bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur

Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur


Çiçek. Yüksek yapılı bitkilerin üreme organıdır. Çiçeğin yapısında; çanak yapraklar Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur taç yapraklar Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur erkek organ ve dişi organ bulunur.
Çanak yaprak Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur taç yaprak Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur erkek organ ve dişi organın hepsini taşıyan çiçeğe Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur tam çiçek denir. Çiçekli bitlilerin bir bölümünde erkek organ ve dişi organdan biri bulunmaz. Eğer erkek organ yoksa bu çiçeğe Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur dişi çiçek denir. Çiçekte yalnız erkek organ bulunursa Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur bu çiçeğe erkek çiçek denir. Çiçekte bulunan çiçek sapı Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur çiçeği bitkinin dalına bağlar. Çiçek sapının ucunda ise çiçek tablası bulunur.

• Tam Çiçek: Bir çiçekte yukarıda saydığımız kısımların hepsi varsa buna tam çiçek denir.
• Eksik Çiçek: Erkek ya da dişi organdan yalnızca birini bulunduran çiçektir.
• Erselik Çiçek: Erkek ve dişi organların ikisini birden bulunduran çiçektir.

Çiçeğin bölümleri:

Çiçeğin bölümleri.JPG

1.Çanak yaprak: Çiçeğin en dış bölümündeki yeşil yapraklardır. Yapısı normal yaprağa benzer. Tomurcuğu dıştan örter. Bu yapraklar çiçeği korur.
2.Taç yaprak: Çiçeğin dıştan ikinci bölümünü oluşturur. Değişik renklerde olabilir. Taç yaprakların renkleri ve çiçekten salgılanan bal özü böceklerin ilgisini çeker. Bu nedenle çiçeğe konan böcekler tozlaşmayı sağlar. Taç yaprakların renkli oluşu bu açıdan önemlidir.
3.Erkek organ: Bir çiçekte çok sayıda erkek organ bulunabilir. İki bölümden oluşur. Bunlar sapçık ve başçıktır. Sapçık bölümü Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur başçık bölümünü çiçeğe bağlar. Başçık bölümü dört kesecikten oluşur. Bu keseciklere Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur polen (çiçek tozu) keseleri de denir. Polen çiçekteki erkek üreme hücreleridir. Polenler olgunlaşınca polen keseleri patlar ve olgunlaşmış polenler çevreye yayılır.

çiçeğin bölümleri2.JPG

4.Dişi organ: Çiçeğin en iç bölümünde bulunur. Kaba bir sürahiye benzer. Dişi organ Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur dişicik tepesi Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur dişicik borusu ve yumurtalıktan (ovaryum) oluşur. Dişicik tepesi nemli ve yapışkan durumdadır. Polenler dişicik tepesine yapışarak burada çimlenir. Dişicik tepesi ile ovaryum arasındaki bölüme ise dişicik borusu denir. Dişicik borusu çimlenen polenin ovaryuma ulaşmasını sağlar. Yumurtalık ise en alttaki şişkin bölümdür. Burada yumurta hücresi bulunur.

-Çiçekli bitkilerde tozlaşma ve döllenme arasındaki ilişki: Erkek organların başçığındaki polenlerin dişi organın tepeciğine taşınmasına Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur tozlaşma denir. Tozlaşma olayı Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur böceklerle Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur kuşlarla Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur rüzgarla Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur insan eliyle veya başka yollarla olur.
Tozlaşma olayı genellikle canlılar tarafından gerçekleşir. Böcekler ve kuşlar çiçeklerin bal özüyle beslenirken bir çiçekten diğerine de polenleri taşır. Böceklerin ve hayvanların yanı sıra rüzgar yoluyla da tozlaşma olur. Batıklık ve sularda yaşayan bitkilerde tozlaşma su yoluyla olur. Bazen bitkilerde verimi yükseltmede veya bilimsel çalışmalarda insan eliyle yapay tozlaşma da yapılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur

Çiçekli Bir Bitkide Üreme Nasıl Olur konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bitkilerde üreme nasıl olur, çiçekli bitkilerde üreme nasıl olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Boşanma Davası Nasıl Açılır? - Velayet Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur? elif Kadın ve Hukuk 2 18-12-2015 05:22
Bakterilerde Üreme ve Solunum Nasıl Olur? elif Biyoloji 1 06-05-2014 12:15
Çiçekli Bitkilerde Üreme Büyüme Ve Gelişme elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:45
Güneş Yanıkları Nasıl Olur? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:32
Bitkide Çiçeğin Tozlaşması Nasıl Olur? elif Biyoloji 0 05-02-2011 02:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats