bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 03:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dilin İşlevleri Nelerdir

Dilin İşlevleri Nelerdir


1.GÖNDERGESEL İŞLEV:

Bir ileti dilin göndergeyi olduğu gibi ifade etmesi için düzenlenerek oluşturulmuşsa dil göndergesel işlevde kullanılmıştır. Bu başka bir ifadeyle dilin bilgi verme işlevidir. Burada amaç Dilin İşlevleri Nelerdir gönderge konusunda doğru Dilin İşlevleri Nelerdir nesnel Dilin İşlevleri Nelerdir gözlemlenebilir bilgi vermektir. Bu işlev daha çok kullanma kılavuzlarında Dilin İşlevleri Nelerdir nesnel anlatılarda Dilin İşlevleri Nelerdir bilimsel bildirilerde Dilin İşlevleri Nelerdir kısa not ve özetlerde karşımıza çıkar.

ÖRNEK: “ Hegel’in felsefesinin çıkış noktası bilim değil Dilin İşlevleri Nelerdir tarihtir.”

2.HEYECANA BAĞLI İŞLEV:

Bir ileti Dilin İşlevleri Nelerdir göndericinin iletinin konusu karşısındaki duygu ve heyecanlarını dile getirme amacıyla oluşturulmuşsa dil heyecana bağlı işlevde kullanılmıştır. Bu işlev Dilin İşlevleri Nelerdir göndericinin kendi iletisine karşı tutum ve davranışını belirtir. Bu işlevde çoğunlukla duygular Dilin İşlevleri Nelerdir heyecanlar Dilin İşlevleri Nelerdir korkular Dilin İşlevleri Nelerdir sevinç ve üzüntüler dile getirilir. Dilin göndergesel işlevinde nesnellik Dilin İşlevleri Nelerdir heyecana bağlı işlevinde öznellik hâkimdir. Özel mektuplarda Dilin İşlevleri Nelerdir öznel betimlemeler ve anlatılarda Dilin İşlevleri Nelerdir lirik şiirlerde Dilin İşlevleri Nelerdir eleştiri yazılarında dilin heyecana bağlı işlevinden sıkça yararlanılır.

ÖRNEK: “Ben bu davranışınızı etik bulmuyorum Dilin İşlevleri Nelerdir siz yanlış davranıyorsunuz.”

3.ALICIYI HAREKETE GEÇİRME İŞLEVİ:

Bu işlevde ileti alıcıyı harekete geçirmek üzere düzenlenmiştir. İletinin bir çeşit çağrı işlevi gördüğü bu işlevde amaç Dilin İşlevleri Nelerdir alıcıda bir tepki ve davranış değişikliği yaratmaktır. Propaganda amaçlı siyasi söylevler Dilin İşlevleri Nelerdir reklâm metinleri Dilin İşlevleri Nelerdir genelgeler Dilin İşlevleri Nelerdir el ilanları genellikle dilin bu işleviyle oluşturulur. Dilin alıcıyı harekete geçirme işleviyle hazırlanan metinlerde gönderici Dilin İşlevleri Nelerdir iletiyi alanı işin içine sokmayı Dilin İşlevleri Nelerdir onu sorgulamayı ister.

ÖRNEK: “Sınıfı hemen terk et.”

4.KANALI KONTROL İŞLEVİ:

Bir ileti Dilin İşlevleri Nelerdir kanalın iletiyi iletmeye uygun olup olmadığını öğrenmek amacıyla düzenlenmişse dil Dilin İşlevleri Nelerdir kanalı kontrol işlevinde kullanılmıştır. Gönderici ile alıcı arasında iletişimin kurulmasını Dilin İşlevleri Nelerdir sürdürülmesini ya da kesilmesini sağlayan bu işlevde iletinin içeriğinden çok iletişimin devam ettirilmesi olgusu ağır basar. Törenlerde Dilin İşlevleri Nelerdir uzun söylevlerde Dilin İşlevleri Nelerdir aile yakınları ya da sevgililer arasındaki konuşmalarda; dilin kanalı kontrol işlevini yansıtan iletiler sıkça kullanılır.

ÖRNEK: “Beni anladınız değil mi?”

5.DİL ÖTESİ(ÜST DİL)İŞLEVİ:

Bir ileti dille ilgili bilgi vermek üzere düzenlenmişse o iletide dil Dilin İşlevleri Nelerdir dil ötesi işlevde kullanılmıştır. Dilin dil ötesi işlevinde iletiler Dilin İşlevleri Nelerdir dili açıklamak Dilin İşlevleri Nelerdir dille ilgili bilgi vermek için düzenlenir. Daha çok bilimsel metinlerde ve öğretme amaçlı konuşmalarda karşımıza çıkan ve “yani Dilin İşlevleri Nelerdir demek istiyorum ki Dilin İşlevleri Nelerdir bir başka deyişle” gibi sözcüklerde kendini gösteren dil ötesi işleve Dilin İşlevleri Nelerdir günlük yaşamda da sıkça başvurulur. Örneğin “Beni yanlış anlamayın Dilin İşlevleri Nelerdir ben bu sözcüğü mecaz anlamda kullandım.”cümlesinde ileti Dilin İşlevleri Nelerdir dille ilgili bilgi vermek Dilin İşlevleri Nelerdir başka bir iletiyi açıklamak üzere düzenlenmiştir.

6.ŞİİRSEL(SANATSAL)İŞLEV:

Bir iletinin iletisi kendisinde ise dil şiirsel işlevde kullanılmıştır. Dil bu işlevde kullanıldığında iletinin iletmek istediği husus Dilin İşlevleri Nelerdir iletinin kendisindedir. Bu durumda ileti Dilin İşlevleri Nelerdir kendi dışında herhangi bir şeyi ifade etmez Dilin İşlevleri Nelerdir yansıtmaz. Obje iletinin kendisidir. Örneğin dilin şiirsel işlevde kullanıldığı metinler olan lirik anlatılarda ve şiirlerde şiirin amacı o şiirin kendisidir. Şiirsel metinler Dilin İşlevleri Nelerdir kendinden başka bir şeyi ifade etmeye ihtiyaç duymaz Dilin İşlevleri Nelerdir bir şiir sadece şiir olduğu için önemli ve anlamlıdır Dilin İşlevleri Nelerdir yani şiirin gerçeği Dilin İşlevleri Nelerdir şiirin kendisidir. Dilin şiirsel işleviyle kullanıldığı metinlerde gönderici alıcıda hissettirmek istediği etkileri uyandırmak için Dilin İşlevleri Nelerdir dili istediği gibi kullanır Dilin İşlevleri Nelerdir yani kendi özgün üslubunu oluşturmak için bir anlamda dili yeniden yaratır. Edebi sanatlardan Dilin İşlevleri Nelerdir karşılaştırmalardan Dilin İşlevleri Nelerdir çağrışım gücü yüksek sözcüklerden yararlanarak imgeler oluşturur Dilin İşlevleri Nelerdir sözcükleri daha çok yan ve mecaz anlamlarda kullanır. Edebi metinlerde dil şiirsel işlevde kullanılır.

Dilin İşlevleri

Dil ve Anlatım dersi kitaplarının metin sorularında metindeki dilin hangi işlevde kullanıldığı hep sorulmaktadır.Maalesef Dilin İşlevleri Nelerdirkendim de dahil Dilin İşlevleri Nelerdirhiçkimsenin bu konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu görmedim.Kitaplarda konuyla ilgili hiçbir açıklama yok.Öğretmen ne yapsın Dilin İşlevleri Nelerdiröğrenci ne yapsın?
Bunun için internette konumuzla ilgili bir araştırma yaptım.Fakat kendi çevremde yaşanılan sıkıntıyı internet dünyasında da gördüm.Birçok sitede öğretmen arkadaşlar:" Dilin İşlevleri nelerdir?" sorusunu yöneltmiş.Cevaplar hep başlıklardan ibaret.Açıklayabilen yok.
Ben Milli Eğitim Bakanlığı'nın kitaplarda yaptığı yenilikleri sonuna kadar destekliyorum.Harika kitaplar.Fakat böyle açıklanması gereken hususlarda yardımcı olunması gerekirdi.Derslerin bir kısmı öylesine geçiştiriliyor.Öğrenci de bunun farkına varamıyor.Dilin işlevleri bunlardan bir tanesi.
Geçen sene kitaplarla ilgili toplantı yapılmış Dilin İşlevleri Nelerdiredebiyat öğretmenlerinin görüşleri ve istekleri dile getirilmişti.Bu görüşler ve istekler değerlendirilecek denmişti.En çok bu kitaplarla ilgili cd desteğinden söz edilmişti Dilin İşlevleri Nelerdirfakat öyle bir şey göremedik...
Dilin işlevleri ile ilgili birkaç sitede ufak tefek bilgiler buldum.Ancak cümleleri anlayabilmek için birkaç sözlük gerekmektedir.Bazı kelimelerin Türk Dil Kurumu Ana Sayfası sitesinde karşılığını bulamadım.
Ne yapacağımı şaşırdım.Öğretmenler de şaşkınlık içinde...

Dilin Altı İşlevi
1-Göndergesel(Gönderici) İşlevi:Daha çok bilgi vermek maksadıyla yazılan metinlerde kullanılır.
Dilin Dilin İşlevleri Nelerdir bilgiyi olduğu gibi aktarma işlevine göndergesel(gönderici) işlev denir.
Örnek:

"Aruz Dilin İşlevleri Nelerdirşiirde ahengi sağlamak için kullanılan bilr ölçüdür."
"Fatih Sultan Mehmet Dilin İşlevleri Nelerdir29 Mayıs 1453 Salı günü İstanbul'a girdi."

2-Heyecan İşlevi:Gönderici mesajı heyecan ve duygularını dile getirmek maksadıyla meydana getirmişse dil "Heyecan" işlevinde kullanılmıştır.

Örnek:
"Aman Allah'ım!Bir insan bunu nasıl yapar?"
"Çabuk olun Dilin İşlevleri Nelerdirbir an evvel yetişmeliyiz.!"

3-Alıcıyı Harekete Geçirme İşlevi:Harekete geçirme işlevi de diyebiliriz.Bu daha çok emir kipindeki cümlelerde meydana gelmektedir.

"Kitabını aç Dilin İşlevleri Nelerdiroku."
"Öğrenciler bahçede toplansın."

4-Kanalı Kontrol İşlevi:Mesaj Dilin İşlevleri Nelerdirkanalın Dilin İşlevleri Nelerdir mesajı iletmeye uygun olup olmadığını öğrenmek maksadıyla meydana getirilmişse kanalı kontrol işlevinde kullanılmıştır.Kısacası soru cümlelerine kanalı kontrol işlevi diyebiliriz.

"Kitaptaki soruları cevapladınız mı?"
"Bahçedeki dişbudak ağacını gösterebilir miniz?"


5-Şiirsel(Şairane) İşlev:Mesajın sınırlarını belirleyen işlevdir.Mesajın iletisi kendinde ise dil şiirsel(şairane) işlevinde kullanılır.

Örnek:

Akşam Dilin İşlevleri Nelerdiryine akşam Dilin İşlevleri Nelerdiryine akşam;
Bir sırma kemerdir suya baksam.
Akşam Dilin İşlevleri Nelerdiryine akşam Dilin İşlevleri Nelerdiryine akşam;
Göllerde bu dem bir kamış olsam. Ahmet Haşim

6-Dil Ötesi İşlevi:Mesaj Dilin İşlevleri Nelerdir dille ilgili bilgiler vermek için oluşturulmuşsa “dil ötesi işlev”denir.

"Dilek ve zaman ekleri fillere getirilir."


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dilin İşlevleri Nelerdir

Dilin İşlevleri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: git kelimesinin dildeki işlevi, git dildeki işlevi nedir, dil ve anlatım dilin işlevleri nelerdir bakımlımıyız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Proteinlerin Vücuttaki İşlevleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 05:50
Kültürün İşlevleri Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 29-04-2012 03:29
Dilin Temel İşlevleri Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:37
Felsefenin Analitik Ve Sentetik İşlevleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 02:55
Dilin İşlevleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 26-02-2011 04:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats