bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 03:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İyi Bir Anlatımın Özellikleri

İyi Bir Anlatımın Özellikleri


Anlatılanın kuşkuya İyi Bir Anlatımın Özellikleri belirsizliğe yer vermeyecek biçimde anlaşılır olma özelliğidir. Değişik yorumlara açık İyi Bir Anlatımın Özellikleri hem şu hem bu anlama gelen anlatım açık bir anlatım değildir. Düşüncelerin kolayca anlaşılabilmesi; o düşüncelerin iyi düzenlenmiş İyi Bir Anlatımın Özellikleri anlatımının açık seçik olmasına bağlıdır. Açık olmayan anlatımlar için İyi Bir Anlatımın Özellikleri "kapalı anlatım" İyi Bir Anlatımın Özellikleri 'bulanık anlatım" "karanlık anlatım"... gibi nitelendirmeler de kullanılır.

Anlatımda açıklık; sözcüklerin İyi Bir Anlatımın Özellikleri deyimlerin uygun yerde ve anlamda İyi Bir Anlatımın Özellikleri noktalama işaretlerinin eksiksiz ve yerli yerinde kullanılmasıyla sağlanır. Ayrıca değişik anlamlara gelen cümleler İyi Bir Anlatımın Özellikleri belirgin olmayan bağlantılar İyi Bir Anlatımın Özellikleri mantıksal yapıdaki kopukluklar İyi Bir Anlatımın Özellikleri anlatımın açıklığını engeller.
Duruluk

Duruluk İyi Bir Anlatımın Özellikleri düşünceyi yeterli sözcük ya da sözcük öbeği kullanarak anlatmadır. Duru bir anlatımdan tek sözcük çıkarılamayacağı gibi İyi Bir Anlatımın Özellikleri tek sözcük de eklenemez. Duru anlatımda İyi Bir Anlatımın Özellikleri gereksiz sözlere yer verilmediği için bu anlatım aynı zamanda özlülük niteliğini de taşır.
Özlülük

Az sözle çok şey anlatma niteliğidir. Gerekli olduğu kadar sözcük kullanarak okuyucuyu düşündüren İyi Bir Anlatımın Özellikleri onun söylenenlerden yola çıkarak çağrışımlara ulaşmasına olanak veren İyi Bir Anlatımın Özellikleri derinliği ve anlam yoğunluğu olan anlatım İyi Bir Anlatımın Özellikleri özlü bir anlatımdır. Eşanlamlıların peş peşe sıralandığı İyi Bir Anlatımın Özellikleri bağlaçların gereksiz kullanıldığı İyi Bir Anlatımın Özellikleri "edebiyat yapmak" hastalığının görüldüğü anlatımlar duru değildir.

Örnek:

Her yerde öykü yazabiliyorum. Tıka basa dolu bir otobüste öylesine yalnızlaşıyorum ki o anda yakaladığım imgeden öykümün oluşabileceğini hissedip seviniyorum. İnsanlara bakıyor İyi Bir Anlatımın Özellikleri yüzlerindeki ifadeleri değerlendiriyorum. Özellikle iş dönüşü insanlar içlerine kapanıyor İyi Bir Anlatımın Özellikleri daha çok kendi iç dünyalarında yaşıyorlar. Her insanın öyküsü yüzüne yansıyor. Bu da benim en iyi malzemem oluyor.

Yazar İyi Bir Anlatımın Özellikleri bize öykülerini nasıl yazdığını anlatırken gereksiz ya da ayrıntı diyebileceğimiz bir söz kullanmamış İyi Bir Anlatımın Özellikleri anlatılmak istenenleri kısa ve özlü biçimde verilmiştir.
Yalınlık

Yalınlık İyi Bir Anlatımın Özellikleri anlatımın süsten İyi Bir Anlatımın Özellikleri gösterişten İyi Bir Anlatımın Özellikleri özentiden İyi Bir Anlatımın Özellikleri basmakalıp söyleyişlerden uzak olması niteliğidir. Güçlü İyi Bir Anlatımın Özellikleri etkili bir anlatım; düşünceyi İyi Bir Anlatımın Özellikleri dolambaçlı İyi Bir Anlatımın Özellikleri yollara sapmadan doğrudan ortaya koyan İyi Bir Anlatımın Özellikleri sözcükleri zorlamasız kullanan anlatımdır. Bu da yalınlıkla sağlanır. Yalınlığa duruluğun İyi Bir Anlatımın Özellikleri durulaştırmanın sonucunda ulaşılır.

Yazıyı ya da yapıtı elden geldiğince yalınlaştırma İyi Bir Anlatımın Özellikleri yani fazlalıkları atarak en az sözle en çok şeyi söyleme İyi Bir Anlatımın Özellikleri onu yalnızca en güzele İyi Bir Anlatımın Özellikleri en kusursuza değil İyi Bir Anlatımın Özellikleri aynı zamanda en doğala da yaklaştırır.

Örnek:

Değer İyi Bir Anlatımın Özellikleri nesnelerin ve olayların insana göre önemini belirleyen niteliğidir. Başka bir deyişle bir şeye insan tarafından uygun görülen karşılıktır. Belirli koşulların oluşturduğu bir duruma bağlı olduğu için değişken; bireyin yetişimiyle ilgili olduğu için de durağandır. Bunlara bakarak değerleri ruh bilimsel İyi Bir Anlatımın Özellikleri törebilimsel İyi Bir Anlatımın Özellikleri sanatsal değerler diye sınıflandırabiliriz.

Doğallık

Gerçeklik duygusunu zedeleyici ve yadırgatıcı olmayan İyi Bir Anlatımın Özellikleri yapaylıktan uzak anlatım; doğal bir anlatımdır. Doğallık bir duygu ya da düşünceyi içten geldiği ya da olduğu gibi anlatmadır. Ancak doğallık İyi Bir Anlatımın Özellikleri sanat yapmama İyi Bir Anlatımın Özellikleri basitlik ve sıradanlık da demek değildir. Anlatımın düşünceye uygunluğu demektir.
Akıcılık

Anlatımda; dilin takılacağı pürüzlerin İyi Bir Anlatımın Özellikleri ilgiyi azaltacak ve dağıtacak duraksamaların bulunmaması demektir. Kısaca kolayca ve istekle okunan bir yazıda akıcılık niteliği vardır.

Akıcılığı sağlamak için: okurken kulağa hoş gelmeyen İyi Bir Anlatımın Özellikleri akışı engelleyen aynı ya da yakın seslerden oluşmuş sözcüklerin kullanılmaması; sözcük İyi Bir Anlatımın Özellikleri cümle ve düşüncelerin birbirine kaynaşması; düşüncelerin İyi Bir Anlatımın Özellikleri duyguların iyi sıralanması İyi Bir Anlatımın Özellikleri tutarlı bir düzen içinde verilmesi gerekir. Ayrıca İyi Bir Anlatımın Özellikleri anlatımda çeşitlilik de İyi Bir Anlatımın Özellikleri akıcılığı sağlar.

Örnek:

Bugün çocuklarla saatlerce ders çalıştım. Çarşıya gittim. Yazdığım onca mektubu tek tek temize çektim. Bu kadar çok işi bir günde nasıl bitirebildiğime ben de şaşıyorum. Bu becerimi İyi Bir Anlatımın Özellikleri böyle mekanik uğraşlardan çok İyi Bir Anlatımın Özellikleri daha coşkulu İyi Bir Anlatımın Özellikleri daha değerli şeyler için kullansaydım... Öyküler yazıp resimler yapsaydım ne iyi olurdu!

Çeşitlilik

Anlatımda tek düzeliğin aşılmış olmasıdır. Bu da kısa ve uzun cümlelerin İyi Bir Anlatımın Özellikleri devrik ve kurallı cümlelerin yerinde kullanılmasıyla; değişik yapılı İyi Bir Anlatımın Özellikleri değişik yüklemli İyi Bir Anlatımın Özellikleri değişik kipli cümlelere yer verilmesiyle sağlanır.
Özgünlük

Duygunun İyi Bir Anlatımın Özellikleri düşüncenin İyi Bir Anlatımın Özellikleri kavramın ya da bir gerçeğin anlatımının İyi Bir Anlatımın Özellikleri anlatana özgü nitelikler taşımasına özgünlük denir. Özgün yazılarda sanatçı İyi Bir Anlatımın Özellikleri başkasının yazılarından farklı ürünler ortaya koyar. Kendini kanıtlamış İyi Bir Anlatımın Özellikleri kendine bir yol çizebilmiş sanatçıların anlatımı özgündür.

Örnek:

Şiir kapımı çaldı mı elimde ne varsa bırakırım. Başköşededir onun yeri. Geldi mi sağanak halinde gelir. Gitti mi de hiç zorlamam. Sabırla dönüşünü beklerim. Artık o İyi Bir Anlatımın Özellikleri bir süre öyküler İyi Bir Anlatımın Özellikleri oyunlar yazmak için özgür bırakmıştır beni. Yokluğunu değerlendiririm.

Etkileyicilik

Etki; bir kimsenin ya da nesnenin başka bir kişi ya da nesne üzerindeki gücüdür. Etkileyicilik İyi Bir Anlatımın Özellikleri bu gücü kullanarak kişiyi ya da nesneyi zor kullanmadan değiştirmeye çalışmaktır. Sanat yapıtlarının tümünde kişiyi az çok etkileyen bir yan vardır. Bu yapıtların yaygın bir üne kavuşmaları İyi Bir Anlatımın Özellikleri etkileyicilikleriyle orantılıdır.

Örnek:

Ve serin serviler altında kalan kabrinde Her seher bir gül açar İyi Bir Anlatımın Özellikleri her gece bir bülbül öter.

İlk dizede geçen "serin" evvelce "siyah"tı. "Siyah"! güzel bulmuyordum. Günlerce bekledim. Bir gün Erenköy'den dönüyordum. Hem yürüyor İyi Bir Anlatımın Özellikleri hem de şiirdeki "siyah" sözcüğünü düşünüyordum. Derken birdenbire "serin" geliverdi aklıma İyi Bir Anlatımın Özellikleri şiir tamamlanmıştı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İyi Bir Anlatımın Özellikleri

İyi Bir Anlatımın Özellikleri konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anlatımda akıcılık ve örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sözlü Anlatımın Genel Kuralları Nelerdir?Sözlü Anlatım Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 6 29-05-2016 07:15
Çorum un Özellikleri gizem Soru Cevap 1 10-05-2016 08:02
Yazılı ve Sözlü Anlatımın Özellikleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 02:58
Kapalı Anlatımın Özellikleri Я Soru Cevap 0 24-11-2012 02:36
Açık ve Duru Anlatımın Özellikleri Я Soru Cevap 0 24-11-2012 02:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats