bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 04:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi

Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi


Türkiye’nin Orman Biyolojik Çeşitliliği

Orman ekosistemleri ülke genelinin % 27 Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi2'sini kaplar. Türkiye’de orman habitatlarına ait gerek ekolojik gerekse de floristik kompozisyona dayalı çok sayıda ekosistem mevcuttur ve her ekosistemin işlevi az çok birbirinden farklıdır. Türkiye’nin sahip olduğu bu zengin orman biyolojik çeşitliliği çok sayıda endemik bitki türüne Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi önemli kuş türlerine ve birçok yaban hayatı türüne habitat sağlamaktadır.

Türkiye’nin orman ekosistemleri Avrupa-Sibirya Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Akdeniz ve İran-Turan biyocoğrafik bölgelerine göre farklılıklar göstermektedir.

Akdeniz biyocoğrafik bölgesi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Akdeniz’e kıyısı olan tüm yöreler ile Trakya’nın batı kısımlarını kaplar ve çok farklı orman ekosistemlerini içerir. Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelerde orman ekosistemleri toprak-iklim-bitki ilişkilerine bağlı olarak deniz seviyesinden itibaren dağların en yüksek kısımlarına kadar değişik vejetasyon serileri oluştururlar. Her vejetasyon serisinin içerisinde de diğer ekolojik parametrelere bağlı olarak farklı orman ekosistemleri gelişim gösterir. Akdeniz ikliminin görüldüğü Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde 0-1000 metreler arasında “Sıcak Akdeniz ve Asıl Akdeniz Vejetasyon Katı” görülür ve bu katlar içerisinde Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi kserofil maki ekosistemi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Pinus brutia (kızılçam) orman ekosistemi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Pinus halepensis (Halep çamı) orman ekosistemi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Liquidambar orientalis (günlük ağacı) orman ekosistemi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Cupressus sempervirens (servi) orman ekosistemi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Quercus cerris-Q.infectoria-Q.libani-Q.brantii karışık meşe ekosistemi ve Pinus pinea (fıstık çamı) orman ekosistemleri görülür. 1000-2000 metreler arsında da “Üst Akdeniz ve Akdeniz Dağ Vejetasyon Katları” görülür. Bu yükseltiler arasında Pinus nigra (kara çam) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Abies cilcica (toros göknarı) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Cedrus libani (sedir) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Ostrya carpinifolia-Carpinus orientalis (kayacık-gürgen) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Quercus petraea- Quercus cerris-Qurcus trojana (karışık meşe) orman ekosistemleri görülür. 2000 metreden sonra ise “Yüksek Dağ Akdeniz Vejetasyon Katı” bulunur. Bu kesimde Juniperus excelsa-Juniperus foetidissima (karışık ardıç) orman ekosistemi ile yastık formunda yarı çalı ve otsu bitkilerden oluşan Akdeniz yüksek dağ stepi ekosistemi yer alır. Ege Bölgesi’nin orman ekosistemi floristik olarak Akdeniz Bölgesi’nin orman ekosisteminden biraz faklıdır. Ege ormanlarında 1000 metreye kadar kestane Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi meşe Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi karaçam ve kızılçam ormanları görülürken; 1000 metreden yüksek yerlerde kayın Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi ıhlamur Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi fındık ve sarıçam ormanlarına rastlanır.

İran-Turan biyocoğrafik bölgesi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi biyocoğrafik bölgelerinin en genişidir ve Orta Anadolu’danbaşlayarak Moğolistan’a kadar uzanır. Bölgede karasal iklim ve step bitkileri baskındır. Buradaki orman ekosistemleri kurak bölge orman ekosistemlerini içerir. Belli başlıları; İç Anadolu’da Step Ormanları (Saçlı ve tüylü meşe Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Karaçam Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Ardıç: 800-1500m) ve Kurak Karaçam Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Meşe ve Ardıç Ormanları (Meşeler: <1200m; Karaçam:1000m-1500m; Sarıçam:>1500m); Doğu Anadolu’da Kurak Meşe Ormanlarıdır.

Avrupa-Sibirya biyocografik bölgesi Kuzey Anadolu’da boydan boya ve Trakya Bölgesi’nin Karadeniz’e bakan kısımlarında uzanmaktadır. En yağışlı iklim bölgesidir Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi geniş kısmı ormanlarla kaplıdır. Bu bölgede; Yapraklı-ibreli Ormanlar (Kayın Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Kestane Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Gürgen; 500-1200m) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Nemli-yarınemli İbreli ormanlar (karaçam Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi sarıçam Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi ladin Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi göknar;1000-1500m) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Kurak meşe ve çam ormaları (Meşe:<1500m;karaçam:>600m; Kızılçam:400-500m) ile Çalı (maki-yalancı maki) formasyonu (Kızılçam:<500m) orman ekosistemleri göze çarpmaktadır. Trakya ve Batı Karadeniz bölgelerinde taban suyunun yüksek olduğu düz alüvyal alanlarda Fraxinus angustifolius-Qurcus robur –Fagus orientalis longoz karışık orman ekosistemeleri bulunur. Karadeniz Bölgesi’nde ise sahilden itibaren Fagus orientalis (kayın) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Alnus glutinosa (kızılağaç) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Abies nordmanniana (Karadeniz göknarı) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Pinus sylvestris (sarı çam) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Picea orientalis (ladin) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Carpinus orientalis-Carpinus betulus (karışık gürgen) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Castanea sativa (kestane) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Rhododendron ponticum-Rhododendron luteum (karışık orman gülü) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Rhododendron ungernii-Rhododendron smirnowii (karışık orman gülü) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Rhododendron caucasicum (beyaz kumar) ve Betula pendula (huş) orman ekosistemleri bulunur.

Türkiye’deki büyük memelilerin çoğu orman ekosisteminde yaşar. Örneğin; ormanlar ayı (Ursus sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi tilki (Vulpes sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi kurt (Canis aureus) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi çakal (Lynx lynx) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi vaşak (Hyena hyena) gibi etobur memeliler Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi geyik (Cervus sp. ve Capriolus sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi çengel boynuzlu dağ keçisi (Rupicapra rupicapra) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi yaban keçisi

(Capra aegaprus aegaprus) ve yaban domuzu (Sus scrofa scrofa) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi türleri ile Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi porsuk (Meles meles) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi sansar (Martes foina) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi kirpi (Erinaceus sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi tavşan (Lepus capensis) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi gelincik (Mustela sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi sincap (Sciurus sp.) gibi memeliler Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi yılan Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi bukalemun (Chameleo chameleon) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi kertenkele (Lacerta sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi kaplumbağa (Testudo sp.) türleri gibi sürüngenler ve sülün (Phasianus colchicus) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi ürkeklik (Tetraogallus caspius) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi huş tavuğu (Tetrao mlokosiewiczi) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi ağaçkakan (Dendrocopus sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi yırtıcı kuşlar (Aquila sp. Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Accipiter sp. Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Circus sp. Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Buteo sp. Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Pandion sp. Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Falco sp. Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Pernis sp.) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi çeşitli baykuş türleri ile çok sayıda ötücü kuş türüne yaşama ortamı oluşturmaktadır.

Bu türlerden çengel boynuzlu dağ keçisi (Rupicapra rupicapra) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi yaban kedisi (Felis silvestris) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi esmer akbaba (Aegyphius monachus) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi şah kartal (Aquila heliaca) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi büyük orman kartalı (Aquila clanga) ve küçük orman kartalı (Aquila pomarina) gibi türler uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış orman faunası türlerindendir.

Topoğrafik yapısı Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi iklim ve toprak farklılıkları Türkiye ormanlarını bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin kılmıştır. Özellikle relik ve endemik bitkilerin zenginliği Türkiye ormanlarının biyolojik çeşitlilik yönünden önemini daha da artırmaktadır. Bu zenginliğin temel nedenlerinden birisi dördüncü jeolojik zamanda meydana gelen iklim değişiklikleridir. Türkiye’deki bitki türlerinin yaklaşık üçte biri eski jeolojik dönemlerden kalmış olup çoğu endemiktir. Endemik türlerin çoğu Akdeniz (özellikle de Toros Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi Bolkar ve Nur dağlarında) ile İran-Turan biyocoğrafik bölgelerinde bulunmaktadır.

Tarımsal biyolojik çeşitlilik bakımından önemli olan birçok kültür bitkilerinin yabani akrabaları orman ekosistemleri içinde bulunmaktadır. Orman ekosistemlerindeki bu zengin biyolojik çeşitliliği korumak hem sürdürülebilir ormancılık hem de tarım için vazgeçilmeyecek bir unsurdur.
Orman Biyolojik Çeşitliliğini Tehdit Eden Faktörler


Türkiye’deki orman ekosistemlerinin yarıdan fazlası tahrip edilmiştir. Türkiye orman ekosistemlerindeki biyolojik çeşitliliğin azalmasına yol açan faktörler;
·Ormanların hem ekosistem hem de tür seviyesinde taşıma kapasitesi dikkate alınmadan aşırı kullanılması (avcılık Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi otlatma Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi kereste üretimi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi ziyaretçi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi orman içi yapılaşmalar vb) Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Atmosferik kirlilik ve küresel iklim değişikliğinin etkileri Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Orman içinde ve yakınında yaşayan nüfusun tarıma ve orman ürünlerine dayalı yaşam şekillerinden kaynaklanan baskılar (hayvancılık Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi konrolsüz kullanım Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi tarla açma ve orman yangınları) ve alternatif gelir getirici programların yetersizliği Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Turizm teşvikleri ile artan yapılaşmalar Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi yayla turizmi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi arkeolojik alanlardaki aşırı ziyaretci sayısı ve taşıma kapasitesi üstündeki diğer turistik etkinlikler Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Yabancı türler Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Ormanlık alanların orman rejimi dışına çıkarılması Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Tarım arazisi elde etmek için ormanların tahribi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Orman yangınları Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Böcek tahribi Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi
·Bitki-hayvan örneklerinin kontrolsüz toplanmasıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi

Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: biyolojik çeşitliliğin ekosistem için önemi, türkiyedeki biyolojik çeşitlilik hakkında bilgi, türkiyedeki ekosistemler, türkiyenin ekosistem ve biyolojik çeşitliliği, ekosistem ve biyolojik çeşitlilik, türkiyenin ekosistemi ve biyolojik çeşitliliği, türkiyenin ekosistem çeşitliliği, türkiye nin ekosistemi, türkiyenin ekosistemleri, ekosistemler ve biyolojik çeşitlilik, türkiyede ekosistem ve biyolojik çeşitlilik, türkiyede ekosistem çeşitliliği, türkiyede biyolojik çeşitlilik, türkiyedeki biyolojik çeşitlilik, türkiyedeki ekosistem ve biyolojik çeşitlilik,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ekosistem ve Özellikleri Nelerdir? elif Biyoloji 1 05-05-2015 07:12
Ekosistem Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 1 26-11-2011 06:18
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Biyolojik Çeşitlilik Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:09
Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats