bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-09-2012, 09:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ali Kuşçunun Matematiğe Katkıları Nelerdir

Ali Kuşçunun Matematiğe Katkıları Nelerdir

Babası Horasan ve Maveraünnehir bölgesinin hükümdarı Uluğ Bey’in kuşçubaşı (doğancıbaşı) olduğundan daha çok bu adla meşhur olan Ali XV. Yüzyılın başlarında dünyaya geldi. Doğum yeri ise Maveraünnehir bölgesinin Semerkant şehri kabul edilmektedir.
Küçük yaşta astronomi ve matematiğe büyük ilgi duyan Ali KUŞÇU ilk öğrenimini Uluğ Bey’in hükümdarlığı sırasında doğum yeri olarak kabul edilen Semerkant’ta tamamladı. Hükümdar ve çağın ünlü bilgini Uluğ Bey’den Kadızade Rumi Gıyasüddin Cemşid ve Muinüddin Kaşi’den astronomi ve matematik dersleri aldı.


Ali KUŞÇU’nun bilime katkılarını sıralamadan önce özellikle onun yalnız telif eserlerle değil eğitim-öğretim ve yetiştirdiği bilginlerle çağını aşan bir bilgin olduğunu belirtmekte yarar var.
Ayrıca Ali KUŞÇU’ya evrensel bilim adamlığı ünvanını kazandıran etkenin Semerkant Rasathanesi’nde çalışması ve Zic-i Uluğ Bey’e (Uluğ Bey’in Kataloğu) katkıda bulunması olduğunu da belirtmemiz gerekir. Bilndiği gibi Zic-i Uluğ Bey yada Zic-i Gürgani olarak adlandırılan yıldız kataloğu başta Uluğ Bey olmak üzere Gıyaseddin Cemşid Kadızade Rumi ve Ali KUŞÇU’nun rasathanede yaptıkları ortak çalışmanın bir ürünüdür. Eserin hazırlanması sırasında önce Gıyaseddin Cemşid’in arkasından Kadızade Rumi’nin öldürülmesi ile yarıda kalan katalog Ali KUŞÇU tarafından tamamlandığından özellikle onun esere büyük katkısı oldu ki Uluğ Bey eserin ön sözünde Ali KUŞÇU için “değerli oğlumuz” sözünü kullanarak hem bir öğrenciden çok dost ve evlat olarak yaklaştığını ve hem de esere büyük katkısını ortaya koymaktadır. Bu nedenle Zic-i Uluğ Bey’e Ali KUŞÇU’nun bir eseri olarak bakılabilir. Bu düşünceden hareketle sözünü ettiğimiz eserin astronomiye katkısını belirtmeye çalışalım ki bu aynı zamanda Ali KUŞÇU’nun da bilime yapmış olduğu katkılardır.
1018 yıldızın konumunu içeren Zic-i Uluğ Bey dört bölümü kapsar.

Birinci bölüm farklı kimseler tarafından kullanılan değişik kronoloji sistemlerini
İkinci bölüm pratik astronomi
Üçüncü bölümyer merkezli evren sistemine göre hareket eden gök cisimlerinin görünen hareket konularını
Dördüncü bölüm ise astroloji konusundadır.

Astronomi ve matematik konusunda ortaya koyduğu eserlerin yanı sıra bilime yaptığı katkılardan bir diğeri ise Fatih’in teklifi ile İstanbul’a geldikten sonra başlattığı bilimsel çalışmalardır. İstanbul’da Ayasofya Medresesi (Üniveristesi) müderrisliğine (profesörlüğüne) getirildikten sonra Osmanlı Devleti’nin ilk matematik ve astronomi hocası unvanını kazanan Ali KUŞÇU özellikle astronomi ve matematik konularında çağının sınırlarını aşacak kadar önemli eğitim ve öğretim çalışmalarında bulunmuş ve üniversitesinin programlarını yeniden düzenlemiştir.

ESERLERİ

Ali KUŞÇU’nun matematik ve özellikle astronomi kitapları Osmanlı medreselerinde Batı bilim anlayışının yerleşmesinden sonra da uzun süre okutulmuştur. Bunlardan ortak bir çalışma olarak bahsettiğimiz Zic-i Uluğ Bey’i dışarıda tutacak olursak en önemli eserlerinden bazıları şunlardır:

1. Zic-i Uluğ Bey Şerhi : Zic-i Uluğ Bey adlı yıldız kataloğunun açıklaması olan eser Farsça yazılmış olup çağını en ileri kuramsal matematik bilgilerini içerir.

2. Risaltü’l-Fethiye : 19. yüzyılda İstanbul Mühendishanesi’nde (Teknik Üniversitesi) ders kitabı olarak okutulan bu eser Ali KUŞÇU’nun Risale fi’l-Hey’e adlı eserinin Arapçasıdır. Ali KUŞÇU bu eserin sonuna gök cisimlerinin yere uzaklıklarını gösteren bir bölüm ekleyerek Otlukbeli Zaferinin bir armağanı olarak Fatih’e sunmuştur. Bu eserde Ali KUŞÇU ekliptiğin eğimini 23o 30’ 17’’ olarak tespit etmiştir ki bu günümüz modern astronomi verilerine de oldukça yakındır.

3. Risale-i Muhammediye : Ali KUŞÇU’nun Semerkant’ta iken Frasça olarak yazdığı Risale fi’l Hesab adlı kitabını sonradan Arapçaya çevirerek gene Fatih’e sunduğu eser matematik konusunda yazılmıştır.

4. Risale-i Hisap (Aritmetik Risalesi)

5. Tecrid'ül Kelam (Sözün Tecridi)

6. Risale-i Adudiye

7. Unkud-üz zvehir fi Man-ül Cevahir (Mücevherlerin Dizilmesinde Görülen Salkım)

8. Vaaz

9. İstiarad


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-11-2013, 02:40   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel ama uzun


 

Alt 07-03-2015, 07:23   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face36 Ali kuşcunun matematiğe katkıları

çok iyi olmuş ama katkılarını bulamadım


 
Alt 11-03-2015, 08:15   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi değil ama idare eder çok az :)


 
Alt 05-04-2015, 03:02   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Mesaj Cevap: Ali Kuşcu'nun Matematiğe Katkıları Nelerdir

proje ödevim için çok uygun teşekkür ederim.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ali Kuşçunun Matematiğe Katkıları Nelerdir

Ali Kuşçunun Matematiğe Katkıları Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ali kuşçunun matematiğe katkıları, ali kuşçunun matematiğe kazandırdıkları, ali kuşçu matematiğe katkıları, ali kuşçu matematiğe kazandırdıkları, ali kuşçunun matematiğe katkısı, ali kuşçu nun hayatı ve matematiğe kazandırdıkları, ali kuşçunun matematiğe verdiği önem, kerim erim matematiğe katkıları nelerdir, ali kuşçunun matematiğe katkıları kısaca, ali kuşçunun matematiğe katkıları nelerdir, ali kuşçunun matematiğe yaptığı katkılar, ali kuşçunun matematiğe kazandırdıkları kısaca, ali kuscunun matematige katkilari, ali kuşçu nun matematige katkilari, uluğ bey in matematiğe katkıları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ömer Hayyam'ın Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir? Я Soru Cevap 10 01-06-2016 10:03
Kerim Erim'in Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir? gizem Soru Cevap 3 03-04-2015 05:16
Cahit Arfın Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir? gizem Soru Cevap 1 22-03-2015 02:27
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 11:42
Ali Kuşçunun Hayatı ve Matematiğe Katkıları Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 22-11-2011 11:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats