bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 03:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir

Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir


Yazarın kendi seçtiği bir konu üzerindeki fikirlerini serbestçe anlattığı yazı türüdür. Deneme kişiselliğin en fazla öne çıktığı yazı türüdür. Bu türün kesin sınırlarını çizmek oldukça güçtür. Tenkit ve sohbete yaklaşan bir yönü vardır. Bazen felsefi ve bilimsel konular da deneme türü içinde ele alınabilir. Ancak deneme bilimin Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir ahlakın ve felsefi te*orilerin denetleyici kurallarının dışındadır. Yazarın şahsi düşünceleri ön plana çıkar. Deneme Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kendi kendiyle söy*leşme Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir içten gelen itiraflar gibidir.Deneme yazarının kesin sonuçlara varmak Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir bir görüşü ispat etmek Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir belgelere başvurmak gibi kaygıları yoktur. İle*ri süreceği görüşlerin nasıl karşılanacağını hiç düşünmez. İnsanlığı ilgilendiren konulara yeni açılardan bakmak Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir genel görüşleri ve peşin hükümleri sarsmaya çalışmak denemenin ayırıcı özellikleridir.Bu türün ilk kurucusu sayılan Montaigne Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir denemenin ilkelerini şöyle açıklar: "Herkes önüne bakar Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir ben içime ba*karım: Benim işim yalnız kendimledir. Hep kendimi gözden geçiririm Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kendimi yoklarım Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kendimi tadarım. Bir şey öğretmem Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir sadece anlatırım." Denemenin her cümlesinde yazarın kendisi vardır. Okuyucu ile yazar arasında bir duygu Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir düşünce ve ruh alışverişi meydana gelir. Esere hâkim olan unsur Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir insanın ta kendisidir.

Deneme yazan kişi Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir okuru düşünmeye yöneltmeyi Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir pratik hayatın gerçekleriyle bireyin ilişkisini ortaya koymayı Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kül*tür alanındaki değişme ve gelişmelerle insanın nasıl zenginleştiğini göstermeyi ve insanın birey olarak zaman ve toplum karşısındaki tavrını dile getirmeyi amaçlar.Denemeler Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir rahat okunabilen düşünce yazılarıdır.Denemeler Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir konularına ve yazılış amaçlarına göre şu şekilde gruplandırılabilir:

Kişisel duyarlılık ve dikkatleri konu alan denemeler
Öğretici ve eleştirel denemeler
Sosyal ve felsefi konularda bireysel düşünceyi ifade eden denemeler


Denemenin Özellikleri

Yaşam içindeki her şey denemenin konusu olabilir.
Deneme yazarı okuyucuya iletmek istediği fikri bilimsellikten uzak Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir ispatlama amacı gütmeden Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir etkileyici bir üs*lupla anlatır Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir ortaya koyar.
Denemede Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir yazar kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir anlatımı tercih eder.
Denemede bir sonuca ulaşmak önemli değildir. Denemenin inandırıcılığı kanıtlardan Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir belgelerden değil Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir anlatı*mındaki samimiyetten gelir.
Deneme yazarı konusunu işlerken bir düşünceden diğerine sıçrayıverir. Makalede olduğu gibi bir düşünsel dü*zenin katı kalıpları içine hapsolup kalmaz.
Denemede yazarın kendi beni ortaya çıkar. Çünkü deneme yazarı Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir her olaya Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir her duruma "ben"i açısından bak*maktadır.
Batı Edebiyatında DenemeDenemenin edebi bir tür olarak dünya edebiyatında öncülüğünü Fransız yazar Michel de Montaigne (1533-1592) yapmıştır. Onun "Essais" adlı eseri bu türün ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Montaigne'nin denemeleri kilise*nin yanlış bir uygulamayla belirli sınırlar içinde izin verdiği düşünce Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir bilgi Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir sanat üretimi anlayışına karşı bir tepki hareketi olarak doğdu. Onun denemeleri Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir herhangi bir dine Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kitaba Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kanuna Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir toplum kurallarına Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir geleceğe bağlı ol*mayan serbest düşünceler olarak ortaya çıktı.

İngiliz yazar Bacon Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir 1597'de denemelerini Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir "Tokluk veren değil de daha çok tat veren tuz taneleri" olarak tanımlamıştır. O Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir farklı olmayan başlıklar seçmesine rağmen kıskançlık Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir zenginlik Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir diyalog Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir nesne ve durum değişiklikleri gibi kısa Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir öz Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir öğretici ve daha ciddi konulara eğilmiştir. Denemeler adlı kitabında daha çok felsefi düşüncelerini or*taya koymuştur.Türk Edebiyatında DenemeKlasik Türk edebiyatında münşeat mecmualarındaki yazılar Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir bir kenara bırakılırsa Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir deneme türü Türk edebiyatın*da asıl olarak gazete ile birlikte ortaya çıkmaya başlamıştır. İlk özel gazetenin (Tercüman-ı Ahval) yayın hayatına başlamasıyla beraber gazetelerde çıkan değişik yazılar Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir zamanla ayrı bir tür olan deneme için zemin oluşturmuş*tur. Tanzimat'tan itibaren bir süre gazete ve dergilerde musahabe üst başlığı altında deneme benzeri yazılar kale*me alınmıştır. Ahmet Haşim'in Bize Göre ve Gurabahane-ı Laklakan adlı eserlerinde yer alan bazı yazılar Türk edebiyatında deneme türünün ilk örnekleri sayılır.Konuları Bakımından Denemeler:Sanat ve Edebiyat Konulu DenemelerVedat Günyol: Dile Gelseler

Nurullah Ataç: Karalama Defteri Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir Günlerin Getirdiği

Peyami Safa: Sanat Edebiyat Tenkit

Mehmet Kaplan: Büyük Türkiye Rüyası

Oktay Akbal: Konumuz Edebiyat

Sezai Karakoç: Edebiyat Yazıları

Hilmi Yavuz: Denemeler Karşı Denemeler

Suut Kemal Yetkin: Edebiyat Konuşmaları Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir Yokuşa Doğru Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir Düş'ün Payı

Behçet Necatigil: Bile Yazdı

Melih Cevdet Anday: Yiten Söz

Samim Kocagöz: Roman ve Yazarlık OnuruDil Konulu DenemelerBu denemeler dil felsefesi Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir dilin güncel sorunları Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir eski dil Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir yeni dil Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir uydurmacılık Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir öztürkçecilik Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir yaşayan dil Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir konuş*ma ve kültür dili gibi tartışmaları ele alır.Mehmet Kaplan: Kültür ve Dil

Nihat Sami Banarlı: Türkçenin Sırları

Peyami Safa: Osmanlıca-Türkçe Uydurmaca

Ahmet Bican Ercilasun: Dilde Birlik

Emin Özdemir: Dilin Öte YakasıFelsefe Konulu DenemelerBu gruba giren denemeler Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir genellikle felsefe eğitimi görmüş ve bu alanda çalışan bilim adamları tarafından yazıl*maktadır.Karışık Konulu DenemelerTarih Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kültür Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir gündelik hayat Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir sanat Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir uygarlık gibi alanlara ait değişik pek çok konuda deneme yazılabilir.Ahmet Haşim: Bize Göre Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir Gurabahane-i Laklakan

A. Hamdi Tanpınar: Beş Şehir

Cemil Meriç: Bu Ülke Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir Kırk Ambar

Adnan Binyazar: Duyguların Anakarası

Selahattin Batu: İnsan ve Sanat

Salah Birsel: Kendimle Konuşmalar Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir Yapıştırma Bıyık Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir Kediler

Sabahattin Eyuboğlu: Mavi ve KaraDeneme ile Makale Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

Makalede ortaya atılan düşünce iddia ya da görüş Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kanıtlara dayanır. Denemede ise konu kişisel düşünceler Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir yorum ve bakış açısıyla desteklenir.
Makalede düşünce kesin bir sonuca bağlanır. Denemede ise böyle bir zorunluluk yoktur.
Makalenin üslup ve anlatımı ciddi Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir kurallı ve ağırbaşlıdır. Denemenin üslubu yazarına göre değişir.
Makalede söz oyunlarına yer verilmez Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir açık ve anlaşılır bir anlatımı vardır. Deneme yazarı ise konusuna uygun ola*rak söz sanatlarına ve anlam oyunlarına yer verebilir. Denemede dilin doğru ve güzel kullanımı çok önemlidir.
Makalede de denemede de konu sınırlaması yoktur; her konuda deneme de makale de yazılabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir

Öğretici Eleştirel Deneme Özellikleri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eleştirel deneme nedir, öğretici ve eleştirel deneme, eleştirel deneme, öğretici eleştirel denemelerin özellikleri, öğretici eleştirel denemeler, eleştirel deneme örnekleri, denemenin özellikleri, öğretici ve eleştirel denemeler, ogretici elestirel denemeler, klasik deneme özellikleri, deneme özellikleri, öğretici denemeler, salah birsel in kişisel özellikleri ve eğitim durumu nedir, öğretici eleştirel deneme örnekleri, öğretici ve eleştirel deneme örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Deneme ve Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 3 21-12-2016 02:26
Öğretici Metinler Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 2 15-04-2014 10:57
Öğretici metinlerin özellikleri Я Soru Cevap 0 24-11-2012 03:03
Öğretici anlatım özellikleri nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 26-02-2011 10:13
Servet-İ Fünûn Döneminde Öğretici Metinlerin Genel Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 04:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats