bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 03:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir

Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir


Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nelerdir?
Coğrafi Keşifler'in Nedenleri ve Sonuçları
Coğrafi Keşifler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği NedirCoğrafi Keşiflerin Nedenleri (Sebepleri) ve Sonuçları Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği NedirÖnemi


Coğrafî keşifler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir 15. yüzyıl ve 16. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının bulunması amacıyla başlattıkları ve yeni okyanusların ve kıtaların bulunmasıyla gerçekleşmiş olan keşifleri ifade eder. Bilimsel bir merak ve yeni ufukların keşfedilmesi duygusu sözkonusu olmakla birlikte temelde bu keşifler özellikle 15.yüzyıldan itibaren açık bir şekilde ekonomik nedenlerden kaynaklanmıştır. İlk keşif denemeleri Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğru Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir 14. yüzyılın başlarında Fransız ve Cenevizli gemiciler tarafından yapılmıştır. Kanarya Adaları ve Azor Adaları keşfedilmesi Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir bu girişimlerin sonucudur.

Keşiflerin belli başlı nedenleri şunlardır;
-Avrupa'da coğrafya bilgilerinin artması ve gemicilik deneyiminin çoğalması Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir pusulanın ögrenilmesi.
-Avrupanın kendinde olmayan ama Doğu uygarlıklarında olduğunu bildikleri zenginliklere (baharat Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir ipek ve diger maddi kaynaklara) ulaşmak için yeni Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir kısa ve ucuz yol arayışı.

Özellikle İspanyol ve Portekiz krallıklarınca Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir değerli madenlere ulaşılması için gemicilerin desteklenmesi.
Hiristiyanlık dininin ve Avrupa kültürünün yaymak istenilmesi.
Artan bilgilerin de etkisiyle dünyanın tanınmak istenilmesi.
Pusulanın geliştirilmesi
Sağlam gemilerin yapılması
Coğrafya bilgisinin artması ve cesur gemicilerin yetişmesi
Avrupada bu gelişimleri takip eden dönemde doğuya ulaşmak isteyen gemiciler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirİspanya ve Portekiz krallıklarından aldıkları yardımlarla açık denizlere açıldılarKristof Kolomb (1451-1506) Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştığında Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir gerçekte hem daha ucuz hem daha kısa yoldan Asya'ya ulaşma arayışı içindeydi. Çünkü buradan baharat ve benzeri maddeleri ucuz ve hızlı taşımak gibi bir sorun sözkonusuydu. Portekizli gemici Bartolomeu Dias'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir buradan dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir dünyayı dolaşarak geçtiler ve bunun sonucunda dünyanın yuvarlaklığına dair kesinleştirici sonuclara ulaşmışlardır. Venedikli gezgin Marko Polo (1254-1324) Asya gezilerinin anlatımlarıyla Avrupa'nın Doğu uygarlıklarını tanımasını sağlamıştır.


Keşiflerin sonuçları

Coğrafî keşifler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Reform ve Rönesans hareketlerinin etkileriyle gelişmiş oldukları gibi kendileri de bu hareketlerin gelişimini etkilemişlerdir. Bu keşifler sonucunda Avrupa yeni kıtalara yayılma ve onların zenginlik kaynaklarını ele geçirme olanağı elde etmiştir. Avrupa düşüncesi ve kültürü Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir evrensel bir değer olarak bu süreçten itibaren yayılmaya ve egemen kılınmaya başlanmıştır. Bunu yaparken Avrupalılar Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir yerli halkları ve yerel yaşamı dağıtmış ve hatta yok etmiş Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir avrupa kültürünü egemen kılma sürecini şekillendirmiştir. Hem doğal hem de kültürel farklılıkları yok eden bir süreç olmuştur bu. Klasik Sömürgecilik olarak bilinen sömürgecilik süreci bu dönemle başlamıştır.
Bunun yanı sıra Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir coğrafî keşiflerin sonucunda Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir sözkonusu dönemdeki öteki bilimsel devrimlerle de birleşerek tüm bir dünyayı/evreni kavrayış tarzı değişime uğramıştır. Bu kavrayış değişikliği sonucunda ve bu süreçte dünyanın düz değil yuvarlak olduğu Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir kendi etrafında ve güneşin etrafında döndüğü Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir evrenin merkezi olmadığı ortaya çıkmış Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir bunların sonucunda tüm bir evren kavrayışı değişime ugramıştır. Kopernik devrimi denilen zihniyet değişikliginin kaynaklarından birisinin de coğrafi keşifler olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Dünya'nın yuvarlak olduğu ispatlandı bunun sonucunda da kiliseye olan güven azaldı.
Kakao Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirvanilya Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirdomates Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedirpatates gibi yeni bitki türleri ve hayvan türleri keşfedildi.
Yeni yerler tanındı.
Avrupa'da zenginliğin kaynağı toprak olmaktan çıkıp maden olmuştur.
Hristiyanlık yeni yayılma alanları buldu.
Yeni kültürler keşfedildi.
Ticaret yolları yer değiştirdi.
Atlas Okyanusu limanları önem kazandı.Akdeniz limanları önem kaybetti.

Keşiflerin Osmanlı devleti açısından önemi
Bu keşiflerle Osmanlının elinde bulunan İpek ve Baharat Yolu önemini kaybetmiş Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir yeni ticaret yolları bulunmuştur. Bu da Osmanlı Devleti'nin vergi gelirlerinin azalmasına yol açmıştır. Tüm bunlar Osmanlı Devletini maddi açıdan kötü etkilemiştir. Daha doğrusu; Osmanlı Devleti ve diğer müslüman devletler zarara uğrayıp Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir ellerindeki malların değerleri gitmiştir.
Coğrafî Keşifler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir bütün insanlığı etkilemiştir. Bu yönüyle evrensel bir özelliğe sahiptir. Akdeniz Limanları Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Coğrafî Keşifler sonucunda önemini kaybetti. Ancak 1869'da Süveyş Kanalı'nın Fransızlar tarafından açılmasıyla bu limanlar yeniden önem kazanmıştır.
Coğrafî Keşifler Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Müslüman ülkeler açısından büyük zararlara neden olmuştur. İslam ülkeleri yoksullaşmış Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Türkistan Hanlıkları giderek zayıflamış ve Ruslar karşısında gerilemiştir. Osmanlı İmparatorluğu Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir İpek ve Baharat Yollarına hakim olmasına rağmen yolların değişmesinden dolayı umduklarına ulaşamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir ticaret faaliyetlerini yeniden geliştirebilmek için Avrupalı devletlere kapitülasyonlar vermek zorunda kaldı.
Ayrıca Osmanlı topraklarında kervan yolları boyunca faaliyet gösteren halk ve zanaatkârlar işsiz kaldı. Bu durum Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir Osmanlı Devleti'nde ekonomik sıkıntılara ve Celali İsyanları'na zemin hazırlamıştır.

Kaynak: wikipedia
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-02-2016, 10:27   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Istediğim bilgi yok burda
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir

Coğrafi Keşiflerin En Önemli Özelliği Nedir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: coğrafi keşiflerin özellikleri, coğrafi keşifler sonucunda bulunan hayvanlar nelerdir, 15ve16yüzyillardakiksifler, coğrafi keşiflerin genel özellikleri, coğrafi keşiflerde bulunan hayvan türleri, kaşiflerin özellikleri nelerdir, coğrafi keşiflerin önemi nedir, coğrafi keşifler özellikleri, coğrafi keşifler sonucu bulunan bitkiler, coğrafi keşiflerle bulunan hayvanlar, coğrafi keşifler sonucunda bulunan hayvanlar, coğrafi keşiflerle bulunan bitkiler, coğrafi keşiflerle yeni bullunan hayvanla, coğrafi keşifler sonucunda keşfedilen bitkiler, coğrafi keşiflerde bulunan hayvanlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Efes antik kentinin en önemli özelliği nedir? Я Soru Cevap 1 31-03-2015 08:44
Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nedir? elif Coğrafya 3 25-03-2015 07:49
Kutup noktalarının özelliği nedir elif Soru Cevap 0 19-10-2012 04:18
Türk nüfusunun en önemli özelliği elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:43
Coğrafi Keşiflerin Tanımı Nedir? elif Coğrafya 0 12-12-2011 10:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.