bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 03:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır

Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır


Platon'un İdeal Devlet Ütopyası NasıldırVikipedi Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır özgür ansiklopedi
Atla: kullan Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır ara
Hieronymus Bosch'dan ütopik dünya çizimi

Ütopya Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır aslında olmayan Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır tasarlanmış olan ideal toplum şekli anlamı taşır. Köken olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.

Ütopyalar Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır istenen nitelikte Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır diğer bir kısmı ise korkutucu Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır ürkütücü ütopyalardır.Distopya olumsuz ütopyadır totaliter ve baskıcı toplumları ifade eder. Örnekler; : Jack London'nın The Iron Heel'i Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır George Orwell'in 1984'i; Aldous Huxley'in Brave New World'u; Anthony Burgess's A Clockwork Orange; Alan Moore's V for Vendetta; Margaret Atwood's The Handmaid'ın Tale; Evgenii Zamiatin'nın We’si; Ayn Rand'nin Anthem’i; Lois Lowry'in The Giver’ı; Samuel Butler'ın Erewhon’ı; Chuck Palahniuk'un Rant'ı ; and Cormac McCarthy'ın The Road’ı;Fatih Kerim'in Fetih'i; Suzanne Collins'in Panem'i gibi örnekler yer almaktadır.

Eutopya olumlu ütopyadır. Mükemmel ama kurgusal değildir.

More'un ütopyası birçok açıdan Platon'un Devlet'ine dayanır. Sefiller ve fakirler toplumdan ayıklanır. Çok az yasa vardır ve avukat yoktur Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır çok az savaş vardır. Toplum bütün dinlere hoşgörülüdür. Bazı okuyucular bu hayali topluma sıcak bakmazken bazıları millet için gerçekçi bir plan olarak gördü. Bazıları da More'un ütopyasını bir ideal toplum arayışından çok İngiliz toplumu için bir taşlama olarak algıladı.
İstenen (özendirici) Ütopyalar

Bu tür ütopyalar Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır ideal toplum ve devlet tasarımlarıdır. Bu özellikteki ütopyaların en önemlileri şunlardır:
Platon'un Ütopyası

Ana madde: Platon

Platon Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır "Devlet" adlı eserinde ideal devletin nasıl olacağını belirtmiştir. Bu devlette insanlar üç sınıfa bölünmüştür; Çalışanlar (çiftçiler Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır zanaatkârlar) Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır bekçiler (askerler) ve yöneticiler(bilginler özellikle filozoflar). İşçi sınıfı çalışıp üretimde bulunarak devletin maddi ihtiyaçlarını karşılar. Bekçiler sınıfı toplum içinde güvenliği ve dışarıya karşı devletin varligini savunur. Yöneticiler sınıfı ise devleti yönetir.

Bu toplumda her sınıfın bir erdemi vardır. İşçi sınıfının erdemi kanaatkâr olmak Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır bekçi sınıfının erdemi cesaret Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır yöneticilerin erdemi ise bilgeliktir.

Platon’un açtığı bu ütopik devlet anlayışı yolu Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır gelecekte hem doğu hem de batı felsefelerinde temsilciler bulmuştur. Doğu felsefesinde böyle ütopik bir devlet anlayışını Fârâbî’de görmekteyiz.
Farabi'nin Erdemli Toplumu

Farabi erdemli toplum ile ilgili medinetü-l fazıla kitabını yazmıştır. Bu kitapta erdemli bir toplumun özelliklerini yöneticilerin özelliklerini anlatmıştır. Adaleti sağlayacak kanunların olmasını istemiştir. Adaleti engelleyenlere ceza vermek toplumun erdemli olması için bir gerekliliktir çünkü topluma karşı yapılmıştır.

Erdemli bir toplumu erdemli yöneticilerin yönetmesini istemiştir. Erdemli şehrin reisi Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır sıradan herhangi bir insan olamaz. Çünkü erdemli bir toplum erdemli yönetici ile mümkündür. Yöneticiler filozof veya peygamberlerin özelliğini sağlamaları gerekmektedir.

Erdemli şehrin yöneticisinin amacı; kendisine ve halkına gerçek mutluluğu vermektir. Zenginlik ve zorbalıkla yönetmek Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır erdemli yönetimin özelliklerinden değildir.
Erdemli toplumun yöneticisinde aranacak vasıflar

1) Sağlam bir beden.

2) Sözü anlama kudreti.

3) Güçlü bir hafıza.

4) En küçük kanıtı değerlendirecek bir zekâ.

5) Düşündüklerini açıklayabilecek kıvraklıkta bir dil.

6) Öğretmeyi ve öğrenmeyi sevmek.

7) Yemeye Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır içmeye ve kadınlara düşkün olmamak.

8) Doğruluğu ve doğruları sevmek Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır yalandan nefret etmek.

9) Altın ve gümüşün değil Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır yüceliğin peşinde koşmak.

10) Adaleti sevmek Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır zulümden nefret etmek.

11) Adalet isteyenlere karşı ılımlı Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır kötülere karşı sert bir mizaç.

12) Doğruları korkmadan cesaretle hayata geçirebilecek bir azim ve irade…

13) Ve en önemlisi de bilgelik.
Thomas More'un Ütopyası

Ana madde: Thomas More

Roman tarzında yazdığı "Utopia" adlı eserinde ütopik bir devlet tasarımı ortaya koyar. Bu devlette özel mülkiyet yoktur ve yasaktır. Herkes devlet adına üretir. Para geçerli değildir. Üretilenlerden herkes ihtiyacı kadar alır. Bireyler günde altı saat çalışır Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır geri kalan zamanlarını sanat ve bilimle uğraşarak geçirirler. Yöneticiler Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır tıpkı Platon’un ideal devletinde olduğu gibi Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır çok sıkı bir eğitimle yetiştirilir.
Tommaso Campanella'nın Ütopyası

Ana madde: Tommaso Campanella

"Güneş Devleti" adlı eserinde ütopik bir devlet tasarımı yaparken Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır o da Platon’un etkisi altında kalır. Güneş kentte her şey ortaktır. Aile yoktur. Eşlerin seçimi yönetimce yapılır. Kent bir rahip tarafından adilce yönetilir. Herkes dört saat çalışır. Geri kalan zamanda sanat Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır eğlence Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır okuma Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır beden ve ruhları eğitme gibi zevk veren işlere ayrılır. Yöneticinin yetkisi mutlaktır. Adları "Güç" Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır "Akıl" Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır " Sevgi" anlamına gelen üç yardımcısı vardır.
Francis Bacon'un Ütopyası

Ana madde: Francis Bacon

"Yeni Atlantis" adlı eserinde ütopik devletini tanıtır. "Ben Salen" adlı adada sağlam bir ahlâk anlayışı egemendir. Özel bir örgüt Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır halkın bu yüksek bilgi ve kültürünü planlar ve yürütür. Buna göre "Yeni Atlantis" bir bilgi devleti olarak tasarlanmıştır.
Korkutucu Nitelikte Ütopyalar

Günümüzde de ütopyalar yazılmaktadır. Ancak Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır bunların ortak bir niteliği vardır Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır o da toplumları gelecekte bekleyen tehlikeleri göstermektir. Bu tehlike Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır bir yandan makineleşen bir toplumda insanın duygu Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır düşünce ve değer sistemleri ile yok olup gitmesidir. Öte yandan Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır insan özgürlüklerinin Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır demokratik hakların kurulacak bir despotik devlet tarafından yok edilmesidir. Bu ütopyaların amacı Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır insanları bu türden tehlikeler için önceden uyarmaktadır.
Aldous Leonard Huxley'in Ütopyası

"Yeni Dünya" adlı eseri bir bilim-kurgu özelliği taşır. "Yeni Dünya" da teknoloji çok gelişmiştir. İnsanlar suni yoldan üremektedir. Evlilik yoktur. İnsanlar çalışır ve eğlenirler. Hastalanma ve yaşlanma yoktur. Geçmiş Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır tüm değerleriyle yok edildiği için Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır geçmişi düşünme ve özlem duyma yoktur. Bu ütopya Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır doğal yaşamdan kopmayı dile getirme açısından geleceğe ilişkin bir korku ütopyasıdır.
G. Orwell’in Ütopyası

George Orwell Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır "1984" adlı eserinde despotizmin (zorbalık) egemen olduğu bir dünyayı tasvir eder. Bu ütopyaya göre Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır dünya eşit güce sahip üç bloka ayrılmıştır. Yönetenler tek egemen güçtür. İnsanlar yöneticilerin korkusu ile sinmiş Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır özgürlükler kaldırılmış Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır ahlâki ve insani duygular yok edilmiş Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır düşünme ve düşündüğünü söyleme yasaklanmış Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır yaşam tüm güzelliklerini yitirmiştir. Hiç kimse birbirine güvenememektedir. Çoğu kişiler casustur. En yakınlarını yönetime gammazlama bir ödev haline getirilmiştir. Bireylerin kişilikleri tamamen silinmiştir.

Orwell bu eserinde Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır gelecek üzerine korkularını dile getirmiştir. İnsanları Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır modern dünyayı etkileyebilecek sorunlar üzerinde düşünmeye yöneltmek istemiştir.

Ekonomik Ütopya bu eserde genellikle Dünya'yı değiştirmek amacı ile yazılmıştır
Ekonomik Ütopyalar

Bu ütopyalar ekonomik temellidir. Ekonomik ütopyalar 19. yüzyıl ın zor ekonomik koşullarına bir çözüm olarak oluşturuldu.

19. yüzyıl başlarındaki sosyal karmaşa ticaretin ve kapitalizmin gelişmesine neden oldu ve bunlara çözüm olarak birçok ütopya oluşturuldu. Bu ütopyalar malların eşit dağıtılması Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır paranın kaldırılması Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır insanların sevdikleri ve topluma yaralı işlerde çalışması ve onlara bilim ve sanatla ilgilenebilecek zaman ayırması gibi özelliklerinden dolayı genellikle ‘sosyal ütopyacılar’ hareketi içinde gruplandı. Bu klasik ütopyalardan biri Edward Bellamy'ın Looking Backward adlı ütopyasıdır. Diğer sosyalist ütopya da William Morris’in Bellamy'ın eserindeki bürokrasiye yanıt olarak yazdığı ve eleştirdiği News from Nowhere ( Hiçbir Yerden Haberler)’dir. Ancak sosyalist hareket gelişemeye başladığında ütopyadan ayrıldı; Marx eski sosyalizmin eleştiri konusu oldu ve ütopyacı olarak tanımlandı. Ayrıca Eric Frank Russell'ın eseri The Great Explosion’nun (1963) son bölümü de ekonomik ve sosyal ütopyayla alakalı bilgiler içerir.Bu eserler Yerel Takas Ticari Sistemlerinin ilk vurgulandığı eserlerdir. Ayrıca ütopyalar siyasi görüşün karşıtı olarak görüldü. Örneğin Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır Robert A. Heinlein The Moon Is a Harsh Mistress adlı eserinde bireysel ve liberal ütopyayı tanımlar. Bu türün kapitalist ütopyaları genellikle devlet baskısı olmadan yapılan özel kuruluşlar ve bireysel girişimler toplum ve bireyler için büyük başarılar ve gelişme sağlayan serbest piyasa ekonomisine dayanıyordu. Diğer bir görüş ise kapitalist ütopyalar Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır sosyalist ütopyaların başarısızlık planları kadar borsa düşüklüğüyle ilgilenmiyordu. Sosyalizmin ve kapitalizmin harmanlanması bazıları tarafından ekonomik ütopya olarak görülüyordu. Bu küçük toplumların kapitalist ekonomiyle iş yerleri çalıştırmasından bahsediyordu.
Politik ve Tarihi Ütopya

Politik ütopyalar hükümetin mükemmel toplum yaratma çabasının yer aldığı ütopyalardır. Dünya barışının küresel ütopyası genellikle tarihin muhtemel dayanılmaz sonu olarak görülür. Sparta Lycurgus tarafından oluşturulan militaristlik bir ütopyaydı. Özellikle Atinalılar bunu bir distopya olarak gördüler). Sparta Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır Tebler tarafından Leuctra savaşında yenilgiye uğratılana kadar önemli bir Yunan gücüydü.
Dini Ütopyalar

Bu ütopyalar dini temellidir ve insanlığın başından beri vardır. Üyeleri ütopyayı oluşturan bir dini geleneğe inanmak ve izleme ihtiyacı duyar. Yahudilik ve Hıristiyanlıktaki Adem’in Bahçesi ve Cennet hakkındaki farklı görüşleri özellikle geleneksel din anlayışı açısından ütopya olarak değerlendirilebilir. Böyle ütopyalar varlığın sıkıntılardan uzak olduğu saadet ve aydınlanma yeri olan ‘zevk bahçesi’ olarak tanımlanır. Varlığı günahtan Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır acıdan Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır yoksulluktan ve ölümden ayrı olarak hayal ederler ve bazen melekler ve huriler olduğunu iddia ederler. Benzer şekilde Hindulardaki Moksha ve Budistlerdeki Nirvana kavramları da bir çeşit ütopya olarak kabul edilebilir. Hinduizm ve Budizm'de ütopya yer değil aklın halidir. Eğer düşüncelerden bağımsız meditasyon yaparlarsa aydınlığa ulaşabileceklerini düşünürler. Bu aydınlanma ütopya kavramıyla alakalı olarak ölüm ve yaşam çemberinden çıkmayı vaat eder.

Ancak alışılagelmiş insan tarafından oluşturulmuş ütopyalar din temelli ütopyalar için daha açık bir kanıttır çünkü üyeleri yitirilen erdemleri ve değerleri Yaşam’dan Sonraki Hayatta yeniden kurmaya çalışır.

19. yüzyılda Birleşmiş Devletler ve Avrupa’da İkinci Büyük Uyanıştan sonra bazı radikal dini gruplar ütopik toplumlar yarattılar. İnsan hayatının tüm yönlerini inançlarına göre yönetebilecek toplumlar oluşturmaya çalıştılar. Bu ütopik toplumlar arasında en bilineni 18. yüzyılda İngiltere'de başlayıp kısa bir süre sonra Amerika’ya yayılan Shaker hareketidir. Diğer iyi örnekler ise; Riker'un Holy City(Kutsal Şehir) ve Kaliforniya’daki 15 ütopik koloni Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır Kanada ve Fin ‘kolkhozes’ ütopik toplumunu da kapsayan diğer 15 sosyalist ve dini topluluklar ve Sovyetler Birliği’dir.
Bilimsel ve Teknolojik Ütopyalar

Bu ütopyalar gelecekte kurgulanmıştır; gelişmiş bilim ve teknolojinin acı ve ölümün yok olması Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır insan doğasındaki değişiklikler ve insani koşullardaki değişiklikler gibi durumların ütopik yaşam standartlarının oluşmasına yol açacağına inanılır. Bu ütopyacı topluluklar insan hakkındaki her şeyi değiştirmek isterler. Teknoloji insanların uyku yemek ve doğum gibi normal işlevlerini yaşam şekillerini etkiledi ve suni bir anlam kazandı. Bu planlanmış ütopyaların diğer şekilleri insanların teknolojiyle dengeyi bozması ve yaşam koşullarını arttırmasını içerir (örn.:Star Trek-Yıldız Yolculuğu). Ütopyanın durağan mükemmelliğinin yerine liberal transhümanistlerin extropya düşüncesi bireylere ve gönüllü gruplara tercih ettikleri sosyal kurumları oluşturmalarına izin verir.

Garrett Jones Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır 2004 yılında yayımladığı eseri Ourtopia’da ‘hiçbir yer’ yerine ‘kendi yerimizi’ yapmak için elimizde olan bütün kaynakları iklim değişikliği ve kabileleşmeye karşı kullanmamız gerektiğini tartışır. Buckminster Fuller teknolojik ütopyacılık için teorik bir temel sundu ve bu teknolojik ütopyanın gelişmesini sağlayacak haritalar ve araba tasarımları geliştirdi.

Teknolojik ve liberal sosyalist ütopyanın bir belirgin örneği de İskoç yazar Iain M.’nin Bank Culture adlı eseridir.

Bu türün ilk çeşitleri kalıtsal teorilerle kuruldu. Doğadaki bazı özelliklerin kalıtsal olduğunu düşünen bazı genetikçiler sadece daha sağlıklı değil daha zeki bir ırk yaratılabileceğini ama beceri ya da aksine sarhoşluk ve suçluluk gibi bazı özelliklerin seçilebileceğini düşündüler. Bu durum iyi genlere sahip olanların çocuk yapmasını öneren Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır kötü genlere sahip olanlarınsa çocuk yapmalarını engelleyen bir durum haline dönüştü.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır

Platon'un İdeal Devlet Ütopyası Nasıldır konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: platon un ideal devlet,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osmanlı Devletinde Devlet Yönetimi Nasıldır? elif Tarih 18 15-04-2016 10:06
İlk Türk Devletlerinde Devlet Yönetimi Nasıldır? Я Tarih 5 15-05-2014 08:10
Platon Ütopyası Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:30
Doktorların Gözünde İdeal Tüp Bebek Hastası Nasıldır? elif Tüp Bebek Bölümü 0 18-09-2008 11:11
Devlet Bahçeli Biyografi-Devlet Bahçeli Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 03:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats