bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Piller Neden Çöpe Atmıyoruz

Piller Neden Çöpe AtmıyoruzPilleri çöpe atmak bir çok ülkede bir suç iken Türkiye'de bu konuya fazla önem verilmemektedir. Doğada çok zor yok edilebilen ve ayrıştığında toprağa ağır metal bırakan piller özel yöntemlerle imha edilmelidir. Çevreye duyarlı olan herkes tehlike yaratan bu konuya özen göstermelidir. Bunun için lütfen bitmiş pillerinizi atık pil kutusuna bırakınız. Toplanan piller E.Ü. Ziraat Fakültesinde ve Büyükşehir Belediyesinin ilgili bölümünde gerektiği gibi değerlendirilecektir.

Atık piller geleceğimizi tehdit ediyor

ASLI DAĞARCIKOĞLU
Pil atıkları Piller Neden Çöpe Atmıyoruz içerdikleri cıva Piller Neden Çöpe Atmıyoruz kurşun Piller Neden Çöpe Atmıyoruz çinko Piller Neden Çöpe Atmıyoruz kadminyum gibi zararlı maddelerle toprağı kirletiyor ve insan sağlığına zarar veriyor. Ülkemizde piller sadece gömülerek yok ediliyor. Oysa gelişmiş ülkelerde geri dönüşüm yapılıyor.
Hepimiz hayatımız boyunca birçok tehlikeyle karşılaşıyoruz. Ülkemizde gün geçtikçe artan nüfus Piller Neden Çöpe Atmıyoruz kentleşme ve gelişen teknoloji bu tehlikelerle karşılaşma olasılığını daha da artıyor.
Sürekli artan ihtiyaçlar ve değişen yaşam koşulları insanların tüketen bireyler olmasına neden oluyor. Bu durum çevre kirliliğiyle birlikte atık kavramını da beraberinde getiriyor. Atıklar çevreyi ve doğayı kirletmenin yanı sıra Piller Neden Çöpe Atmıyoruz insan sağlığına da zarar veriyor. Yıllar önce bu sorunla yüzleşen insanoğlunda çevre bilincinin oluşması ise henüz çok yeni. Çevre kirliliği sorununa farklı çözümler üreten insanlar Piller Neden Çöpe Atmıyoruz atıkların geri dönüşümünü sağlayarak daha sağlıklı bir gelecek yaratmaya çalışıyor. Geri dönüşümle atıklar Piller Neden Çöpe Atmıyoruz fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra yeniden kullanılıyor. Bu da varolan çevre sorununun biraz olsun azalmasını sağlıyor.
Cıva insan sağlığına en zararlı madde
Plâstik Piller Neden Çöpe Atmıyoruz kâğıt Piller Neden Çöpe Atmıyoruz metal ve cam gibi atıkların değerlendirilmesi ve yeniden kullanılması için uygulanan geri dönüşüm piller için de yapılıyor. Günlük hayatımızda Piller Neden Çöpe Atmıyoruz evde Piller Neden Çöpe Atmıyoruz iş yerinde kullandığımız piller Piller Neden Çöpe Atmıyoruz hesap makinesinden işitme cihazlarına kadar her türlü alette bulunuyor. Ancak bu pillerin bilinçsiz kullanılması ve bunun sonucunda atıklarının yok edilememesi çevreye zarar veriyor. Pil atıkları Piller Neden Çöpe Atmıyoruz içerdikleri cıva Piller Neden Çöpe Atmıyoruz kurşun Piller Neden Çöpe Atmıyoruz çinko Piller Neden Çöpe Atmıyoruz kadminyum gibi zararlı maddelerden dolayı toprağı kirletiyor ve bu yolla insan sağlığına zarar veriyor.
Pillerin içinde bulunan cıvanın Piller Neden Çöpe Atmıyoruz insan sağlığına en çok zarar veren madde olduğunu belirten Geri Kazanım Çaba Grubu Üyesi Funda Günay Piller Neden Çöpe Atmıyoruz “Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabiliyor. Bu maddeler toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışıyor. Bu da dolayısıyla sağlığımızda geri dönüşümü olmayan izler bırakıyor” diyor. Günay ayrıca pillerden çıkan zararlı maddelerin Piller Neden Çöpe Atmıyoruz çocukların duygusal zekalarının gerilemesine ya da sinir sistemlerinin zayıflamasına neden olduğunu belirterek Piller Neden Çöpe Atmıyoruz “Bir küçük kalem pilin 4 metrekare toprağı kirlettiğini ve bu toprağın üretim yapılamaz hâle dönüştüğünü düşünecek olursak Piller Neden Çöpe Atmıyoruz tehlikenin boyutunu daha da iyi kavrayabiliriz” şeklinde konuşuyor.
Ülkemizde pil geri dönüşümü yapılmıyor
Bu kadar çok zarara sahip atık pillerin tehlike yaratmaması için kesinlikle geri dönüşümünün sağlanması gerekiyor. Ancak ülkemizde pil geri dönüşümü sağlayan bir tesis bulunmuyor. Ekonomik açıdan yüksek maliyet gerektirdiği için bir tesis kurulamadığını söyleyen Geri Kazanım Çaba Grubu Kurucusu ve Başkanı Şükran Aydın Piller Neden Çöpe Atmıyoruz şunları söylüyor: “Pil geri dönüşümü için çok büyük yatırım yapılması gerekiyor. Bu yüzden şu anda ülkemizde piller sadece gömülerek yok ediliyor. Ama gömülmesi de sağlığımızın korunması için yeterli değil. Çünkü uzun yıllar sonra da olsa bir şekilde toprağa karışarak insanları etkiliyor.” Geri Kazanım Çaba Grubu üyeleri ayrıca Piller Neden Çöpe Atmıyoruz pillerin gömülürken toplu biçimde değil Piller Neden Çöpe Atmıyoruz ayrı ayrı gömülmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Buna neden olarak ise Piller Neden Çöpe Atmıyoruz ayrı ayrı gömülen pillerin Piller Neden Çöpe Atmıyoruz toplu gömülenlere oranla daha az zararlı olmasını gösteriyorlar.
Belediyeler atık pilleri topluyor
Atık pillerin ülkemizde gömülerek yok edilmesine bazı belediyeler de öncülük ediyor ve özellikle ilçe belediyeleri bu konuda çalışmalar yapıyor. Şu anda sadece İstanbul Piller Neden Çöpe Atmıyoruz İzmit Piller Neden Çöpe Atmıyoruz Denizli belediyelerinde bu konuda çalışmalar yapıldığını belirten Funda Günay Piller Neden Çöpe Atmıyoruz şunları söylüyor:
“Bu illerimizde pil geri dönüşüm kutuları bulunuyor. Ayrıca İstanbul Belediyesi’nde atık pil kutusu isteme hattı var. Bu piller belediyelerce toplanarak gömülüyor. Ama tabii ki bu yeterli değil. Bunun daha yaygınlaştırılması ve insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor.”
İstanbul’da ayda yaklaşık 2 bin 500 kg pil toplanıyor ve bu atık piller Piller Neden Çöpe Atmıyoruz Kemerburgaz çöplüğünde betondan yapılan özel bir hücre içine gömülüyor. Bu hücrenin kalan ömrü ise sadece 10 yıl.
Atık pillerin gün geçtikçe sorun yaratması nedeniyle ülkemizde bir de akü ve pil yönetmeliği bulunuyor. 2004 yılında yürürlüğe giren yönetmelikte Piller Neden Çöpe Atmıyoruz akü ve pil üreticileri için birtakım kısıtlamalar getiriliyor. Yönetmeliğe göre Piller Neden Çöpe Atmıyoruz pil üreticileri ürettikleri pillerin geri kazanımı konusunda da sorumlu durumdalar. Ayrıca tüketiciler de atık pillerini diğer evsel atıklardan ayrı toplayarak oluşturulan pil toplama noktalarına teslim etmek zorundalar.
Halk hizmet talep etmeli
Ülkemizde atık piller sadece gömülerek yok edilirken yurt dışında durum oldukça farklı. Özellikle ekonomisi gelişmiş Avrupa ülkelerinde pil geri kazanımını sağlayan tesisler bulunuyor. Fransa Piller Neden Çöpe Atmıyoruz İsviçre gibi ülkelerde ise piller ya geri kazanım tesislerine ulaştırılıyor ve geri dönüşümü sağlanıyor ya da gömülerek yok ediliyor. Bu konuda halkın devletten ve bulundukları illerin belediyelerinden talepte bulunması gerektiğini vurgulayan Aydın Piller Neden Çöpe Atmıyoruz “Biz hizmet talep etmezsek Piller Neden Çöpe Atmıyoruz onlar da bir şey yapmazlar. Bu konuda bilinçlenmeli ve daha dikkatli hareket etmeliyiz” diyor.
Atık pillerin toplanması ve geri dönüşümünün sağlanması amacıyla kurulan Geri Kazanım Çaba Grubu Piller Neden Çöpe Atmıyoruz ÇEVKO’nun öncülüğünde hizmet veriyor. Sokak çocuklarına yardım etmek amacıyla gönüllülük temelinde yola çıktıklarını söyleyen Aydın Piller Neden Çöpe Atmıyoruz “Sokak çocukları çevrelerindeki geri dönüşümü sağlanabilir ürünleri toplayarak para kazanabilirler. Biz bu bilinci yerleştirmeye çalışıyoruz. Bunun için çeşitli fuarlara da katılıyoruz. Geri kazanımla esas amacımız insanî kazanımı sağlamak” diyor.
Çevko Tel: 0216 428 78 90. İBB Pil Kutusu İsteme Hattı: 0212 512 28 91.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Piller Neden Çöpe Atmıyoruz

Piller Neden Çöpe Atmıyoruz konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pilleri neden çöpe atmıyoruz, atik pilleri neden pil kutusuna topluyoruz niçin atmiyoruz, atik pilleri neden çöpe atmiyor topluyoruz, kullanılmış pilleri neden çöpe atmıyoruz, kullanılmamış pilleri neden çöpe atmıyoruz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kalbe Takılan Piller Anneliğe Engel Olur Mu? elif Kalp Sağlığı 0 27-04-2011 03:00
Cope Atiyoruz mormavi Karikatürler 0 02-04-2010 05:03
Artan Hiçbir Şeyi Atmıyoruz! Bkmlyz Ev Dekorasyon 0 08-04-2008 01:37
Makyaj malzemenizi çöpe atmayın.. Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 26-03-2008 10:26
EMZİRME ve ANNE SÜTÜ NEDEN ÖNEMLİDİR? İŞTE 49 ÖNEMLİ NEDEN... Forum Ana Gebelik 0 01-03-2008 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats