bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar

Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar


Bu döngüde suyun hareket etmesini sağlayan beş değişik olay vardır:
1- Yoğunlaşma (kondansasyon) Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar
2- Yağış (precipitation) Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar
3- Toprağa geçiş (Infiltration) ve yeraltı sularının oluşumu Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar
4- Yüzeyel akıntı (Runoff) ve yüzey suları ile yeraltı sularının oluşumu Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar
5- Buharlaşma (Evapotranspiration)

Su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar koşullar uygun olduğunda yağış meydana gelir. Yağış şeklinde yeryüzüne düşen su Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar toprağa sızarak yeraltı sularına veya yüzeyel akıntı olarak okyanuslara Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar denizlere karışır. Yüzey sularının buharlaşmasıyla su atmosfere geri döner.

Yoğunlaşma:Suyun buhar formundan sıvı formuna değişim sürecidir. Havadaki su buharı konveksiyon yardımıyla artar. Ilık-nemli hava yükselirken soğuk hava aşağı doğru hareket eder. Ilık hava yükseldikçe sıcaklığı azalıp enerjisini kaybettiğinden gaz halden sıvı veya katı (kar veya dolu) haline döner.
Yoğunlaşmayı buzdolabından soğuk bir su şişesi aldığınızda ve oda ısısında bıraktığınızda şişe yüzeyinde açıkça görebilir Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar su şişesinin oda ısısında nasıl “terlediğini” rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Yağış: Yağmur Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar sulusepken kar Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar kar veya dolu olarak bulutlardan salınan sudur. Atmosferde yoğunlaştığı Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar atmosferik hava akımında kalmasının zorlaştığı durumda su buharından sonra yağış meydana gelir.

Toprağa geçiş: Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirirler.
Toprağa sızan su miktarı Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar toprağın eğimi Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar bitkilerin tipi ve miktarı Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar toprağın su ile doygun olup olmamasına bağlı olarak değişir. Yüzeyde büyük yarıklar Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar delikler bulunması Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar toprağa su geçişini kolaylaştırır.

Yüzeyel akıntı: Çok fazla yağış olduğunda Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar toprak suya doyar ve suyun fazlasını alamaz. Kalan su toprağın yüzeyinden akar (Runoff). Suyun toprağa emilemeyen kısmı yüzey suları olarak isimlendirilir. Yüzeyel sular kar ve buzların erimesiyle de oluşabilir.
Yüzey suları çaylara Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar derelere ve nehirlere akar. Yüzey suları daima daha alçak noktalara doğru taşınır Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar dolayısıyla okyanuslara karışır.

Yeraltı suları: Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirir.
Yeraltı sularının bir bölümü derinde kapalı bir su katmanına ulaşır ve kullanılabilmeleri için yeryüzüne özel bir yöntemle çıkarılmaları gerekir.
Yeraltı sularının diğer bir bölümü ise basınç etkisiyle üst toprak katmanlarına doğru hareket eder ve yeryüzüne ulaşır. Bu sulara kaynak suyu denir.

Yeraltı suyu toprak katmanlarından geçerken temas ettiği yüzeydeki mineral vb maddeleri de yapısına alır. Bu maddeler suyun yararlı bileşenlerini (demir Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar magnezyum vb) oluşturabileceği gibi arsenik Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar nitrat Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar tarım ilacı kalıntıları gibi zehirli maddeler de olabilir. Toprak sarsıntıları Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar yağmur ve eriyen kar suları Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar bu zehirli maddelerin suya karışma riskini artırır. Bu nedenle suyun bileşimindeki değişikliklerin sürekli izlenmesi ve güvenli hale getirilmesi için etkin filtrasyon yöntemleriyle arındırılması gereklidir.

Buharlaşma: Bitkilerin nemlenmesiyle ve toprağın buharlaşmasıyla oluşan sudur. Evapotranspiration Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar atmosfere yeniden giren su buharıdır.
Evapotranspiration Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar buhar olarak atmosfer içinde artmaya başlayan su moleküllerinin neden olduğu güneş enerjisinin suyu ısıttığı durumda oluşur.
Görüldüğü gibi Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar gereksinmemiz olan suyun bize ulaşması için birçok oluşum gerçekleşmektedir. Ve bu oluşumlar daima iş başındadır. Uç örneklerde ise döngü farklı şekillerde gerçekleşir. Örneğin Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar Antartika donmuş olduğundan buharlaşma oluşmaz (buzlar sublimation adı verilen bir oluşumla doğrudan su buharına dönüşür). Yine örneğin Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar Sahra Çölü çok kurak olduğundan yağış olmaz (su Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar yere düşmeden buharlaşma oluşur). Ancak döngü hep sürer.
İşte bu nedenle her gün içtiğimiz su Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar dinozorlar dünyayı dolaştığında da aynı döngü içerisinde dünyamızda dolaşmaktaydı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar

Doğadaki Su Döngüsünü Oluşturan Basamaklar konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğadaki Su Döngüsü Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 05:40
Solunum sistemini oluşturan yapı elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 10:40
Kültürü Oluşturan Öğeler elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 05:45
Yazın Doğadaki Canlılarda Görülen Değişiklikler Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 02:53
Doğadaki Canlı çeşitleri nelerdir? elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 02:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats