bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'de Bilişim Teknolojisi Eğitimi Nedir

Türkiye'de Bilişim Teknolojisi Eğitimi Nedir


lköğretim Orta Öğretim Mesleki Orta Öğretim ve Üniversite düzeyinde gerçekleşmektedir. İlköğretim düzeyinde Bilişim Teknolojileri Eğitimi Seçmeli Bilişim Teknolojileri Dersi kapsamında verilmektedir.
İlköğretim Bilişim Teknolojileri dersi 6.7.8. sınıflarda haftada 1 saat şeklinde verilmektedir. Dersin 2006 yılında zorunluluğu ve notu kaldırılmış 6.7.8. sınıflardaki 2 saatlik program 1 saat olarak değiştirilmiştir. 2010 - 2011 eğitim öğretim yılı ile birlikte 1.2.3.4. ve 5. sınıflarda Bilişim Teknolojileri dersi kaldırılmıştır. Özellikle Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin görev tanımlamaları ile ilgili ciddi problemler oluşmuş birçok öğretmen ders saatini dolduramadığı için mağdur olmuştur.
Mesleki Liseler dışındaki Liselerde (Genel Liseler Anadolu Lisleri Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri vb.) Bilişim Teknolojileri Eğitimi amacıyla Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi verilmektedir. Dersin 2000 yılında hazırlanmış olan programı hala güncellenmemiş öğrencilerin İlköğretim Bilişim Teknolojileri Dersinden öğrendiklerinin bir tekrarı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bilişim Teknolojileri Alanı Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında mesleki ortaöğretim kurumlarında eğitim verilen alanlardan biri.
Bilişim teknolojileri sektörü küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeniyle sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle bilişim teknolojileri sektörü stratejik bir sanayi olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmekte ve bu sektör için devletler tarafından özel planlamalar yapılmaktadır. Özellikle hızla küreselleşmekte olan bu sektörde rekabet büyük yoğunluk kazanmakta ve sanayileşmiş ülkeler bu sektörün korunması ve uygulamaktadır.
Bilişim sektörü firmaları hizmetleriyle ülke ekonomisine maddi gelir ve istihdam açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Bilişim Teknolojileri alanı altında;

Bilgisayar Teknik Servisi
Veritabanı Programcılığı
Web Programcılığı
Ağ İşletmenliği

dallarında Türkiye’de Bilişim sektöründe bu dalların öğretim programlarının hazırlanarak eğitimine başlanması ile sektörde yıllardır süregelen eğitim açığını giderecek önemli bir girişim olacağı düşünülmektedir.
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Bilişim Teknolojileri Alanı Çerçeve Öğretim Programının hazırlanmasında Millî Eğitim Bakanlığı’nda görevli uzman ve alan öğretmenleri sektör temsilcileri üniversiteden alan uzmanları ve meslek elemanlarıyla iş birliği içinde çalışılmıştır.
Bilişim alanı için toplam 135 modül (yaklaşık 8000 sayfa) hazırlanmaya devam etmektedir. Belli zamanlarda da modüllerin içeriği güncellenerek piyasa ile eğitim sistemi paralelliği sağlanacaktır.
Bu doğrultuda Bilişim Teknolojileri alanı ve altında yer alan mesleklerde uluslararası ve ulusal düzeyde standartlara uygun her yaşta ve düzeyde bireye eğitim olanağı sağlayan programları hazırlamak hedeflenmiştir.

Bilişim Teknolojileri Alanı Altında Bulunan Dallar

Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Bilişim Teknolojileri Alanı altında bulunan dallar ve açıklamaları aşağıdaki gibidir.bunlar;çok önemlidir

Bilgisayar Teknik Servisi

Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu bakım ve arıza giderme işlemleri ve bilgisayar ile kontrol edilebilen sistemler ve bilgisayar parçalarına uygun yeni sistemler kurmaya sahip nitelikli kişidir.

Görevleri

İş organizasyonu yapmak.
Analiz yapmak.
İhtiyaçları değerlendirmek.
Hataları tespit etmek ve çözmek.
Algoritma yapmak.
Arıza gidermek.
Devre tasarımı yapmak.
Devreyi gerçekleştirmek.
İhtiyaç olursa bilgisayar ile kontrol edilebilen projeler geliştirmek.
Tamamlanan projenin testini gerçekleştirmek.
Meslekî gelişime ilişkin faaliyetleri yürütmek

Veri Tabanı Programcılığı Dalı

Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu veri tabanının oluşturulması ve yönetimi yazılım geliştirme hata giderme bakım ve yedek almaya yönelik eğitim ve bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında web sayfası tasarımına ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlayan nitelikli kişidir. hyuıık

Web Programcılığı Alanı

Web programcısı büro ortamında çalışır ve genellikle tasarım ve görsel unsurlarla uğraşır. Çalışırken diğer meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle etkileşim hâlindedir. İş oturarak yürütülür ortam genellikle sessizdir. Meslekteki hastalık riskleri; bilgisayar çalışanlarının görmeye yönelik sorunlarının başında göz sulanması gözlerde tahriş ve batma göz yorgunluğu mavi ve çift görme gelmektedir. Bilgisayarda çalışanların başlıca şikâyetlerini boyun omuz el kol ayak ve sırt bölgelerinde yorgunluğa bağlı rahatsızlıklar meydana getirir. Bu tür rahatsızlıklar eklem ve kas hastalıkları oluşturur.
Web programcıları kamu kuruluşları bankalar ile özel sektöre ait iş yerleri internet üzerinden ticaret (e-ticaret) yapan firmalarda çalışabilirler. Ayrıca kendilerine ait özel iş yerleri de açabilirler.
Web programcısı; Meslek eğitimi meslek liselerinin Bilgisayar Kullanımı alanı Web Programcılığı sertifika programında verilecektir. Bu alan mezunları; meslek yüksek okullarının Bilgi Yönetimi (Uzaktan Eğitim veya Açık Öğretim) Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama (Örgün veya Uzaktan Eğitim) Bilişim Yönetim e-Ticaret ve Masaüstü Yayıncılık ön lisans programlarına sınavsız geçiş yapabilirler. Ayrıca meslek liselerinden başarılı olarak mezun olan adaylar SAY-1 puan türünde Bilgi Teknolojileri Bilgisayar Öğretmenliği Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Elektronik-Bilgisayar Öğretmenliği Kontrol Öğretmenliği bölümlerine ve EA-1 puan türünde Yönetim Bilişim Sistemleri 4 yıllık yüksek öğrenim programlarına ek puan avantajı girebilme şansına sahiptirler. Bunun yanında ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları taktirde yukarıda bahsedilen 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirler.

Mezunların Dallara Göre İstihdam Alanları

Bilişim Teknolojileri Alanı'ndan mezun olan öğrenciler seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;

Bilgisayar Teknik Servisi Dalı mezunları: Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren bilgisayar firmalarında kamu kurum ve kuruluşlarında

Ağ İşletmenliği Dalı mezunları: Ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmete ihtiyaç duyan firma kamu kurum ve kuruluşlarında

Veri Tabanı Programcılığı Dalı mezunları: Kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma kamu kurum ve kuruluşlarında

Web Programcılığı Dalı mezunları: Web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketlerinde ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma kamu kurum ve kuruluşlarında vb. yerlerde çalışabilirler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'de Bilişim Teknolojisi Eğitimi Nedir

Türkiye'de Bilişim Teknolojisi Eğitimi Nedir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilişim teknolojisi nedir, bilişim teknolojileri nedir, hyuıık, bilişim teknoloji nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bilişim teknolojisi nelerde ve nasıl kullanılır? Я Soru Cevap 79 02-03-2016 01:41
Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 13-11-2012 08:40
Bilişim teknolojisi kavramının kapsadığı alanlar SEA Soru Cevap 2 19-04-2012 08:52
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:01
Süt Teknolojisi Bölümü Nedir? - Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats