Bakimliyiz.Com

-   Eğitim ve Öğretim (http://www.bakimliyiz.com/egitim-ve-ogretim/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir (http://www.bakimliyiz.com/egitim-ve-ogretim/111103-cografi-kesiflerin-en-onemli-ozelligi-nedir.html)

elif 05-02-2013 04:29

Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir
 
Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir


Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nelerdir?
Coğrafi Keşifler'in Nedenleri ve Sonuçları
Coğrafi Keşifler http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgCoğrafi Keşiflerin Nedenleri (Sebepleri) ve Sonuçlarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgÖnemi


Coğrafî keşiflerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 15. yüzyıl ve 16. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının bulunması amacıyla başlattıkları ve yeni okyanusların ve kıtaların bulunmasıyla gerçekleşmiş olan keşifleri ifade eder. Bilimsel bir merak ve yeni ufukların keşfedilmesi duygusu sözkonusu olmakla birlikte temelde bu keşifler özellikle 15.yüzyıldan itibaren açık bir şekilde ekonomik nedenlerden kaynaklanmıştır. İlk keşif denemelerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğruhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 14. yüzyılın başlarında Fransız ve Cenevizli gemiciler tarafından yapılmıştır. Kanarya Adaları ve Azor Adaları keşfedilmesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu girişimlerin sonucudur.

Keşiflerin belli başlı nedenleri şunlardır;
-Avrupa'da coğrafya bilgilerinin artması ve gemicilik deneyiminin çoğalmasıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg pusulanın ögrenilmesi.
-Avrupanın kendinde olmayan ama Doğu uygarlıklarında olduğunu bildikleri zenginliklere (baharathttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ipek ve diger maddi kaynaklara) ulaşmak için yenihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kısa ve ucuz yol arayışı.

Özellikle İspanyol ve Portekiz krallıklarıncahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg değerli madenlere ulaşılması için gemicilerin desteklenmesi.
Hiristiyanlık dininin ve Avrupa kültürünün yaymak istenilmesi.
Artan bilgilerin de etkisiyle dünyanın tanınmak istenilmesi.
Pusulanın geliştirilmesi
Sağlam gemilerin yapılması
Coğrafya bilgisinin artması ve cesur gemicilerin yetişmesi
Avrupada bu gelişimleri takip eden dönemde doğuya ulaşmak isteyen gemicilerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgİspanya ve Portekiz krallıklarından aldıkları yardımlarla açık denizlere açıldılarKristof Kolomb (1451-1506)http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştığındahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gerçekte hem daha ucuz hem daha kısa yoldan Asya'ya ulaşma arayışı içindeydi. Çünkü buradan baharat ve benzeri maddeleri ucuz ve hızlı taşımak gibi bir sorun sözkonusuydu. Portekizli gemici Bartolomeu Dias'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gamahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg buradan dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kanohttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dünyayı dolaşarak geçtiler ve bunun sonucunda dünyanın yuvarlaklığına dair kesinleştirici sonuclara ulaşmışlardır. Venedikli gezgin Marko Polo (1254-1324) Asya gezilerinin anlatımlarıyla Avrupa'nın Doğu uygarlıklarını tanımasını sağlamıştır.


Keşiflerin sonuçları

Coğrafî keşiflerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Reform ve Rönesans hareketlerinin etkileriyle gelişmiş oldukları gibi kendileri de bu hareketlerin gelişimini etkilemişlerdir. Bu keşifler sonucunda Avrupa yeni kıtalara yayılma ve onların zenginlik kaynaklarını ele geçirme olanağı elde etmiştir. Avrupa düşüncesi ve kültürühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg evrensel bir değer olarak bu süreçten itibaren yayılmaya ve egemen kılınmaya başlanmıştır. Bunu yaparken Avrupalılarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yerli halkları ve yerel yaşamı dağıtmış ve hatta yok etmişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg avrupa kültürünü egemen kılma sürecini şekillendirmiştir. Hem doğal hem de kültürel farklılıkları yok eden bir süreç olmuştur bu. Klasik Sömürgecilik olarak bilinen sömürgecilik süreci bu dönemle başlamıştır.
Bunun yanı sırahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg coğrafî keşiflerin sonucundahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sözkonusu dönemdeki öteki bilimsel devrimlerle de birleşerek tüm bir dünyayı/evreni kavrayış tarzı değişime uğramıştır. Bu kavrayış değişikliği sonucunda ve bu süreçte dünyanın düz değil yuvarlak olduğuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kendi etrafında ve güneşin etrafında döndüğühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg evrenin merkezi olmadığı ortaya çıkmışhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bunların sonucunda tüm bir evren kavrayışı değişime ugramıştır. Kopernik devrimi denilen zihniyet değişikliginin kaynaklarından birisinin de coğrafi keşifler olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Dünya'nın yuvarlak olduğu ispatlandı bunun sonucunda da kiliseye olan güven azaldı.
Kakaohttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgvanilyahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgdomateshttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgpatates gibi yeni bitki türleri ve hayvan türleri keşfedildi.
Yeni yerler tanındı.
Avrupa'da zenginliğin kaynağı toprak olmaktan çıkıp maden olmuştur.
Hristiyanlık yeni yayılma alanları buldu.
Yeni kültürler keşfedildi.
Ticaret yolları yer değiştirdi.
Atlas Okyanusu limanları önem kazandı.Akdeniz limanları önem kaybetti.

Keşiflerin Osmanlı devleti açısından önemi
Bu keşiflerle Osmanlının elinde bulunan İpek ve Baharat Yolu önemini kaybetmişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yeni ticaret yolları bulunmuştur. Bu da Osmanlı Devleti'nin vergi gelirlerinin azalmasına yol açmıştır. Tüm bunlar Osmanlı Devletini maddi açıdan kötü etkilemiştir. Daha doğrusu; Osmanlı Devleti ve diğer müslüman devletler zarara uğrayıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ellerindeki malların değerleri gitmiştir.
Coğrafî Keşiflerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bütün insanlığı etkilemiştir. Bu yönüyle evrensel bir özelliğe sahiptir. Akdeniz Limanlarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Coğrafî Keşifler sonucunda önemini kaybetti. Ancak 1869'da Süveyş Kanalı'nın Fransızlar tarafından açılmasıyla bu limanlar yeniden önem kazanmıştır.
Coğrafî Keşiflerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Müslüman ülkeler açısından büyük zararlara neden olmuştur. İslam ülkeleri yoksullaşmışhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Türkistan Hanlıkları giderek zayıflamış ve Ruslar karşısında gerilemiştir. Osmanlı İmparatorluğuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg İpek ve Baharat Yollarına hakim olmasına rağmen yolların değişmesinden dolayı umduklarına ulaşamamıştır. Osmanlı İmparatorluğuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ticaret faaliyetlerini yeniden geliştirebilmek için Avrupalı devletlere kapitülasyonlar vermek zorunda kaldı.
Ayrıca Osmanlı topraklarında kervan yolları boyunca faaliyet gösteren halk ve zanaatkârlar işsiz kaldı. Bu durumhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Osmanlı Devleti'nde ekonomik sıkıntılara ve Celali İsyanları'na zemin hazırlamıştır.

Kaynak: wikipedia

Misafir 18-02-2016 11:27

Istediğim bilgi yok burda


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:08 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.