozgat Vali Yardımcısı Ankara Altındağ ve Mamak Belediye Başkan Yardımcılarıyla paylaştık çözüm önerilerini tartıştık.

Halen devam eden "İlk Adım" projemizle de 8 ilde kamu kurum ve kuruluşlarıyla kadın örgütleri arasındaki diyaloğun geliştirilmesine yönelik eğitimler düzenliyoruz.

Uçan Süpürge
Büyükelçi Sokağı 20/4 Kavaklıdere Ankara
Tel: 0 312. 427 00 20
Faks: 0 312. 466 55 61
www.ucansupurge.org


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kadın Örgütleri - Uçan süpürge

Kadın Örgütleri - Uçan süpürge konusu, BAYANLAR ÖZEL / Eğitim ve Kadın forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Uçan Süpürge - Naşide GÖKBUDAK nimlahza Kütüphanemiz 0 12-08-2010 12:56
Saçını süpürge eden kadınlar nimlahza İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 24-03-2009 02:52
Elektrikli süpürge nimlahza Fıkralar 0 22-09-2008 09:51
Süpürge uçmaya hazır! Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 12-05-2008 02:10
11.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festifali zehra35 Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler 0 29-04-2008 03:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats