bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 04:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnkılap Tarihi Ders Notları

İnkılap Tarihi Ders Notlarıİnkılap Tarihi Ders Notları Özet olarak bu sayfada verilmiştir.Tüm öğrencilere faydalı olmasını umuyor başarılıar diliyoruz...TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS NOTLARIII. Meşrutiyet Dönemi (1908-1918)

Meşrutiyet İnkılap Tarihi Ders Notları hükümdar ile birlikte bir meclisin ülke yönetiminde bulunmasıdır.

Osmanlı Devleti’nde I. Meşruiyet İnkılap Tarihi Ders Notları 23 Aralık 1876’da Jön Türklerin baskısıyla II. Abdülhamit tarafından ilan edilmişti.

İlk Osmanlı Mebusan Meclisi 20 Mart 1877’de açıldı.

İlk Osmanlı anayasası İnkılap Tarihi Ders Notları Kanun-i Esâsî yürürlüğe girdi.

I. Meşruiyet Dönemi İnkılap Tarihi Ders Notları fazla uzun sürmedi.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nın çıkması ve azınlık milletvekillerinin yıkıcı faaliyetleri üzerine Sultan II. Abdülhamit İnkılap Tarihi Ders Notları Meşrutiyet’i kaldırdı ve Mebusan Meclisi’ni kapattı.

Meşruiyet taraftarı olan Jön Türkler İnkılap Tarihi Ders Notları İttihad-ı Osmânî Cemiyeti’ni kurdular. Sonra bu cemiyet İnkılap Tarihi Ders Notları İttihat ve Terakki Cemiyeti adını aldı (1889).

Osmanlıcılık fikrini savunan bu cemiyet İnkılap Tarihi Ders Notları Makedonya’da örgütlendiler.

İngiltere ve Rusya’nın 10 Haziran 1908’de Reval’de bir araya gelerek Makedonya’nın özerkliğine karar vermeleri İttihatçıları harekete geçirdi.

Osmanlı Devleti’nin parçalanacağından endişe eden İttihatçılar İnkılap Tarihi Ders Notları II. Abdülhamit’e Meşrutiyet’i ilan etmesi için baskı yaptılar ve Rumeli'de ayaklandılar.

Hürriyet Taburları kurularak halk ayaklandırıldı.

Resneli Niyazi ve Enver Paşa’nın isyanları üzerine İnkılap Tarihi Ders Notları ülkenin iç savaşa sürüklenmesini istemeyen II. Abdülhamit İnkılap Tarihi Ders Notları Meşrutiyet’i tekrar ilan etmek zorunda kaldı (1908).

Kanun-i Esâsî tekrar yürürlüğe kondu.

Osmanlı Mebusan Meclisi İnkılap Tarihi Ders Notları tekrar oluşturuldu.

Seçimlerde İnkılap Tarihi Ders Notları İttihat ve Terakki üyeleri başarılı oldu.Not:

İttihatçıların İnkılap Tarihi Ders Notları Meşrutiyet ve ülke yönetimi için ciddi bir hazırlığı olmadığından beklenen sonuçlar alınamamış İnkılap Tarihi Ders Notları Meşrutiyet’e geçişte iktidar boşluğu ve kargaşa yaşanmıştır.

31 Mart Olayı

İttihat ve Terakki içinde zamanla farklı görüşler belirdi.

Muhalifler İnkılap Tarihi Ders Notları Ahrar adıyla yeni cemiyet kurdular.

Muhalefetin Volkan Gazetesi ve Serbesti Gazetesi ile yürüttüğü muhalefet İttihat ve Terakki’yi bunalttı.

Her iki gazetenin başyazarları Derviş Vahdet ve Hasan Fehmi İnkılap Tarihi Ders Notları Galata Köprüsü’nde öldürüldüler.

Bu gelişmeler üzerine İnkılap Tarihi Ders Notları muhalifler İstanbul’da gösterilere başladılar. Gösterilere engel olmayan Avcı Taburları da İnkılap Tarihi Ders Notları harekete destek verdiler. 31 Mart günü İnkılap Tarihi Ders Notları (13 Nisan 1909) Mebusan Meclis’ine gelerek İnkılap Tarihi Ders Notları hükümet yetkililerinin idamını istediler.

İsyanı bastıramayan hükümet İnkılap Tarihi Ders Notları istifa etti.

Komutanlığını Mahmut Şevket Paşa’nın İnkılap Tarihi Ders Notları Kurmay Başkanlığı’nı Mustafa Kemal’in yaptığı Hareket Ordusu Selanik’ten İstanbul’a geldi.

Hareket Ordusu İnkılap Tarihi Ders Notları 31 Mart Ayaklanması’nı bastırdı.

II. Abdülhamit İnkılap Tarihi Ders Notları tahttan indirildi İnkılap Tarihi Ders Notları yerine V. Mehmet (Reşat) tahta çıkarıldı (1909).II. Meşrutiyet’e geçiş sürecinde;

Bulgaristan bağımsızlığını ilan etmiştir.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu İnkılap Tarihi Ders Notları Bosna-Hersek’i topraklarına katmıştır.

Girit İnkılap Tarihi Ders Notları Yunanistan’a bağlanma kararı almıştır.Notlar:

II. Abdülhamit’in tahttan indirilmesinden sonra ülkede huzur sağlanamadı.

Balkan Savaşı sonrası İnkılap Tarihi Ders Notları Londra Görüşmeleri devam ederken İttihatçılar İnkılap Tarihi Ders Notları Bâb-ı Âlî Baskını'nı gerçekleştirmiş ve yönetimi tamamen ele geçirmişlerdir (1913).Trablusgarp Savaşı (1911-1912)

İtalya’nın Trablusgarp’ı İşgalinin Nedenleri

1.Birliğini geç kuran İtalya’nın ham madde ve pazar arayışı

Açıklama: Birliğini geç tamamlayan İtalya sömürgecilik yarışında geç kalmıştır. 1896’da Habeşistan’a saldırdıysa da; İtalya’nın bu saldırısı başarısızlıkla sonuçlanmıştır.2.Trablusgarp’ın İtalya’ya yakın olması

3.Osmanlı Devleti’nin Trablusgarp’ı savunacak gücünün olmaması

Açıklamalar:

Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları Trablusgarp’a karadan yardım edemezdi; çünkü Mısır İnkılap Tarihi Ders Notları İtalya’nın Trablusgarp’ı işgalini onaylayan İngiltere’nin elindeydi.

Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları donanmasının güçsüzlüğünden dolayı da Trablusgarp’a denizden yardım edemezdi.4.İtalya’nın İnkılap Tarihi Ders Notları Trablusgarp’ın işgali için İnkılap Tarihi Ders Notları Avrupa devletlerinin onayını alması

Açıklamalar:

1900’de İnkılap Tarihi Ders Notları Fransa İnkılap Tarihi Ders Notları Fas’ı almasına yardımcı olduğu takdirde Trablusgarp’ı İtalya’nın işgal etmesine razı olabileceğini açıkladı.

1902’de ise Avusturya İnkılap Tarihi Ders Notları Bosna-Hersek üzerindeki emellerini İtalya’ya kabul ettirdiği için; İtalya’nın Trablusgarp’a yönelik olan emellerini kabul etti.

Fransa’nın işgali altındaki Tunus ile kendi işgali altındaki Mısır arasında Trablusgarp’ı tampon bölge olarak gören ve İtalya’yı bloklaşmada yanında tutmak isteyen İngiltere de İtalya’nın Trablusgarp’a yönelik emellerini olumlu karşıladı.

İtalya’nın Rusya’nın Boğazlara yönelik olan planlarını desteklemesinden dolayı; Rusya da İtalya’nın Trablusgarp’a yönelik olan emellerini onayladı.

Almanya ise oluşan bloklaşma hareketinde İtalya’yı kaybetmek istemediğinden dolayı İtalya’nın Trablusgarp’a yönelik olan emellerini kabul etti.5.İtalya’nın İnkılap Tarihi Ders Notları Trablusgarp’ın uygarlıkta geri bırakıldığı ve burada İtalyanlara kötü davranıldığı iddiası.

6.İtalya’nın Habeşistan’daki başarısızlığını telafi etmek istemesi

7.İtalyan hükümetinin İnkılap Tarihi Ders Notları kendi halkı karşısında İnkılap Tarihi Ders Notları saygınlığını artırmak istemesi.

Trablusgarp’ın İşgali

Büyük devletlerle gizli görüşmeler yaparak Trablusgarp’ı ele geçirme serbestliği elde eden İtalya İnkılap Tarihi Ders Notları haklı bir gerekçe göstermeden 28 Eylül 1911’de Trablusgarp üzerine harekete geçti.

Osmanlı bölgeyi savunabilecek durumda olmadığından dolayı bir grup vatansever subay (Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları Enver Paşa) halkı teşkilatlandırmak için Trablusgarp’a gitti. Bölgeye giden subaylardan Mustafa Kemal Derne ve Tobruk’u; Enver Paşa da Bingazi’yi teşkilatlandırdı.

İtalyanlar İnkılap Tarihi Ders Notları teşkilatlanmış olan asker ve Ömer Muhtar liderliğinde ayaklanan Araplar karşısında başarısız duruma düştüler.

İtalya İnkılap Tarihi Ders Notları Trablusgaprp’ta başarılı olamayacağını anlayınca; Osmanlı’yı barışa zorlamak için On İki Ada’yı işgal etti. Osmanlı buna rağmen barışa yanaşmamıştır.

Fakat 8 Ekim 1912’de Balkan Devletleri Osmanlı’ya saldırınca; Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları İtalya ile Uşi Antlaşması’nı imzalamak zorunda kalmıştır.

Uşi (Quchy) Antlaşması (18 Ekim 1912)

1.Trablusgarp İtalyanlara verilecek.

2.On İki Ada İnkılap Tarihi Ders Notları Yunan işgali ihtimaline karşı İnkılap Tarihi Ders Notları geçici olarak İnkılap Tarihi Ders Notları İtalyanlara bırakılacak.

Açıklamalar:

Balkan Savaşlarından sonra Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması On İki Ada meselesini küllendirdi. Savaş esnasında ise İtilaf Devletleri gizli anlaşmalarla On İki Ada’yı İtalya’ya bıraktılar.

Lozan Antlaşması ile adalara resmen sahip olan İtalya II. Dünya Savaşından sonra ise bölgeyi Yunanistan’a bıraktı.

Uyarı: On İki Ada meselesi Balkan Savaşları esnasında gündeme gelmemiştir.3.İtalya Osmanlı Devletine kapitülasyonların kaldırılması konusunda destek verecek.

4.Trablusgarp İnkılap Tarihi Ders Notları dini bakımdan halifeye bağlı kalacak. (Böylelikle Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları Araplarla olan dini bağını sürdürmeyi hedeflemiştir.)Trablusgarp Savaşı’nın Sonuçları

1.İtalyanlar İnkılap Tarihi Ders Notları Trablusgarp’ı ele geçiremeyince Osmanlı Devleti’ni barışa zorlamak için On İki adayı işgal etti.

2.Balkan Savaşı’nın başlaması üzerine Osmanlı Devleti İtalya ile anlaşma yapmak zorunda kaldı.

3.Osmanlı Devleti Kuzey Afrika’daki son toprak parçasını İtalya’ya verdi.

4.Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları Trablusgarp’ta kazandığı başarılar (Derne-Tobruk) sonucu binbaşı oldu.

5.Kuzey Afrika’da İtalyan sömürgesi başladı

6.On İki Ada fiilen Osmanlı’nın elinden çıktı.

7.İtalyanlar ilk defa Ege Denizi’ne yerleşti.

8.Balkan devletlerinin Osmanlı üzerine harekete geçişi kolaylaştı

9.İttihat ve Terakki Partisi saygınlığını kaybetti.

Not Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları ilk defa sömürgeciliğe karşı savaştı.

Not: Uşi İnkılap Tarihi Ders Notları İsviçre’de bir kenttir.Balkan Savaşları

Birinci Balkan Savaşı (1912-1913)

Savaşın Nedenleri

1.Rusya’nın Balkanlarda takip ettiği Panslavist politika

2.Balkanlardaki gelişmelerin İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı tarafından İnkılap Tarihi Ders Notları takip edilememesi

3.Fransız ihtilalinin etkisi (Milliyetçilik ve bağımsızlık)

4.Türklerin Balkanlardan tamamen atılmak istenmesi

Açıklama: Savaş başlamadan önce; Arnavutluk İnkılap Tarihi Ders Notları Makedonya İnkılap Tarihi Ders Notları Selanik ve Yanya Osmanlı’nın elindeydi.5.Trablusgarp Savaşı esnasında İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı Devleti’nin güçsüz olduğunun anlaşılması

6.Kiliseler sorununun Balkan devletlerinin lehine sonuçlanması

7.Balkan devletlerinin Osmanlı’ya karşı ittifak kurmaları

8.İngiltere’nin İnkılap Tarihi Ders Notları 1908’de Estonya’nın başkenti Reval’de yapılan görüşmeler sonucunda İnkılap Tarihi Ders Notları Rusya’yı Balkan politikasında serbest bırakmasıKatılan Devletler ve Savaşın Sonucu

· Karadağ İnkılap Tarihi Ders Notları Bulgaristan İnkılap Tarihi Ders Notları Sırbistan ve Yunanistan Osmanlı Devleti’ne karşı savaştılar.

· Bu devletlerin Bulgaristan önderliğinde birleşip; Osmanlı’ya saldırmasında Rusya etkili oldu.

· Savaş İnkılap Tarihi Ders Notları 8 Ekim 1912’de Karadağ’ın Osmanlı topraklarına saldırması ile başladı.· Bulgarlar Çatalca’ya kadar gelmeyi başarırken; Rauf Orbay’ın Hamidiye Kruvazörü ile yaptığı başarılı mücadelelere rağmen Yunanlılar İnkılap Tarihi Ders Notları Ege Adalarını işgal etmişlerdir.

· Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları bütün cephelerde yenilerek Çatalca’ya kadar gerilediOsmanlı Devleti’nin Balkan Savaşları’ndaki Başarısızlığının Nedenleri

1.Ordunun siyasete karışması

2.Savaştan önce askerlerin bir bölümünün terhis edilmesi

3.Ordunun savaşa hazır olmaması

4.Osmanlı donanmasının yetersiz olması

5.Avrupa devletlerinin Balkan uluslarını desteklemesi

6.İngiltere İnkılap Tarihi Ders Notları Fransa ve Rusya’nın Balkan sınırlarının değişmeyeceğine dair verdikleri teminata güvenen Osmanlı’nın Balkanlar’da gelişen olayları takip etmemesi.

7.Balkan devletlerinin birlikte hareket etmesi

8.Balkan devletlerinin ulaşım ve iletişim imkânlarını etkisiz hale getirmelerinden dolayı Osmanlı ordusunda iletişim ve ulaşım bozukluğu olması.

9.Osmanlı’nın siyasal yalnızlık içinde olması.Londra Antlaşması (30 Mayıs 1913)

1.Midye-Enez çizgisinin batısındaki topraklar İnkılap Tarihi Ders Notları Balkan devletlerine bırakıldı. (Osmanlı İnkılap Tarihi Ders Notları Gelibolu Yarımadası hariç olmak üzere İnkılap Tarihi Ders Notları Doğu Trakya ve Balkan topraklarının tamamını kaybetti.)

2.Ege adalarının durumu ve Arnavutluğun sınır durumu büyük devletlerin kararına bırakıldı

Açıklama: Ege Adaları fiilen elden çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı başlayınca; Ege Adaları meselesi askıya alınmış; Lozan Antlaşması ile Ege Adaları resmen Yunanistan’a verilmiştir.Birinci Balkan Savaşı’nın Sonuçları

1.Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki varlığı tamamen sona erdi.

2.Edirne ve Kırklareli Bulgaristan’a bırakıldı

3.Gökçe Ada ve Bozca Ada hariç İnkılap Tarihi Ders Notları Ege Adaları fiilen elden çıktı

4.28 Kasım 1912’de İnkılap Tarihi Ders Notları Arnavutluk İnkılap Tarihi Ders Notları bağımsızlığını ilan etti. Bu durum İslamcılık politikasını da olumsuz etkiledi.

*Osmanlı Devleti’nden ayrılan son Balkan devleti Arnavutluk’tur.

5.İttihat ve Terakki Partisi İnkılap Tarihi Ders Notları 23 Ocak 1913’de düzenlediği Bâb-ı Âli Baskını sonucunda hükümeti tam olarak ele geçirdi. (Bu partinin resmî iktidar dönemi başladı.)

Açıklama: İttihat ve Terakki Partisi 1889’da kurulan II. Meşrutiyetin ilanında etkili olan İnkılap Tarihi Ders Notları 31 Mart Olayı’ndan itibaren yönetimde etkili olmaya başlayan İnkılap Tarihi Ders Notları II. Meşrutiyet Döneminde Türkçülüğü devletin siyasi düşüncesi haline getiren İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı Devleti’ni I. Dünya Savaşına sokan bir partidir.6.Mustafa Kemal’in ordunun siyasete girmemesi şeklindeki görüşünün doğruluğu ispatlandı.

7.Bulgaristan İnkılap Tarihi Ders Notları Ege Denizi’ne ulaştı.

8.Balkan devletleri arasındaki anlaşmazlık sonucunda İkinci Balkan Savaşı çıkmıştır.

9.Balkanlar’dan Anadolu’ya göç başladı

10.Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları siyaseti bırakmıştır.

Açıklamalar:

· Birinci Balkan Savaşı’nda İstanbul tehdit altına girmiştir.

· Londra Antlaşması İnkılap Tarihi Ders Notları İkinci Balkan Savaşı’nın çıkması üzerine yürürlükten kalkmıştır.İkinci Balkan Savaşı

Savaşın Nedenleri

1.Bulgaristan’ın Birinci Balkan Savaşı sonucunda en büyük payı alması (Özellikle Makedonya üzerindeki anlaşmazlıklar) ve Ege Denizine ulaşmasından dolayı Balkan devletlerinin aralarında anlaşmazlığa düşmesi.

2.Bulgaristan’ın Ege Denizi’ne kadar genişlemesini Yunanistan’ın uygun görmeyişi.

3.Osmanlı Devleti’nin bölgeden çekilmesiyle meydana gelen otorite boşluğu

Yunanistan’ın çalışmaları sonucunda Sırbistan İnkılap Tarihi Ders Notları Karadağ ve Romanya Bulgaristan’a karşı birleşmiştir. Bulgaristan’ın zor durumda olduğunu gören Enver Paşa harekete geçerek İnkılap Tarihi Ders Notları Edirne ve Kırklareli’ni Bulgarlardan almıştır.

İkinci Balkan Savaşı sonucunda Bulgaristan yenildi.Savaş Sonucunda Yapılan Antlaşmalar

1. Bükreş Antlaşması (10 Ağustos 1913): Balkan devletleri arasında yapıldı.

Açıklamalar:

1.Bulgaristan İnkılap Tarihi Ders Notları Birinci Balkan Savaşı’nda aldığı toprakların büyük bir kısmını kaybetti.

2.Bükreş Antlaşması İnkılap Tarihi Ders Notları Balkanlarda huzuru sağlayamadı.

3.Bu antlaşmaya Osmanlı Devleti katılmadı.

4.Bulgaristan İnkılap Tarihi Ders Notları Ege Denizi ile bağlantısını devam ettirdi.2. İstanbul Antlaşması (29 Eylül 1913)

İstanbul Antlaşması Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında imzalandı.

Antlaşmanın İçeriği:

1.Meriç nehri iki ülke arasında sınır kabul edildi.

2.Edirne İnkılap Tarihi Ders Notları Kırklareli Dimetoka ve Kırkağaç Osmanlı Devletinde kaldı.

3.Bulgaristan’daki Türklerin yasal hakları garanti altına alındı.

4.Bulgaristan’daki Türklerin; isterlerse dört yıl içerisinde Türkiye’ ye göç edebilecekleri karalaştırıldı.Açıklamalar:

· Bulgaristan’ın Ege Denizi ile bağlantısı kesilmedi.

· Bu günkü Türk-Bulgar sınırı yaklaşık olarak çizildi.

· Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı öncesinde; savaş esnasında Bulgaristan üzerinden Almanya ile kara bağlantısı kurabilmek için Dimetoka’yı Bulgaristan’a bıraktı.3. Atina Antlaşması (14 Kasım 1913):

Atina Antlaşması Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasında imzalandı.

Antlaşmanın İçeriği:

1.Yunanistan’daki Türklerin hakları güvence altına alındı.

2.Yanya İnkılap Tarihi Ders Notları Girit ve Selanik Yunanistan’a bırakıldı.

3.Ege Adalarının durumu büyük devletlerin kararına bırakıldı.

Not: Büyük devletler 16 Kasım 1913’te aldıkları karar ile İmroz İnkılap Tarihi Ders Notları Bozcaada ve Meis dışındaki Ege Adalarını Yunanistan’a İnkılap Tarihi Ders Notları On İki Ada’yı da İtalyanlara verdiler.4. İstanbul Antlaşması (13 Mart 1914):

İstanbul Antlaşması Osmanlı Devleti ile Sırbistan arasında imzalandı. Osmanlı’nın Sırbistan ile sınırı olmadığı için; bu antlaşma ile yalnızca Sırbistan’da kalan Türklerin hakları görüşüldü.İkinci Balkan Savaşı’nın Sonuçları

1. Balkanlar’da azınlık durumuna düşen Türklerin hakları imzalanan antlaşmalarla güvence altına alındı

2. Edirne ve Kırklareli Bulgaristan’dan geri alındı.

3. Bulgaristan mağlubiyetini telâfi etmek için Birinci Dünya Savaşı’na girdi.

Açıklamalar:

· İttihat ve Terakki Partisi savaştan sonra; orduyu İnkılap Tarihi Ders Notları gençleştirmek ve Almanya’dan subaylar getirerek modernize etmek için harekete geçtiyse de; Birinci Dünya Savaşı başladığı için İttihat ve Terakki Partisinin düşüncesi sonuçsuz kaldı.

· Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları Edirne’nin kurtuluşuna katılmıştır

· Arnavutluk İnkılap Tarihi Ders Notları Balkan Savaşları’na katılmamıştır

· Balkan Savaşları’ndan sonra Balkanlarda Rusya İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı yerine Avusturya ile karşı karşıya geldi

· Osmanlı’nın Almanya’dan faydalanarak orduyu ıslah etmek istemesi Osmanlı ile Almanya’yı birbirine daha fazla yaklaştırmıştır.

· Türk ordusu İnkılap Tarihi Ders Notları İkinci Balkan Savaşı’nda sadece Bulgaristan ile savaşmıştır

· İkinci Balkan Savaşı esnasında Avrupalı devletlerin tepkisinden çekindiği için Osmanlı ordusu Meriç’in batısına geçmemiştir.

· Balkan Savaşları Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı’na girmesinde etkili olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı (1914-1918)

Savaşın Genel Nedenleri

1.Fransız İhtilali sonucunda ortaya çıkan düşüncelerin hızla yayılması

2.Sanayi İnkılâbı sonucunda gelişen sanayi İnkılap Tarihi Ders Notları beraberinde hammadde ve pazar ihtiyacını da ortaya çıkarmıştı. Hammadde ve pazar ihtiyacı ise sömürgeci devletleri karşı karşıya getirdi.

3.Almanya ve İtalya’nın siyasi birliklerini kurmaları sonucunda Avrupa’nın siyasi dengesinin bozulması

4.Bloklar arası silahlanma yarışının hızlanması

Açıklamalar:

· Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları Fransa’dan Alsas-Loren bölgesini aldıktan sonra kendisini Fransa karşısında güvensiz hissetmeye başladı ve kendini güvende hissetmek için ittifaklar ve bloklaşmalar dönemini başlattı.

· Devletlerarası bu çıkar çatışmaları sonucunda Avrupa bloklara ayrılmıştır.1883’te Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları Avusturya-Macaristan ve İtalya arasında üçlü ittifak (Bağlaşma Devletleri) kurulmuştur.

· Savaş başladıktan sonra kendine Anadolu’dan pay verilen İtalya bu gruptan ayrılmış; ancak bu boşluk Osmanlı Devleti ve Bulgaristan’ın ittifak bloğuna katılmasıyla doldurulmaya çalışılmıştır.

· 1907’de ise İngiltere İnkılap Tarihi Ders Notları Fransa ve Rusya arasında Üçlü İtilaf (Anlaşma Devletleri) kurulmuş bu gruba daha sonra Japonya İnkılap Tarihi Ders Notları Sırbistan İnkılap Tarihi Ders Notları Romanya İnkılap Tarihi Ders Notları Belçika İnkılap Tarihi Ders Notları Portekiz İnkılap Tarihi Ders Notları Brezilya İnkılap Tarihi Ders Notları ABD ve Yunanistan gibi devletler de katılmıştır.Bloklaşmanın Önemi:

1.Devletlerarası gerilim arttı.

2.Fransa ile Almanya arasında 19. yüzyıl sonlarında başlaması muhtemel olan ikili savaş ertelendi.

3.Silah ve bloklu tehdide dayalı zoraki barış dönemi oluştu.

4.Avusturya ile Sırbistan arasında 28 Temmuz 1914’de başlayan özel savaş dünya savaşına dönüştü.Savaşın Özel Nedenleri

1.Almanya ile İngiltere arasında ortaya çıkan siyasi ve ekonomik rekabet

Açıklama: Özel sebepler arasında en etkili sebep bu sebeptir. Sömürgeleri kendi topraklarının 104 katına çıkan İngiltere İnkılap Tarihi Ders Notları Almanya’yı sömürgeleri için bir tehdit unsuru olarak görüyordu. Almanya’nın İngiltere aleyhine büyümek istemesine rağmen; İngiltere mevcut durumunu korumak istiyordu.2.Fransa’nın Sedan Savaşı sonucunda Almanya’ya kaptırdığı Alsas-Loren bölgesini geri almak istemesi

Açıklama: Almanya 1871 yılında İnkılap Tarihi Ders Notları taş kömürü yönünden zengin olan Alsas-Loren ’i Sedan Savaşı ile Fransa’dan almıştı.3.Boğazları ele geçirip sıcak denizlere inmek isteyen Rusya’nın Almanya ve Avusturya-Macaristan’ı etkisiz hale getirme düşüncesi.

4.Rusların Slavları birleştirme (Panslavizm) politikasının Avusturya-Macaristan’ı etkilemesi (Slav-Germen çatışması)

5.Rusya’nın Balkanlara yönelik politikasının Balkanlar üzerinden Orta Doğu’ya açılmak isteyen Almanya’yı tedirgin etmesi.

6.Siyasi birliğini geç tamamlayan İtalya’nın yeni sömürgeler ele geçirmek ve Akdeniz’de etkili olmak istemesi.

Açıklama: İtalya Akdeniz’e yönelik emelleri için Avusturya ile karşı karşıya geliyordu ki bu durum İtalya’nın Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra İttifak Grubu’nu terk ederek İngiltere’nin yanına geçmesinde de etkili oldu.7.Dini ve kültürel yayılma yarışı

Açıklama: Sömürgeci devletler sömürmek istedikleri bölgelerde öncelikle dinlerini ve kültürlerini yaymaya çalışıyordu8.Hanedanlar arası mücadelelerSavaşın Başlaması

· Avusturya-Macaristan veliahdının Bosna-Hersek ziyareti sırasında öldürülmesi savaşın başlaması için bir kıvılcım olmuştur. Bu olaydan sonra Avusturya Sırbistan’a savaş açmıştır. Bunun üzerine Rusya Sırbistan’ın; Almanya da Avusturya’nın ya-nında yer almış ve İngiltere ile Fransa’nın da devreye girmesiyle Birinci Dünya Savaşı başlamıştır.

· Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Japonya da savaşa girmiş; Uzakdoğu’daki Alman sömürgelerini ele geçirerek kısa süre içinde amacına ulaşmış ve savaştan çekilmiştir.İttifak (Bağlaşma) Grubu

1.Avusturya-Macaristan İmparatorluğu İnkılap Tarihi Ders Notları

2.Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları

3.İtalya

(İtalya savaş başlamadan önce İttifak Grubu’ndaysa da savaş başladıktan sonra; Avusturya ile çıkarları çatıştığı İnkılap Tarihi Ders Notları Almanya’dan beklediği başarıyı bulamadığı İnkılap Tarihi Ders Notları isteklerine İtilaf Grubu’nda ulaşacağına inandığı ve Gizli Antlaşmalar’la kendisine yapılan teklifleri cazip bulduğu için 1915’den itibaren İtilaf bloğuna geçmiştir.)

4.Osmanlı Devleti

5.Bulgaristan

(Bulgaristan’ın savaşa girmesi ile Almanya ile Osmanlı arasında kara bağlantısı kurulmuştur.)

Not: Balkan Savaşları İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı ile Bulgaristan’ın Birinci Dünya Savaşı’na girmesinde etkili olan ortak sebeptir.İtilaf (Anlaşma) Grubu

1.İngiltere

2.Fransa

3.Rusya

4.İtalya

5.Japonya

6.Sırbistan (Savaştan sonra Yugoslavya’nın çatısı altında siyasi varlığı sona erdi)

7.Romanya (Rusya’nın baskıları ve Avusturya topraklarındaki emellerinin bir sonucu olarak savaşa girdi)

8.Belçika (Almanya’nın Fransa’ya saldırırken Belçika üzerinden geçmesi İnkılap Tarihi Ders Notları Belçika’yı savaşın içine çekti.)

9.Karadağ (Savaştan sonra Yugoslavya çatısı altında siyasi varlığı sona erdi.)

10.Yunanistan (Savaşın başlangıcında İnkılap Tarihi Ders Notları gidişatında ve sonucunda önemli bir etkisi olmayan Yunanistan; savaşa en son katılan devlettir.)

11.Portekiz

12.ABD (ABD İnkılap Tarihi Ders Notları Almanya’nın ticaret ve yolcu gemilerini batırması ve ABD ile arasında gerginlik bulunan Meksika ile işbirliği yapması üzerine 2 Nisan 1917’de savaşa katıldı. ABD'’in savaşa girmesiyle savaşın dengesi itilaf lehine bir şekil aldı. Savaşın başlangıcında etkili olmayan ABD savaşın sonucunda etkili olmuştur. ABD savaşa girerken Wilson Prensiplerini yayınladı. ABD’nin savaşa girmesi savaşın süresinin kısalmasında İnkılap Tarihi Ders Notları savaşın İtilaf Devletleri lehine sonuçlanmasında İnkılap Tarihi Ders Notları Rusya’nın savaştan çekilmesinden dolayı oluşan boşluğun doldurulmasında etkili oldu. ABD savaşa girmekle tarafsızlık politikasını da bozmuş oldu).

13.BrezilyaAlmanya’nın Osmanlı Devleti’ni Yanına Çekmek İstemesinin Nedenleri

Osmanlı Devleti’nin jeopolitik konumundan faydalanarak;

1.Savaşı Ortadoğu’ya kaydırarak Avrupa’da rahatlamak

2.Rusya’nın dikkatini Avrupa dışına çekmek

3.İngilizlerin sömürge yollarını kesmek (Süveyş Kanalı...)

4.Rusya ile İtilaf Devletleri’nin bağlantılarını kesmek.Osmanlı’nın halifelik gücünden faydalanarak;

1.Sömürgelerdeki Müslümanları İngiltere ve Fransa’ya karşı kışkırtmak

2.Rus hâkimiyeti altında yaşayan Müslüman Türkleri Rusya’ya karşı kışkırtmak

Açıklama: Çok iyi teçhiz edilip hazırlandığı takdirde Osmanlı ordusunun savaşabileceğine inanan Almanya’nın gerek bu beklentisi; gerekse Osmanlı’nın jeopolitik durumuna yönelik olan beklentisi büyük oranda gerçekleşti. Fakat Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları halifelik müessesesinden umduğunu bulamadı.

Not: Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı’ya ait olan Musul-Kerkük petrollerinden de faydalanmak istemiştir.Osmanlı Devleti’nin Savaşa Giriş Nedenleri

1.Son dönemlerde kaybettiği toprakları geri almak.

2.Siyasi yalnızlıktan kurtulmak (İtilaf grubu savaş esnasında Osmanlı’nın yükünü çekmemek ve Rusya’yı küstürmemek için Osmanlı’yı yanlarına almamışlardır.)

3.İttihat ve Terakki Partisi’nin; Alman hayranlığı ve Alman desteğiyle ülkenin kalkınabileceği düşüncesi

4.Kapitülasyonlar ve dış borçlar nedeniyle artan İngiliz ve Fransız baskısından kurtulmak.

5.2 Ağustos 1914’te Almanya ile Osmanlı arasında gizli bir antlaşma yapılması

6.19 Ağustos 1914’te Bulgaristan ile Osmanlı arasında bir dostluk antlaşması imzalanması

7.Turan İmparatorluğu kurma fikri.

Not: Enver Paşa İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı bayrağı altında bütün Türk dünyasını birleştirmeyi hayal ediyordu. Osmanlı Devleti’nin bütünlüğünü koruyamadığı bir dönemde Turancılık’ın düşünülmesi İttihatçıların hayalciliğini gösterir.

8.Almanya’nın savaşı kazanacağına inanılması

9.Yunanlıların “Megali İdea”sını sonuçsuz bırakmak

10.Almanya ile gizli ittifak yapılmış olması.

11.Rus İnkılap Tarihi Ders Notları İngiliz ve Fransız sömürgelerindeki Türk ve İslam ülkelerinin istiklale kavuşturulacağı düşüncesiOsmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesi

· İngilizlerden kaçan Goben ve Breslav adlı Alman gemileri Osmanlı Devleti’ne sığınmıştır. Osmanlı Devleti bu gemileri satın aldığını açıklamış ve gemilere Yavuz ve Midilli isimlerini vermiştir.

· Bu gemilerin Rusya’nın Sivastopol ve Odesa limanlarını bombalamaları üzerine Osmanlı Devleti savaşa girmek zorunda kalmıştır.

· Rusya İnkılap Tarihi Ders Notları İngiltere ve Fransa Osmanlı Devleti’ne savaş açınca; Osmanlı Devleti de 14 Kasım 1914’tde Kutsal Cihat ilan etmiştir.Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesinin Sonuçları

1.Yeni cepheler açılmıştır.

2.Savaş daha geniş alana yayılmış ve uzamıştır.

3.Almanya ve müttefikleri avantaj sağlamıştır.

4.İngiltere Kıbrıs’ı kendi topraklarına kattığını açıklamıştır.

5.Savaş Orta Doğu’ya kaymıştır.

6.Almanya Avrupa’da rahatlamıştır.

7.Gizli antlaşmalar gündeme gelmiştir.

8.İngiliz sömürge yolları tehlike altına girmiştir.

9.Rusya’nın İtilaf devletleri ile bağlantısı zedelenmiştir.Osmanlı’nın Savaş Öncesi Durumu

1.Osmanlı Devleti İttihat ve Terakki Partisi tarafından yönetilmektedir.

2.Ordu Almanya’nın desteği ile modernize edilmeye çalışılmaktadır.

3.Suriye İnkılap Tarihi Ders Notları Filistin İnkılap Tarihi Ders Notları Irak İnkılap Tarihi Ders Notları Lübnan ve Hicaz Osmanlı’nın elindedir.

4.Ege adalarının durumu belirsizdir.

5.Oniki Ada hâlâ İtalya’nın elindedir.

6.Kıbrıs İngiltere’nin elindedir.

7.Balkan Savaşlarından çıkan Osmanlı Devleti savaşa hazır değildir.İtilaf Grubu’nun Osmanlı’nın Savaşa Girmesini İstememe Nedenleri

1.Savaşın alanının genişleyecek olması.

2.İngiliz sömürge yollarının tehlikeye girecek olması.

3.Rusya ile İtilaf devletlerinin bağlantılarının kesilecek olması

4.Şark meselesinin karışık bir ortama gelecek olması

5.Sömürgelerdeki Müslümanların İngiltere ve Fransa’ya isyan etme ihtimalinin olması.Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

· Trablusgarp ve Balkan savaşlarından yıpranmış olarak çıkan Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları savaşın başında tarafsızlığını ilan etmiş İnkılap Tarihi Ders Notları boğazları kapatmış İnkılap Tarihi Ders Notları seferberlik ilan etmiş (seferberlik ilanı; devletin savaşa gireceğinin bir habercisidir) ve kapitülasyonları da tek taraflı olarak kaldırarak meclisi de tatil etmiştir.

· Kapitülasyonların kaldırılmasına en büyük tepki Almanya ve Avusturya-Macaristan’dan gelmiştir. İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti’nin ittifak tekliflerini kabul etmedikleri gibi kapitülasyonların kaldırılmasına da önemli bir tepkide bulunmamıştır.

· İttifak teklifi İngiltere ve Fransa tarafından reddedilen Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları Almanya’ya daha fazla yakınlaşmıştır. Almanya da bu durumu değerlendirerek Osmanlı’yı kendi yanına çekme gayretini artırmıştır.

· Savaş başladıktan sonra İngilizlerin önünden kaçan Goeben ve Breslav isimli Alman gemilerini Osmanlı; uluslararası hukuka aykırı olmasına rağmen İnkılap Tarihi Ders Notları Marmara’ya aldı. Bu gemilerin İngilizlerin Osmanlı’dan parasını aldığı halde İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı siparişi olan Sultan Osman ve Reşadiye gemilerine karşılık satın alındığı bildirildi. 11 Ağustos 1914’de meydana gelen bu olay halka da kabul ettirildi. Fakat halk devletin savaşa gireceğinden habersizdi.

· Yavuz ve Midilli adları verilerek Türk bayrağı çekilmiş olan Alman gemileri İnkılap Tarihi Ders Notları Enver Paşanın emri ile Alman komutan Amiral Souchon komutasında Karadeniz’e çıkarıldı. Bu gemiler İnkılap Tarihi Ders Notları 28-29 Ekim 1914 gecesi Rusya’nın Odesa ve Sivastopol limanlarını bombaladılar. Rusya bunun üzerine Osmanlı’ya 1 Kasım 1914’de savaş ilan etti.

· Tarafsızlığını 12 Kasım 1914’e kadar koruyan Osmanlı; bu tarihte Rusya’ya savaş ilan etti.

Osmanlı Devleti’nin Savaştığı Cepheler

Kafkas Cephesi:

Cephenin Açılma Sebepleri:

1.Başlamış olan Rus taarruzunu durdurmak

2.Bakü petrol bölgelerini el geçirme düşüncesi

3.Orta Asya Türk dünyası ile irtibatlaşarak Rusya’yı zor duruma düşürmek

4.İngiltere’nin Hint sömürge yollarını kesmek

5.Enver Paşanın Turan imparatorluğu kurma fikri

6.Avrupa’da rahatlamak isteyen Almanya’nın Osmanlı’yı kışkırtması.· 1 Kasım’da harekete geçmiş olan Rus birliklerine karşı Osmanlı 22 Aralıkta harekete geçti. Osmanlı’nın Ruslar karşısında Azapköy ve Köprüköy savaşlarında kazandığı başarılar geçici oldu.

· Bölgeye yazlık elbiselerle gönderilen ve yardım getiren geminin Ruslar tarafından batırılmasından dolayı desteksiz kalan Osmanlı askeri İnkılap Tarihi Ders Notları Rusya’nın teknik üstünlüğü ve bölgenin ağır kış şartları karşısında büyük bir mağlubiyet aldı.

· Erzurum İnkılap Tarihi Ders Notları Erzincan İnkılap Tarihi Ders Notları Bitlis İnkılap Tarihi Ders Notları Muş İnkılap Tarihi Ders Notları Van ve Trabzon Rusların eline geçti.

· Çanakkale savaşlarından sonra Kafkas cephesine atanan Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları 1916’da Muş ve Bitlis’i Ruslardan geri aldı.

· Rusya’da Bolşevik İhtilali’nin başlaması (Ekim Devrimi/1917) Kafkas Cephesi’nde Osmanlı lehine sonuçlar ortaya çıkarmış; Ruslarla Osmanlı arasında 15 Aralık 1917’de Erzincan Mütarekesi; Ruslar ile İttifak devletleri ve Osmanlı arasında 3 Mart 1918 ise Brest-Litowsk Antlaşması imzalanmıştır.

Brest-Litovsk Antlaşması (3 Aralık 1918)

Rusya Kafkas cephesini terk ederek Kars İnkılap Tarihi Ders Notları Ardahan ve Batum’u Osmanlı’ya geri verdi.Önemi:

1.Kafkas İnkılap Tarihi Ders Notları Galiçya İnkılap Tarihi Ders Notları Makedonya ve Romanya cephesi kapandı

2.Berlin Antlaşması ile kaybedilen Elviye-i Selase (Üç İl: Kars İnkılap Tarihi Ders Notları Ardahan İnkılap Tarihi Ders Notları Batum) Rusya’dan geri alındı

3.Osmanlı askerî yönden rahatladı

4.İtilaf bloğu sarsıldı.

Açıklamalar:

1.Brest-Litowsk Antlaşmasını İtilaf Devletleri onaylamadı.

2.Ruslar Kafkaslardan çekilince; Gümrü civarında İnkılap Tarihi Ders Notları İngilizlerin desteğiyle Ermeni Devleti kuruldu.

3.Türkler antlaşmadan sonra geçici olarak Hazar’a kadar ilerlemiştir.

4.Ruslar Elviye-i Selase’de halkoylaması yapılmasını istemiştir.Cephenin Özellikleri:

1.Osmanlı’nın savaştığı ilk taarruz cephesidir.

2.Osmanlı İnkılap Tarihi Ders Notları mağlup olduğu halde İnkılap Tarihi Ders Notları bu cephede toprak kazandı.

3.Ruslar tarafından Osmanlı’ya karşı kullanılmaya çalışıldığından dolayı; bölgedeki Ermeniler 14 Mayıs 1915’de çıkarılan tehcir kanunu ile Suriye bölgesine gönderildi.Kanal Cephesi

Cephenin Açılma Sebepleri:

1.İngiltere’nin Hint sömürge yolarını kontrol altına almak.

2.Mısır’ı İngiltere’den geri almak.

3.İslam âlemini İngilizlere karşı harekete geçirmek.

4.Almanya’nın telkinleri.

Cemal Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu İngilizler karşısında tutunamayarak Filistin’e çekilmiştir.Cephenin Özellikleri:

1.Osmanlı’nın ikinci taarruz cephesidir.

2.Osmanlı’nın ilk kapanan cephesidir.

3.Türk ordusu Tih sahrasında sıcaktan kırılmıştır.

4.İngilizler deniz yoluyla sömürgelerinden yardım almıştır.

5.Cephe İnkılap Tarihi Ders Notları 14 Ocak 1915’de açılmıştır.

6. Almanlar Osmanlı’ya destek göndermiştir.

7.Cephenin açılmasında bölgenin jeopolitik özelliği etkili olmuştur.

8.Osmanlı İnkılap Tarihi Ders Notları bazı Arap topluluklarından beklediği yardımı alamamıştır.Irak Cephesi

Açılma Sebepleri:

1.İngilizler İnkılap Tarihi Ders Notları Hint Deniz yolunun güvenliğini sağlayarak bölgedeki Alman tehlikesini ortadan kaldırmak istemiştir.

2.İngilizler Musul-Kerkük petrollerini ele geçirmek ve Kuzeye çıkarak Rusya’ya yardım etmek istemiştir.

3.İngilizler Almanların Orta Doğu’daki etkisini kırmak istemiştir.

Not: Çanakkale Cephesinin açılış sebeplerinden biri de Rusya’ya yardım etmekti.Cephenin Özellikleri:

1.İngilizler İnkılap Tarihi Ders Notları 24 Kasım 1915’de Ktesifon; 29 Nisan 1916’da Kutü’lamare’de Türklere mağlup olmuş ve İngiliz General Towsend Türklere esir olmuştur.

2.İngilizler 17 Mart 1917’de Bağdat’a girmeyi başarmıştır.Çanakkale Cephesi

İtilaf devletleri tarafından açılmıştır.

Açılma nedenleri:

1.İstanbul ve boğazları ele geçirerek Osmanlı Devleti’ni saf dışı bırakmak

Açıklama: Savaşın alanını daraltmak ve süresini kısaltmak2.Rusya’ya askeri ve ekonomik yardım götürmek

3.Savaşı kısa zamanda sonuçlandırmak

4.Balkan uluslarını savaşın içine çekmek

İtilaların Balkanları Savaşa Sokma Nedenleri:

a-Osmanlı ile Almanya’nın kara bağlantısını kesmek.

b-Rusya ile karadan bağlantı kurmak.

c-Avusturya’yı Balkanlarda zor duruma düşürmek.

Açıklama: İtilaf Devletleri İnkılap Tarihi Ders Notları bu cephede başarılı olunduğu takdirde İnkılap Tarihi Ders Notları Balkan devletlerinin bu başarıdan cesaretlenerek Osmanlı ve Avusturya’dan pay almak için harekete geçebileceklerini tahmin ediyordu.5.Osmanlı ordularının Kafkas ve Kanal cephelerinden çekilmesini sağlamak

6.Balkanlarda yeni cephe açarak ittifak devletlerinin birbirine olan irtibatını zayıflatmak.

7.İngiltere’ni Kanal Cephesindeki yükünü hafifletmek.

8.İngiliz sömürge yollarının kontrolünü sağlamak

9.Osmanlı ile Almanya’nın bağlantılarını kesmek.

10.Rus buğdayının Avrupa’ya naklini sağlamak.

İngiliz ve Fransız donanmalarının saldırısıyla 19 Şubat 1915’te denizde başlayan savaş 18 Mart 1915’de Osmanlı’nın zaferi ile sonuçlanmış (Seddülbahir ve Kumkale başarısı); 25 Nisan’da başlayan kara savaşları da ittifak devletlerinin mağlubiyeti ile sonuçlanmıştır.

Açıklama: Askerlerine “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” diyen İnkılap Tarihi Ders Notları 19. Tümen komutanı Mustafa Kemal’in Anafartalar İnkılap Tarihi Ders Notları Conkbayırı ve Arıburnu’nda kazandığı başarılar onun tanınmasına ve ileride millî mücadelenin başına geçmesinde etkili olmuştur.

Not: Nusret mayın gemisinin boğaza döşediği mayınların zaferdeki payı büyüktür.Çanakkale Zaferi’nin Sonuçları:

1.Birinci Dünya Savaşı uzadı.

2.Rusya’ya yardım götürülemediğinden dolayı Rusya’da artan ekonomik kriz Bolşevik İhtilâli’ne zemin hazırlandı.

3.İngiltere ve Fransa itibar kaybetti ve büyük zarar gördü.

4.İttifak devletleri safında Sırbistan ve Yunanistan’a karşı savaşa giren Bulgaristan Osmanlı ile Almanya arasında kara bağlantısı kurdu. (Bulgaristan Rusya’nın başarılı olarak Balkanlar’a inmesini de istemiyordu).

5.Türk ulusunun kendine olan güveni arttı. Bu güven milli mücadeleye taşındı

6.Yaklaşık yarım milyon insan hayatını kaybetti

7.Askerlerine “Ben size Taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları bu cephede kazandığı başarılarla tanınmış İnkılap Tarihi Ders Notları generalliğe terfi etmiş ve Milli Mücadele’de önder olarak kabul edilmiştir.

8.Osmanlı’nın saygınlığı arttı.

9.İngiliz ve Fransız donanmalarının da mağlup olabileceği görüldü

10.Sömürge altındaki milletler cesaretlenmiştir.

11.Yunanistan ve Romanya’nın savaşa girip girmeme konusundaki tereddütleri artmıştır.

12.İngiltere ve Fransa’nın boğazlara saldırmasını çıkarlarına uygun bulmayan Rusya’nın; boğazlar kendisine terk edilmediği takdirde Almanya ile barışacağını ileri sürerek İngiltere ve Fransa’yı tehdit etmesi İnkılap Tarihi Ders Notları ilk defa gizli antlaşmaları gündeme getirdi.Cephenin Özellikleri:

1.Osmanlı’nın zaferi ile sonuçlanan tek cephedir.

2.İstanbul’u tehdit eden tek cephedir.

3.Saldırının İstanbul’u tehdit etmesi Türk milletinin savunma azmini artırmıştır.

4.Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları savaş esnasında albay; savaş sonrasında ise general olmuştur.Hicaz ve Yemen Cephesi

Osmanlı Devleti; bu cephede kutsal yerleri korumak için savaşmış; ancak Arapların İngilizlerle beraber hareket etmesinden dolayı başarılı olamamıştır. İngilizlerin 1917’de Akabe’yi ele geçirmeleri sonucunda bölgedeki Osmanlı hâkimiyeti sona ermiştir.Cephenin Özellikleri:

1.Araplar arasında milliyetçiliğin güçlendiği ve İslamcılık fikrinin etkili olmadığı görülmüştür.Açıklamalar:

1.Fahrettin Paşa’nın Medine savunması meşhurdur.

2.I.Dünya Savaşından sonra Arap bölgelerinde İngiltere ve Fransa mandater sistemler kurmuştur.Filistin ve Suriye Cephesi

Kanal harekâtının başarısız olması üzerine karşı taarruza geçen İngilizler Kudüs’ü Osmanlı’dan almıştır. İngiliz ilerleyişi Mustafa Kemal Paşa tarafından Halep’in kuzeyinde durdurulmuştur.

Cephenin genel komutanı Alman Liman Von Sanders idi. Mondros Mütarekesi imzalanınca; Yıldırım Orduları Komutanlığı Liman Von Sanders’ten alınarak Mustafa Kemal’e verilmiştir. Mustafa Kemal İnkılap Tarihi Ders Notları bundan sonra bölgede savunma tedbirleri almaya başladıysa da; bir süre sonra İstanbul’a geri çağrılmıştır.Cephenin Özellikleri:

1.I.Dünya Savaşı esnasında Mustafa Kemal’in savaştığı son cephedir.

2.Bu cephede savaşlar sürerken İnkılap Tarihi Ders Notları Mondros Mütarekesi imzalandı.

3.Mustafa Kemal’in mütareke sonrasında Türk ordusunu hızlı bir şekilde Anadolu’ya çekmesi İnkılap Tarihi Ders Notları mütareke gereğince İtilaf Devletleri’ne teslim edilmesi gereken Türk askerinin İnkılap Tarihi Ders Notları teslim olmasını önledi ki bu askerler Kurtuluş Savaşı’nın askeri gücünü oluşturdu.

Not: Bu cepheye İtalyanlar ve Fransızlar da asker göndermiştir.Galiçya-Makedonya-Romanya Cepheleri

Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları bu cephelerde müttefiklerine yardım etmek ve Makedonya üzerinden geçen ve Almanya ile kara bağlantısını sağlayan demiryolunun güvenliğini sağlamak için savaşmıştır.

Osmanlı Devleti İnkılap Tarihi Ders Notları bu cephelerde Rus İnkılap Tarihi Ders Notları Sırp İnkılap Tarihi Ders Notları Romen ve Fransız güçlerine karşı savaşmıştır. Brest-Litowsk Antlaşması ile bu cephe kapanmıştır. Bu cepheler İnkılap Tarihi Ders Notları Osmanlı’nın toprakları dışında savaştığı cephelerdir.Savaşı Bitiren Ateşkes Antlaşmaları

1.Bulgaristan ile: (Selanik İnkılap Tarihi Ders Notları 29 Eylül 1918)

2.Osmanlı ile: (Mondros İnkılap Tarihi Ders Notları 30 Ekim 1918)

3.Avusturya ile: (Villagusti İnkılap Tarihi Ders Notları 3 Kasım 1918)

4.Almanya ile: (Redhondes İnkılap Tarihi Ders Notları 11Kasım 1918 )Açıklamalar:

1.Almanya’da 9 Kasım 1918’de cumhuriyet ilan edildi.

2.Avusturya’nın savaştan çekilmesinde kendisine bağlı azınlıkların isyan etmeleri etkili oldu.

3.Romanya İnkılap Tarihi Ders Notları Rusya savaştan çekilince savaştan çekildi

4.Bulgaristan’ın savaştan çekilmesi Osmanlı ile Al-manya’nın kara bağlantısını kesti.

Barış Antlaşmaları

1.Versailles / Versay Antlaşması (28 Haziran 1919)

Versay Antlaşması İnkılap Tarihi Ders Notları Almanya ile imzalanmıştır.

Bazı Maddeleri:

1.Almanya Alsac bölgesi ve Saar bölgesini Fransa’ya; deniz aşırı bölgelerini İngiltere İnkılap Tarihi Ders Notları Fransa İnkılap Tarihi Ders Notları Belçika ve Japonya’ya bıraktı.

2.Kiel Kanalı ve Alman nehirleri uluslararası hale getirildi.

3.Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları Avusturya ile birleşmemeyi garanti etti.

4.Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları Yugoslavya ve Çekoslovakya’yı tanıdı.

5.Askerlik mecburi olmaktan çıkarıldı

6.Almanya ekonomik yükümlülüklere uyacağını ve savaş tazminatını vereceğini kabul etti.

Önemi:

1.İngiltere en güçlü rakibinden kurtuldu

2.Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları uzun süre savaşamayacak hale getirildi

3.Antlaşma hükümlerini uygun bulmayan Almanya İnkılap Tarihi Ders Notları II. Dünya Savaşının çıkmasında etkili oldu

4.Alman sömürgeleri İnkılap Tarihi Ders Notları İngiltere İnkılap Tarihi Ders Notları Fransa İnkılap Tarihi Ders Notları Belçika ve Japonya arasında paylaşıldı.2.Saint Germain Antlaşması (10 Eylül 1919)

Bu antlaşma İnkılap Tarihi Ders Notları Avusturya ile imzalanmıştır.

Bazı Maddeleri:

1.Avusturya Macaristan İnkılap Tarihi Ders Notları Yugoslavya ve Çekoslovakya’yı tanıdı

2.Almanya ile birleşmemeyi garanti etti

3.Mağlubiyetin gerektirdiği yükümlülükleri kabul etti.

Not: Avusturya’nın denizle bağlantısı kesildi.3.Neuilly (Nöyyi) Antlaşması (27 Kasım 1917)

Bu antlaşma Bulgaristan ile imzalanmıştır.

Bazı maddeleri:

1.Bulgaristan Gümülcine ve Dedeağaç’ı Yunanistan’a; Dobruca’yı Romanya’ya bıraktı.

2.Mağlubiyetin getirdiği yükümlülükleri kabul etti.

3.Ordu 25.000 ile sınırlandırıldı.

Not: Bulgaristan’ın Ege ile bağlantısı kesildi.4.Trianon (Triyanon)Antlaşması (6 Haziran 1920)

Macaristan’daki rejim değişikliği nedeniyle bu antlaşmanın imzalanması gecikmiştir. Macaristan bu antlaşma ile bağımsız bir devlet olarak tanınmakla beraber denize çıkışı olmayan küçük bir devlet haline gelmiştir.

Not: Macaristan’a mağlup devlet muamelesi yapılmıştır.

Barış Antlaşmalarının Özellikleri:

1.Yeni devletler kuruldu

2.Askeri ve ekonomik sınırlamalar getirildi

3.Sınırlar değiştirildi.İtilaf Grubu’nun Savaştaki Dezavantajları

1.Rusya’nın savaştan çekilmesi

2.Sömürgelerde bıkkınlık görülmesi

3.Çanakkale’nin geçilememesi

4.Osmanlı’nın savaşı Orta Doğu’ya çekmesi

5.Bulgaristan’ın İttifak Grubuna girmesiİttifak Grubu’nun Savaştaki Dezavantajları

1.İngilizlerin denizlerde güçlü olması

2.İngiltere’nin sömürgelerinden destek alması

3.Avusturya ve Osmanlı’nın etnik problemlerle uğraşması

4.ABD’nin İtilaf Grubunda savaşa girmesi

5.İtalya’nın İtilaf Grubuna geçmesiRusya’nın Savaştan Çekilmesinin Sonuçları

1.İngilizler İnkılap Tarihi Ders Notları Anadolu için Yunanlıları ön plana çıkarmaya başladı

2.Ermenilerin koruyuculuğu ABD’ye verildi

3.Gizli antlaşmalar değişti

4.Brest-Litowsk Antlaşması imzalandı

5.Kafkas İnkılap Tarihi Ders Notları Galiçya İnkılap Tarihi Ders Notları Romanya ve Makedonya cepheleri kapandı

6.Osmanlı Kars İnkılap Tarihi Ders Notları Ardahan ve Batum’u geri aldı

7.İtilaf bloğunda oluşan boşluk önce İtalya ile sonra ise ABD ile doldurulmaya çalışıldıBirinci Dünya Savaşı’nın Genel Sonuçları

1.Avrupa’daki mevcut dengeler değişti

2.Rakiplerini etkisiz hale getiren İngiltere ve Fransa en kazançlı devletler olurken; galipler safında yer alan İtalya ve Rusya hedefledikleri amaçlarına ulaşamamışlardır.

3.Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu parçalanmış; Çarlık Rusya’sı yıkılmıştır.

4.Türkiye İnkılap Tarihi Ders Notları Macaristan İnkılap Tarihi Ders Notları Polonya İnkılap Tarihi Ders Notları Çekoslovakya İnkılap Tarihi Ders Notları Yugoslavya İnkılap Tarihi Ders Notları Letonya İnkılap Tarihi Ders Notları Litvanya ve Ukrayna gibi yeni devletler kurulmuştur.

Açıklama:

Yugoslavya İnkılap Tarihi Ders Notları Sırbistan İnkılap Tarihi Ders Notları Karadağ İnkılap Tarihi Ders Notları Bosna Hersek İnkılap Tarihi Ders Notları Makedonya ve Slovenya’nın birleşmesi sonucunda kurulmuştur.5.Cemiyet-i Akvam kurulmuştur(1920).

6.Sömürgecilik yerini manda ve himayeye bırakmıştır.

7.Barış Antlaşmalarında milliyetçilik prensibine dikkat edilmemesi azınlık sorununun ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

8.Merkezi İmparatorlukların parçalanması sonucu Avrupa ve Ortadoğu’da denge boşlukları ortaya çıkmıştır.

9.Komünizm İnkılap Tarihi Ders Notları Faşizm İnkılap Tarihi Ders Notları Nazizm gibi İnkılap Tarihi Ders Notları demokratik olmayan İnkılap Tarihi Ders Notları totaliter rejimler ortaya çıkmıştır.

10.Sivil savunma düşüncesi ortaya çıkmış; böylece cephe gerisindeki sivil halkın korunması amaçlanmıştır.

11.Barış Antlaşmaları devletlerin eşitliği ilkesine aykırı olduğu için sürekli bir barış ortamı sağlanamamış İnkılap Tarihi Ders Notları bu yüzden İkinci Dünya Savaşı çıkmıştır.

12.Bazı devletler ekonomik krizlere girdi

13.Ümmetçilik ve Turancılık iflas etti.

14.Milliyetçilik güçlendi ve ulusal devletlerin kuruluşu hızlandı

15.Deniz altı gemileri önem kazandı

16.ABD tekrar içine kapandı

17.İngiltere ve Fransa Ortadoğu kaynaklarını ele geçirdi

18.Suriye İnkılap Tarihi Ders Notları Irak İnkılap Tarihi Ders Notları Lübnan ve Hicaz Osmanlı’dan ayrıldı.

19.Irak İnkılap Tarihi Ders Notları Suriye İnkılap Tarihi Ders Notları Lübnan ve Filistin’de mandater yönetimler kuruldu.

20-İttihat ve Terakki Partisi dağıldı.Açıklamalar:

1.Birinci Dünya Savaşı’nda ilk defa tank ve kimyasal silah kullanıldı.

2.Savaştan sonra sınırlar çizilirken milliyetlerin dağılımı dikkate alınmadığından dolayı savaştan sonra da milliyet olayları devam etti.

3.İtalya savaş başlamadan önce Fransa ile gizli antlaşma yaptı

4.Paris Konferansı’nda Doğu Trakya Yunanistan’a verildi.

5.ABD I. ve II. Dünya Savaşı’nın bitmesinde etkili oldu.

6.ABD savaşa girerken uluslararası dengede yerini almak istedi.

7.ABD savaşa 2 Şubat 1918’de fiilen girdi.

8.Savaştan sonra; Almanya’nın güçlenmemesi İngiltere ve Fransa için temel politika oldu.

9.Versay İnkılap Tarihi Ders Notları Nöyyi İnkılap Tarihi Ders Notları Sen-Jermen ve Trianon antlaşmaları II. Dünya Savaşı’nın çıkması ile yürürlükten kalktı

10.Osmanlı İnkılap Tarihi Ders Notları ABD İnkılap Tarihi Ders Notları Yunanistan İnkılap Tarihi Ders Notları Bulgaristan İnkılap Tarihi Ders Notları Japonya ve Romanya savaşın başlangıcında etkili olmamıştır.

11.Boğazların Osmanlı Devleti’nin elinde olması; Mustafa Kemal’e göre Osmanlı Devleti’ni savaşa sokabilecek stratejik bir etkendi.

12.Rusya’da Bolşevik ihtilali çıkınca; Ermenistan İnkılap Tarihi Ders Notları Gürcistan ve Azerbaycan bağımsız oldu.

13.Ukrayna 22 Ocak 1918’de bağımsız oldu

14.Savaştan önce İngiliz sömürgeleri kendisinin 104 katı İnkılap Tarihi Ders Notları Fransız sömürgeleri ise kendisinin 20 katıdır.

15.Osmanlı’yı paylaşmak savaşın başlangıç sebeplerinden değildir.

16.Mağlup devletlerin bir daha savaşmaya cesaret edememesi için antlaşmalara ağır maddeler kondu.

17.Birinci Dünya Savaşı’nda Danimarka İnkılap Tarihi Ders Notları Norveç İnkılap Tarihi Ders Notları İsveç İnkılap Tarihi Ders Notları İsviçre ve İspanya tarafsız kalmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnkılap Tarihi Ders Notları

İnkılap Tarihi Ders Notları konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Notları elif Eğitim ve Öğretim 2 12-01-2014 03:22
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ders notları elif Eğitim ve Öğretim 0 04-05-2012 04:38
İnkılap Tarihi Ders Kitabı 8. Sınıf Cevapları elif Eğitim ve Öğretim 0 27-02-2012 10:56
İlk Yardım Ders Notları elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:55
Anatomi Ders Notları elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 06:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats