bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir?

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir?


NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Nöro Linguistik Programlama
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Sinir Dili Programlaması
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? NLP Neuro Linguistic Programming
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Beyin Dil Programlanması
Tanımlar:
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? NLP yaşamımızda üzerinde düşünmeden otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama düşünme ve davranış süreçlerini bilinçli hale getirme ve geliştirmede etkin olarak kullanılan bir yöntemdir.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? NLP'nin altyapısını insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? NLP de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanların stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de "Modelleme" (Modelling) denir ve günümüzde hızlı öğrenme "Accelerated Learning" in önemli bir parçasıdır.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? NLP araştırmaları sonucunda geliştirilen bilgi teknik ve yöntemler insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmede kullanıldığı gibi hedef ve çözüm bulma süreçlerinde de yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Neuro ile; insanların görme işitme hissetme koklama ve tatma duyuları ve bu duyuların yönetildiği beyin ve sinir sistemi vurgulanır.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Linguistic ile; yaşam deneyimlerinin dil vasıtası ile kodlanması dilin deneyim edinme ve değişim süreçlerindeki etkisi vurgulanır.

NLP nerede kullanılır?
NLP yi iletişim süreçlerinin önem arzettiği birçok alanda etkili biçimde kullanabilirsiniz. Iletişimin ve kişisel potansiyelimizin önemli rol oynadığı her alanda NLP ile etkinliğinizi artırabilirsiniz.
NLP yıllardır aşağıda da belirtilen birçok alanda başarılı sonuçlar sağlamıştır.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Psikoterapi Ruhsal Sağlık
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Psikolojik Danışmanlık alanlarında NLP
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Iş Dünyasında NLP
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Sağlık ve Sporda NLP
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Pedagoji Eğitim Bilimlerinde NLP
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Siyaset Hukuk ve Reklam alanlarında NLP
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Çocuk Yetiştirmede NLP
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Yaratıcılık ve Sanatta NLP
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? İş Dünyasında NLP
İş dünyasında temel dinamiklerin oluşumu sağlıklı iletişim süreçlerinin gelişimine bağlıdır. Karşılıklı iletişim etkileşim ve güven ortamının yaratılması hedeflerin iyi düşünülmüş açık ve ekolojik yani sistem ile uyum içerisinde olması ve esnekliğin geliştirilmesi gibi alanlarda NLP stratejik yaklaşımlar sunar. İş dünyasında her geçen gün giderek önem kazanan bu yaklaşımlar günümüzde insan kaynakları uzmanları ve şirket içi eğitim personeline teknik ve stratejik destek sağlayan vazgeçilmez bir repertuvar haline geldi. Herkesin öznel dünyası farklıdır. Farklı uzmanlık alanı kültür yada tecrübelerin biraraya geldiği iş ortamlarında bu mozaiğin yapı taşları daha da çeşitlilik kazanıyor. Burada biraraya gelen insanların etkileşiminden bir bütünün oluşması ve tüm farklılıklara rağmen çalışanların huzurlu bir iş ortamı içerisinde ve ortak amaçlar doğrultusunda verimli bir alışveriş gerçekleştirilebilmeleri organizasyonun yapısı ve şirket yönetiminin kararlarına bağlı olduğu kadar çalışanlarında iç-dış iletişim kurma becerileriyle de yakından ilgilidir.
İnsan kaynakları yönetimi günümüzde tüm modern organizasyonlar için vazgeçilmez bir öneme sahip. Birçok yönetici kurumsal danışman ve insan kaynakları yöneticisi NLP araçlarından faydalanarak kurumsal yapılanma takım oluşturma kalite yönetimi ve vizyon yaratma gibi alanlardaki etkinliğini geliştiriyor. Online ve telefon müşteri hizmetleri satış ve pazarlama departmanları ve şikayet yönetimi alanlarında da NLP her geçen gün daha yoğun kullanım alanı bulmakta.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Kişisel Gelişimde NLP
Birçok insan NLP' i kendi kişisel gelişimi için kullanıyor. Sizi kısıtlayan korkuların alışkanlıkların ve benzeri etkenlerin üstesinden gelip sizi hedefleriniz doğrultusunda destekleyen yeni davranış seçeneklerinin oluşturulmasında NLP size destek sağlar. NLP' nin temel varsayımları ve özel uygulamaları geçmişten gelen korkularınızı kısıtlayıcı inançlarınızı zarar veren alışkanlıklarınızı değiştirmede size yardımcı olacak etkili çözümler sunarak yaşam enerjinizi yeniden keşfetmenizi sağlar. NLP bu süreci iletişim kurma tepki verme ve hissetme seçeneklerinizi zenginleştirerek destekler. Daha fazla seçeneğe sahip insanlar daha isabetli tercihlerde bulunabilirler. Yaşamınızdan menmun değilseniz NLP sizlere belkide daha önce üzerinde hiç düşünmediğiniz yeni yaşam alternatifleri sunabilir.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Psikoterapi ve Danışmanlık Hizmetlerinde NLP
Geçtiğimiz 30 sene içerisinde NLP özellikle psiko - sosyal danışmanlık ve terapi hizmeti veren kurumlarda her heçen gün daha da yaygınlaşan uygulama alanları bulmaya başladı. Sağlık alanında NLP kullanımın bu kadar yaygınlaşmasının sebebi NLP araştırmalarının büyük bir bölümünün hastalarına kendi istekleri doğrultusunda değişmelerine etkili biçimde yardım edebilen hekim ve psikoterapi uzmanların yöntemleri üzerinde yoğunlaşmasından kaynaklanmaktadır. Bu araştırmalar başlamadan önce başarılı hekim ve psikoterapi uzmanlarının kullanmış oldukları etkili dil kalıpları teknikler ve yöntemler bütünü bilinçdışı bir yeterlilik yada yetenek olmaktan öteye gidemezken günümüzde NLP araştırmaları ve modelleme çalışmaları sayesinde bu kalıplar milyonlarca insana ulaştırılabildi.
NLP bünyesinde kişisel gelişim ve değişim süreçlerinde kullanılan ve kalıcı sonuçlar sağlayan birçok teknik ve yöntem ihtiva eder. Bu yöntemlerden belkide en tanınmış olanlarını kişisel korku ve fobi lerden kurtulmada kulanılan 'NLP Fobi Tekniği' dir. Senelerdir süregelen ve belki de yaşamınızı sürekli kısıtlayan (ör. yükseklik yada uçak korkusu) ve benzeri fobilerden çok kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Benzeri klinik vakalarda da NLP kişiye özgü dil kalıpları ve uygulamalar kullanır. Tüm süreçlerde birey bir bütün olarak ele alındığı gibi karmaşık ve dinamik başka sistemlerinde bir parçası olarak değerlendirilir ve buna uygun sistematik itinalı yaklaşım sonucunda çözümün kişinin içerisinde bulunduğu aile inançlar değerler ve benzeri karmaşık sistemlerle de uyum içerisinde olması amaçlanır.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? NLP ile Coaching
İş dünyası endüstri yönetim ve psikososyal alanlarda Coaching'e duyulan gereksinim her geçen gün artmakta. Birçok profesyonel Coach kişi grup yada daha büyük organizasyonları planlama kritik dönemleri atlatma kişisel performansı açığa çıkarma yada hedeflere ulaşma süreçlerinde destekleme amacıyla vermiş olduğu bu özel danışmanlık hizmetinde sık sık NLP yöntemlerine başvurur. Coaching seanslarında iyi belirlenmiş hedeflere ulaşma sürecinde çözüm odaklı stratejiler geliştirilir ve gerek duyulan kaynakların gelişimi sağlanır.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Sağlık Hizmetlerinde NLP
NLP' nin sunmuş olduğu temel varsayımlar iletişim kalıpları yöntem ve uygulamaları doktor hekim sağlık personeli ve kendi sağlığı ile yakından ilgilenen kişilere faydalı içerikler sunar. Sağlık sektörü hızla gelişmekte. Bu alanda çalışan personelin de tıbbi yada bakıma yönelik bilgi ve becerilerinin dışında gelişmeyle birlikte oluşan kör noktaları aydınlatabilecek özel bilgi ve becerilere de sahip olmaları her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Teknolojinin gelişimi ve şehirleşme ile birlikte sağlık hizmetlerinin de bir nevi makinalaştığı yada ruhsuzlaştığı yönünde artan eleştiriler insana özel ilginin yerini nerdeyse kişisel hiçbir temasın gerçekleşmediği soğuk bir etkileşime bırakması ve alternatif tıbba yönelen insanların artışı bu alanda meydana gelen boşluğun ve alınması gereken önemlerin habercisidir. İş ilanlarına bakıldığında bu alanlarda göreve alınacak personelden empati etkili sunum müzakere ve benzeri yüksek düzeyde sosyal becerileri beraberinde getirmeleri beklenmekte. Hastalığın tedavi sürecinin ne yönde gelişeceğinin hasta ile hekim arasında meydana gelen iletişim ve bunun sonucunda oluşan güven ortamıyla da yakından ilişkili olduğu birçok bilimsel araştırma tarafından ispatlanmıştır.
Bundan dolayı NLP sağlık alanında görevli personele de hastalarıyla veya görevliler ile kooperatif ve uyumlu bir ilişki içerisine girmeyi kolaylaştıracak ve hastalıkların da tedavi sürecini olumlu yönde destekleyecek olan araçlar sunar. Geçmiş yıllarda NLP özellikle kişisel sağlığın nasıl desteklenebileceği bağışıklık sisteminin desteklenmesi derin inanç ve hastalıklar arasındaki ilişkiler travmatoloji ve sağlıkla ilgili benzeri alanlarda araştırmalarını yoğunlaştırmıştır.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Yaratıcılıkta NLP
Birçok sanatçı yazar ve yorumcu almış oldukları NLP eğitimlerini yaratıcı ruhu kaçmılayan yada engelleyen birçok etmenin açığa çıkmasına sağladığından çok değerli buluyorlar. Bu alanda tanınan NLP uygulamalarından birtanesi Robert Dilts tarafından Amerikada geliştirilen Disney- Stratejisidir. Bu ve benzeri uygulamalar belkide eğitim ve şartlanma sürecinizde körelmiş olan yaratıcı kaynaklarınıza yeniden keşfedip yaşama yansıtmanızı destekleyecek.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Eğitimde NLP
NLP'nin temel amaçlarından biri de tam öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini ve yeni bilginin daha önce var olan bilgiler ile etkileşimini anlamak. Bu alandaki araştırmalar sayesinde günümüzde birçok etkili öğrenme ve öğretme stratejisi geliştirilebilmiştir. NLP teknikleri velilere antrenörler ya da eğitmenlere çocuklarının yada öğrencilerinin daha başarılı sonuçlar almalarını sağlayacak olan metod ve uygulamalar sunar. Bundan dolayı eğitim öğretim alanında çalışan birçok öğretim görevlisi bazı temel NLP aracını ders metodolojisine ve sınıf yönetimi alanındaki çalışmalarına entegre etmiştir. NLP gruplarla birlikte çalışan insanların mesleklerini daha başarılı uygulayabilmelerini sağlayacak olan araçlar sunar.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Çocuk Eğitiminde NLP
NLP çocuk ile veli arasında yapıcı bir iletişim köprüsünün inşa edilebilmesi için gerekli temel malzemeler sunar. Kendinizi açık bir şekilde ifade edip çocuğunuza da sizi daha iyi anlayıp tepki göstermesini sağlayacak olan olumlu bir iletişim kurmayı keşfedin. Ör. çocuğunuza YAPMAMASI gereken birşeyi söyleyin. Mesela "üstünü kirletmeden yemeğini ye !". Muhtemelen bu söylediğiniz istenmeyen davranışın meydana gelme olasılığını artıracaktır çünkü çocuk bu isteği yerine getirebilmek için önce olumsuz yani istenmeyen davranış üzerinde odaklanmak zorundadır. Bu yetmiyormuş gibi bir de tehdit edici bir ses tonu kullandıysanız çocukta meydana gelen korku ve endişe dolu ruh hali neticesinde yemeğini üstünü batırmadan yemesi gerçekçi bir beklenti dahi olamaz. Bu ve benzeri alanlarda çocuklarınızla hedef odaklı etkili yapıcı ve uyumlu iletişim kurmayı öğrenin.

NLP'nin Gelişimi..
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? NLP' nin tarihi yetmişli yılların sonlarına dayanır. Santa Cruz Üniversitesinden Professör John Grinder ile matematik mühendisi ve Gestalt Terapisti Dr. Richard Bandler biraraya gelip aile terapisi Gestalt Terapisi ve Hipnoterapi gibi alanlarda olağanüstü başarılı sonuçlar elde eden uzmanları araştırmaya başlarlar.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Araştırmalarına Hipnoterapi dünyasının babası sayılan H.Milton Erickson aile terapisinden Virginia Satir ve Gestalt Terapisinin kurucusu olan Fritz Perls gibi dünyaca ünlü kişileri mercek altına alarak başlarlar.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Bu insanlar 'neden bu kadar başarılı sonuçlar alabiliyorlar ?' sorusundan ziyade 'nasıl bu kadar başarılı sonuçlar elde edebiliyorlar ?' sorusu üzerinde durararak farkı yaratan en önemli etmenleri biraraya toplayıp sadeleştirdikten sonra model haline getirmişlerdir.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Usta iletişimcilerin davranış kalıplarını modelleyen R.Bandler ve J.Grinder daha sonra seminerlerinde öğrencilerine bu modeli aktarmaya başlamışlardır.
NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? Günümüzde NLP artık tüm dünyaya yayılmış durumdadır ve sadece terapi alanıyla sınırlı kalmayıp eğitim iş dünyası spor ve danışmanlık gibi çeşitli alanlarda da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir?
NLP'nin Varsayımları..
Aşağıda NLP'nin etik ve felsefi bakış açısını oluşturan önemli varsayımlardan bazılarına yer verilmiştir.
Bu varsayımlar tartışılmaz evrensel gerçekler ya da kesin doğrular değildir. Amaç etkin iletişim gelişim ve değişim süreçlerine uygun bir zemin sağlayan bu varsayımların doğruluğundan yola çıkarak dünyayı algılama yorumlama ve davranış biçimi seçeneklerimizdeki gelişimi sağlamaktır.
"İnsanlar kendi yaşamlarını istekleri doğrultusunda şekillendirebilmek ve gerek gördüğünde değiştirebilmek için ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara kendi içinde sahiptir."
NLP deki amaç ihtiyaç duyulan kaynaklara (resource) istenilen zamanda istenilen yerde ulaşabilmek ve bunlardan en iyi düzeyde yararlanmaktır.
" İletişimde hata yoktur sadece geri bildirimler (feedback) vardır."
Karşıdan alacağımız tüm tepkiler ya da elde ettiğimiz sonuçlar bizim içim bir geri bildirim ve böylelikle bu sonuçlardan öğrenebileceğimiz faydalı bilgiler niteliğindedir. Geri bildirimler uygulamış olduğumuz yöntemin bizi çözüme ya da hedefe yaklaştırıp yaklaştırmadığı konusunda bilgi vererek gerektiği takdirde bizi yeni çözüm yolları aramaya davet eder.
"Kurmuş olduğumuz iletişimin anlamı karşımızdan almış olduğumuz yanıtta saklıdır."
İnsanlar belli bir amaç ya da beklenti çerçevesinde başka insanlarla iletişim kurarlar. Karşımızdakinden beklediğimiz tepkiyi alamamak iletmiş olduğumuz bilginin karşımızdakine istenilen şekilde ulaşmadığını gösterir. Bu durumda olumsuz tepki göstermek ya da ısrar etmek yerine davranışımızı değiştirmek bizi istenilen sonuca daha çabuk ulaştıracaktır.
"Birşey istediğin sonucu vermiyorsa yeni bir şey dene."
Bu varsayım bir çağrı niteliğindedir ve etkilerimiz sonucunda aldığımız her türlü tepki (istenmeyen sonuçlar dahil) bir geri bildirim yani bizim için faydalı bir bilgi içerdiğinden istediğimiz sonucu alana kadar davranışlarımızda esnek olup yeni şeyler denemeye davet eder.
"Harita arazinin kendisi değildir."
Her insanın dünyanın nasıl bir yer olduğu konusunda zihninde bir temsil vardır. Zihnimizdeki bu temsillerden hiçbiri dünyayı gerçekten olduğu gibi yada eksiksiz yansıtmaz. İnsanlar ise zihinlerinde bulunan bu haritaya yani temsile tepki gösterirler gerçekliğin kendisine değil.
"Her davranışın altında olumlu bir niyet yatar."
İlk bakışta olası olumsuz etkileri göze çarpsa dahi her davranışın onu uygulayan kişi için olumlu bir işlevi vardır ve bu çerçevede anlaşılmaya çalışılmalıdır.
"Ne kadar çok tercih imkanımız varsa o kadar iyi."
İnsanlar sahip oldukları davranış seçeneklerinden o an için en uygun olanını seçerler. En geniş davranış seçeneği yani tercih reperatuvarı olan kişi kompleks sistem dinamiği içerisinde esnekliği sayesinde durumu daha iyi kontrol edebilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir?

NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Esrar Nedir? - Özellikleri Nelerdir? - Kullanımı Nasıldır? - Zararları Nedir? elif Sağlığımız 16 27-01-2017 03:34
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Fitrenin önemi nedir? Kimler verir, ölçüsü nedir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 05:13
GDO Nedir (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir? / Hakkında elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:51
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats