bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi

Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi


Bugün kullandığımız suyun milyonlarca yıldır dünyada bulunduğu ve miktarının çok fazla değişmediği doğrudur. Dünyada su hareket eder Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi formu değişir Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi bitkiler ve hayvanlar tarafından kullanılır Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi fakat gerçekte asla yok olmaz. Buna Hidrolojik Döngü (Su Döngüsü) denir.
Su döngüsünü oluşturan basamaklar
Bu döngüde suyun hareket etmesini sağlayan beş değişik olay vardır:
1- Yoğunlaşma (kondansasyon) Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi
2- Yağış (precipitation) Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi
3- Toprağa geçiş (Infiltration) ve yeraltı sularının oluşumu Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi
4- Yüzeyel akıntı (Runoff) ve yüzey suları ile yeraltı sularının oluşumu Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi
5- Buharlaşma (Evapotranspiration)
Su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi koşullar uygun olduğunda yağış meydana gelir. Yağış şeklinde yeryüzüne düşen su Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi toprağa sızarak yeraltı sularına veya yüzeyel akıntı olarak okyanuslara Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi denizlere karışır. Yüzey sularının buharlaşmasıyla su atmosfere geri döner.
Yoğunlaşma: Suyun buhar formundan sıvı formuna değişim sürecidir. Havadaki
su buharı konveksiyon yardımıyla artar. Ilık-nemli hava yükselirken soğuk hava aşağı doğru hareket eder. Ilık hava yükseldikçe sıcaklığı azalıp enerjisini kaybettiğinden gaz halden sıvı veya katı (kar veya dolu) haline döner.
Yoğunlaşmayı buzdolabından soğuk bir su şişesi aldığınızda ve oda ısısında bıraktığınızda şişe yüzeyinde açıkça görebilir Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi su şişesinin oda ısısında nasıl “terlediğini” rahatlıkla izleyebilirsiniz.
Yağış: Yağmur Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi sulusepken kar Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi kar veya dolu olarak bulutlardan salınan sudur. Atmosferde yoğunlaştığı Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi atmosferik hava akımında kalmasının zorlaştığı durumda su buharından sonra yağış meydana gelir.
Toprağa geçiş: Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirirler.
Toprağa sızan su miktarı Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi toprağın eğimi Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi bitkilerin tipi ve miktarı Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi toprağın su ile doygun olup olmamasına bağlı olarak değişir. Yüzeyde büyük yarıklar Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi delikler bulunması Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi toprağa su geçişini kolaylaştırır.
Yüzeyel akıntı: Çok fazla yağış olduğunda Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi toprak suya doyar ve suyun fazlasını alamaz. Kalan su toprağın yüzeyinden akar (Runoff). Suyun toprağa emilemeyen kısmı yüzey suları olarak isimlendirilir. Yüzeyel sular kar ve buzların erimesiyle de oluşabilir.
Yüzey suları çaylara Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi derelere ve nehirlere akar. Yüzey suları daima daha alçak noktalara doğru taşınır Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi dolayısıyla okyanuslara karışır.
Yeraltı suları: Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirir.Yeraltı sularının bir bölümü derinde kapalı bir su katmanına ulaşır ve kullanılabilmeleri için yeryüzüne özel bir yöntemle çıkarılmaları gerekir.Yeraltı sularının diğer bir bölümü ise basınç etkisiyle üst toprak katmanlarına doğru hareket eder ve yeryüzüne ulaşır. Bu sulara kaynak suyu denir. Yeraltı suyu toprak katmanlarından geçerken temas ettiği yüzeydeki mineral vb maddeleri de yapısına alır. Bu maddeler suyun yararlı bileşenlerini (demir Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi magnezyum vb) oluşturabileceği gibi arsenik Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi nitrat Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi tarım ilacı kalıntıları gibi zehirli maddeler de olabilir. Toprak sarsıntıları Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yağmur ve eriyen kar suları Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi bu zehirli maddelerin suya karışma riskini artırır. Bu nedenle suyun bileşimindeki değişikliklerin sürekli izlenmesi ve güvenli hale getirilmesi için etkin filtrasyon yöntemleriyle arındırılması gereklidir.
Buharlaşma: Bitkilerin nemlenmesiyle ve toprağın buharlaşmasıyla oluşan sudur. Evapotranspiration Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi atmosfere yeniden giren su buharıdır.
Evapotranspiration Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi buhar olarak atmosfer içinde artmaya başlayan su moleküllerinin neden olduğu güneş enerjisinin suyu ısıttığı durumda oluşur.
Görüldüğü gibi Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi gereksinmemiz olan suyun bize ulaşması için birçok oluşum gerçekleşmektedir. Ve bu oluşumlar daima iş başındadır. Uç örneklerde ise döngü farklı şekillerde gerçekleşir. Örneğin Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi Antartika donmuş olduğundan buharlaşma oluşmaz (buzlar sublimation adı verilen bir oluşumla doğrudan su buharına dönüşür). Yine örneğin Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi Sahra Çölü çok kurak olduğundan yağış olmaz (su Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yere düşmeden buharlaşma oluşur). Ancak döngü hep sürer. İşte bu nedenle her gün içtiğimiz su Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi dinozorlar dünyayı dolaştığında da aynı döngü içerisinde dünyamızda dolaşmaktaydı.
Suyun dünyanın etrafında Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi içinde Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi üzerinde sürekli sıvı halden buhar ve buza dönüşerek nasıl devrolduğuna aşina olabilirsiniz. Suyun devrini tasavvur etmenin bir yolu Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi bir damla suyu yolunda hareket ederken takip etmektir. Bu hikâyeye Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi dönüşümün herhangi bir yerinden başlayabiliriz. Ancak başlamak için en iyi yer dünyanın suyunun büyük bir bölümü orada olduğu için okyanustur. Eğer damlacık okyanusta kalmak isterse Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi denizin üzerinde güneşleniyor olmalıydı. Güneşteki ısı onu buldu Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi ısıttı ve onu su buharına dönüştürdü. O Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi minik damlacıklar halinde havaya yükseldi Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi kuvvetli rüzgârlar onu kapana kadar ve onu yüzlerce mil yerden yükseltene kadar gitti. Orada Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi ısınmış yeryüzünden gelen sıcak hava akımları artık buhar olan damlacıkları daha da yükseklere çıkardı Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi orada hava soğudu. Buhar soğuyunca tekrar sıvı oldu (sıkışma). Yeterince soğuk olsaydı Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi minik buz kristallerine dönerdi. Buhar küçük toz Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi duman ve tuz kristal parçacıklarının üzerinde sıkışır ve bulutun bir parçasını oluşturur.
Bir zaman sonra damlamız diğer damlalarla daha büyük bir damla oluşturmak için birleşti ve çökelti olarak dünyaya düştü. Dünyanın yerçekimi onun yüzeye düşmesine yardım etti. Bir kez düşmeye başlayınca su damlacıklarının gidecek birçok yeri vardır. Belki bir ağacın yaprağına konar ki Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi bu durumda belki buharlaşır ve yeniden bulutlara doğru yola çıkar. Eğer bir yaprağı ıskalarsa yine de gidecek birçok yeri vardır. Damla Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi düz bir tarlada bir parça kurumuş tozun üzerine inebilir. Bu durumda Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yeraltı suyu olarak yolculuğuna başlamak üzere yere batabilir. Damla Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yeraltı suyu olarak aşağıya doğru yolculuğa devam edecektir fakat yolculuk damla yerin üstüne tekrar yolunu bulana kadar binlerce yıl alarak bitebilir. Sonra yine Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yerden bir kuyu kanalıyla damla pompalanır ve ürünlere sıkılır Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi orada ya buharlaşır Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yerden bir çaya akar ya da tekrar yeraltına gider. Ya da kuyu suyu bir bebeğin biberonunda son bulur veya bir kedi veya köpeği yıkamak için yollanır. Buralardan yeniden havaya döner. Kanalizasyonlardan nehirlere gider ve sonunda okyanuslara varır ve yeniden yeraltına gider.
Ancak damlalarımız yeryüzü aşığı olabilir. Birçok çökelti dünya yüzeyinde Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yeryüzü sularının bir parçası olmak için kalır. Eğer damla bir bir banliyö bölgesine düşerse Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi evinizin çatısına çarpabilir Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi oluktan akabilir Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi araba yolunuzdan kaldırım kenarına akabilir. Bir köpek ya da sincap onu kucaklamazsa kaldırım kenarından lağıma gidebilir ve küçük bir çayda son bulur. Çayın büyük bir nehre akma ihtimali büyüktür ve damla okyanusa doğru yolculuğuna tekrar başlar. Hiç kimse karışmazsa Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi yolculuk hızlı olacaktır okyanusa veya buharlaşmanın yer alacağı bir göle. Fakat Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi her şey için suya ihtiyacı olan 250 milyondan fazla insanın olduğunu düşünürsek damlamızın yakalanma ihtimalı yada denize ulaşmadan önce kullanılma ihtimali yüksektir.
Yeryüzü sularının birçoğu sulama için kullanılır. Hatta daha fazlası güç üretimi tarafından elektrik aletlerini soğutmak için kullanılır. Oradan soğutma kulesine buharlaşma için gidebilir. Atmosfere su buharı olarak çabuk bir yolculuktan bahsedin... Bu o işte. Ama belki bir şehir su damlasını nehirden bir su deposuna pompalamıştır. Oradan size tabaklarınızı yıkamada yardım eder Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi ateşle savaşmanıza Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi domatesleri sulamanıza ya da sifonu çekmenize yarar. Belki yerel çelik fabrikası damlayı kapar ya da damla şık bir restoranın yerlerini paspaslamaya yarar. Olasılıklar sonsuzdur... Ama damlacık için fark etmez çünkü eninde sonunda yine çevreye ulaşacaktır. Oradan tekrar dönüşümüne Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi bulutlara girip çıkmaya devam eder. Bu kez belki de su bardağınızda son bulur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi

Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: su döngüsü hakkında bilgi, su döngüsü hakkında genel bilgi, su döngüsü ile ilgili bilgiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğada Su Döngüsü Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 8 20-01-2016 08:35
Su Döngüsü Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 04-05-2012 04:25
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Yazın Doğadaki Canlılarda Görülen Değişiklikler Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 02:53
Doğadaki Canlı çeşitleri nelerdir? elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 02:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats