bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 03:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır

Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır
Aristotales Ahlak Felsefesi Hakkında Bilgi

Bilindiği gibi Aristoteles üç tür düşünme ayırmaktadır kuramsal Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır Uygulamalı Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır Yaratıcı. Buna göre üç esas zihinsel erdem vardır: Birincisine Sophia Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır ikincisine Phronesis ve üçüncüsüne de 'techne' der. Saf entellektüel etkinlik ahlaksal Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır siyasal ya da askeri etkinliklerden daha mükemmeldir.

Anlığın mükemmel etkinliği ergonunu (işlevini) iyi bir biçimde yerine getirdiği etkinliktir. Ne zaman anlık işlevini iyi bir şekilde yerine getirmektedir? Anlığın
ereği hakikat ya da hakikati bilmektir. Hakikate ulaşma anlığın işlevidir.

Kuramsal düşünme hakikate ulaştığında mükemmeldir. Bu en yüksek kavramların bilinmesine Aristoteles 'theoria' der. Theoria'ya yönelmekle insan tam bir mutluluğa ulaşır. Bu yönelişte 'sezgi' ve 'bilim' önemli yer tutar. Aristoteles'in sezgi ile kastettiği temel kavramları ve öncülleri kavrama yeteneğidir. Bilim ise sezgi ile kavranılan temel öncüllerden geçerli sonuçlar çıkarabilme yeteneğidir. Bu sezgi ve tümdengelimi i akıl yürütmenin birleşmesiyle 'akıl' birçok alanda belirli bilgi sistemleri geliştirebilmektedir. Kuramsal aklın konusu değişen Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır rastlantısal olan değil Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır zorunlu ya da değişmeyendir ve üç alanda yer alır: Fizik (Biyoloji ve Psikoloji'yi de içerir) Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır Matematik (sayılar Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır üçgenler Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır vs.) ve Metafizik.

Aristoteles Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır mutluluk tefekkür (düşünüm)dür dediği zaman demek istediği kuramsal akim bu üç alandaki işlemesidir. Tefekkür (düşünüm) yaşamı kendi içinde değerlidir ve meselenin özünü bilmeye yöneliktir. Pratik (uygulamalı) akıl ise ne yapılacağını bilmekle ilgilidir.


Kuramsal düşünmede amaç hakikati yalnızca kendisi için bilmekken Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır Pratik düşünmede amaç hakikati ahlaksal ve siyasal eylemi de hesaba katarak bilmektir. Yaratıcı düşünmede ise amaç hakikati birşey yapma amacıyla bilmektir. Aksiyon adamı Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır şeylerin nasıl olduklarını düşünse bile asıl ezeli olanı değil Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır göreli olanı ve şimdiyi düşünmektedir.


Aristoteles'in temel sorunudur. Bu soru ve sorun kaçınılmaz olarak bir eğitim tartışmasını da gündeme getirmektedir. İnsanın gelişimi kendi ellerindedir.

Bunoktada Aristoteles'te varoluşçu motifler gözlenmektedir. Akıl gücüne sahip bir varlık olarak insan kendi gelişiminin yönünü belirlemede bir ayrıcalığa ve sorumluluğa sahip olarak görülmektedir.

Batı felsefesi Platon ve Aristoteles'e düşülen bir dipnottan ibarettir' belirlemesi bu bağlamda da geçerliğini sürdürmektedir. John Dwey incelendiğinde bu daha da açık olarak gözlenmektedir .Yaparak-yaşayarak öğrenme' ilkesi buna bir örnektir. Oysa Aristoteles bu ilkeyi 'ahlaksal erdemler' alanı için öngörmektedir.

Sözün özü Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır Aristoteles'in deştiği sorun hala önemini korumaktadır. Şayet insanın eğitimiyle uğraşanlar birçok meşguliyetleri arasında bir an için durup
'tüm bunları ne amaçla yapıyorum?' diye kendilerine bir soru yöneltebilirlerse Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır sanıyorum Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır işlevlerini daha yetkin kılma yolu da açılmış olacaktır.

Ayrıca Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır Aristoteles ahlâkı Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır insan hayatının gayesini insanın mutluluğu olarak gördüğünden iyi ahlâkî hayat için mutluluğu bir saik olarak tanımlamaktadır. İslâmi ahlâk ise Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır hayatın amacını Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır insanın ahlâkî mücadele yoluyla insan tabiatının mükemmellik istikametinde gitmesi olarak görür. Böyle bir mücadelede en değerli saik Allah’ın rızasını tahsil etmektir ki Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır bu ebedi hayatta ebedi bir saadeti netice verecektir. Bir mü’minin teslim olmak hissiyatından aldığı ruhani lezzet ve bu hayatı da adeta cennete çevirmektedir. Böylece Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır ahlâklı mü’min hem bu dünyada hem de ahirette mesut olmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır

Aristoteles'in Ahlak Felsefesi Nasıldır konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ahmet Yesevi'nin Ahlak Felsefesi Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:41
Yunus Emrenin Ahlak Felsefesi Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:40
Eflatunun Ahlak Felsefesi Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:36
Farabi ve Ahlak Felsefesi elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:29
Ahlak Kavrami..Ahlak Felsefesi mormavi Felsefe Bilimi 1 27-02-2010 11:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats