bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir

Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir


Kâinatta olduğu gibi insan vücudunda da akılları hayrette bırakırcasına bir denge hâkimdir. Mesela kulaklarımız Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir gözlerimiz Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ellerimiz ve ayaklarımız tam birbirinin simetriği. Başımız vücuda tam uyumlu. Organların dış yapı ve şeklindeki uyum ve denge gibi içyapısında da müthiş bir denge hâkimdir. Dilerseniz ona da biyokimya gözüyle bakalım ve hangi mineral zenginliklerden meydana geldiği hususu üzerinde duralım. “Küçük bir âlem” olarak simgelenen insanda Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yeryüzüne orantılı bir şekilde dağıtılan elementlerin pek çoğu Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücuda lüzumu nisbetinde mevcuttur.

Genç insanda yaklaşık %80 Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ileri yaşlardaki insanın vücudunda da % 60 oranında su bulunur (Yaşlı Dünyamızın da üçte ikisi suyla kaplı değil mi?). Aynı şekilde protein ve vitaminler gibi maddeler de ihtiyaç oranında vücutta yerlerini alırlar. Peki Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir içinizde yaklaşık 3 Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir5 kg mineral maddesi taşıdığınızı hiç düşünmüş müydünüz? Vücudumuz türlü türlü tat ve renkten meydana gelen bir “mineral çorbası”nı andırıyor. Bunların büyük bir kısmı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir organizmanın sağlıklı çalışması için vazgeçilmezdir: Yaklaşık 2 kg beyaz renkteki kalsiyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir 1 kg koyu kahverengi fosfor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir 90 gr sarı kükürt Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir 115-131 gr arası kurşuni renkteki potasyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir 120 gr gümüş renkteki magnezyum ve bir tutamlık da koyu gri demir Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kırmızı bakır Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir gümüşi krom Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kahverengi selenyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir gri çinko Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir manganez ve iyot.

Eğer kalsiyum olmasaydı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir dişlerimiz sert bir elmaya bile dayanamaz Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir parçalanırdı... Eğer demir olmasaydı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kanımız hemoglobin moleküllerinden yoksun kalır Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bu sebeple de dokularımıza oksijen gidemezdi... Eğer kükürt olmasaydı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir saçlarımız dirençsiz kalır Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir derimiz ise canlılığını asla koruyamazdı... Eğer potasyum ve sodyum olmasaydı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ozmotik denge bozulacak hücrelerimiz elektrikî gücünü kaybedecek Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir dolayısıyla sinir ve kas hücreleri arasında iletişim kurulamayacak ve hızla yaşlanma baş gösterecekti...

Vücudun sağlığı için vazgeçilmez olan bu mineral çorbası bunlarla sınırlı değil tabii ki. Fosfor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir magnezyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir manganez Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir krom Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir flor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir çinko Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bakır gibi birçokları bu mineral çorbasında yer alıyorlar. Bütün bu mineraller Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ağırlığımızın yaklaşık %4’- ünü meydana getiriyor. Öyle ideal bir denge hâkim ki Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bu minerallerin eksikliği veya fazlalığı durumunda organizmadaki iç mekanizmayla anında ayarlanıyor. Mesela Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kandaki kalsiyum miktarında bir azalma olduğunda Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bir başka kalsiyum deposu olan kemiklerden gerekli miktar temin ediliyor ve eksiklik Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir gideriliyor. Ana karnındaki yavrunun kemik gelişimi için annenin diş ve kemiklerinden kalsiyum çekiliyor. Pek çok anne hamilelik döneminde bu sebeple dişini kaybeder Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yani yavrusu için feda eder. Vücut Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir besinlerdeki demirin normal şartlarda sadece %10’unu emiyor. Ancak Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücutta herhangi bir sebepten dolayı bir demir eksikliği doğarsa Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir emme kapasitesini 5 kat artırabiliyor. Bu ideal dengenin bir başka tipik misali de sodyum miktarında. Kandaki sodyum miktarı aşırı tuzlu beslenme sonucu yükseldiği zaman Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir derhal böbrekler devreye giriyor ve bu sodyum fazlasını idrar yoluyla organizmadan temizliyor.

Vücuttaki mineraller Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir miktarlarına göre sınıflandırılıyor. İnsanın günlük ortalama 100 mikrogramdan fazla ihtiyaç duyduğu mineraller “makro-mineraller” Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bu değerin altındakiler ise “mikro-mineraller” olarak adlandırılıyor. Bir başka sınıflandırma ise “faydalı” Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir “zararlı” ve “nötr” mineraller şeklindedir. Misal vermek gerekirse; potasyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kalsiyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir fosfor gibi sağlık açısından vazgeçilmez olan mineraller “FAYDALI” Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir cıva Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kurşun ve amyant gibi mineraller “ZARARLI” Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir nikel Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kobalt ve vanadyum gibi mineraller de “NÖTR” olarak kabul ediliyor.

KALSİYUM

Vücut ağırlığının % 1 Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir5 ila 2’sini kalsiyum minerali meydana getirir.İnsan vücudundaki kemiklerde ve dişlerde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir fosfor ile beraber kalsiyumfosfat şeklinde bulunur (% 99 Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir9). Bu bileşim Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yetişkinliğe kadar kemiklerde ve dişlerde “gevşek yapı” olarak bulunur. Bu sebeple kemikler daha esnektir ve kırılma durumunda çok daha kolay kaynar. Zamanla kalsiyumfosfat kristalleri kemiğin kristalleşmemiş kısmına da yerleşir ve kemikler daha sertleşir. Esnekliğini ka bettiği için de çok daha kolay kırılır ve kaynamada güçlük çeker.

Vücuttaki kalsiyumun % 0 Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir1 kadarı da kanda Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kaslarda ve yumuşak dokularda bulunur. Bu sebeple kalsiyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kemik yapısının teşkilinden başka Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kas kasılmalarını Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir sinir sisteminden gelen sinyallerin kaslara iletilmesini ve hücre zarlarının oluşumunu kolaylaştırıcı rol oynar. Hatta kalsiyum mineralinin bağırsak tümörlerini önlediği de ileri sürülmektedir.

Kandaki kalsiyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir “Uluslararası Biyolojik Mineral Standart Değeri”ne göre 1 desilitrede 9- 11 mg seviyesinde sabit tutulmalıdır. Eğer oran bu miktarın altına düşerse Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir insanda kas kasılmaları Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kramplar ve titremeler baş gösterir. Bu durumda vücut kalsiyum yetersizliğini Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kemikler ve böbreklerden kalsiyum alarak Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir karşılama yoluna gider. Fazla alınması halinde de kemik yapısı bozuklukları ve idrar kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Aşırı kalsiyum yüklemesi ise böbrek taşlarının meydana gelmesine ve kemiklerde kireçlenmeye yol açar.

Kalsiyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir esas olarak süt ve süt ürünlerinde bol bulunur. Ancak bir süt ürünü olan tereyağında kalsiyum bulunmaz. Bundan başka yeşil yapraklı bitkilerde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir sebzelerde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ceviz Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir balık ve deniz ürünlerinde bulunur. 18–24 yaşlarına kadar günde ortalama 1200 mg Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir 25 yaşın üzerinde ise günde 800 mg kalsiyum gereklidir. Hamilelikte ve menopoz devresinde bu miktar artırılmalıdır.

FOSFOR

Fosfor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kalsiyumdan sonra vücutta en yaygın bulunan mineraldir. Vücuttaki fosforun % 85’i kalsiyumla beraber kemiklerdedir. Fosfor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir hücrelerimizdeki denge için çok gereklidir. Hücre zarlarının Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir özellikle de sinir hücrelerinin (aksonları) koruyucu kılıfının meydana gelmesini kolaylaştırır. Vücudun enerji deposu olan nükleik asitlerin yapısında yer alır. Yağlı maddelerin vücut içinde taşınmasını Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir şekerli maddelerin de vücut tarafından emilmesini kolaylaştırır.

Fosfor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir genellikle protein açısından zengin olan besin maddelerinde bulunur: Et Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir balık Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yumurta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir pirinç Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir sebze Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ceviz Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir süt ve süt ürünleri gibi. İnsan günde ortalama 800 mg fosfora ihtiyaç duyar. Yeterli ve dengeli bir beslenmeyle Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bu miktarda fosfor rahatlıkla temin edilebilir. Besinlerdeki fosfor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücut tarafından %50–70 gibi yüksek bir oranda kolaylıkla emilebilir.

Yetersiz bir beslenmenin neticesinde ortaya çıkan fosfor eksikliği Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kendisini ciddi böbrek yetersizliği ve bağırsak rahatsızlığıyla gösterir.

BİR ÇOK ENZİMDEKİ ANAHTAR MADDE: MAGNEZYUM

İnsan vücudunda yaklaşık 20–28 gr magnezyum vardır. Ana deposu kemikler olup Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir % 60’ı burada kalsiyum ve fosfatla beraber bulunur. Ancak Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir magnezyumun asıl fonksiyonu Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir %60’ının bulunduğu kemiklerde değil Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir % 40’ının bulunduğu kan ve kas sistemindedir. Kasların güçlenmesi Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir protein sentezi Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir enzim sistemi aktivitesinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir hücrelerin büyümesi ve yenilenmesinde önemli bir rol üstlenir.

Magnezyum vücut tarafından kolaylıkla absorbe edilen bir madde olup Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir normal bir beslenme ile günlük magnezyum ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. Besinlerdeki magnezyum miktarının yaklaşık % 40-60’ı vücutça kolayca emilir. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın (WHO) belirlediği orana göre Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir insan vücudunun günde ortalama 280–350 mg magnezyuma ihtiyacı vardır. Bütün yeşil yapraklı bitkiler Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir tahıl ürünlerinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir balık Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ceviz Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ayçiçeği Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kakao Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir taze fasulye Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bezelye ve kuşkonmaz gibi besinler magnezyum zenginidirler.

Alkol çok tehlikeli bir magnezyum hırsızıdır. İdrar yoluyla magnezyum miktarını azalttığından Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kalp spazmı rahatsızlığı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kaslarda kramp Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir titreme Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir aşırı sinirlilik ve sürekli kulak uğuldaması baş gösterir. Benzer durum yoğun stresli anlarda da geçerlidir. Ayrıca idrar söktürücü gibi bazı ilaçlar da magnezyum oranını azaltır.

SODYUM

Sodyum ile potasyum minerallerinin karşılıklı olarak dengelenmesi ve mübadele sonucu Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir hücrenin dışındaki potasyum maddesi hücrenin içine Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir hücrenin içindeki sodyum maddesi de hücrenin dışına taşınmakta ve böylece hücre içi ile hücre dışı arasındaki elektrolitik denge sağlanmış olmaktadır. Bu birliktelik Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir hücre zarlarının elektrik potansiyelini ve kandaki pH oranının değişikliğe uğramasını önlemektedir.

İnsan vücudunun günde ortalama 83–97 gr arası sodyuma ihtiyacı vardır. İnsanlar genellikle yemek esnasında 10–12 gr kadar tuz tüketirler. Hâlbuki vücut için 3–5 gr tuz rahat rahat yeterlidir. Fazla tuz alınımı halinde sodyum maddesinin kanda artması tansiyonun yükselmesine yol açar Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir dolayısıyla dokularda su birikir ve şişlikler (ödem) oluşur. Tansiyon yükselmesi her ne kadar genetik olduğu da kabul edilse Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir sodyum artışının bunda büyük rolü olmaktadır.

POTASYUM

Yetişkin bir insan için gerekli günlük potasyum miktarı 115–131 gr arasında değişmektedir. Ancak sportif faaliyetlerde bulunanlarda bu oran % 50 arttırılır. Potasyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kasların hareketliliğini dengeler Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir gücün konsantrasyonuna yardımcı olur. Kandaki potasyum oranının azalması sık görülen bir hadisedir. İshal Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kısa süreli de olsa yetersiz beslenme ve yorucu bir yolculuk Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kandaki potasyum oranının düşmesi için yeterlidir. Bu azalma kendisini kas ağrıları Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kramplar Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kalp çarpıntıları Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bağırsak rahatsızlıkları ve yorgunluk şeklinde gösterir. Potasyum açısından zengin olan besin maddeleri; kuru fasulye Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir domates Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir muz Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kayısı (özellikle kurutulmuşu) Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kuru badem Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kiraz Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir balık Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir et Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir süt Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kırmızı pazı ve kerevizdir.

SELENYUM

Değeri Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılan bir mineraldir. Ortaya çıkarılan iki önemli fonksiyonuyla dikkatleri bir anda üzerine çekmiştir. Birinci özelliği; dokuları Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kansere yol açan serbest radikallere (kurşun Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kadmiyum Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kükürtdioksid Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir nitrat Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir nitrit gibi) karşı koruyan bir enzimin önemli bir bileşim maddesidir. İkinci fonksiyonu; vücudu zehirli maddelerden temizler. Savunma sistemini aktif hale getirir ve serbest radikalleri tutar. Selenyum eksikliğinin ilk belirtisi Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kas yapısında şiddetli bir zayıflığın belirmesidir. İkinci belirtisi ise Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kalp ve damarlardaki esneme kabiliyetinin azalmasıdır.

Vücudun günlük selenyum ihtiyacı yaklaşık 70–100 mikrogram arasında değişir. Özel durumlarda bu miktar 200 mikrograma çıkabilir. Selenyum balık Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir karaciğer Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir et ve buğdayda bulunur.

ÇİNKO

İnsan vücudundaki çinko miktarı 2–3 gr kadardır. Çinko kanda Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir alyuvarlarda Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir prostatta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir karaciğerde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir pankreasta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bazı kaslarda ve kemiklerde bulunur. Çinkonun vücutta çok çeşitli fonksiyonları vardır. Vücudun genel gelişimini düzene sokar Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir sperm üretimini kolaylaştırır Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir protein ve RNA sentezlerine müdahale eder. Beyinde de kullanılmaktadır. Eksikliği unutkanlığa ve hareket gücünün düşmesine Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir koku ve tad alma duyusunun zayıflamasına sebebiyet verir.

Çinko pancar Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yulaf ezmesi Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir mercimek Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bezelye Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir et Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir tuzsuz beyaz peynir ve deniz ürünlerinde bulunur. Bir erkeğin günlük çinko ihtiyacı yaklaşık 15 mg Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bir kadının ise 12 mg’dır. Sağlıklı bir beslenmeyle bu miktar rahatlıkla elde edilebilir.

Çinko eksikliği cinsi gelişmede bozukluklara Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir bağışıklık sisteminin zayıflamasına Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir deride doku bozukluklarına sebep olur. Daha ileriki safhalarda ise enfeksiyonlara Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kansızlığa Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kalp yetmezliğine Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir tümör oluşumuna Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir böbrek rahatsızlıklarına ve sarılığa yol açabilir. Hamilelikte ve östrojen kullanımında Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücutta çinko oranında bir düşüş olur. Bu sebeple doktorlar hamile kadınlara çinko açısından zengin bir beslenme cetveli önerirler. Çinko fazlalığı da oldukça tehlikelidir. İnsanda damar rahatsızlıkları ve iştahsızlığa sebebiyet verebilir.

ENDÜSTRİNİN BEL KEMİĞİ DEMİR Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir BİZİM İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ!

Demir Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir oksijenin vücut içinde dolaşımı için vazgeçilmez bir mineraldir. Yetişkinlerdeki demir miktarı yaklaşık 3–5 gr arasında değişir. Demir Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir çok az bir kısmı kan plazmasında Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir büyük bir kısmı ise (%70) “hem” molekülü şeklinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir hemoglobin olarak bulunan değerli bir iz elementtir.

Vücutta demir stoklayan diğer organlar karaciğer Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir dalak ve kemik iliğidir. Vücudun demir ihtiyacı yaşa ve kişiye göre değişiklik arzeder. Yetişkin erkek ve kadınlarda günlük demir ihtiyacı yaklaşık 10 mg olmakla beraber Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kadınlarda özellikle adet devresinde 15 mg’a yükselir. Hamilelik ve büyüme çağı da fazla demir tüketilen dönemlerdir. Bu zamanlarda şiddetle demir takviyesi gerekir.

Demir; ciğer Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir et Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kuru fasulye Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yulaf Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kakao gibi besinlerde bulunur. Vücut tarafından kolayca absorbe edilen bir madde değildir. Yeşil sebzeler Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir portakal suyu gibi C vitamini bulunduran yiyecek ve içecekler besinlerdeki demirin emilimini artırmakta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir çay ve kahve ise azaltmaktadır. Demir yetersizliğinin en belirgin hali Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir takatsizlik Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir nefes darlığı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir sarılık Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir müzmin baş ağrıları Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir uyku düzensizlikleri Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir aşırı yorgunluk Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir çökük tırnak rahatsızlığı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir çabuk tırnak kırılmaları ve saç dökülmesidir. Ancak demir eksikliği kadar Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir aşırı demir yüklenmesi de çok tehlikelidir. Demir fazlası Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ender rastlansa da karaciğer (hepatik) yetersizliğine yol açabilir. Bu durumda Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücudun dışarıya atamadığı demir yığını mide kramplarına Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir baş dönmesine Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kusmaya Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir şoka ve hatta bazı durumlarda komaya bile sebep olabilir.

BAKIR

İnsan vücudunda yaklaşık 100–150 gr kadar bakır elementi bulunur. Bunun %10’u karaciğer ve beyinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir geri kalanı ise kandadır. Bakır Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kanda hem plazmaya hem de alyuvarlara dağılmıştır. Kanda demir ile beraber hemoglobinleri meydana getirirler. Bakır ayrıca birçok enzimin fonksiyonunu ve kalp çalışmasını düzenler. Vücuda bakır beslemesi yapılması halinde kırık kemiklerin kaynamasını hızlandırır.

Vücudun günlük bakır ihtiyacı 1 Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir5–3 mg arasında değişmektedir. Bakır Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücut tarafından zor absorbe edilen bir maddedir. Besinlerdeki bakırın ancak %5’i vücut tarafından emilir. Karaciğer Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir fındık Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kuru üzüm Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir istiridye Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir midye ve mürekkep balığı bakırca zengindir. Bakır eksikliği kansızlık ve kemik yapısında bozukluklarla kendini gösterir.

İYOT

İnsan vücudunda 20–50 mg arasında bulunan iyot Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir özellikle tiroit bezlerinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir deride Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir genel kemik sisteminde mevcuttur. İyodun vücuttaki temel fonksiyonu Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir tiroit bezi hormonlarının üretimine yardımcı olmaktır. Sinir sisteminde de kullanılır. WHO’nun raporuna göre Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücudun günlük iyot ihtiyacı yaklaşık 150 mikrogram kadardır. Yeterli bir beslenmeyle bu miktar rahatlıkla tabii bir şekilde alınabilir.

Tabii haliyle iyot özellikle balıkta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir deniz ürünlerinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir sığır yüreğinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ıspanakta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir pirinçte ve iyotlu tuzda bulunur. İyot yetersizliği tiroit bezlerini etkileyeceği için hipotiroit (Guatr) hastalığına yol açar. Ayrıca kalp atışlarının zayıflaması ve metabolizmanın azalması gibi rahatsızlıklar da baş gösterir.

FLOR

Florun kemik ve diş teşekkülünde önemli bir yeri vardır. Diş çürüklerinin büyük ölçüde sebebi Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücuttaki flor eksikliğidir. Bugün özellikle 6 yaşına kadar olan çocuklara diş sağlığı açısından flor takviyesinde bulunulmaktadır. Nitekim bugün birçok diş macununa flor maddesi ilave ediliyor.

Vücudun günde yaklaşık 1 Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir5–4 mg arasında değişen miktarda florüre ihtiyacı vardır. Bu maddenin vücuttaki azlığı Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir diş çürümelerinin yanı sıra kemik erimesine de yol açmaktadır. Flor fazlalığı ise Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir vücutta çeşitli mine hastalıklarına sebebiyet verebilir. Flor Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir özellikle balıkta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir deniz ürünlerinde Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir çay yapraklarında ve içme suyunda bulunur.

MANGANEZ

Vücudun günlük manganez ihtiyacı ortalama 2–5 mg kadardır. Manganez Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir kemiklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yağlı maddelerin dönüşümünü kolaylaştırır. Tahıllarda Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir meyvelerde ve sebzelerde bulunur.

KROM

Vücudun günlük krom ihtiyacı ortalama 50–200 mikrogram arasında değişir. Yağlı ve şekerli maddelerin metabolizmasını müspet yönde etkiler. Krom yulafta Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir yumurtada Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir ette ve bazı sebzelerde bulunur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-10-2015, 06:24   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence site iyi


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir

Su Minerallerin İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: insan ciğerinde nötr ne demektir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Havanın İnsan Hayatı İçin Önemi Nedir elif Eğitim ve Öğretim 1 09-04-2014 08:55
Proteinlerin İnsan Vücudu İçin Önemi elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 05:45
İnsan Haklarının Önemi Nedir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 07:59
Minerallerin İnsan Bedenindeki Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:06
İmânın İnsan İçin Önemi Nedir? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats