bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 03:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eğitim Sosyolojisi Nedir?

Eğitim Sosyolojisi Nedir?Eğitimden bahsedildiğinde Eğitim Sosyolojisi Nedir? genellikle Eğitim Sosyolojisi Nedir? eğitim işine eğitimci ve öğrenci olarak katılanlar; öğretmenler ve öğrenciler Eğitim Sosyolojisi Nedir? çocuklar ve gençler Eğitim Sosyolojisi Nedir? anaokulu öğretmen ve bakıcıları Eğitim Sosyolojisi Nedir? çıraklar ve ustalar Eğitim Sosyolojisi Nedir? anne-babalar ve okul yöneticileri vs. akla gelir. Yani eğitim deyince ilk akla gelen Eğitim Sosyolojisi Nedir?eğitici ile eğitilenler arasındaki kişisel ilişkilerdir. Daha açık bir söyleyişle; öğretmen ili öğrenci arasındaki karşılıklı ilişkilerin şekli ve izleri Eğitim Sosyolojisi Nedir? çocuk gelişiminin ortaya çıkardığı ihtiyaçlar Eğitim Sosyolojisi Nedir? eğitsel ilişkinin meydana geldiği okul ve çevre ortamı Eğitim Sosyolojisi Nedir? eğitime etki eden çevre faktörleri Eğitim Sosyolojisi Nedir? çocukların tecrübe kazanmaları ve yetenekleri Eğitim Sosyolojisi Nedir? eğiticinin pedagojik hedefleri Eğitim Sosyolojisi Nedir? kullanılan eğitim araç ve metotları ile ilgileniriz.

Eğitim Eğitim Sosyolojisi Nedir? toplumun sosyal kurumlarından bir tanesidir. Her çocuk belirli bir aile içinde doğar Eğitim Sosyolojisi Nedir? belirli bir sosyal tabakanın dilini ve görgü kurallarını öğrenir Eğitim Sosyolojisi Nedir? bir köy veya şehir ortamında büyür Eğitim Sosyolojisi Nedir? ilkokulda ve öğretim sisteminin diğer okullarında okur. Küçük çocukluk yaşlarından itibaren çeşitli arkadaş çevredeki içine girerek oyunlarını bu çevreler içinde oynar Eğitim Sosyolojisi Nedir? sohbet eder Eğitim Sosyolojisi Nedir? bu gruplarla bütünleşir. Kitap Eğitim Sosyolojisi Nedir? gazete Eğitim Sosyolojisi Nedir? dergi okur; sinemaya Eğitim Sosyolojisi Nedir? tiyatroya gider Eğitim Sosyolojisi Nedir? radyo dinler Eğitim Sosyolojisi Nedir? televizyon seyreder... Bütün bunlar insanların ve özellikle yeni yetişen nesillerin içinde yaşadıkları toplumdan etkilenme yollarından bazılarıdır. İçinde yaşanılan bu ortamlar Eğitim Sosyolojisi Nedir? çocukları ve gençleri hayatın amacı Eğitim Sosyolojisi Nedir? önyargılar ve değer hükümleri Eğitim Sosyolojisi Nedir? tutumlar Eğitim Sosyolojisi Nedir? vaziyet alışlar Eğitim Sosyolojisi Nedir? bütün düşünce ve davranış yönlerinden etkiler Eğitim Sosyolojisi Nedir? yönlendirir ve kalıplaştırır. İşte burada kısaca değinilmeye çalışılan toplum ile eğitsel yetiştirme arasındaki karşılıklı ilişkileri Eğitim Sosyolojisi Nedir? bağlantıları ve etkilemeleri inceleyen bilim dalına Eğitim Sosyolojisi denir.

Türkiye'de "Eğitim Sosyolojisi" olarak adlandırılan bilim dalı Eğitim Sosyolojisi Nedir? dünyada kendisi ile ilgili literatürdeki ikili yaklaşımın ikisini birden ifade etmektedir. Bu bilim dalının tarihinde özellikle etkili olmuş bu ikili yaklaşım şunlardır: Türkçeye "Eğitim Sosyolojisi" olarak çevirebileceğimiz "Sociology of Education" ("Erziehungssoziologie" Eğitim Sosyolojisi Nedir? "Soziologie der Erziehung") Eğitim Sosyolojisi Nedir? toplumun sosyal yapısını bir bütün kabul ederek onun kurumlarından birisi olan eğitimi ele alıp incelemektedir. Burada sosyolojik metodlar kullanıldığı gibi Eğitim Sosyolojisi Nedir? araştırmaların odak noktası ve konuya bakış açısı da sosyolojiktir. Türkçeye "Eğitsel Sosyoloji" olarak çevrilebileceğimiz "Educational Sociology" ("Paedagogische Soziologie") ise odak noktası olarak eğitimi almakta; eğitim sistemi Eğitim Sosyolojisi Nedir? öğretmen-öğrenci ilişkileri Eğitim Sosyolojisi Nedir? sınıfların durumu Eğitim Sosyolojisi Nedir? ders programları Eğitim Sosyolojisi Nedir? eğitimde uygulanan metotları vs. incelemektedir. Yaklaşımlar farklı olmasına rağmen ele alınan konular aşağı yukarı aynı olduğu için Eğitim Sosyolojisi Nedir? Eğitim Sosyolojisi derslerinde her iki yaklaşımın da eğitim ve toplum konularını ele alma tarzları ve çıkardıkları sonuçlar birlikte verilmeye çalışılmaktadır. Zaten son yıllarda bu tartışmaların en yoğun olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde de iki akımın birbirine yaklaştığı ve birleştiği görülmektedir.

Eğitim Sosyolojisinin ana konularına girmeden önce Eğitim Sosyolojisi Nedir? eğitim ve sosyoloji kelimelerini Eğitim Sosyolojisi Nedir? bizim için ne ifade ettikleri noktasından ele almak lâzımdır. Sosyolojik açıdan eğitim Eğitim Sosyolojisi Nedir? bireyin içinde yaşadığı toplumda yeteneğini Eğitim Sosyolojisi Nedir? tutumlarını ve olumlu yöndeki diğer davranış biçimlerini geliştirdiği bir süreçler toplamıdır. Başka bir tanıma göre de eğitim Eğitim Sosyolojisi Nedir? bireyin toplumsallaşması ve ferdî gelişimini - ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda - en yüksek düzeye çıkarması için düzenlemiş Eğitim Sosyolojisi Nedir? kontrollü bir çevredeki toplumsal süreçtir. Sosyolojiye göre eğitim Eğitim Sosyolojisi Nedir? bir sosyalleşme veya sonradan topluma katılanlar için bir integrasyon (bütünleşme Eğitim Sosyolojisi Nedir? kaynaşma Eğitim Sosyolojisi Nedir? intibak) sürecidir. Sosyoloji ise Eğitim Sosyolojisi Nedir? insanların meydana getirdikleri toplulukların ve toplumsal kurumların sistematik incelemesini yapan bir bilimdir. Sosyoloji Eğitim Sosyolojisi Nedir? insanın sosyal davranışlarını inceler Eğitim Sosyolojisi Nedir? toplumsal davranışın kalıplaşmış şekillerini Eğitim Sosyolojisi Nedir? bu alandaki toplumsal kuralları ve "toplumsal yasaları" tespit etmeye çalışır; modern toplumlarla ilgilenir.

Eğitim Eğitim Sosyolojisi Nedir? toplum içinde cereyan eden bir sosyalleşme olgusu olarak ele alındığında Eğitim Sosyolojisi Nedir? okullar ve diğer eğitim-öğretim birimleri de bu toplumsal olguyu organize ettiğinden eğitim de bir sosyal olay olarak ele alınmakta; eğitim olgusuna sosyal yönden yapılan yaklaşım ve incelemeler de Eğitim Sosyolojisi adı altında toplanmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eğitim Sosyolojisi Nedir?

Eğitim Sosyolojisi Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eğitim Hakkı nedir? - Eğitim Hakkı Hakkında elif Kadın ve Hukuk 1 01-11-2016 08:40
Eğitim ve Öğrenim Hakkı Nedir? - Eğitim ve Öğrenim Hakkı Hakkında elif Kadın ve Hukuk 2 25-09-2011 02:24
Eğitim Sosyolojisi Hakkında Bilinmeyenler elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:34
Bilim Sosyolojisi... mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 30-04-2010 04:33
Aile Sosyolojisi Nedir? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 30-04-2010 04:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats