bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2013, 05:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir


Doğu Anadolu Bölgesi Fiziki ve Beşeri CoğrafyasıÖzellikleri Nelerdir


Doğu Anadolu Bölgesi Fiziki ve Beşeri Coğrafyası

Doğu Anadolu Bölgesi

Kenarları dağ sırası ile kuşatılmış Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Türkiye’nin 1/5 lik yüzölçümüne sahip en geniş coğrafi bölgedir. Yer şekilleri ve iklim özelliklerinin etkisiyle 4 bölüme ayrılmıştır. Bunlar Yukarı Fırat Bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum-Kars Bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Yukarı Murat-Van Bölümü ve Hakkari Bölümüdür.Yer şekilleri

Bölgenin coğrafi özelliğini veren yükseltinin fazlalığıdır. Yüksekliği 3000 metreyi aşan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir doğu-batı yönlü uzanan birbirine paralel dağ sıraları ve bu dağlar arasında yer alan çöküntü ovaları ile yüksek plotalar önemli yerşekilleridir.

Dağlar : Bölgeyi kuzeyden çevreleyen Karasu-Aras Dağları ile güneyden çevreleyen Güneydoğu Toroslar Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Şerafettin Dağları Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Hakkari Dağları Türkiye’nin çatısını oluşturan önemli dağ sıralarıdır. Volkanik arazinin en geniş yer kapladığı bölgedir. Ağrı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Süphan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Nemrut ve Tendürek başlıca sönmüş volkanlardır.

Ovalar : Bölgenin düzlükleri kuzeyde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzincan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Tercan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Iğdır çöküntü ovalarıdır. Iğdır ovası Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir 800 metre ile bölgenin en çukur yeridir. Güneyde ise Elbistan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Elazığ Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Bingöl ve Muş çöküntü ovaları yer alır. Yüksekova ve Başkale ovalarının yüksekliği 2000 metreden fazladır. Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir kuzeydeki ve güneydeki çöküntü ovaları boyunca uzanan fay hatlarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Türkiye’nin önemli bir deprem bölgesidir.

Platolar : Doğu Anadolu’da akarsularla yarılmış Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir çevresine göre alçakta ve yüksekte olan değişik platolar bulunmaktadır. Fırat ve kollarınca parçalanmış Uzunyayla Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum-Kars platoları başlıcalarıdır.

Akarsular ve Göller

Akarsular

Bölgede yer alan Aras ve Kura nehirleri Hazar Denizi’ne dökülür ve kapalı havza oluştururlar. Dicle Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Fırat ve kolları olan Karasu ile Murat nehirleri bölgenin en önemli akarsularıdır. Bölge akarsularının rejimi düzensizdir. Kar erimeleri ile beslendiklerinden yazın suları kabarır. Yatak eğimleri fazla olduğundan hidroelektrik potansiyelleri fazladır. Van Gölü havzası Türkiye’nin en geniş kapalı havzasıdır.

Göller

Göl bakımından Türkiye’nin en zengin bölgesidir. Volkanik set gölü olan Van Gölü Türkiye’nin en büyük gölüdür. Suları sodalı olan gölde feribot taşımacılığı yapılır. Diğer önemli gölleri; Erçek Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Çıldır Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Aktaş (Hazapin) Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Hazar Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Balık Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Haçlı ve Nemrut gölleridir.

İklim

Bölgenin denize uzak ve yüksek olması nedeniyle karasal iklimin etkisi görülür. Çok geniş bir bölge olması ve yükseklik farklarına bağlı olarak iklim özellikleri farklılaşır. Erzurum-Kars Bölümü kış mevsiminin en soğuk geçtiği Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir ortalama sıcaklıkların en düşük değerler gösterdiği yerdir. Burada yaz yağışları fazladır. Yukarı Fırat Bölümü daha güneyde yer alması ve yüksekliğin azalması nedeniyle bölgenin sıcaklık bakımından en elverişli yeridir. Kış yağışları fazla olur Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir yaz mevsimi ise kurak geçer.

Doğal Bitki Örtüsü

Bölgede orman örtüsü tahrip edilmiş olup Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir genellikle antropojen bozkırlar görülür. Kars-Sarıkamış Yöresi’nde sarıçam ormanları yer alır. Bingöl ve Tunceli çevresinde meşe ormanları yer alır. Yüksek kısımlar ile Erzurum-Kars Bölümü’nde gür çayırlar ve otlaklar bulunur.

Nüfus ve Yerleşme

Türkiye’nin en seyrek ve Güneydoğu Anadolu’dan sonra en az nüfuslu bölgesidir. Doğum oranı çok yüksek olmasına karşın çok göç verdiğinden nüfusu azdır. Bölgenin dağlık olması Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir iklim özellikleri ve terör olayları göçleri artırıcı etki yapmaktadır. Kentleşme oranı düşüktür. Bölge nüfusunun büyük bölümü Yukarı Fırat Bölümü’ndeki ovalarla Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Iğdır Yöresi’nde toplanmıştır. Erzurum Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzincan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Malatya ve Elazığ bölgenin en kalabalık merkezleridir.

İller

Ağrı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Ardahan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Bingöl Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Bitlis Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Elazığ Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzincan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Hakkari Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Iğdır Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Kars Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Muş Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Şırnak Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Tunceli Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Van

Ekonomik Özellikler

Tarım

Bölgenin yüksek ve engebeli olması nedeniyle tarım alanları oldukça azdır. Bunlar daha çok tektonik kökenli oluklar ve platolarda yer alır. Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Elazığ Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Iğdır Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Muş Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Bingöl ve Erzincan ovaları en çok ekim yapılan alanlardır. Karasallığın şiddetli olması nedeniyle 2000 m’nin üstünde tahıl tarımı yapılır. Tarım ürünü çeşidi az olan bölgede buğday Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir arpa Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir şekerpancarı ve patates başlıca tarım ürünlerini oluşturur.

Tarım Ürünleri

Pamuk : Iğdır ve Malatya ovalarında yetiştirilir.

Tütün : Muş Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Bitlis ve Malatya’da ekimi yapılır.

Tahıllar : Buğday Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Elazığ Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum-Pasinler ve Horasan ovalarında yetiştirilir. Buğdaya göre daha az sıcaklık isteyen arpa ise Kuzeydoğu Anadolu platolarında yetiştirilir.

Şekerpancarı : Sulanabilen tarım alanlarında yetiştirilir.

Sebze : Lahana ve patates Erzurum-Pasinler ve Horasan ovalarında yetiştirilir.

Meyve : Kayısı yoğun olarak Malatya’da sulanabilen alanlarda Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir özellikle Fırat ve Tohma kıyılarında yetiştirilir. Ayrıca Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Elazığ ve Erzincan’da dut üretimi yapılır. Akarsu boylarında elma bahçeleri bulunur.

Hayvancılık

Hayvancılık tarıma göre daha çok önemlidir. Nedeni iklim koşullarının olumsuzluğu ve tarım alanlarının azlığıdır. Erzurum-Kars Bölümü’nde yaz yağışları ve gür otlaklara bağlı olarak büyükbaş hayvancılık Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir diğer bölümlerde ise küçükbaş hayvancılık yapılır. Hayvancılık mera hayvancılığı şeklinde yapılır ve verim azdır. Hakkari ve Kars yörelerinde arıcılık önemlidir.

Ormancılık

Türkiye ormanlarının %7’si bu bölgededir. Bölge ekonomisinde ormancılık önem taşımaz.

Madenler ve Enerji Kaynakları

UYARI : Doğu Anadolu Bölgesi’nde volkanik arazi yaygın olduğundan maden çeşidi boldur.

Madenler : Bölge maden ve enerji üretiminde ilk sırayı alır. Bölge krom Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir demir Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir bakır Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir kurşun Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir kaya tuzu Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir barit Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir oltu taşı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir manganez yatakları işletir.

Krom : Elazığ’da Alacakaya (Guleman) Havzası Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Türkiye’nin en büyük krom çıkarım alanıdır.

Demir : En çok bu bölgede çıkarılır. Sivas-Divriği Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Malatya-Hekimhan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Hasançelebi Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Çetinkaya havzalarında çıkarılır.

Bakır : Elazığ – Maden Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Diyarkbakır-Ergani havzasında çıkarılır. Bakır üretiminin yarısını bu bölge sağlar.

Enerji Kaynakları : En önemli linyit yatağı Afşin-Elbistan Havzası’ndadır. Kalorisi düşük ve rezervi bol olan linyitler Afşin-Elbistan termik santralinde kullanılır.

Enerji Üretim Tesisleri : Hidroelektrik üretiminin en fazla olduğu yerdir. Fırat üzerinde Keban Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Karakaya ve Tercan barajları ile Kars’taki Arpaçay önemli hidroelektrik santralleridir. Afşin – Elbistan termik santralinde linyit kömürü yakılarak elektrik üretilir. Enerji tüketiminin en az olduğu bölgedir.

Endüstri

Başlıca endüstri tesisleri şunlardır :

Şeker : Erzurum Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzincan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Elazığ Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Ağrı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Muş Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Van-Erciş

Süt Ürünleri : Kars

Et Ürünleri : Van Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Elazığ

Sigara : Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Bitlis

Pamuklu Dokuma : Malatya Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzincan

Fosfat : Sivrice-Elazığ

Ferrokrom : Elazığ

Kurşun : Keban

Ulaşım

Kışların sert ve uzun geçmesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir arazinin dağlık olması ulaşımı güçleştirir. Bölgede doğu-batı yönünde uzanan tektonik oluklar ve akarsu vadileri ulaşım açısından kolaylıklar sağlamaktadır. Dağlık Hakkari Bölümü ulaşımın en zor sağlandığı yerdir. Diğer bölümler kara ve demiryolu ile iç bölgelere bağlanmıştır. Ayrıca hava yolu ile ülkenin bir çok kentine ulaşım sağlanmaktadır.

Turizm

Ulaşım güçlüğü ve konaklama tesislerinin yetersizliği nedeniyle turizm gelişmemiştir. Dağcılık Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir kış turizmi Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir ve doğal güzellikleri açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Nemrut Kaldera Gölü Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Van Gölü Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Gürlevik ve Bendimahi çağlayanları ilgi çeken doğa güzellikleridir. Doğu Beyazıt’taki İshakpaşa Sarayı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Kars’taki Ani Harabeleri Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Erzurum ve Ahlat’taki Selçuklu eserleri önemli tarihi zenginliklerdir.

Bölgenin Ülke Ekonomisindeki Yeri

Aşağıda bölge ekonomisinde önemli yer tutan ürün ve ekonomik faaliyet türlerinin listesi verilmiştir.

Kayısı

Şekerpancarı

Tahıl

Tütün

Süt

Et

Yapağı

Hayvancılık

Bakır

Demir

Krom

Manganez

Linyit

UYARI : Bölgede halkın ana geçim kaynağı tarımdır. Daha çok madencilik ve hayvancılığa dayalı sanayi kolları yer alır. Ulaşımın güçlüğü endüstrinin gelişmesini engellemiştir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Fiziki ve Beşeri Özellikleri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: güneydoğu anadolu bölgesinin fiziki beşeri ve ekonomik özellikleri, güneydoğu anadolu bölgesinin fiziki ve beşeri özellikleri, guney anadolunun ekenomik kültürel fiziki durumu ve beşeri durumu, güneydoğu anadolu bölgesinin özellikleri nelerdir, güneydoğu anadolu bölgesinin fiziki özellikleri nelerdir, fiziki beşeri ve ekonomik özellikleri neler, iç anadolu bölgesinin fiziki beşeri ve ekonomik özellikleri, güneydoğu anadolu ekonomi beşeri iklimi, türkiyenin bölgelerinin fiziki beşeri ve ekonomik özellikleri, güneydoğu anadolu bölgesi fiziki ve beşeri ekonomik özellikleri, elbistanın beşeri özellikleri, güneydoğu anadolu bölgesi özellikleri, güneydoğu anadolu bölgesinin fiziki beşeri ekonomik özellikleri, gdoğu anadolu bölgesi nin beşeri fiziki ekonomik özellikleri, hakkari nin doğal ve beşeri unsurları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin platoları nelerdir? Я Soru Cevap 10 12-04-2017 06:48
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Kaynakları Nelerdir? Я Coğrafya 1 04-01-2017 08:59
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri Nelerdir? elif Coğrafya 12 27-10-2016 10:40
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Akarsuları ve Gölleri Nelerdir? Я Coğrafya 3 21-02-2014 12:15
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Bölümleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 08-02-2011 04:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats