bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller

Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller
Karbonhidratlar Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerproteinler Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Molekülleryag lar ve vitaminlerdir.Cansız ortamda bulunmayıp ancak canlıların vucudunda üretilirler(günümüzde teknolojinin gelişmesi ile bazı vitaminler fabrikalarda sentetik olarak üretile bilmektedir.)bütün organik besinlerin temel yapısını karbon atomları oluşturur.cogunda karbonun yanında oksijen ve hidrojen de bulunur.karbonhidrat Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Molekülleryag ve proteinler enerji elde edmek için kullanılabilir.hücre zorunlu kalmadıkca Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerproteinleri enerji kaynagı olarak kullanmaz çünkü proteinlerin esas görevi hücre dolasıyla canlı yapısına katılmak ve enzim olarak görev yapmaktır.bu 3 temel besinin enerji verimliligi farklıdır.1 gr karbonhidrat yakılınca 4 Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller2 k.cal Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller1 gr protein yakılınca 4 Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller3 k.cal ve 1 gr yag yakılınca 9 Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller5 k.cal nerji acıga cıkarırlar.hücrelerde bu enerjinin bi kısmı ATP`nin baglarına aktarılırken bir kısmıda ısı olarak ortama verilir..böylecehem vucud ısısı oluştururlur hemde kimyasal reaksiyonlar için enerji saglanır.

1. KARBONHİDRATLAR
Bütün hücrelerin en önemli enerji kaynagıdır.Genel formülleri(CH2O)n ile gösterilir.Bu formülde glikoz için "n" yerine 6 yazarsak.C6 Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerH12 Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerO6 Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerolur.solun um ürünleri H2O ve CO2 dir. karbonhidratlar Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerbitkilerin hüçre çeperinin yapısını oluşturarak Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerbütün canlı hüçrelerden zarın yapısına katılarak Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerDNA ve RNA da bulunarak yapısal fonksiyon da görürler.Yapısındaki şeker molekülünün sayısına göre üç çeşit karbonhidrat vardır. A. Monosakkaritler ( tek şekerler):Basit şekerler de denir.İçerdikleri karbon atomu sayısına göre Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller6 karbonlu olanlar(heksozlar);Glikoz Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerfruk toz ve galaktoz`dur.

5 karbonlu olanlar ise(pentozlar) Riboz ve deoksiribozdur.monosakkaritler Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerdisakkarit ve polisakkalitlerin yapı taşı(monomeri)dırlar.

Glikoz : serbest olarak bal Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerüzüm ve incirde bol bulunur.Bütün polisakkaritlerin yapısını oluşturur. Fruktoz:Bal ve olgun meyvelerde bol bulunur.Bunun için meyve şekeri denir. Galaktoz:süt ve süt ürünlerinden bol bulunur .süt şekeri denir .Bunun için hayvansal bir besin maddesidir. Riboz:RNA nın Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerATP nin ve bazı enzimlerin yapısında bulunur.Deoksiriboz ise DNA nın yapısında bulunur. B.Disakkaritlerçift şekerler):iki monosakkaritin birleşerek meydana getirdigi şekerlerdir.Bu birleşme sırasında su açıga çıkar.Bu tip reaksiyonlara dehidrasyon sentezi denir. Dehidrasyonun tersi olan su ile parçalanma reaksiyonlarına ise hidroliz denir.Disakkaritler ancak sindirildikten sonra hücre zarından geçebilirler. C.PolisakkaritlerÇok şekerler):Çok sayıda glikozun glikozid bağlanması sonucu oluşurlar.yani glikozun dehidrasyon senteziyle oluşmuş polımerlerdir. Glikoz+Glikoz+.......+Glikoz__ _ polisakkarit+(n_1)H2O Hepsi ayı yapı maddesinden oluştuğu halde fiziksel ve kimyasal özellikleri farklıdır.Çünkü Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller glikoz moleküllerinin birbirine bağlanma biçimleri farklıdır. Nişasta Bitki hücrekerinde karbonhidratların depo şeklidir.Çok sayıda glikozdan meydana gelir.Hayvan hücrelerinde bulunmaz . Suda çok az erir. Bağırsak epitelinden doğrudan doğruya kana geçemezler.Hayvanların çoğu sindirerek enerji hammaddesi olarak kullanır . Selüloz: Bitki hücrelerinde hücre çeperinin yapısını oluşturur. selülozu oluşturan glikozlar birbirlerine ters bağlandıkları için memeli canlıların sindirim sistemlerinden salgılanan enzimlerle yapıtaşlarına ayrılmazlar . suda erimez. Bağırsak epitelinden doğrudan kana geçemez.Geviş getiren memelilerde Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerbazı kuşlarda ve termitlerde (beyaz karıncalar)sindirilerek kullanılır.Ağaçların yapısının yaklaşık %50 si selülozdur. Glikojen:Hayvan Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller insan Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller mantar ve bakteri hücrelerinde bulunur ve hayvansal nişasta da denir .En fazla karaciğer ve kaslarda bulunur.Hayvanların en hızlı kullandığı yedek enerji deposudur.Suda çözünür.

2.YAĞLAR (Lipidler) Lipidler C Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerH Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerO atomlarından meydana gelir.Bazılarında fosfor ve azot gibi elementler de yer alabilir. Yapısındaki oksijen oranı şekerlerden azdır.Yapılarında yağ asitleri Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller gliserol ve başka bazı maddeler bulunur.Yağlar suda ya hiç çözünmez ya da çok az çözünürler.Aseton Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller eter Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller kloroform Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerbenzen ve alkol gibi organik çözücülerde çözünürler. Hücrede enerji yapı maddesi olarak (hücrezarı)kullanılır.ayrıca deri altında ısı kaybının önlenmesinde ve hayvanlarda çeşitli organların dış kısmının korunmasında görevlidir.solunumla yakılmaları(oksidasyonları)son ucunda fazla miktarda metapolik su acıga cıkarırlar bunun için özellikle kış uykusuna yatan uzun süre göç eden ve suyun az oldugu ortamlarda yaşayan hayvanlarda iy ibir depo ve enerji ham maddesidirler.Aynı zamanda hafif oldugundan uçmada havyana avantaj saglarlar.

Yagların yakımı ve kullanımı uzun sürdügünden hücrelerde enerji kaynagı olarak karbonhidratlardan sonra tercih edilirler.En önemli lipidler yağ asitleri Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller yağlar (nötr yağlar) fosfolipidler ve steroidlerdir.

Yağ asitleri:en basit lipidler olup Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Molekülleruzun karbon zincirlerinden oluşurlar. Karbonlar arasındaki bütün bağlar tekli ise doymuş Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerçift bağ varsa doymamış yağ asitleri diye adlandırılırlar. Genellikle sıvı yağlar bitkisel kaynaklı olup.doymamiş yağ asitleri içerirler .katı yağlar ise genellikle hayvansal kaynaklı olup Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller doymuş yağ asitleri içerirler.Doymamış yağların yüksek sıcaklık ve basınçta hidrojenle doyurulmasından margarinler elde edilir. Steroidler: zarların yapısına katıldığı gibi vitamin ve hormon olarak da görev alırlar. Fosforlipitler: hücre zarının yapısına katılan ve fosfor içeren yağlardır. Nötral yağlar:yağların en önemli depo şeklidir.Bir gliserol molekülünün üç yağ asidine bağlanması sonucu oluşurlar. 3 Yağ asidi+1 Gliserol____Yağ+3H2O Yağ asitleri gliserol ile ester bağlarıyla bağlanır ve su açığa çıkarırlar (dehidrasyon sentezi) Bir gliserole bağlanan yağ asitleri aynı olabileceği gibi farklı da olabilir. Bundan dolayı yağların birçok türevi meydana gelmiştir.

3.PROTEİNLER: Proteinler hücrede ribozomlarda sentezlenir.Hücrenin en önemli organik bileşiklerindendir. yapısında karbon (C) Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller Hidrojen Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Molekülleroksijen(O) Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerazot ve bazılarında bulunanek olarak kükürt (S) ve fofor (P) da bulunabilir.Protein moleküllerinin yapısına 20 çeşit amino asit bulunur. Herbir amino asitte amino grubuyla (HN2) karboksil (COOH) grubu aynıdır.Amino asitlerde radikal grubu (R)farklıdır.Dolayısıyla 20 çeşit amino asitte 20 farklı R grubu bulunur. İnsanlar bu amino asitlerden bir kısmını sentezlerken Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller bir kısmınıda hazır olarak alırlar.Diş ortamdan alınan amino asitlere temel amino asitler denir.Bir organizmanın kuru ağırlığının yaklaşık %50 sini proteinler meydana getirir. Diğer besin maddelerinden farklı bir özelliği sahip olup Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller hücrede DNA tarafından sentezlettirilen tek moleküldür.Protein molekülleri her canlı türüne hatta bireye özgü olup antijen özelliği gösterirler.Yani farklı özelliğe sahip bir canlıya aktarıldıklarında antikor oluşumuna neden olurlar.Günümüzde doku ve organ nakillerinin başarısızlıkta sonuçlanmasının nedeni proteinlerin bu özelliklerinden doleyıdır.Doku aktarımlarının başarıyla sonuçlanabilmesi için daha çok protein yapıları benzer kişiler seçilmektedir.Solunumla ancak zor durumlarda yakılırlar. solunum ürünü olarak H2O Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller üre Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerürik asit Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerH2S Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller CO2 ve NH3 gibi artıklar oluştururlar. Bütün amino asitlerde karboksil ve amino grubu bulunduğu için proreinler ve amino asitler hem asit hem baz özelliği gösterirler.Proteinler n sayıda amino asitin peptit bağları ile birleşmesinden oluşurlar. A.asit+........+A.asit_____ protein (polipeptit) + (n_1) H2O Proteinlerdeki amino asitler birbirine bağlayan bağa peptid bağı denir . peptit bağı 1.amino asitin karboksil grubu ile 2.amino asitin amin grubu arasında meydana gelir ve bu sırada bir su açiğa çıkar. peptit bağlarının tümü aynıdır.Proteinlerin birbirinin farklı özellikte olması içerdikleri amino asitlerin sayısına Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller çeşidine Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller dizilişine ve amino asittin kullanılma miktarına bağlı olarak değişir.

H H O H H O
' ' '' ' ' ''
H---N----C---C-----(OH+H)----------N----C----C---OH------Dipeptid+H2O
' '
R1 R2


Proteinler yapıcı ve onarıcı moleküllerdir.Az miktarda da enerji verici olarak kullanılırlar.Organizmalar ancak uzun süen bir açlıkta Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller proteinlerini solunumda fazlaca yıkmaya başlarlar.Bu durumda hücrelerin protein sentezi protein yıkımından sentezlemek zorundadır.Çünkü proteinlerdeki amino asit sırasını DNA belirler. Hücrede oluşan proteinlerin bir kısmı enzim Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerbir kısmı hormon. bir kısmı antikor Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerbir kısmı iseyapısal görevler yapmak üzere özelleşmişlerdir. yapısal proteinler hücreninçeşitli organellerinin yapısında da bulunur. Hücre zarının yapısında lipoprotein glikoprotein gibi farklı protein bileşikleri vardır.

4. VİTAMİNLER:
Vücutta düzenleştirici fonksiyon görürler.Bazıları enzimlerin yapısına katılır. Sindirime uğramazlar.sindirim sisteminden doğrudan kana emilirler.Vücutta enerji verici olarak kullanılmazlar.Yeşil bitkiler ihtiyaç duyduklraı vitaminleri kendileri sentezlerler.İnsanlar ve hayvanlarda vitamin senteziçok azdır. Sadece bazı provitaminleri gerçek vitaminlere çevirebilirler.Örneğin deride D vitamini Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller kracigerde A vitaminin sentezlenmesı.Çoğu vitaminleri dışardan hazır almamız gerek.

Vitaminlerin çok az miktarda bile etkili olurlar Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllereksikliklerinden çeşitli aksaklık ve hastalıklar ortaya çıkar.çogu zaman vitamin alınınca ilgili aksaklık geçer.Ancak gelişme dönemindeki aksamalar kalıcı sonuçlar dogurabilir.

Vitamin adı Önledigi aksaklık
A vitamini ----------> Gece körlügü
D vitamini ----------> Raşitizm(kemiklerde bozukluk)
E vitamini ----------> Kısırlık ve üreme bozuklugu
K vitamini ----------> Kanın pıhtılaşmaması
B vitamini ----------> Beri beri kansızlık
C vitamini ----------> Skorbit(diş etlerinde kanama)

Vitaminler suda ve yagda olmak üzere 2 ye ayrılır. A Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerD Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerE Canlıların Yapısını Oluşturan Organik MoleküllerK vitaminleri yagda çözülürler.Biraz daha uzun süre bozulmadan kalabilirler.Bunun için Karacigerde depolanırlar.

B grubu vitaminleri ve C vitamini suda çözülür.uzun süre bozulmadan kalamazlar.Özellikle C vitamini taze alınmalıdır.Isıtmakla Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerbekletme kle Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllermetallere temasla degerlerinden kaybederler.Depolanmazlar Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküllerfazl ası atılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller

Canlıların Yapısını Oluşturan Organik Moleküller konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anything,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
türkiyenin yönetim yapısını açıklarmısınız Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 14-04-2012 02:41
Kültürü Oluşturan Öğeler elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 05:45
Diziler Toplum Yapısını Bozuyor mu? sahranil Diziler Bölümü 2 24-03-2010 04:03
Hamarat moleküller daywest Biyoloji 0 21-02-2010 09:41
Organik Semizotu Salatası Tarifi-Organik Semizotu Salatası Yapılışı(Resimli) elif Salatalar 0 23-06-2009 06:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats