bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 03:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi

Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi


Suyun Canlılar İçin Önemi
Besinlerin Canlılar İçin Önemi
Canlılar için suyun ve besinin önemi

Hayatta kalma mücadelesinde su kadar önemli başka bir şey yoktur. Vücudumuzun % 70 sudur. Bir insan düzenli ve minimum miktarda su almaz ise Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi o insanın hızlı ve verimli olmasını bekleyemezsiniz. Bir insanın iklime Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi doğadaki aktivitesine ve ortam ısısına bağlı olarak minimum hergün 2.5 lt su içmesi gerekmektedir. İçtiğimiz su dışkı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi idrar Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi vücuttan ve akciğerlerden çıkan nem sonucu kaybedilmektedir. Bu miktar her gün tekrar tamamlanmak zorundadır. Yemek yemeden bitkin vaziyette 30 gün dayanabilirsiniz ama su içmeden (bu süre ortama bağlı olarak) 7- 10 gün dayanabilirsiniz. Bu süre sonunda ölüm kaçınılmazdır. Aşağıda sıralanan önerileri su temin edinceye kadar (vücudumuzda mevcut suyu korumak için) uygulamalısınız.

1- Su kaybını önlemek ve güneşten yanmamak için vücut derimizi örtmemiz gerekmektedir.
2- Günün en sıcak saatlerinde aşırı çalışmadan kaçının.Yürümeniz zorunlu ise bunu acele etmeden yapın.
3- Suyunuz yoksa yemek yemeyin. Konuşarak ağzınızın ve boğazınızın kurumasına neden olacağınızdan bundan sakının.
4- Mevcut suyunuzu akşam serinliğinde veya gece küçük yudumlarla için.
5- Çevrenizde deniz suyu veya içilmez su varsa elbiselerinizi ıslatın. Bu işlem sizi serin tutar ve terlemenizi engeller.
6- Alkol ve sigara içmeyiniz.

İÇME SUYUNUN NİTELİKLERİ

- Su; kokusuz Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi renksiz Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi berrak ve içimi hoş olmalıdır.
- Sularda fenoller Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yağlar gibi suya kötü koku ve tat veren maddeler bulunmamalıdır.
- Su tortusuz ve renksiz olmalıdır. – Su; hastalık yapan mikroorganizma ihtiva ermemelidir.

- Suda bulunan vibrio cholera Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi salmonella typhi Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hepatit virüsü gibi mikroorganizmalar sudan geçerek hastalığa sebep olurlar. İçme sularının kesinlikle bakteriyolojik kirlilik taşımaması gerekir. – Suda sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır. Bazı kimyasal maddeler zehirli etki yapabilir. Arsenik Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kadmiyum Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi krom Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kurşun Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi civa gibi… Bunun yanında baryum Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi nitrat Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi florür Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi radyoaktif maddeler Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi amonyum Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi klorür gibi maddeler sınır değerlerinin üzerinde sağlığa olumsuz etkileri olan maddelerdir. Aynı zamanda bazıları suya kirli suların karıştığının göstergesidir. – Sular kullanma maksatlarına uygun olmalıdır.

- İçme suyu ve sanayide Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kullanma sularında demir Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi manganez ve sertlik değerleri önemlilik arzeder. – Sular agresif olmalıdır.
- Suların agresifliği Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi serbest karbondioksit ( CO2 ) ile bikarbonat ( HCO3-) iyonunun dengede
olmasından ileri gelir. Suların agresifliği boruların korozyonuna sebebiyet verir. Ayrıca boruların aşınması halinde borudan ayrılan elementler su kalitesinin bozulmasına sebep olur.


VÜCUTTA SUYUN ROLÜ

- Sıcaklığın düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar.
- Derinin nemlenmesinde Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi toksinlerin atılmasında ve vücudun temizlenmesinde temel bir görev üstlenir.
- Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır.
- Çözücü rolüyle vitaminleri ve mineralleri hem taşır Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hem de vücutta çözülmesini sağlar.
- Kayganlaştırıcı bir madde olması nedeniyle birçok organın gerektiği gibi çalışmasını sağlar

BESİNLERİMİZİN SINIFLANDIRILMASI


Beslenme Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi insanın büyüyüp gelişmesi Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi sağlıklı yaşaması ve enerji üretebilmesi için gerekli maddeleri alıp vücudunda kullanmasıdır. Beslenme sırasında aldığımız yiyecek ve içeceklere besin denir.

A) Yapılarına Göre Besinlerimiz

- ORGANİK BESİNLER – İNORGANİK BESİNLER

Karbonhidratlar Madensel Tuzlar
Yağlar Su
Proteinler
Vitaminler

B) Görevlerine Göre Besinlerimiz

ENERJİ VERENLER DÜZENLEYİCİ YAPICI-ONARICI

Karbonhidratlar Vitamin Protein
Yağlar Su Madensel Tuzlar
Proteinler Madensel Tuzlar Su

KARBONHİDRATLAR

Karbonhidratlar organizmada öncelikli olarak enerji elde etmede kullanılırlar. 1 gr karbonhidrattan 4.1 kalorilik enerji elde edilir. Karbonhidratlar enerji elde etmenin yanında hücre zarının Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi nükleik asitlerin Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi organik moleküllerin de yapısına katılırlar. Yapılarında karbon Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hidrojen ve oksijen atomu bulun-dururlar. Yeşil bitkiler atmosferdeki karbondioksiti köklerinden aldıkları suyla birleştirerek glikozu oluştururlar.

CO2+H2O————–GLiKOZ +O2

Karbonhidratlar şeker ve şekerli yiyecekler ile ekmek Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi Makarna Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi patates ve tahıllarda bulunur. Karbonhidratların en küçük yapıtaşı glikozdur. Çok sayıda glikoz molekülü farklı şekillerde bir araya gelerek nişasta Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi selüloz veya glikojeni oluştururlar.

KARBONHİDRAT ÇEŞİTLERİ

Glikoz:En basit şeker olarak bilinen glikoz bitkide fotosentez olayı sonucunda oluşur. Glikozun fazlası bitkilerde nişasta Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hayvanlarda glikojene dönüştürülerek depolanır. Nişasta:Yalnızca bitkide depo besin maddesi olarak görülür. Çok sayıda glikoz molekülünün bir araya gelerek oluşturduğu bir yapıdır. Arpa Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi buğday Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi patates gibi besinlerde görülür. Suda erimezler. Hücre zarındaki porlardan geçemeyecek kadar büyük moleküllerdir. Hayvanlar nişastayı sindirim olayı ile glikoza dönüştürerek kullanırlar. Nişastanın ayıracı iyot çözeltisidir. Nişasta iyot çözeltisi ile mavi-mor renge dönüşür.

Selüloz:Bitkı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi mantar ve bakteri hücrelerinde hücre zarının dışında bulunan hücre çeperi selülozdan olu-şur. Selüloz hayvan hücrelerinde bulunmaz. Aynı zamanda hayvanlarda selülozun sindirimi yapılamaz. Sadece geviş getiren memelilerin bağırsaklarında bulunan bakteriler selülozu sindirebilirler. Glikojen:Hayvan hücrelerinde ve mantar hücrelerin-de fazla glikozun depo şekli glikojendir. Bitkilerde glikojen bulunmaz. Hayvanlarda glikozun fazlası kas ve karaciğerde glikojen şeklinde depolanır. Kandaki glikoz seviyesi düştüğünde ise glikojen glikoza dönüşe-rek kana geçer.

YAĞLAR

Yapılarında hidrojen Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi oksijen ve karbon atomu vardır. En küçük yapıtaşı yağ asidi ve gliseroldur. Yağlar beyaz kağıt üzerinde saydam leke bırakmaları ile tanınırlar. Canlılar yağları enerji elde etmede kullanırlar.

Görevleri:

1. Vücudun ısı yalıtımını sağlarlar.
2. Vücudu darbelere karşı korurlar.
3. Hücre zarının yapısına katılırlar.
4. Hormonların yapısına katılırlar.
5. Depo besin maddesi olarak görev yaparlar.
6. İç organların etrafını sararak onları korurlar.

Yağlar oda sıcaklığında katı ya da sıvı olmalarına göre ikiye ayrılırlar.
— Sıvı Yağlar: Oda sıcaklığında sıvıdırlar. Bitkisel yağlardır. Mısır özü Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi zeytin yağı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi susam yaği gibi-
— Katı Yağlar: Oda sıcaklığında katıdırlar. Hayvansal yağlardır. Tereyağı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kuyruk yağı gibi.

PROTİNLER

Yapılarında karbon Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hidrojen Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi oksijen ve azot bulunur. En küçük yapıtaşı aminoasitlerdir. Büyüme Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi gelişme Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yaralanan dokuların onarılması için gerekli olan bir yapı maddesidir. Hayvansal besinlerde daha fazla bulunur. (Et Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi balık Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi tavuk Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yumurta Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi süt ve peynirde bol miktarda bulunur.) Aynca tahıllar ve baklagiller de proteince zengin besinlerdir. Canlılar proteini yapı maddesi olarak kullanırlar. Ancak çok zor durumda kalınırsa proteinler enerji verici olarak da kullanılır. Enzimleri de proteinler oluşturur.

Örnek-1: Protein Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yağ ve karbonhidratları enerji verme kabiliyetlerine göre en çok enerji verenden en az enerji verene doğru sıralayınız.
Çözüm: En çok enerji verenden en az enerji verene doğru be-sinler; Yağlar > Proteinler > Karbonhidratlar (9 Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi1 kalori) (4 Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi3 kalori) (4 Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi1 kalori)

Örnek – 2: Protein Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yağ ve karbonhidratları sindirim kolaylığına göre sıralayınız.
Çözüm: En kolay sindirilenden en zor sindirilene doğru besinler; Karbonhidratlar – Proteinler – Yağlar

Örnek – 3: Besinlerin organizmadaki kullanım sırası nasıldır?
Çözüm: Karbonhidratlar – Yağlar – Proteinler

Örnek – 4: Yağlar proteinlerden daha zor parçalandığı halde neden proteinlerden önce enerji verici olarak kullanırlar?
Çözüm: Proteinler canlının temel yapıtaşıdır. Canlı protein sindiriyorsa bir anlamda kendini sindiriyor demektir. Bu olay uzun süren açlık durumunda görülür.

Besinlerin Canlılar İçin Önemi
Canlılar için suyun ve besinin önemi

Hayatta kalma mücadelesinde su kadar önemli başka bir şey yoktur. Vücudumuzun % 70 sudur. Bir insan düzenli ve minimum miktarda su almaz ise Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi o insanın hızlı ve verimli olmasını bekleyemezsiniz. Bir insanın iklime Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi doğadaki aktivitesine ve ortam ısısına bağlı olarak minimum hergün 2.5 lt su içmesi gerekmektedir. İçtiğimiz su dışkı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi idrar Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi vücuttan ve akciğerlerden çıkan nem sonucu kaybedilmektedir. Bu miktar her gün tekrar tamamlanmak zorundadır. Yemek yemeden bitkin vaziyette 30 gün dayanabilirsiniz ama su içmeden (bu süre ortama bağlı olarak) 7- 10 gün dayanabilirsiniz. Bu süre sonunda ölüm kaçınılmazdır. Aşağıda sıralanan önerileri su temin edinceye kadar (vücudumuzda mevcut suyu korumak için) uygulamalısınız.

1- Su kaybını önlemek ve güneşten yanmamak için vücut derimizi örtmemiz gerekmektedir.
2- Günün en sıcak saatlerinde aşırı çalışmadan kaçının.Yürümeniz zorunlu ise bunu acele etmeden yapın.
3- Suyunuz yoksa yemek yemeyin. Konuşarak ağzınızın ve boğazınızın kurumasına neden olacağınızdan bundan sakının.
4- Mevcut suyunuzu akşam serinliğinde veya gece küçük yudumlarla için.
5- Çevrenizde deniz suyu veya içilmez su varsa elbiselerinizi ıslatın. Bu işlem sizi serin tutar ve terlemenizi engeller.
6- Alkol ve sigara içmeyiniz.

İÇME SUYUNUN NİTELİKLERİ

- Su; kokusuz Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi renksiz Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi berrak ve içimi hoş olmalıdır.
- Sularda fenoller Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yağlar gibi suya kötü koku ve tat veren maddeler bulunmamalıdır.
- Su tortusuz ve renksiz olmalıdır. – Su; hastalık yapan mikroorganizma ihtiva ermemelidir.

- Suda bulunan vibrio cholera Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi salmonella typhi Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hepatit virüsü gibi mikroorganizmalar sudan geçerek hastalığa sebep olurlar. İçme sularının kesinlikle bakteriyolojik kirlilik taşımaması gerekir. – Suda sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır. Bazı kimyasal maddeler zehirli etki yapabilir. Arsenik Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kadmiyum Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi krom Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kurşun Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi civa gibi… Bunun yanında baryum Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi nitrat Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi florür Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi radyoaktif maddeler Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi amonyum Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi klorür gibi maddeler sınır değerlerinin üzerinde sağlığa olumsuz etkileri olan maddelerdir. Aynı zamanda bazıları suya kirli suların karıştığının göstergesidir. – Sular kullanma maksatlarına uygun olmalıdır.

- İçme suyu ve sanayide Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kullanma sularında demir Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi manganez ve sertlik değerleri önemlilik arzeder. – Sular agresif olmalıdır.
- Suların agresifliği Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi serbest karbondioksit ( CO2 ) ile bikarbonat ( HCO3-) iyonunun dengede
olmasından ileri gelir. Suların agresifliği boruların korozyonuna sebebiyet verir. Ayrıca boruların aşınması halinde borudan ayrılan elementler su kalitesinin bozulmasına sebep olur.


VÜCUTTA SUYUN ROLÜ

- Sıcaklığın düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar.
- Derinin nemlenmesinde Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi toksinlerin atılmasında ve vücudun temizlenmesinde temel bir görev üstlenir.
- Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır.
- Çözücü rolüyle vitaminleri ve mineralleri hem taşır Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hem de vücutta çözülmesini sağlar.
- Kayganlaştırıcı bir madde olması nedeniyle birçok organın gerektiği gibi çalışmasını sağlar

BESİNLERİMİZİN SINIFLANDIRILMASI


Beslenme Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi insanın büyüyüp gelişmesi Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi sağlıklı yaşaması ve enerji üretebilmesi için gerekli maddeleri alıp vücudunda kullanmasıdır. Beslenme sırasında aldığımız yiyecek ve içeceklere besin denir.

A) Yapılarına Göre Besinlerimiz

- ORGANİK BESİNLER – İNORGANİK BESİNLER

Karbonhidratlar Madensel Tuzlar
Yağlar Su
Proteinler
Vitaminler

B) Görevlerine Göre Besinlerimiz

ENERJİ VERENLER DÜZENLEYİCİ YAPICI-ONARICI

Karbonhidratlar Vitamin Protein
Yağlar Su Madensel Tuzlar
Proteinler Madensel Tuzlar Su

KARBONHİDRATLAR

Karbonhidratlar organizmada öncelikli olarak enerji elde etmede kullanılırlar. 1 gr karbonhidrattan 4.1 kalorilik enerji elde edilir. Karbonhidratlar enerji elde etmenin yanında hücre zarının Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi nükleik asitlerin Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi organik moleküllerin de yapısına katılırlar. Yapılarında karbon Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hidrojen ve oksijen atomu bulun-dururlar. Yeşil bitkiler atmosferdeki karbondioksiti köklerinden aldıkları suyla birleştirerek glikozu oluştururlar.

CO2+H2O————–GLiKOZ +O2

Karbonhidratlar şeker ve şekerli yiyecekler ile ekmek Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi Makarna Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi patates ve tahıllarda bulunur. Karbonhidratların en küçük yapıtaşı glikozdur. Çok sayıda glikoz molekülü farklı şekillerde bir araya gelerek nişasta Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi selüloz veya glikojeni oluştururlar.

KARBONHİDRAT ÇEŞİTLERİ

Glikoz:En basit şeker olarak bilinen glikoz bitkide fotosentez olayı sonucunda oluşur. Glikozun fazlası bitkilerde nişasta Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hayvanlarda glikojene dönüştürülerek depolanır. Nişasta:Yalnızca bitkide depo besin maddesi olarak görülür. Çok sayıda glikoz molekülünün bir araya gelerek oluşturduğu bir yapıdır. Arpa Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi buğday Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi patates gibi besinlerde görülür. Suda erimezler. Hücre zarındaki porlardan geçemeyecek kadar büyük moleküllerdir. Hayvanlar nişastayı sindirim olayı ile glikoza dönüştürerek kullanırlar. Nişastanın ayıracı iyot çözeltisidir. Nişasta iyot çözeltisi ile mavi-mor renge dönüşür.

Selüloz:Bitkı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi mantar ve bakteri hücrelerinde hücre zarının dışında bulunan hücre çeperi selülozdan olu-şur. Selüloz hayvan hücrelerinde bulunmaz. Aynı zamanda hayvanlarda selülozun sindirimi yapılamaz. Sadece geviş getiren memelilerin bağırsaklarında bulunan bakteriler selülozu sindirebilirler. Glikojen:Hayvan hücrelerinde ve mantar hücrelerin-de fazla glikozun depo şekli glikojendir. Bitkilerde glikojen bulunmaz. Hayvanlarda glikozun fazlası kas ve karaciğerde glikojen şeklinde depolanır. Kandaki glikoz seviyesi düştüğünde ise glikojen glikoza dönüşe-rek kana geçer.

YAĞLAR

Yapılarında hidrojen Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi oksijen ve karbon atomu vardır. En küçük yapıtaşı yağ asidi ve gliseroldur. Yağlar beyaz kağıt üzerinde saydam leke bırakmaları ile tanınırlar. Canlılar yağları enerji elde etmede kullanırlar.

Görevleri:

1. Vücudun ısı yalıtımını sağlarlar.
2. Vücudu darbelere karşı korurlar.
3. Hücre zarının yapısına katılırlar.
4. Hormonların yapısına katılırlar.
5. Depo besin maddesi olarak görev yaparlar.
6. İç organların etrafını sararak onları korurlar.

Yağlar oda sıcaklığında katı ya da sıvı olmalarına göre ikiye ayrılırlar.
— Sıvı Yağlar: Oda sıcaklığında sıvıdırlar. Bitkisel yağlardır. Mısır özü Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi zeytin yağı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi susam yaği gibi-
— Katı Yağlar: Oda sıcaklığında katıdırlar. Hayvansal yağlardır. Tereyağı Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi kuyruk yağı gibi.

PROTİNLER

Yapılarında karbon Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi hidrojen Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi oksijen ve azot bulunur. En küçük yapıtaşı aminoasitlerdir. Büyüme Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi gelişme Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yaralanan dokuların onarılması için gerekli olan bir yapı maddesidir. Hayvansal besinlerde daha fazla bulunur. (Et Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi balık Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi tavuk Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yumurta Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi süt ve peynirde bol miktarda bulunur.) Aynca tahıllar ve baklagiller de proteince zengin besinlerdir. Canlılar proteini yapı maddesi olarak kullanırlar. Ancak çok zor durumda kalınırsa proteinler enerji verici olarak da kullanılır. Enzimleri de proteinler oluşturur.

Örnek-1: Protein Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yağ ve karbonhidratları enerji verme kabiliyetlerine göre en çok enerji verenden en az enerji verene doğru sıralayınız.
Çözüm: En çok enerji verenden en az enerji verene doğru be-sinler; Yağlar > Proteinler > Karbonhidratlar (9 Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi1 kalori) (4 Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi3 kalori) (4 Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi1 kalori)

Örnek – 2: Protein Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi yağ ve karbonhidratları sindirim kolaylığına göre sıralayınız.
Çözüm: En kolay sindirilenden en zor sindirilene doğru besinler; Karbonhidratlar – Proteinler – Yağlar

Örnek – 3: Besinlerin organizmadaki kullanım sırası nasıldır?
Çözüm: Karbonhidratlar – Yağlar – Proteinler

Örnek – 4: Yağlar proteinlerden daha zor parçalandığı halde neden proteinlerden önce enerji verici olarak kullanırlar?
Çözüm: Proteinler canlının temel yapıtaşıdır. Canlı protein sindiriyorsa bir anlamda kendini sindiriyor demektir. Bu olay uzun süren açlık durumunda görülür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi

Besinler ve Suyun Canlılar İçin Önemi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: besinlerin canlılar için önemi, besinler canlıların vucudunda onemi, besin değerleri en çok enerji verenden en az enerji verene doğru, suyun canlılar için önemi maddeler halinde, suyun canlilar icin onemi maddeler halinde, besinlerimizde selülozun bulunmasinin onemi, suyun canlılar için önemi maddeler, suyun önemi maddeler halinde, suyun canlilar icin onemi, canlılar için besinin önemi nedir, en cok enerji veren organik besinleri sıralayınız, protein ve yağlar enerji verme bakımından sıralayınız, anaokulu besinlerin canlilar icin onemi, besinlerin canlilar icin onemi, besinler ve suyun canlılar için önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Suyun vücudumuz için önemi nimlahza Sağlığımız 6 27-09-2012 10:48
Toprağın Canlılar İçin Önemi Nedir? gizem Soru Cevap 0 11-05-2012 03:09
Mitozun canlılar için önemi nedir elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 10:37
suyun vücudumuz için önemi nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 25-10-2011 09:26
Suyun Tarımdaki Önemi Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 04:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats