bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 03:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir

Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir


Deniz kirliliğinin ekolojiye etkisi
deniz kirliliğinin ekosisteme ve insan sağlığına etkileri
Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri nelerdir

Deniz kirlenmesi; deniz ekosistemine zarar veren Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir insan sağlığını bozan Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir balıkçılık da dahil olmak üzere Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir denizlerdeki faaliyetleri engelleyen Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir denizin kullanım kalitesini etkileyen ve değerini azaltan madde veya enerjinin insanlar tarafından deniz ortamına doğrudan veya dolaylı olarak bırakılması olarak tanımlanabilir.

Denizlerimizde canlı yaşamının sayıca ve türce giderek azalması Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir kentsel Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir endüstriyel ve tarımsal atıklardan kaynaklanan deniz kirliliğinin artması kıyısal yapılaşmanın büyümesi ve aşırı avlanmanın önemli sonucudur. Çeşitli yollardan meydana gelen deniz kirliliği Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve insanların geleceği bakımından büyük önem arz etmektedir.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir tüm dünyada olduğu gibi Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir deniz kirliliği ve kıyılar ile ilgili sorunlar ayrı bir onem taşımaktadır. Sanayi Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir deniz taşımacılığı Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir şehirleşme Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir turizm ve atıkların boşaltılamsının yanısıra oluşan deniz kazaları ile de her geçen gün denizlerimiz daha hızlı kirlenmeye başlamıştır.

Denizlerin kullanım alanlarında birisi Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir kirlilik veren deşarjlar için bir alıcı ortam olarak kullanılmasıdır. Bu kirlilik deniz kıyısındaki yerleşim yerleri ve endüstrilerden doğrudan verilebildiği gibi akarsular Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir yağmur suları ve hava

kirliliği ile de daha uzak bölgelere taşıma yoluyla verilebilir. Bunun yanında endüstriyel olarak petrol ve petrol türevlerinin yaygın bir şekilde üretilip kullanılması Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir kullanım sonucu yapılan deşarjlar Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir deniz taşıması ve kazalar denizlerin kirlenmesinde önemli rol oynar.

Deniz kirliliği Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir insan tarafından doğrudan veya dolaylı olarak deniz çevresine bırakılan madde (atıklar dahil) ve enerji anlamına gelmektedir. Denizdeki biyolojik hayatın verimliliği ve sürekliliği suda oksijen ve ısı miktarı ile su ısısına bağlıdır. Bu üç fiziki kısmı belirleyen en kritik kısım ise yüzeyin ilk milimetreleridir. Bu bölgenin önemini şu şekilde açıklayabiliriz.

Suda oksijenin büyük çoğunluğu direkt olarak atmosferden gelir. Atmosferdeki oksijen miktarının sudan daha fazla olması nedeni ile yavaş yavaş atmosferdeki oksijen deniz suyu içinde çözülür ve akıntılar sayesinde denizin farklı derinliklerine dağılır. Bu atmosfer ile deniz arasındaki oksijen değişimi ise deniz yüzeyinde gerçekleşir. Sudaki besin zincirinin en alt tabakası olan zooplanktonlar ve phitoplanktonlar fotosentez ile beslenir. Fotosentez için en gerekli öğelerden birisi ise güneş ışığıdır. Denize giren güneş ışığının önüne ne kadar az bariyer çıkarsa Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir güneş ışığı daha derine inebilir. Yani deniz yüzeyi ne kadar berrak ve temiz ise güneş ışığı da o kadar derin bölgeye ulaşabilir.

Deniz suyu sıcaklığı da eko-denge açısından çok önemli bir unsurdur. Deniz suyu ısısını hem güneş ışığından hem de atmosferden alır. Atmosferle temas eden deniz yüzeyi atmosferin ısısını emer. Bu ısı alışverişinin miktarı ise deniz yüzeyinin ilk milimetrelerindeki temizliğe bağlıdır. Denizlerdeki kirlenme en yoğun deniz yüzeyinde görülür. Yukarıda açıklanan nedenlerle bu bölgede görülen aşırı kirlenme denizlerin soğuma kapasitesini zayıflatmakta Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir hava ve güneş ile temas etmeyen denizde eko-denge bozulmaktadır.

Böylece denizlerin gelecekteki potansiyeli yitirilmektedir. Bunların sonucu; yaşam kaynakları zarar görmekte Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir insan sağlığı tehdit edilmekte Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir balıkçılık gibi deniz faaliyetleri etkilenmekte Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir kullanılan deniz suyunun kalitesi bozulmakta ve deniz canlı türleri azalmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir

Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ekosistem sağlığı standartları nelerdir, deniz kirliliğinin ekosisteme ve insan sağlığına etkileri slayt, ışık kirliliği doğal hayatta olumsuz etkileri madde madde, insan faaliyetinin ekosisteme olumsuz etkileri nedir, deniz kirliliğinin insan sağlığına etkileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Işık kirliliğinin doğal hayata olumsuz etkileri nelerdir ? Я Soru Cevap 29 14-02-2016 02:46
Işık kirliliğinin insan sağlığına etkileri Я Soru Cevap 35 08-02-2015 11:13
Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığına ve Çevreye Etkileri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 22-05-2012 02:42
Işık kirliliğinin doğal hayata olumsuz etkileri nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 19-04-2012 06:47
Çevre kirliliğinin nedenleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2012 10:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats