bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 03:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır

Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır


Ahmet Yesevi Ahlak Felsefesi hakkında bilgi
Ahmet Yesevinin Ahlak Felsefesi nedir


Ahmet Yesevi Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır İslam’ı Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Kur’an’dan ve Sünnet’ten anladıklarını ana dili Türkçe’yi kullanarak manzumeler halinde insanlara anlatmaya çalışmıştır. Divan-ı Hikmet Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır onun sözlerinin Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır ona ait olduğuna inanılan manzumelerin toplandığı bir divandır. Hikmetlerin tamamı göz önüne alındığında üzerinde yoğunlaşılan ana konuların Allah ve Peygamber sevgisi Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Allah’ın birliği ve sıfatları Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır öldükten sonra dirilme ve kıyamet Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Peygamberin sünneti Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır zühd ve takva Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Allah’ı anma Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Yesevi tarikatının adab ve erkanı gibi hususların teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Hikmetler Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır kısaca söyleyecek olursak Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır İslam’ın yüksek ahlakının damıtılarak insan idrakine sunulmuş halidir. Ahmet Yesevi Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır ahlak merkezli bir din anlayışının toplumda makes bulabilmesi için çalışmış Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır konuşmuş ve hikmetler söylemiştir.

Ahmet Yesevi Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır İslam’ı ana kaynaklarından öğrenme imkanına sahip olmuştur. Kur’an Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır insanlar arasında tek üstünlük ölçüsünün “takva” yani Allah’a yönelik bilinçli saygı olduğunu belirtir. (Hucurat Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır 13). Ahkaf suresinin 13. ayetinde şöyle buyrulmaktadır: “ Doğrusu Rabbimiz Allah’tır deyip Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır sonra da dosdoğru gidenlere korku yoktur Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır onlar üzülmeyeceklerdir. İşte onlar cennetliklerdir Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır işlediklerine karşılık olarak içinde temelli kalacaklardır”. Tevhid insanı özgürleştirir. Kendi varlığının farkında olan özgür insan Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır hayatın bir sınav olduğunu kavrar; sorumluluk bilincinin geliştirerek hayatın anlamını yakalamaya ve insanlığını en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışır. Burada esas olan Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır öncelikle imandır; imanın da özünü Tevhid oluşturur. Daha sonra da amel gelir; onun da özünde “doğruluk ve dürüstlük” vardır. İnsanın “taat” için yaratıldığına dikkat çeken Ahmet Yesevi Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır şeriat Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır tarikat Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır marifet Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır hakikat olarak sistemleştirdiği tasavvuf anlayışını Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır bütünüyle ahlaki bir zemin üzerine inşa eder. O Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Hz. Peygamber’in “ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” buyurduğunun farkındadır.

Türk Müslümanlığı’nın ahlak temelli yapısının ana çizgilerinin Ahmet Yesevi tarafından belirlendiğini söylemek pek yanlış olmasa gerektir. Türkler arasında yayılan mezheplere baktığımız zaman Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır “ahlak temelli Müslümanlık” ifadesinin ne anlama geldiğini daha kolay anlayabiliriz. Türkler arasında itikat boyutunda Haricilik Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Eş’arilik; amel boyutunda Hanbelilik Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Şafiilik yaygın kabul görmemiştir. Şia Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır her ne kadar erken dönemde Zeydi izlere rastlanılsa da Türkler arasında 16. asırda Safevilerle birlikte yayılmıştır. Bir başka ifadeyle bugünkü İran’ı ve Azerbeycan’ı zorla Şiileştiren bizim Safeviler olmuştur. Erdebil Tekkesi devlete dönüşürken Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Şiilik de resmi mezhep/ideoloji olarak seçilmiş; Kızılbaş Türkler Safevilerin egemen oldukları bölgeleri Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır tabir yanlış değilse “zorla” Şiileştirmişlerdir. Türklerin din anlayışlarının ahlak temelli olmasında etkin olan ana sebebin Mürcie’nin “amel-iman ayrımı”nı merkeze alan yaklaşımı ve Mürcii zeminde yetişen Ebu Hanife’nin İslam’a yaklaşım tarzı olduğu kanaatindeyiz. Nitekim İmam Maturidi Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır Ebu Hanife’nin fikirlerini merkeze alarak Türk kafasına uygun bir Maturidilik inşa etmeye çalışmıştır. Ahmet Yesevi’nin doğrudan Maturi’nin etkisinde kalıp kalmadığını tespit edebilmek şimdilik pek mümkün görünmemektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır

Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ahmet ahlak anlayışı nedir, ahmet yesevinin ahlaki görüşü felsefi yanıyla, hoca ahmet yesevi ahlak felsefesi, ahmet yesevinin ahlak anlayışı, ahmet yesevi nin ahlak felsefesi, hoca ahmet yesevinin ahlak ogretisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yunus Emrenin Ahlak Felsefesi Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:40
Eflatunun Eğitim Felsefesi Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:38
Eflatunun Ahlak Felsefesi Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:36
Farabi ve Ahlak Felsefesi elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:29
Ahlak Kavrami..Ahlak Felsefesi mormavi Felsefe Bilimi 1 27-02-2010 11:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats