bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 03:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir

İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir


İyi bir anlatımı yakalayabilmek için anlatımın özelliklerini bilmek gerekir. Anlatım özellikleri İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir anlatımın nasıllığı ile ilgilidir. "Karşılıklı konuşmada İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir karşılıklı anlayış birliğine varabilmek için anlatım nasıl olmalıdır?" sorusunun karşılıkları bizi iyi bir anlatımın özelliklerine götürür. Anlatım özellikleri şöyle sıralanabilir:

Doğallık

Anlatılanların doğal olabilmesi için anlatıcının kendine güveninin tam olması gerekir. Kişi konuşmada ya da yazmada yapmacıklıktan uzak olmalıdır. Kişinin doğal konuşabilmesi için yaşama sevinciyle dolu olması İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir duygularını gizlememesi gerekir. Bunun için de kişi kendini sevmeli İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir dinleyicisini sevmeli İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir yaşamayı sevmelidir. Anlatacaklarını süslemeden İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir yalın bir dille fakat candan İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir yürekten anlatmalıdır.

İlginçlik

Kişinin anlatımı kendine özgü ise başkalarını taklit eder nitelikte değilse ilginç demektir. Anlatıcı İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir daha önceki söylenilenlerden İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir yazılanlardan ayrı konuları yakalamalı. Dili kullanımındaki kıvraklık İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir buluş kendine özgü olmalıdır.

Tutarlılık

Kişinin anlattıkları önceki anlattıklarıyla çelişmemelidir; yaptıklarına ters düşmemelidir. "Ya konuştuğun gibi ol İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir ya olduğun gibi konuş." sözü kişi tutarlılığının ölçüsü olmalıdır.

İnandırıcılık

Kişinin anlatımının inandırıcı olması için; kişinin anlattıklarına güvenmesi gerekir. Bunun için de anlatacağı konuyu iyi bilmeli İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir anlattıklarının doğruluğuna güvenmelidir. Kişi ancak kendi inandığı bir konuda inandırıcı anlatımı yakalayabilir. Anlatılanları mantık çerçevesine oturtabilmek İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir inandırıcılık açısından çok önemlidir. Buradaki inandırıcılık bir düşünceyi alıcıya zorla benimsetme biçiminde de olmamalıdır. İnandırıcılık İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir etkileyiciliği yanında getirir. Bunun için de duygular sıcak İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir düşünceler açık İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir anlatım özgün ve söyleyiş güzel olmalıdır.

İletişim Dilinde Yetkin Olmak

Kişi kullandığı dilde yetkin olmalıdır. Kullanılan sözcükler cümledeki yerine tam oturmalı. Dilbilgisi yanlışları İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir anlamda kapalılığın nedenlerinden biridir.

Akıcılık

Anlatım kesik kesik İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir tutuk olmamalıdır. Akıcı bir anlatım ile dile getirilen görüş ya da düşünceler dinleyicinin ya da okuyucunun belleğinde kolayca yer eder.

Duruluk

Anlatımda kullanılan uslup süslemeli İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir özentili olmamalıdır. Cümleler gereksiz yere uzatılmamalıdır. Cümlelerde en az sözcük ile eksiksiz anlatımı yakalamaya duruluk denir. Bir cümledeki fazla sözcük sayısı anlamı dağıtır. Söylenenler doğru bile olsa kavramak güçleşir. Cümledeki eksik sözcükler de anlamı yok eder.

Özlülük

Söz ya da yazı gereksiz yere uzatılmamalıdır. Anlatılacaklar eksiksiz olmalı İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir fakat fazladan sözcük bulunmamalıdır.

Açıklık

Anlatımda kullanılan sözcükler iyi seçilmeli İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir anlamı bilinmeyen bir sözcük bile kullanılmamalıdır.

Terim niteleğinde bir sözcük varsa terimin ilk kullanımında açıklanmalıdır. Cümleler doğru kurulmalı İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir inandırıcı İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir doğal İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir tutarlı olmalı İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir plan tam oturmuş olmalı ki anlatım açık olsun. Bir bakıma anlatımın diğer özellikleri hep anlatımda açıklığı yakalayabilmek içindir.
Sözlü ve Yazılı Anlatım

Genel Özellikler
Anlatımın Özellikleri
Konu Seçimi
Anlatım Yolları
Anlatım Biçimleri
Anlatım Türleri

Sözlü Anlatım

Genel Özellikler
Konuşma Türleri
Hazırlıksız Konuşma
Hazırlıklı Konuşma

Yazılı Anlatım

Genel Özellikler
Yazara Bağlı Aşamalar
Yazma Aşaması
Yazıda Plan


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir

İyi Bir Anlatım İçin Neler Gerekmektedir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ormanları Korumak İçin Neler Yapılmalıdır? elif Soru Cevap 1 05-12-2012 11:54
Cilt Güzelliği İçin Neler Yapılmalı merveb72 Cilt Temizleme Ürünleri 0 03-09-2011 10:34
Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız daywest Sağlığımız 0 05-05-2011 10:55
Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapabiliriz? elif Sağlığımız 0 04-05-2011 01:13
İştah Kesmek İçin Neler Yapabiliriz? elif Sağlığımız 1 30-04-2011 06:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats