Bakimliyiz.Com

-   Eğitim ve Öğretim (http://www.bakimliyiz.com/egitim-ve-ogretim/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Malahit Minerali Hakkında Bilgi (http://www.bakimliyiz.com/egitim-ve-ogretim/111099-malahit-minerali-hakkinda-bilgi.html)

elif 05-02-2013 04:24

Malahit Minerali Hakkında Bilgi
 
Malahit Minerali Hakkında Bilgi

http://resim.maxihayat.net/Malahit--Minerali-.jpg


Malahit
Vikipedihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg özgür ansiklopedi

Malahit (Malakit)http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bazik bakır karbonattan müteşekkilhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg parlak yeşil bir mineraldir. Çok bulunan bir bakır cevheridir. Daima bakır sülfürleriylehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg özellikle kalkopiritle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında oksitlenme sonunda bulunur. Bu oksitlenmehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg özellikle kalsiyum karbonatın bulunduğu yerlerde suhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hava ve karbondioksidin bakır sülfidi etkilemesiyle meydana gelir.
Sibiryahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Macaristanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Cornwallhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Almanyahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Kuzey ve Güney Amerikahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Güney Avusturalyahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Güney Batı Afrika'da ve Anadolu'da çeşitli yerlerde bulunur.
Malahitin bileşimi Cu2CO3(OH)2'dir. Kristalleri monoklinal sistemdedir. Ancak kristalleri az bulunur. İğne ve kıl gibi kristallerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir aradahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg demete benzer şekildedir. Çoğunlukla üst yüzeyi yumruluhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yuvarlakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg salkımsı agregat (amorf) olarak bulunur. Kristallerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg siyahımsı yeşil ve cam parıltılıdır; agregatları ise zümrüt yeşili renginde ve ipek parıltılı veya donuk olur. Çizgisi açık yeşildir. Sertliği 3http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg5-4http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg0 ve özgül ağırlığı da 4http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg0 g/cm³'tür. Kolay kırılırhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kırılma yüzeyi midye kabuğu şekillidir. Üfleçte erir ve kömür üstünde Cu (bakır) tanesi bırakır. Tüpte ısıtılırsa su çıkarır ve kararır. Amonyakta çözünür. Asitlerde de köpürerek çözünür.
Malahit fazla sert olmadığı içinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg traşlanıp parlatılarak mücevhercilik ve sedefçilikte kullanılır.

Malahit Yeşili
Kapalı formülü C23H25N2Cl olan bir boyarmaddedir. Benzaldehit ve dimetil anilinden elde edilen malahit yeşili trifenil****n yapısındadır. Anilin yeşili veya benzaldehit yeşili olarak da bilinir. Sanayide ipekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yünhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg deri ve jütü doğrudanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg pamuğu da mordanlandıktan sonra boyamada kullanılır. Tıptahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg seyreltik çözeltileri yerel antiseptik olarak kullanılır. Bu bileşik mantar ve bakterilere karşı da etkilidir. Yeşil kristal yapısı ile malahit'e benzediğinden malahit yeşili denmektedir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:54 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.