bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 04:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kaolin Minerali Hakkında Bilgi

Kaolin Minerali Hakkında Bilgi


Kaolin Kaolin Minerali Hakkında Bilgi granit kayaçlardan elde edilen bir kil türüdür. Bazı seramiklerin ve porselenlerin yapımında kullanılır. Türkiye'de arı kil olarak da bilinir. Beyaz ve yumuşak bir toprak türüdür.
Granit kayaçlar feldspat minerallerini içerir. Sert olan granit kaçaylar Kaolin Minerali Hakkında Bilgi atmosfer etkileri ve yer altındaki lavların sıcaklığının etkisiye Kaolin Minerali Hakkında Bilgi ufalanır ve yumuşar. Bu şekilde uzun süreçler sonucu feldspat mineralleri kaoline dönüşür.
Dünyaca ünlü Çin porselenlerinin yapı maddesi kaolindir. 18. yüzyıla kadar Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Çin porselenleri dünyaca bilinmesine rağmen Kaolin Minerali Hakkında Bilgi yapı maddesi bilinmiyordu. Bu dönemde gezginler tarafından Çin'den getirilen kaolin örnekleri Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Avrupa'da seramik ve porselen ürünlerin üretilmesini sağladı ve hızla dünyada yaygınlaştı.
İlk başta çanak çömlek yapımında yaygın olarak kullanılan kaolin Kaolin Minerali Hakkında Bilgi günümüzde pek çok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Yüksek kalitede Kaolin Minerali Hakkında Bilgi parlak kağıtların üretiminde kaolin kullanılır. Ayrıca boya Kaolin Minerali Hakkında Bilgi plastik eşya Kaolin Minerali Hakkında Bilgi yapay kauçuk Kaolin Minerali Hakkında Bilgi ilaç Kaolin Minerali Hakkında Bilgi gübre Kaolin Minerali Hakkında Bilgi mürekkep ve kozmetik ürünlerin yapımıda da kaolinden yararlanılır.
Kaolin


Kaolin Kaolin Minerali Hakkında Bilgi porselen Kaolin Minerali Hakkında Bilgi seramik ve çini yapımın*da kullanılan Kaolin Minerali Hakkında Bilgi yumuşak Kaolin Minerali Hakkında Bilgi beyaz renkli bir topraktır. Kaolin adı Kaolin Minerali Hakkında Bilgi "yüksek dağ" anlamın*daki Çince K'ao ling sözcüklerinden gelir. Kaolin Çin'den kaynaklandığı için Kaolin Minerali Hakkında Bilgi çeşitli Avrupa ülkelerinde Çin çamuru ya da Çin kili olarak adlandırılır. Türkiye'de bazı yerlerde kaoline arıkil de denir. Kaolin aslında bir kil türüdür ve granit kayaçlardan elde edilir.
Granit kayaçlar genellikle kuvars Kaolin Minerali Hakkında Bilgi feldispat ve mika minerallerinden oluşur. Granit Kaolin Minerali Hakkında Bilgi nor*mal olarak çok sert bir kayaçtır Kaolin Minerali Hakkında Bilgi ama atmosfer koşullarının etkisiyle ufalanabilir ya da Dünya'nın iç kesimlerinden püsküren sıcak gazla*rın ve sıvıların zorlamasıyla ayrışabilir ve bunun sonucunda feldispat minerali kaoline dönüşebilir. Böylece granit yumuşak ve kolay*ca ezilip dağılabilen bir yapı kazanır. "Kaolinleşme" denen bu süreç milyonlarca yılda tamamlanır. Türkiye'deki kaolin yataklarının büyük bölümü bu biçimde oluşmuştur.
"İkincil" ya da "tortul" çökeller denen başka kaolin yatakları da vardır ve bunlar göllerde bulunur. Irmak ve yağmur suları Kaolin Minerali Hakkında Bilgi uzun bir süreç içinde kum ve kaolini doğal olarak ayırır ve göl kurudukça Kaolin Minerali Hakkında Bilgi kalın kaolin damarları oluşur. ABD'nin güney eyaletlerin*de bu tür kaolin yataklarına rastlanır. Kaolin çıkarılan öteki ülkeler Fransa Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Alman De*mokratik Cumhuriyeti Kaolin Minerali Hakkında Bilgi İngiltere ve Çekoslo*vakya'dır.
Türkiye'de Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Balıkesir Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Bilecik Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Bursa Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Eski*şehir Kaolin Minerali Hakkında Bilgi Çanakkale ve Kütahya illerinde zengin kaolin yatakları vardır. Buralardaki taşocaklarından kaolin Kaolin Minerali Hakkında Bilgi hemen hemen aynı yöntemle çıkartılır. Ocaktaki yumuşak granit kütleleri*ne çok hızlı su püskürtülerek önce kütle parçalanır. Basınçlı suyla Kaolin Minerali Hakkında Bilgi kil (yani kaolin) ve kum ocağın dibinde toplanır. Bu bulamaç da*ha sonra ayırma tesisine pompalanır. Bu tesis*te Kaolin Minerali Hakkında Bilgi kuvars Kaolin Minerali Hakkında Bilgi mika ve bir miktar feldispattan oluşan ve kile oranla daha iri taneli olan kaba kum Kaolin Minerali Hakkında Bilgi içi su dolu çökeltme tanklarında Kaolin Minerali Hakkında Bilgi tankın dibine çökeltilir. Çökelti atılıp Kaolin Minerali Hakkında Bilgi kil bulamacı dışarı alınır. Ama bu bulamaç da hâlâ bir miktar ince taneli kum içerdiği için bulamaç gene birkaç tankta toplanır ve bu kez ince kumun çökelerek ayrılması sağlanır. Bu işlemlerin sonunda kaolin artık tümüyle kumdan arınmış duruma gelir. Kaolin bulamacı sonunda iyice süzülüp kurutularak macun kıvamına getirilir ve seramik Kaolin Minerali Hakkında Bilgi çini Kaolin Minerali Hakkında Bilgi porselen fabrikalarına taşınmak üzere depolanır.
Çin porselenleri dünyaca ünlüdür; ama bu porselenlerin nasıl yapıldığı 18. yüzyılın başla*rına kadar Avrupa için bir sır olarak kaldı. Bu tarihte Fransız gezginler Çin'den Avrupa'ya kaolin örnekleri getirdiler. Avrupa'daki ilk kaolin yatağını ise İngiliz porselen üreticisi William Cookworthy 1745'te İngiltere'deki St. Austell'de buldu. Böylece porselen Kaolin Minerali Hakkında Bilgi sera*mik ve çini üretimi Avrupa'da da yaygınlaştı.
Kaolin ayrıca kâğıt yapımında Kaolin Minerali Hakkında Bilgi kâğıdın basım özelliklerini artırmak için de kullanılır. Bu amaçla ya kâğıdın hammaddesi olan odun hamuruna katılır ya da bitmiş kâğıdın yüzeyi*ne ince bir kat halinde sıvanır. En nitelikli Kaolin Minerali Hakkında Bilgi parlak kâğıtlar bu ikinci yöntemle üretilir.
Boya Kaolin Minerali Hakkında Bilgi plastik eşya Kaolin Minerali Hakkında Bilgi yapay kauçuk Kaolin Minerali Hakkında Bilgi ilaç Kaolin Minerali Hakkında Bilgi camyünü Kaolin Minerali Hakkında Bilgi iplik Kaolin Minerali Hakkında Bilgi gübre Kaolin Minerali Hakkında Bilgi mürekkep ve koz*metik yapımında da kaolinden yararlanı*lır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kaolin Minerali Hakkında Bilgi

Kaolin Minerali Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çinko Minerali Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 04:12
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Cinko Minerali Cesitleri mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:11
Potasyum Minerali Nedir? mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:09
Kaolin( Mineral Cesitleri) mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 05:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats