bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 02:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir

Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir


1. Bir konuyu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir sahip olduğumuz birikimi kullanarak bir plân çerçevesinde anlatmadır.
2. Anlatılacak konu dinleyicileri ilgilendirmelidir.
3. Anlatıcı konuyu detaylarıyla kavramış olmalıdır.
4. Anlatılacaklar Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bir plâna göre sıralanmalıdır.
5. Dilin Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir açık ve anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir.
6. İfadeler Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir duygu düşünce ve hayallerle zenginleştirilmelidir.
7. Kelimelerin ses vurgu ve tonlamalarına uyulmalıdır ve buna dikkat edilmelidir.

B.Yazılı Anlatımın Özellikleri

1. Bir konuyu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir sahip olduğumuz birikimi kullanarak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bir plân çerçevesinde yazıyla ifade etmektir.
2. Metinde anlatılanlar Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kalıcı özelliğe sahiptir.
3. Yazılı bir metnin oluşturulabilmesi için kişinin belli bir kültürel birikime sahip olması gerekir.
4. Yazacağı türün özelliklerini bilmesi ve bu özelliklere uygun bir yazı oluşturması gerekir.
5. Dilin yapısına ait özelliklerin bilinmesi Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir cümlelerin kuruluş biçimlerinin doğru olması gerekir.
6. Metnin anlaşılır bir dil ile oluşturulması Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir metinde sanatlı ifadelerin kullanılmasına engel teşkil etmez.
7. İfade yazlı olarak okuyucunun gözünün önünde olması sebebiyle ilgi takip oranı daha elverişlidir.
8. Duygu ve düşüncelerin daha iyi anlaşılabilmesi için değişik anlatım biçimleri kullanılmalıdır ve kullanılır.
İyi Bir Okuyucu Olmanın Özellikleri

1. Okuma belli bir amaca yönelik olmalıdır.Neyi niçin okuduğunu iyi bilmelisin.
2. Her şeyi aynı okuma biçimiyle okumamalıdır Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kendince bir okuma plânı olmalıdır.Kitap Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir dergi Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir gazete ve ansiklopedilerin okumaları farklı farklı olmalıdır.
3. Okuduklarından faydalanabilmesi için gerekli yerlerde not almalıdır.
4. Okuduklarımızla bilgi havuzumuzu doldurur Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kültürel birikimimizi artırırız.
5. Okuma geçmişle kültür bağımızı kurmanın yanında kişinin sosyal alanda belli bir yer edinmesini de sağlar. Hiç okuyanla okumayan bir olur mu?
6. Bir metni okurken kendimizi metinle bütünleştirmeliyiz.
7. Okurken belli türlerden zevk alır hâle gelmişsek o tür kitapları daha bir sıklıkla okumalıyız.
8. Meslek bilgisini genişletme ve meslekte ilerleme imkanı elde eder.
9. Araştırmaya yönelik okumalarda tarafsızlık ön plâna çıkmalıdır; yani okuyucu tarafsız olmalıdır.
10. Okuma şartlarına uymak zorundayız. Bu şartlar:Seçme Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Anlama Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Zevk alma Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Değerlendirme Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Okuma ortamı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Okuma hızı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Zihni toplama Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Kaynak bilgileri öğrenme Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Kalıcı olma.
İyi Bir Yazıcı Olmanın Özellikleri

1. Yazıcı olmak okuyucu olmaktan çok farklıdır. Herkes okuyucu olabilir ama herkes yazıcı olamaz.
2. Yazma kabiliyetimizin hangi türlere yönelik olduğunu iyi keşfetmemiz lazım.
3. Yazı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir elde ettiğimiz kültürel birikimimizi ve yaşadığımız güzellikleri sonraki nesillere aktarır.
4. Tarihte Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yer almanın şartlarından birini yerine getirmiş olur.
5. Yazdığımız her yazı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir varlığımızın sınırlarından bir sınırdır.
6. Yazının kullanıldığı dilin özelliklerini ve inceliklerini gayet iyi bilmelidir ve bilir.
7. Cümlelerini oluştururken kelime hazinesinden Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir anlam açısından edebî sanatlardan yüksek derecede yararlanır.
8. Yazarın kullandığı kelimeler Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir tamamlamalar Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir cümle kurma biçimleri o yazarın üslûbunu oluşturur.
9. Yazı türlerinin inceliklerini bilir ve yazısında bunlara uyar.
10. Cümlede kullandığı kelimelerin yazılış biçimlerine dikkat eder Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yazım yanlışı olmamasına özen gösterir. Noktalama işaretlerini anlamın en sert sınırlarını çizmede güzel bir şekilde kullanır.
11. Yazacağı konuda önceden belli bir araştırma yapmış olur ve yazısını birikimi elde ettikten sonra yazar.
A.İyi Bir Dinleyici Olmanın Özellikleri

1. Birikim kazanmanın yollarından birinin de dinleme olduğunu bilir.
2. Söylenenlerin iyi ve doğru şekilde anlaşılması Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir incelik ve derinlikleri ile kavranması ve bilgi duygu ve düşüncelerin doğru ve etkili bir şekilde anlaşılıp aktarılabilmesi alışkanlıkları iyi bir dinleyici olmaya bağlıdır.
3. Dinleme ile ilgili bu alışkanlıkları ve yetenekleri kazanmak istekli amaçlı ve disiplinli bir dinleme ile sağlanabilir. İsteksiz Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir amaçsız ve disiplinsiz bir dinleme sadece vakit öldürmektir.
4. İyi bir dinleme faaliyeti için önemli bir nokta da ortamın dinlemeye uygun olmasıdır. Ortam sessiz değilse Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir farklı konularda farklı konuşmalar varsa orada dinlemeden söz edilemez.
5. Dinlerken not almak da iyi bir dinleyici olmanın özelliklerindendir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için konuşmacıyı dikkatle dinlemeli ve gerekli gördüğümüz hususları not almalıyız.
6. Konuşulanları tam ve doğru anlama Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşmanın akışı içerisinde Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kopukluklara uğramadan dinlemekle mümkündür.
7. Ön hazırlık yapılmış istekli Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir amaçlı ve disiplinli dinleme Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir dinlenilenleri kavramayı kolaylaştırır.
8. Dikkatli dinleyici Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşmacının Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konusunu ortaya nasıl koyduğuna Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bunu yaparken ne şekilde hareket ettiğine dikkat etmelidir. Konuşmacının konuyu ortaya koyarken Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ana fikri söyleyip söylemediği Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir aranması gereken bir başka noktadır. Dinleyici Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ortaya konan ana fikri destekleyen Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir onu doğru göstermeye çalışan ve ona kuvvet kazandıran yardımcı fikirlerin ortaya konuluş şekline ve sırasına dikkat etmelidir. Bu dikkat; dinleyiciye Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşma boyunca ele alınıp işlenen düşüncelerin tam bir krokisini çıkarma imkânı verir.
9. Dinlediklerimiz üzerinde daha önceden bilgi birikimimiz mevcut olabilir. Bu bilgiler Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir dinlediklerimizle uyum içerisinde olduğu gibi aynı yönde de olmayabilir.Ayrıca dinlediklerimiz arasında anlayamadığımız Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir anlayıp da benimsemediğimiz bilgi ve fikirler bulunabilir. Bunlara açıklık getirmek için konuşmacıya sorular sorabiliriz. Ancak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yerinde soru sorabilmek içinde iyi bir dinleyici olmak gerekir. Sorular nezaket kuralları içinde olmalıdır. Benimsemediğimiz görüşleri de saygı ile karşılamalıyız.
10. Soru sormada şunlar yapılabilir: Karmaşık olanı sorma Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir örneklendirilmesini isteme Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yoğun ve açık olmayan ifadeleri sorma gibi...
B. İyi Bir Konuşmacı Olmanın Özellikleri

1. Etkili konuşma yapmak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşmamızın amacıyla doğrudan ilgilidir. Biz konuşmamıza önem veriyorsak konuşma biçimimize de önem vermeliyiz.
2. Etkili ve güzel konuşmak aynı zamanda iyi bir iletişim kurmamızın da göstergesidir.
3. Konuşma öncesinde mutlaka Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşacağımız konularda bir hazırlık yapmamız gerekir.
4. Başarılı bir konuşmacı olabilmenin şartlarından biri de kendimize güvenimizdir. Kendimize güvenimiz olmazsa etkili konuşmamız söz konusu olamaz. Zihin gücünün gelişmesi yazma ve konuşma sanatındaki incelikleri öğrenme zamana ve devamlı çalışmaya bağlıdır.
5. Konuşmanın belli bir belgeye ve bilgiye dayanması gerekir. İyi bir konuşmacı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir hangi bilgiyi Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir nereden Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir nasıl ve hangi ölçülerde alabileceğini bilir.
6. Bir konu etrafında toplanan her bilgi ve belgeyi seçmek ve onları belli bir plân içinde vermek önemlidir. Ana plân ve yönetici fikir Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bu fikirlerin birbiri ardınca sıralanışını ve aralarındaki bağlantıyı düzene koyar ve sonuca varmayı kolaylaştırır.
7. Konuşmamızı bilgi ve belge yönüyle hazır hale getirdikten sonra onu yazmalıyız. Metni hazır olduğuna inanıncaya kadar tekrar tekrar okumalıyız. Gerektiğinde ayna karşısında veya ses kayıt cihazları ile provalar yapmalıyız.
8. Konuşmaya başlarken önce konuşmacı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir giyinişine dikkat etmeli Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir topluluk karşısına düzgün bir kıyafetle çıkmalıdır.
9. Konuşmacı konuştuğu mekânı ve dileyicileri yadırgamamalı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir onları benimsemeli Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir hatta mekân ve kişilerin bir parçası olduğu hissini uyandırmalıdır.
10. Ses tonunu iyi ayarlamalıdır konuşmacı. Çünkü Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir dinleyicinin dikkatini ve ilgisini konuşmaya bağlayacak önemli bir araç da ses tonudur.
11. Konuşmada dile getirilen duygulara Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ortaya konulan fikirlere göre ses Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yumuşaklık Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdirtatlılık Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdirkuvvet Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir sertlik ve kesinlik kazanmalıdır. Konuşmada bunları sağlamak için vurgu önemli yer tutar. Türkçede vurgu genellikle kelimelerin son heceleri üzerindedir.
12. İyi bir konuşmacının dikkat edeceği hususlardan bir de telaffuzdur. Kelimeleri doğru telaffuz edemeyen konuşmacı topluluk önünde gülünç duruma düşer. Bu sebeple kelimelerin telaffuzunu yazı dilindeki söyleyişe göre ayarlamalıdır. Kültür dilinin benimsediği seslerle konuşmak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşmanın hem etkisini artırır hem de kolay dinlenilmesini sağlar.
13. Konuşmacının dikkat edeceği bir başka özellik tonlamadır; Sesin çeşitli yüksekliklerde olmasına tonlama denir. Bu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşmanın bir çeşit bestelenmesi anlamına gelir. Kelimeler ve cümleler tonlamalarına göre çeşitli anlam zenginliği kazanır.
14. Konuşmanın süresi iyi ayarlanmalıdır. Konuşmacı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konuşmasına başlamadan süresini ayarlamalı ve söylemek istediği her şeyi o süre içinde söylemelidir.
15. Edebiyat ve müzik gibi kendi içinde süreklilik gösteren eserlerde bitiş önemlidir. Bütün etki buradadır. İstenilen sonuç bu bölümde alınır. Konuşmacı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bütün konuşma boyunca dile getirdiklerini Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir geliştirdiği fikirleri Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir verdiği örnekleri toplayacak ve gerilimi vurgusu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir tonu inandırıcılığı yüksek bir ifade dolu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kısa bir paragrafla dinleyiciye tekrarlayacaktır.Atatürk'ün Büyük Nutuk adlı eseri TBMM'de yapılmış uzun bir konuşmadır. Bu konuşmanın sonu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Gençliğe Hitabe'dır. Bu hitabe de her bakımdan eksiksiz bir sonuçtur.
16. Konuşmacı sorulan sorulara içtenlikle ve açıklıkla cevaplamalıdır.
17. Konuşma sırasında Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konu ile ilgisi olmayan sözler söylemek Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir anlamsız kelimeler kullanmak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yersiz davranış ve jest ve mimikler yapmak yanlış olur.
18. Konuşmaya başlamadan önce konuşmacı metne iyi hazırlanmalıdır.
19. Konuşmada Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir dinleyicileri rahatsız edecek şekilde genel anlayışa aykırı argo Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kaba ve çirkin ifadelere yer vermemelidir.

Metin Özetleme

Bir metni özetlemek Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir o metnin can damarlarını Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir esas hedefini bulmak ve onu tespit etmektir. Metnin yazılış amacı olarak sayabileceğimiz ana düşüncenin bulunması ve ana düşüncenin doğru algılanabilmesi ve anlaşılabilmesi için ona yardımcı olan yan düşüncelerin de iyi anlaşılması gerekir. İyi ve dikkatli okunmamış bir metnin yeteri kadar anlaşılabilmesi mümkün değildir.

Bir metni özetlerken ana hatlarıyla şunlara dikkat etmemiz gerekir:
a. Metni okumaya başlamadan önce o metni anlayabileceğimize ve ondan faydalanabileceğimize inanmalıyız. Faydası olacağına inanmadığımız ya da herhangi bir fayda beklemediğimiz bir metinden bir şey anlayabilmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bizim metne bakışımız pozitif yani olumlu olmalıdır.
b. Metin içerisinde kendimizce güzel gördüğümüz Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir can alıcı cümlelerin altını çizmeli ve gerekli yerlerde not almalıyız.
c. Metne bir bütün olarak bakmalı ve metni bir bütünlük içerisinde değerlendirmeliyiz. Metne hakim bir bakış açısıyla onu incelemeye alırsak metnin neresinde ne var Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir hangi temel düşüncelerden bahsedilmiş bunları kolayca bulabiliriz.
d. Metnin tür özelliklerini iyi bilmemiz gerekir. Her metin aynı özellikte ve türde değildir. Bir roman veya hikâye ile bir makale ya da deneme yazısı aynı özellikleri taşımaz. Taşıması da mümkün değildir. Çünkü onları farklı kılan da anlatımlarındaki Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kuruluşunda ve kurgulanışındaki birbirine benzemeyen yönleridir. Dolayısıyla her metin farklı şekilde özetlenir. Bir roman veya hikâyede öncelikle olay örgüsünün nasıl oluştuğuna bakmak ondan sonra şahısların bu olaylardaki rol alış biçimlerine vurgu yapmak başlangıç olarak yeterli olsa da bu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir diğer türler için geçerli değildir.
e. Düşünce yazılarında özetleme işine Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ana düşüncenin bulunmasından başlanmalıdır. Ana düşünceyi tespit ettikten sonra geriye kalanın özetlenmesi kolaydır. Ana düşünce Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yazarın okuyucusuna duyurmak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ulaştırmak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir iletmek istediği düşüncedir. Başka bir ifadeyle Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yazının varlık sebebidir.
f. Bir metinde güzel bulduğumuz düşüncelerin ifade edildiği cümleleri not alırken yakın cümleler varsa altını çizmede farklı kalemler kullanmamız düşüncelerin belirgin olmasına ve bizim seçiciliğimizin net olmasına vesile olur Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir dolayısıyla metni anlamamız da kolay olur. Metni anlayınca onu özetlemek de kolaylaşmış demektir.
g. Özetleyeceğimiz bir kitap ise o kitabın içerisine bir kâğıt koyup o kitabı okurken notlarımızı o kâğıda almamız da özetlemeyi kolaylaştırıcı sebeplerdendir.
Başlık

Başlık Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir o yazıda işlenilecek ya da işlenmiş fikrin izlerini taşır Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yazanı konudan uzaklaştırmamaya Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir okuyanın o şeyi daha iyi kavramasına yol açar. Yazıya başlık seçmek oldukça önemlidir; işlenilen fikre uygun olursa o yazının bütününü daha etkili ve anlamlı hâle getirir. Başlık Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konu demek değildir; konu kelimesinin anlamı başlığa göre daha geniştir. İyi bir başlık Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konu değil kompozisyondaki esas düşünceyi içerir; okuyanların Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir esas düşünceye dikkatini çekmeye yarar. Bir başlığın iyi olabilmesi için ;
- Yazının ana düşüncesini etkili bir biçimde anlatması Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdiriçermesi
- Uzun değil Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kısa ve birkaç kelimeden ibaret olması
- İlgi çekici ve anlamlı olması lazımdır.

Yazının ilk cümlesi daima bağımsızdır; başlık ilk cümlenin bir parçası sayılamaz. Meselâ Hırçın Kız başlıklı bir yazıya Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Orta hâlli bir ailenin çocuğu idi. cümlesi ile değil Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Hırçın Kız Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir orta hâlli bir ailenin çocuğu idi. diye başlarız.
Metinlerin Ayrıntılarını Derecelendirme

Metinleri incelemek için onları değişik açılardan ele almak lazımdır. Bunları şöyle sınıflandırmak ve incelemek mümkündür:

ANLATIM YÖNÜYLE: Bir metin oluşturulurken nelere dikkat edilmiş Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir anlatım yollarından ve tekniklerinden hangisini kullanmış bunlar incelenebilir.

Anlatım teknikleri şunlardır:

a. Öyküleme(hikâye etme): Duyguları Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir düşünceleri Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir söylenmek istenenleri Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir anlatılanları Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bir olay içinde ya da bir olaya bağlayarak anlatma şeklidir. Olay kaynaklı edebî türlerde bu anlatım şekli sık sık kullanılır. Özellikle roman ve hikâye türünde kullanılır Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ayrıca anı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdirbiyografi Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir gezi Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir tarih gibi türlerde de öykülemeden yararlanılır. Öyküleme tarzında belli ögeler yer alır. Öykülemeyi oluşturan ögeler; zaman Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yer Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir şahıs kadrosu ve olay şeklinde sıralanabilir. Olay Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir öykülemenin temel unsurudur. Olay; bir durumdan başka bir duruma Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bir yerden başka bir yere ve görünüşe geçiştir. Olay için Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir olayın içinde yer alacak şahıslara Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir olayın geçeceği bir yere ve her olay için bir zamana ihtiyaç vardır.Yer Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir zaman ve şahıslar olayın unsurlarıdır. Habercilikte bir genel ölçü olarak kabul edilen 5N+K öykülemede vardır. Ne Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir nerede Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir niçin Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ne şekilde Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir nasıl ve kim ? sorularına cevap bulunur.

b. Betimleme(Tasvir Etme): Varlıklara ait belirleyici özellikleri ortaya koyma Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ayırıcı özelliklerini belirtme ve varlıkları Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kelimelerle resimlendirme işine betimleme denir. Betimlemede varlıkların duyularımız Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir hislerimiz üzerindeki etkileri Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir tesirleri anlatılıyorsa bu tür betimlemelere izlenimsel betimleme denir; bu tür betimlemelerde öznellik vardır. Bazı betimlemelerde ise yazar Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir duygularını işin içine hiç karıştırmaz. Bu tip betimlemelerde okuyucuyu bilgilendirmek esastır. Yazar Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir duygularını anlattıklarına katmaz. Yazar anlatımda alabildiğine nesnel davranır.

c. Açıklama : Öğretmek Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bilgi vermek Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir tanıtmak amacıyla yazılan yazı türlerinde sık sık kullanılan bir anlatım biçimidir. Açıklama tarzındaki anlatım biçiminde öğretmek esastır. Konuyu anlaşılır hâle getirmek için yer yer diğer anlatım şekillerinden de yararlanılabilir. Açıklama; ele alınıp işlenilen konu üzerindeki birtakım soruları cevaplama işidir. Açıklama pek çok konuda ve alanda kullanılır. Yeni bir buluş açıklanabileceği gibi tehlikeli bir durumda yapılması gerekli faaliyetler de açıklanabilir.

d.Tartışma: Farklı düşünen birinin fikirlerini değiştirebilmek amacıyla kullanılan anlatım biçimidir. Tartışma; bir konunu farklı yorumlanmasından Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir anlaşılmasından doğar. Tartışma tarzındaki anlatım biçimine karşı tarafın görüşlerini çürütmek Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir onu geçersiz hâle getirmek esastır. Bunun için önce Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir karşı tarafın görüşü ele alınıp incelenir. Geçici bir süre için karşı görüşlerin doğruluğu kabul edilir. Bu aşamada tutalım ki Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kabul edelim ki Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir varsayalım ki Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir düşünelim ki gibi sözlerle karşılaşmak mümkündür. Karşı görüşlere söz hakkı verildikten sonra Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir o görüşlerin çürütülmesine geçilir. Bu sırada çeşitli örneklerden Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir karşılaştırmalardan ve çeşitli kişilerin görüşlerinden yararlanılır. Tartışmada birden fazla değil Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bir tek konu ele alınıp incelenir. Ortaya atılan teklif açık ve tek yanlı olmalıdır. Çocuk Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir okula kaç yaşında başlamalıdır? konusu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir tartışma tarzındaki anlatım biçiminde ele alınmaz. Fakat Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir Çocukların altı yaşında okula başlaması faydalıdır. görüşü incelenebilir.

e.Tanımlama: Bir kavramın ne olduğunu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ne işe yaradığını Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir belirleyici özelliklerini ortaya koyarak anlatma yöntemidir. Tanımlama için Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir mutlaka Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir tanımı yapılacak bir kavrama Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir varlığa ihtiyaç vardır. Meselâ; teknik kavramını kültür kavramını tanımlayabiliriz. Şiir Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kelimelerle güzel şekiller kurmak sanatıdır. Kısaca söylemek gerekirse Ne Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir nedir? sorusuna cevap tanımlamadır. Bir paragrafta birden fazla tanımlama yapılmışsa karşılaştırma yapılmış demektir.

f.Karşılaştırma: Düşünceyi geliştirmenin Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir farklı anlatım yapmanın bir başka yolu da karşılaştırmadır. Karşılaştırma; iki ayrı varlık ya da kavram arasındaki ortak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir benzer veya zıt özelliklerin Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yönlerin ortaya çıkarılmasıdır. Karşılaştırma Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir gerek konuşmalarda gerek yazılı anlatımda sık sık başvurulan Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir düşünceyi geliştirme yollarından biridir. İki varlık karşılaştırılabileceği gibi Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir insan ile hayvan Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir iki ayrı görüş Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir iki ayrı sanat dalı veya sanatçı karşılaştırılabilir.Karşılaştırmada Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir kavramlar arasında karşılaştırılacak bir yönün olması gerekir. Karşılaştırmalarda bir kavram anlatılıp özellikleri sıralandıktan sonra diğer kavrama geçilirken .... ise Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir hâlbuki Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ama Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yalnız Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir fakat gibi bağlaçlar sıkça kullanılır.

g.Tanık Gösterme: Anlatılmak istenen bir düşünce Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir başkalarının görüşlerinden yararlanılarak da geliştirilebilir ve anlatılabilir.Bu duruma tanık gösterme adı verilir. Tanık göstermede herkesin görüşlerinden yararlanmak mümkün değildir. Görüşüne başvurulan kişinin o alanda uzman Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir yetkili Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ve söz sahibi olması gerekir. Tanık göstermeye bu fikri inandırıcı hâle getirmek üzere başvurulur. O alanda söz sahibi kişilerin fikirlerine karşı çıkılması mümkün değildir. Ancak Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir şiir konusunda bir gazetecinin görüşlerine Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ekonomi hakkında da bir sanatçının fikirlerine başvurulmaz. Tanık gösterme şeklindeki anlatımda önce yazıyı yazan kendi görüşlerini ortaya koyar Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir sonra da tanık gösterdiği kişinin düşüncelerini aktarır.

h.Örneklendirme: Soyut durumdaki bir görüşe Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir düşünceye somutluk kazandırma işidir. Örneklendirme ile anlatılmak istenen düşünce okuyucunun zihninde belirginlik kazandırır ve düşünce okuyucunun zihninde canlanır. Ortaya atılan görüşü Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir ilgili örneklerle açıklamak ve düşünceyi inandırıcı hâle getirmektir. Örneklendirmeye Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir düşünceye somutluk kazandırmak amacıyla başvurulur. Y sınıfı Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir başarılı bir sınıftır. cümlesi soyut bir düşüncedir. Bu fikri inandırıcı kılmak için Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bu sınıfın başarısını ortaya koyan örnekler verilmelidir. Not ortalaması en yüksek sınıfın bu sınıf olduğu Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir en yüksek ortalaması olanların bu sınıfın öğrencileri olduğu örnek olarak verilebilir.

i.Benzetme: Ararlarında ortak yön bulunan iki kavramdan zayıf olanın kuvvetli Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir güçlü olana benzetilmesidir. Benzetme Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir anlatıma güç ve çekicilik kazandırmak için kullanılır. Bir varlık anlatılırken benzetme yoluyla diğer bir varlığın özelliklerinden yaralanılır. Benzetmede bir benzeyen Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir bir kendisine benzetilen vardır. Bir de iki varlık arasındaki benzetmenin yönü vardır. İnci gibi parlayan dişleri vardı. Dişler parlaklık yönüyle inciye benzetilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir

Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yazılı ve sözlü kurallar nelerdir, sözlü anlatımda konuşmacının dikkat etmesi gereken kurallar nelerdir, atatürk betimleme, sözlü kurallar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halk Kültürünün Yazılı Ve Sözlü Kaynakları Nelerdir? gizem Soru Cevap 9 24-11-2016 01:29
Sözlü Anlatımın Genel Kuralları Nelerdir?Sözlü Anlatım Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 6 29-05-2016 07:15
Yazılı Anlatım İle Sözlü Anlatım Arasındaki Farklar Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 02:57
Yazılı Edebiyat Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 02-11-2011 02:27
Sözlü Destanlar ve Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 04-02-2011 06:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats