bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 03:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar

Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar


İklim

Geniş bir bölge içinde ve uzun yıllar boyunca değişmeyen ortalama hava koşullarına iklim denir.

İklim Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar coğrafi ortamın oluşması ve şekillenmesi ile insanların yaşantı ve etkinlikleri üzerinde önemli rol oynar.
Örneğin bir yerdeki doğal bitki örtüsü Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar akarsuların özellikleri Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar insanların yaşam tarzları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar konut tipleri Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar ekonomik etkinliklerinin türü Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar iklimin kontrolü altındadır. İklimi oluşturan çeşitli öğeler vardır. Bunlar sıcaklık Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar basınç Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar rüzgârlar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar nemlilik ve yağıştır. İklim elemanları adı verilen ve birbirlerini etkileyen bu öğeler arasında ayrılmaz bir ilişki vardır.
İklim olayları atmosfer içinde gerçekleştiği için öncelikle atmosfer ve özelliklerinin incelenmesi gerekir.

Atmosfer

Dünya’yı çepeçevre saran gaz örtüsüne atmosfer denir. Atmosferin alt sınırı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kara ve deniz yüzeyleriyle çakışır. Üst sınırını ise yerçekiminin etkisi belirler. Ekvator’dan kutuplara doğru yerçekimi arttığı için atmosferin şekli Dünya’nın şekli gibi küreseldir.

Atmosfer’in Katları

Atmosfer kendini oluşturan gazların karışımı ve gidişindeki farklılıklar nedeniyle çeşitli katlara ayrılmıştır. Bu katlar yeryüzünden yukarılara doğru troposfer Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar stratosfer Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar şemosfer Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar iyonosfer ve ekzosfer şeklinde sıralanır.

Troposfer


 • Atmosferin Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yeryüzüne temas eden Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar alt bölümüdür.
 • Tüm gazların % 75’inin bulunduğu bu katmanda yoğunluk en fazladır.
 • Troposfer Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yerden havaya yansıyan ışınlarla alttan yukarıya doğru ısınır. Bu nedenle alt kısımları daha sıcaktır. Yerden yükseldikçe sıcaklık her 100 m’de yaklaşık 0 Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar5°C azalır.
 • Su buharının tamamı troposferde bulunduğu için tüm meteorolojik olaylar burada oluşur.
 • Güçlü yatay ve dikey hava hareketleri görülür.
 • Yerden yüksekliği 6 – 16 km arasında değişir.


Stratosfer


 • Troposferin üstündeki katmandır.
 • Yatay hava hareketleri görülür.
 • Su buharı hemen hemen hiç bulunmadığı için dikey hava hareketleri oluşamaz. Bu nedenle sıcaklık dağılışı oldukça düzgündür.
 • Sıcaklık her yerde yaklaşık -50°C’dir.
 • Üst sınırı yerden 25 – 30 km yüksekliktedir.


Şemosfer


 • Stratosfer ile İyonosfer arasındaki katmandır.
 • Stratosfer ile Şemosfer arasındaki 19-45 km’ler arasında oksijen azot haline gelerek ultraviyole ışınlarını tutar.
 • Üst sınırı yerden 80 – 90 km yüksekliktedir.


İyonosfer


 • Mor ötesi (ultraviyole) ışınlarının Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar molekülleri parçalayarak iyonlar haline getirdiği katmandır.
 • Yerçekimi azaldığı için iklim üzerinde belirgin bir etkisi yoktur.
 • Radyo dalgalarını yansıtır
 • Üst sınırı yerden 250 – 300 km yüksekliktedir.


Eksosfer (Jeokronyum)


 • En üst tabakadır.
 • Yerçekimi çok azaldığından gazlar çok seyrektir.
 • Hidrojen ve helyum gibi hafif gazlar bulunur.
 • Atmosfer ile uzay arasında geçiş alanıdır.
 • Kesin sınırı bilinmemekle birlikte üst sınırının yerden yaklaşık 10.000 km yükseklikte olduğu kabul edilmiştir.


Atmosferde Bulunan Gazlar

Atmosferde bulunan gazların % 75’i ve su buharının tamamı troposferde bulunur. İklim yönünden daha çok atmosferin alt katları önemli olduğundan burada troposfer ve stratosferin alt katlarının bileşimi incelenecektir.


 • Her zaman bulunan ve oranı değişmeyen gazlar; % 78 oranında azot Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar % 21 oranında oksijen Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar %1 oranında asal gazlar (Hidrojen Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Helyum Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Argon Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Kripton Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Ksenon Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Neon) dır.
 • Her zaman bulunan ve oranı değişen gazlar; su buharı ve karbondioksittir.
 • Her zaman bulunmayan gazlar; ozon ve tozlardır.


Su buharı: Yere ve zaman göre oranı en çok değişen gazdır. Yeryüzünün aşırı ısınıp Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar soğumasını engeller. Yağış Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar bulut Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar sis gibi hava olaylarının doğuşunu sağlar.

Karbondioksit: Atmosferin güneş ışınlarını emme ve saklama yeteneğini artırır. Havada karbondioksit (CO2) miktarının artması sıcaklığı artırıcı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar azalması ise sıcaklığı düşürücü etki yapar.

Ozon: Hava içindeki oksijen (O2) mor ötesi (ultraviyole) ışınlarının etkisi altında ozon (O3) haline geçer. Ozon gazı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar içinde hayatın gelişmesine olanak vermez ancak atmosferin üst katmanlarında ultraviyole ışınlarını emerek yeryüzündeki yaşam üzerinde olumlu bir etki yapar. Yeryüzünden 19 – 45 kilometre yükseklikler arasında bulunan ozon katının son yıllarda inceldiği hatta yer yer delindiği belirlenmiştir. Özellikle buzdolabı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar soğutucu Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar araba ve spreylerden çıkan gazların (kloroflorokarbon) neden olduğu anlaşılmış ve bu gazların kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir.
Yeryüzüne ulaşan mor ötesi ışınlardaki artış Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar sıcaklıkların artmasına Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar buna bağlı olarak buzulların erimesine Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar bitki örtülerinde değişimlere neden olabilecektir.

Sıcaklık

Güneş Işınlarının Atmosferde Dağılışı

Yeryüzünün ısınmasında ana enerji kaynağı Güneş’tir. Dünya Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güneş’in uzaya yaydığı enerjinin ancak iki milyonda birini alır. Güneş’ten gelen bu enerji güneş sabitesi (solar konstant) ile belirlenir. Atmosferin üst sınırında 1 cm2’ye 1 dakikada gelen kalori miktarına güneş sabitesi (solar konstant) denir.
Atmosferin etkisiyle Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güneş’ten gelen ışınların tamamı yere ulaşmaz. Atmosfer güneş ışınlarını çeşitli oranlarda tutar ve dağıtır. Bu nedenle yeryüzü Güneş’ten gelen ışınlardan çok atmosfer tarafından tutulan ışınlarla ısınır.

Sıcaklık Etmenleri

Atmosferin ısınması çeşitli etmenlerin etkisi altındadır.

Güneş Işınlarının Yeryüzüne Değme Açısı

Belirli bir yüzeye dik ve yatık gelen ışınların getirdikleri enerji miktarları arasında belirgin bir fark vardır.
Çünkü bir ışın demeti dik geldiğinde daha dar bir yüzeyi aydınlatırken Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar aynı ışın demeti yatık geldiğinde daha geniş bir yüzeyi aydınlatır.
Ancak ışınların yere değme açısı daraldığı için etkisi azalır. Bu nedenle Güneş ışınlarının yere değme açısı büyüdükçe yeryüzünü ısıtma gücü de artar.
Güneş ışınlarının yeryüzüne değme açısını etkileyen etmenler şunlardır:

Dünya’nın Şekli

Dünya’nın küreselliğinin bir sonucu olarak Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Ekvator’dan kutuplara doğru güneş ışınlarının yere değme açısı küçülür. Buna bağlı olarak her iki yarım kürede Ekvator’dan kutuplara doğru sıcaklık azalır. Bu durum enlemin sıcaklık üzerindeki etkisini gösterir.

Dünya’nın Eksen Eğikliği ve Yıllık Hareketi

Dünya’nın eksen eğikliği nedeni ile Güneş çevresindeki dönüşü (yıllık hareket) sırasında güneş ışınlarının yere değme açısı değişir.
Yeryüzündeki bir noktanın güneş ışınlarını yıl içinde farklı açılarla alması ısınma farklılıklarına neden olur.

Dünya’nın Günlük Hareketi

Dünya’nın günlük hareketi nedeniyle güneş ışınlarının bir noktaya değme açısı sabahtan öğleye kadar artar. Öğleden akşama kadar ise azalır. Günün en yüksek sıcaklığı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar ışınların en büyük açı ile geldiği öğle saati değil Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar depolanan enerjinin en fazla olduğu 13.00 – 14.00 saatleri arası ölçülür. Çünkü öğleye kadar yerde biriken enerji Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar ışınların gelme açısının daralmasıyla birlikte ışıma ile atmosfere iletilir. Işıma gece boyu devam eder Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yer soğur. Güneş’in doğuş saatinde ışıma sona erer ve yerde enerji depolamaya başlar. Işımanın sona erdiği anda günün en düşük sıcaklığı yaşanır.

Işıma

Yeryüzü kazandığı enerjinin bir bölümünü atmosfere geri verir. Buna yer ışıması denir. Güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşamadığı saatlerde (gece) ve güneş ışınlarının yere değme açılarının küçüldüğü aylarda yer ışıması artar. Ayrıca Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar zeminin yapısı da yer ışıması üzerinde etkilidir. Örneğin yeryüzünün bitki ile kaplı alanlarında yer ışıması az ve yavaşken çılak arazilerde ısı kaybı daha hızlı ve fazla olur.

Eğim ve Bakı

Geniş bir bölgeye düşen birbirine paralel ışınların yere düşme açıları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yamaç eğimine ve bakı durumuna (Güneş’e dönüklüğe) göre değişir. Bu durum yerel ısınma farklarına yol açar. Kuzey Yarım Küre’de güney yamaçlar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney Yarım Küre’de ise kuzey yamaçlar güneş ışınlarını yıl boyunca daha büyük açı ile aldığından daha sıcak olur.
Ekvator çevresinde bakının etkisi tüm yamaçlarda görülür.

Bakının Etkisi

Güneşe dönük olan eğimli yamaçlarda;

 • Sıcaklık daha yüksektir.
 • Güneşlenme süresi daha uzundur.
 • Karların yerde kalma süresi daha kısadır.
 • Kalıcı karların başlama yüksekliği daha fazladır.
 • Tarım ürünlerinin olgunlaşma süresi daha kısadır.
 • Ormanların yükselti sınırı daha fazladır.


Yükselti

Deniz seviyesinden yükseldikçe atmosferin yoğunluğunun ve içindeki su buharının azalması ile troposferin daha çok yerden yansıyan ışınlarla ısınması nedeniyle sıcaklık Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar her 100 m’de yaklaşık 0 Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar5°C azalır. Bu nedenle enlemi aynı olan iki farklı noktadan daha yüksekte olan Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar diğerine göre her zaman daha soğuk olur. Örneğin deniz seviyesinden 155 m yükseklikteki Bursa’da sıcaklık 25°C iken aynı enlemde bulunmasına karşın 2543 m yükseklikteki Uludağ’da sıcaklığın 12°C olması yükseltinin sıcaklığa etkisini gösterir.

İndirgenmiş Sıcaklık

Yeryüzünde sıcaklığın enleme bağlı dağılışını gösteren haritalar çizilirken yükseltinin sıcaklık üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak için indirgenmiş sıcaklık değerleri kullanılır.
Bir yerin yükseltisinin sıfır (0 m) kabul edilerek hesaplanan sıcaklığına indirgenmiş sıcaklık denir.
Bir yerin indirgenmiş sıcaklığını hesaplamak için yükseltiden kaynaklanan sıcaklık farkı hesaplanır.
Bu fark o yerin gerçek sıcaklığına eklenir.
Örnek:
900 m yükseklikteki Ankara’da Ocak ayı ortalama sıcaklığı -2°C’dir. Ankara’nın deniz seviyesine indirgenmiş sıcaklığı kaç °C dir?
Çözüm :
100 m’de sıcaklık 0 Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar5°C azalırsa
900 m’de X°C azalır.
X=900 x 0 Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar5 / 100 = 4 Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar5 °C’dir.

İndirgenmiş Sıcaklık = Gerçek Sıcaklık + Sıcaklık Farkı
İndirgenmiş Sıcaklık = -2 +4 Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar5
İndirgenmiş Sıcaklık = 2 Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar5°C’dir.

Kara ve Deniz Dağılışı

Karalar denizlere göre daha çok ve çabuk ısınıp Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar soğurlar. Bu nedenle Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karaların daha fazla yer kapladığı Kuzey Yarım Küre’nin yıllık ortalama sıcaklığı Güney Yarım Küre’den daha fazladır.
Ayrıca her iki yarım kürede kara ve denizlerin dağılışındaki farklılık termik ekvatorun yer ekvatorundan sapmasına neden olmuştur.

Termik Ekvator:
Meridyenlerin en sıcak noktalarını birleştiren eğriye termik ekvator denir.

Atmosferdeki Nem Oranı

Atmosferdeki nem;

 • Güneşten gelen ve yeryüzünden yansıyan ışınları emerek tutar.
 • Yeryüzünün aşırı ısınıp soğumasını önler.
 • Isınıp soğumanın yavaş ve dengeli olmasını sağlar. Bu nedenle nemli bölgelerde günlük ve sıcaklık farkları daha azdır.


Okyanus Akıntıları

Enlemin etkisine bağlı olarak Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar ekvatoral bölgeden gelen akıntılar sıcak su Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kutup bölgelerinden gelen akıntılar ise soğuk su taşırlar.
Sıcak su akıntıları geçtikleri kıyılarda sıcaklığı yükseltici Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar soğuk su akıntıları ise sıcaklığı düşürücü etki yapar.

Rüzgârlar

Rüzgârlar geldikleri yerlerin özelliklerine göre Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar estikleri bölgelerin sıcaklığını yükseltici ya da düşürücü etki yapar. Bu durum enlemin sıcaklık üzerindeki etkisini gösterir. Örneğin Kuzey Yarım Küre’de yer alan Türkiye’de kuzeyden esen rüzgarlar sıcaklığı düşürücü güneyden esen rüzgarlar sıcaklığı artırıcı etki yapar.

Zeminin Yapısı

Karaları oluşturan taş ve toprakların fiziksel özellikleri (rengi Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar parlaklığı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar gözenekliği gibi özellikleri) yeryüzünde ısınma farklılıklarına neden olur. Ayrıca zeminin bitki örtüsü ile kaplı olup olmaması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar bitki örtüsünün yoğunluğu Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kar ya da toprak örtüsünün bulunup bulunmaması sıcaklık dağılışı üzerinde etkilidir.
Bu nedenle taş ve toprakların ısınıp soğuma süreleri farklılık gösterir.
Örneğin açık renkli ve gevşek yapıya sahip kumsallarda ısınma ve soğuma çabuk gerçekleşir.

Sıcaklık Kuşakları

Matematik iklim kuşaklarının sıcaklık etmenlerinin etkisi ile değişikliğe uğraması sonucu belirlenmiştir. Kara ve denizlerin dağılışı bu belirlemede temel etkendir.
Kuzey Yarım Küre’de karaların daha geniş yer kaplaması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yaz sürelerinin daha uzun olması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar sıcak su akıntılarının daha etkili olması ve Güney Yarım Küre’de buzullarla kaplı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar geniş Antarktika Kıtası’nın bulunması nedeniyle sıcak ve ılıman kuşak Kuzey Yarım Küre’de Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar soğuk kuşak ise Güney Yarım Küre’de daha geniştir.

Matematik İklim Kuşakları:
Dünya’nın eksen eğikliğine göre belirlendiği için Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar sınırları dönenceler ve kutup daireleridir.

Sıcak Kuşakların Özellikleri

Matematik Kuşaklarının Özellikleri

Matematik kuşaklarının yer yer değişime uğraması sonucu oluşmuş ve ana çizgileri ile Ekvator‘ a paralel uzanan sıcaklık kuşakları şunlardır:

Sıcak Kuşak:

Sıcak kuşakta bulunan yerlerde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar


 • Güneş ışınları yıl boyunca dik ya da dike yakın açı ile gelmektedir. Dönenceler arasındaki yerlere güneş ışınları yılda iki kez (yerel saat 12.00’de) dik açı ile gelir.
 • Günlük ve aylık sıcaklık farkları çok azdır. Ancak 30° enlemlerinde gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok fazladır.
 • Aylık ve yıllık sıcaklık ortalamaları 20°C’nin üzerindedir.
 • Gece – gündüz süreleri yıl boyunca birbirine yakındır.
 • Alçak yerlerde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yüksek sıcaklık yaşamı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle yaşmaya ve yerleşmeye en elverişli yerler yükseklerdedir.


Ilıman Kuşak:

Ilıman kuşakta bulunan yerlerde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar

 • Güneş ışınları hiçbir zaman dik açı ile gelmez.
 • Günlük ve aylık sıcaklık farkları belirgindir.
 • Yıllık sıcaklık ortalaması 20°C’den azdır.
 • Gece – gündüz süreleri arasındaki zaman farkı artmıştır.
 • Dört mevsim belirgin olarak yaşanır.


Soğuk Kuşak:

Soğuk kuşakta bulunan yerlerde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar

 • Yıllık sıcaklık ortalaması 10°C’nin altındadır.
 • Gece – gündüz sureleri arasındaki zaman farkı çok fazla olabilir.
 • Gece ve gündüzlerin sureleri arasındaki zaman farkı çok fazla olabilir.
 • Gece ve gündüzlerin suresi 24 saatten uzundur.
 • Güneş ışınlarının gelme açısı küçüktür.
 • Kutup noktaları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar güneş ışınlarını yıl boyunca en fazla 23°27’ lık açıyla alır.


Sıcaklıkların Gösterimi

Yeryüzünde ölçülen sıcaklıkların dağılışı izotermlerle haritalarda gösterilir.
Aynı sıcaklıktaki noktaları birleştiren eğrilere izoterm (eş sıcaklık) eğrisi denir.
İzoterm (eş sıcaklık) eğrileri karasallığın ve sıcak su akıntılarının etkisiyle enlemlerden sapma gösterir.
İzoterm haritaları ve yer şekillerinin sıcaklık üzerindeki etkisini gösterebilmek için gerçek sıcaklıklar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar enlem etksini gösterebilmek için indirgenmiş sıcaklıklar kullanılarak çizilir ve bu bilgi haritalarda belirtilir.

Dünya’da ve Türkiye’de Sıcaklığın Dağılışı

Sıcaklığın yeryüzündeki coğrafi dağılışını ve bu dağılışın nedenlerini yıllık ortalama izoterm haritaları yardımıyla incelemek mümkündür. Aylık ortalama izoterm haritaları ise sıcaklığın aylar arasındaki değişimi hakkında bilgi verir.

Dünya’da Sıcaklığın Dağılışı

Dünya Ocak Ayı Sıcaklık Dağılışı

Kuzey Yarım Küre’de Ocak Ayı Sıcaklık Dağılışı

Ocak ayı kış mevsimine rastlar.
En düşük sıcaklıklar Kuzeydoğu Sibirya ve Kanada’da görülür. Buralardaki sıcaklık değerleri yıl boyunca -20°C’nin altındadır.
Yüksek sıcaklıklar Ekvator ile Yengeç Dönencesi arasında Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar denizler üzerinde görülür.
İzoterm eğrileri karalar üzerinde güneye Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar denizler üzerinde kuzeye doğru sapma gösterir. Bu durum Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karaların denizlerden daha soğuk olduğunun kanıtıdır.

Güney Yarım Küre’de Ocak Ayı Sıcaklık Dağılışı

Ocak ayı yaz mevsimine rastlar.
En soğuk yer Güney Kutbu’dur.
En yüksek sıcaklıklar Güney Afrika’da Kalahari Çölü’nde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney Amerika’da Patagonya Çölü’nde ve Kuzey Avustralya’da görülür.
İzoterm eğrileri karalar üzerinde güneye Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar denizler üzerinde kuzeye doğru sapma gösterir.
50 – 60° güney enlemleri arasında karaların az yer kaplaması nedeniyle izotermler oldukça düzgün uzanır.

Sonuçlar

Kuzey Yarım Küre’de izotermlerin gidişi enlemlere uyum sağlamaz. Çünkü bu yarım kürede karalar geniş yer kaplar.
Güney Yarım Küre’de izotermlerin gidişi daha düzenlidir. Çünkü bu yarım kürede karalar daha az yer kaplar.
Her iki yarım kürede okyanus akıntıları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar izotermlerin enlemlerden sapmasına neden olur.

Dünya Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılışı

Kuzey Yarım Küre’de Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılışı

Temmuz ayı yaz mevsimine rastlar.
Sıcaklık değerleri yüksektir. Çünkü karalar bu yarım kürede geniş yer kaplar.
En sıcak yerler Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar 15. ve 40. paraleller arasındaki karalar üzerindedir.
İzoterm eğrileri karalar üzerinde kuzeye Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar denizler üzerinde güneye doğru sapma gösterir.
0°C izoterm eğrisi Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Grönland’ın kuzeyi ve kutup çevresinden geçer.

Güney Yarım Küre’de Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılışı

Temmuz ayı kış mevsimine rastlar.
Antartika Kıtası -10°C izoterm eğrisi ile çevrelenmiştir.
50° - 60° enlemleri arasından geçen 0°C izoterm eğrisi oldukça düzgün uzanışlıdır.
İzoterm eğrileri Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karalar üzerinde Ekvator’a Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar denizler üzerinde güneye doğru sapma gösterir.

Sonuçlar

Kuzey Yarım Küre’de izotermlerin gidişi enlemlere uyum sağlamaz. Çünkü bu yarım kürede karalar geniş yer kaplar.
Güney Yarım Küre’de izotermlerin gidişi daha düzenlidir. Çünkü bu yarım kürede karalar daha az yer kaplar.
Okyanus akıntıları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar izotermlerin enlemlerden sapmasına neden olur.

Dünya Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı

Sıcaklık Ekvator’dan kutuplara doğru azalır.
En düşük sıcaklıklar kutup bölgelerindeki karalar üzerindedir.
Alçak enlemlerde karalar denizlerden Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yüksek enlemlerde denizler karalardan daha sıcaktır.
0° - 45° Kuzey enlemleri arasında sıcaklık değerleri Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karaların geniş yer kaplaması nedeniyle Güney Yarım Küre’ye göre yüksektir. 45° Güney enleminden sonra Güney Yarım Küre Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Kuzey Yarım Küre’den daha sıcaktır.
Termik ekvator Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Avustralya çevresi dışında Güney Yarım Küre’ye inmez. Çünkü bu yarım kürede soğuk su akıntıları daha etkilidir.
Kuzey Yarım Küre’de ılıman kuşak okyanuslarının doğu kıyıları batı kıyılarından daha sıcaktır.

Dünya Yıllık Sıcaklık Farkı

En düşük sıcaklık farkı enlemin etkisine bağlı olarak Ekvator çevresinde görülür.
En yüksek sıcaklık farkı 65°C ile Sibirya’da görülür.
Kanada’nın kuzeyinde ise 45°C’ye ulaşan sıcaklık farkına rastlanır.
Aynı enlemlerde bulunmalarına karşı Sibirya’da yıllık sıcaklık farkı Kanada’dakinden daha yüksektir.
Çünkü Sibirya’da karasallığın etkisi daha belirgindir.
Ilıman kuşak okyanusların batı kıyılarında sıcaklık farkları soğuk su akıntılarının etkisiyle daha yüksektir.

UYARI : En sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki sıcaklık farkına yıllık sıcaklık farkı denir. Bu farklar dönenceler çevresinde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karasal bölgelerde en fazladır. Ekvator çevresinde ve denizel etkilere açık yerlerde ise sıcaklık farkları azalır.

Türkiye’de Sıcaklığın Dağılışı

Türkiye Ocak Ayı Sıcaklık Dağılışı

En düşük sıcaklıklar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar enlem ve karasallık nedeniyle Kuzeydoğu Anadolu’da Erzurum – Kars Bölümünde görülür.
En yüksek sıcaklıklar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar enlem ve denizellik nedeniyle Akdeniz kıyılarında görülür.
Kıyı kesimlerinde denizellik nedeniyle sıcaklık 0°C’nin üstündedir.
İç kısımlarda karasallık nedeniyle sıcaklık düşüktür. Buna bağlı olarak kıyı bölgeler ile iç bölgeler arasındaki sıcaklık farkı artmıştır.

Türkiye Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılışı

En yüksek sıcaklıklar enlem etkisi ve nem azlığı nedeniyle Güneydoğu Anadolu’da görülür.
Enlem etkisi nedeniyle güneyden kuzeye doğru sıcaklık azalır.
Kıyı bölgeler ile iç bölgeler arasındaki sıcaklık farkı Ocak ayına oranla azalmıştır.

Türkiye Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı

İzoterm eğrileri genellikle batı-doğu uzanışlıdır.
En düşük sıcaklıklar Kuzeydoğu Anadolu’da görülür. Nedenleri :

 • Bölgenin kuzeyde yer alması nedeniyle soğuk enlemlere yakın olması
 • Bölgenin deniz etkisine kapalı olması nedeniyle karasallığın belirginleşmesi.

En yüksek sıcaklıklar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güneydoğu Anadolu’da görülür. Nedenleri :

 • Bölgenin güneyde yer alması nedeniyle sıcak enlemlere yakın olması.
 • Bölgenin deniz etkisine kapalı olması nedeniyle karasallığın belirginleşmesi
 • Bölgenin sıcak ve kuru çöl rüzgarlarına açık olması


Türkiye Yıllık Sıcaklık Farkı

Nemlilik etkisiyle en düşük sıcaklık farkları Karadeniz Bölgesi kıyı kesimlerindedir.
Karasallığın etkisiyle Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kıyılardan uzaklaştıkça sıcaklık farkları artar.
En yüksek sıcaklık farkı Doğu Anadolu’da Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Erzurum – Kars Platosu’ndadır.

UYARI : Sıcaklık farklarının 15°C nin üstünde olması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Türkiye’nin matematik konumu ile ilgilidir.

Basınç

Atmosfer Basıncı

Atmosferi oluşturan gazların belli bir ağırlığı vardır. Gazların yeryüzündeki cisimler üzerine uyguladığı basınca atmosfer basıncı denir.

Normal Hava Basıncı

45° enlemlerinde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar deniz seviyesinde ve 15°C sıcaklıkta ölçülen basınca normal hava basıncı denir.

 • Cıva sütununun yüksekliği ile (normal basınç 760 mm)
 • Cıva sütununun ağırlığı ile (normal basınç 1033 gr)
 • Kuvvet birimi ile (normal basınç 1013 milibar) ifade edilir.

Basınç barometre ile ölçülür. Cıvalı barometre Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar barograf Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar aneroid baramotre ve altimetre gibi çeşitleri vardır.

Cıvalı Barometre: Üstü açık bir kaba daldırılmış Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yukarı ucu kapalı bir cam borudur. Hava basıncı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar boruyu dolduran cıva sütununu dengede tutar. Hava basıncı azalıp çoğaldıkça cıva sütunu da alçalıp yükselir.
Cıvalı barometre camdan yapıldığı ve hep düz durması gerektiği için her zaman kullanımı kolay değildir.

Barograf: Basıncı sürekli kaydeden ve yazıcı ucu bulunan bir tür madeni barometredir.

Aneroid Barometre: Madeni barometredir. Cıvalı barometrelerin kullanım alanının sınırlı olması ve taşıma zorluğu nedeniyle geliştirilmiştir.

Altimetre: Madeni barometrelerin bir çeşididir. Yükseldikçe basıncın azalması kuralına dayanılarak Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yüksekliklerin ölçülmesi amacıyla yapılmıştır.

Basınç Etmenleri

Hava basıncı çeşitli etmenler altında değişiklik gösterir.

Sıcaklık (Termik Etken)

Basıncı en çok etkileyen etmen sıcaklıktır. Sıcaklığın günlük mevsimlik değişimine bağlı olarak basınç değişir. Isınan hava genleşerek yükselir. Gazların seyrelmesi nedeniyle basınç düşer ve alçak basınç alanı oluşur. Soğuyan havada gaz molekülleri sıkışarak ağırlaşır. Ağırlaşan gazlar yeryüzüne doğru yığılır ve yüksek basınç alanı oluşur.

Yükselti

Yeryüzünden yükseldikçe;
Yerçekimi Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar
Atmosferdeki gazların miktarı azalır.
Bunlara bağlı olarak basınç düşer.

Hava Yoğunluğu (Dinamik Etken)

1m3 havanın içerisindeki gazların miktarına hava yoğunluğu denir. Yoğunluk su buharına ve toz zerreciklerine göre değişir.
Yerçekiminin azalıp çoğalması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar
Havanın ısınıp soğuması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar
Yükseltinin artması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar
Dünya’nın ekseni çevresindeki dönüşü Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar
Hava yoğunluğunun değişmesine neden olur.
Hava yoğunluğu arttıkça basınç yükselir Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yoğunluk azaldıkça basınç düşer.

Yerçekimi

Dünya’nın geoid şekli nedeniyle yerçekiminin Ekvator’dan kutuplara doğru artması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar basıncın kutuplarda yüksek olmasının nedenlerinden biridir.

Mevsim

Mevsimlerin basınç üzerindeki etkisi ılıman kuşakta belirgindir. Yaz aylarında ısınmanın etkisiyle karalar alçak basınç Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar denizler ise yüksek basınç alanıdır. Kışın ise denizler alçak basınç Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karalar yüksek basınç alanıdır. Bu durum sıcaklığın basınç üzerindeki etkisini kanıtlar.

Dünya’nın Günlük Hareketi

Dünya Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar ekseni çevresinde döndüğü için hava akımları yönlerinden sapar. Sapmalar sonucu 30°enlemlerinde alçalıcı hava hareketleri ile yoğunluk arttığından basınç yükselir ve dinamik yüksek basınç alanı oluşur.
60° enlemlerinde ise batı ve kutup rüzgarları karşılaşır. Bu rüzgarların birbirlerini iterek yükselmesiyle 60° enlemlerinde gaz yoğunluğu azaldığından basınç düşer. Böylece dinamik alçak basınç alanı oluşur.

UYARI: Dünyanın günlük hareketi sonucunda hava akımlarının sapması Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar dinamik basınç alanlarını oluşturur. Dünya’nın ekseni çevresindeki hareketine bağlı olarak oluşan basınçlara dinamik basınç denir.

Basınç Tiplerinin Özellikleri :

1013 milibardan düşük olan basınçlara alçak basınç (siklon) yüksek olanlara ise yüksek basınç (antisiklon) denir.

Alçak Basınç (Siklon)

Termik ve dinamik alçak basınç merkezlerinde benzer hava hareketleri görülür.
Havanın yoğunluğu azdır.
Hava yükseltici bir hareket gösterir.
Yeryüzündeki hava hareketi çevreden merkeze doğrudur.
Merkezden çevreye doğru basınç artar.
Dünya’nın günlük hareketi nedeniyle hava akımları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Kuzey Yarım Küre’de saat ibresinin tersi yönde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney Yarım Küre’de ise saat ibresi yönünde sapmaya uğrar.

UYARI: Basınç farkının olduğu yerlerde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar hava hareketi her zaman yüksek basınçtan alçak basınca doğrudur.
Termik alçak basıncın etkili olduğu alanlarda hava sıcaklığı yüksektir.
Dinamik alçak basıncın etkisi altında olan yerlerde sıcaklık düşüktür.

Yüksek Basınç (Antisiklon)

Termik ve dinamik yüksek basınç merkezlerinde benzer hava hareketleri görülür.
Havanın yoğunluğu fazladır.
Hava alçalıcı bir hareket gösterir.
Yeryüzündeki hava hareketi merkezden çevreye doğrudur.
Dünya’nın günlük hareketi nedeniyle hava akımları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Kuzey Yarım Küre’de saat ibresi yönünde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney Yarım Küre’de saat ibresinin tersi yönde sapma gösterir.

UYARI : Basınç farkının olduğu yerlerde Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar hava hareketi her zaman yüksek basınçtan alçak basınca doğrudur.
Dinamik yüksek basıncın etkili olduğu yerlerde hava sıcak ve kurudur. Termik yüksek basıncın etkili olduğu yerlerde ise hava soğuk ve kurudur.

Basınç Kuşakları

Termik Alçak Basınç Kuşağı (Tropikal Basınç Kuşağı)

Ekvator ve çevresinde sıcaklığa bağlı olarak oluşmuştur.
Sıcaklık yüksek olduğu için sıcak çekirdekli siklon da denir.

Dinamik Yüksek Basınç Kuşağı (Subtropikal Basınç Kuşağı)

Dünya’nın ekseni çevresindeki dönüşünün rüzgarlar üzerinde oluşturduğu sapma etkisiyle 30° enlemleri çevresinde oluşan basınç kuşağıdır. Bu kuşak Kuzey Yarım Küre’de yaz aylarında kuzeye Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kış aylarında güneye kayar. Alçalıcı hava hareketlerine bağlı olarak havanın ısınması ve nem miktarının düşmesi nedeniyle 30° enlemleri çevresinde çöller oluşur.

Dinamik Alçak Basınç Kuşağı (Subpolar Basınç Kuşağı)

60° enlemlerinde kutup rüzgarları ve batı rüzgarlarının karşılaşması ile oluşur. Sıcaklık düşük olduğu için soğuk çekirdekli siklon da denir.
Kışın kara ve denizlerin farklı ısınmaları aynı enlem üzerinde farklı basınç koşullarının görülmesini sağlar. Bu nedenle kışın karalar üzerinde yüksek basınç oluşması bu basınç kuşağını kesintiye uğratır.

Termik Yüksek Basınç Kuşağı (Polar Basınç Kuşağı)

Kutuplar çevresinde düşük sıcaklık nedeniyle oluşan Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yüksek basınç alanıdır.


UYARI: Basınç kuşakları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Kuzey Yarım Küre’de karalar üzerinde kesintiye uğrar. Güney Yarım Küre’de ise karaların oranı çok az olduğundan basınç kuşakları daha düzenli ve süreklidir.

Türkiye’de Etkili Olan Basınç Merkezleri

Türkiye farklı özellikteki basınçların etkisinde kalır. Bu durum daha çok Türkiye’nin matematik konumunun sonucudur.

Yüksek Basınçlar :

Sibirya Antisiklonu

Ülkemizde doğu ve kuzeydoğudan sokulan termik kökenli yüksek basınç alanıdır.
Türkiye’yi sadece kış aylarında Doğu Anadolu ve Balkanlar üzerinden sarkarak etkiler.
Az fakat etkin kar yağışı ile soğuk ve ayazın fazla olduğu hava tipini simgeler.
Balkanlardan sarktığında Azor yüksek Basıncı ile birleşerek İzlanda Alçak Basıncı’nın Türkiye’yi etkilemesine izin vermez. Bu nedenle uzun süreli Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar sakin ve soğuk kuş koşulları yaşanır.

Azor Antisiklonu

Ülkemizi sürekli etkileyen dinamik kökenli yüksek basınç alanıdır.
Kışın serin Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yağışsız ve batı yönlü rüzgarlarla kendini belli eder. Rüzgar hızları yavaştır.
Kışın sürekli alçalıcı hareket gösterdiği ve soğuk yeryüzüne dokunduğu için havanın alt kısımlarında soğuk Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar durgun bir hava katmanı oluşur. Bu durgun hava bölümü içerisinde şehirsel atıklar birikerek hava kirliliğine neden olur.
Kış ayalarında Kuzey Afrika üzerinde İzlanda Alçak Basıncı’nın sıcak bölümü oluşarak İzlanda Alçak Basıncı’nın değişmesine yardım eder. Yaz aylarında ise güneş ışınlarının gelme açısına bağlı olarak etki alanını Akdeniz üzerinden İngiltere’ye kadar genişletir. Bu durumda Türkiye’de kuzey yönlü rüzgarlar etkili olur.

Alçak Basınçlar :

İzlanda Siklonu

Dinamik kökenli bu alçak basınç alanı kışın etkilidir.
Ülkemize batı ve kuzeybatıdan sokulur.
Hareketli hava kütlelerini getirdiği için rüzgar birkaç gün ara ile çok farklı yönlerden eser. Rüzgârın esme yönü güneybatıdan başlar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kuzeybatıya kadar döner. Bu basınç merkezinde güney sektörlü rüzgârlar sıcaklığı artırırken Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kuzey sektörlü rüzgarlar sıcaklığı düşürücü etki yapar ve cephesel yağışlara neden olur. Özellikle Karadeniz’de bu basınç alanı etkisiyle cephesel ve orografik yağışlar görülür.
Eğer kendisinden daha sıcak olan Akdeniz’e iner ve uzun bir süre burada kalırsa nem yüklenir. Türkiye’nin güneybatı kıyılarında aşırı kış yağışlarına neden olur.

Basra Körfezi – İran Siklonu

Termik kökenli bu basınç alanı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yaz aylarında karaların aşırı ısınması nedeniyle oluşmuştur.
Ülkemizde güney ve güneydoğudan sokulan ve yaz aylarında etkili olan Basra Alçak Basıncı;

Aşırı çöl sıcaklarının yaşanmasına Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar
Yaz başlarında karaların fazla ısınması ve atmosferin üst kısımlarının daha soğuk olması nedeniyle ani Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar gök gürültülü Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar sağanak yağışlara Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar
Azor Yüksek Basıncı’nın da etkisiyle kuzey yönlü rüzgarların etkin olmasına neden olur.

Rüzgarlar

Rüzgar

Hava kütlelerinin yatay yöndeki hareketlerine rüzgâr denir.
Rüzgarlar basınç farklılıklarından doğar ve daima yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru eser.

Rüzgarların Özellikleri :

Rüzgârın Hızı

Hava kütlesinin hareket hızıdır. Rüzgar hızı saniyede metre (m/sn) ya da saatte kilometre (km/sa) olarak ifade edilir.
Rüzgârın hızı anemometre ile ölçülür.

Rüzgârın Hızını Etkileyen Etmenler

Basınç Farkı

Rüzgarın hızını etkileyen temel etmendir. Basınç alanları arasındaki fark ne kadar fazla ise Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar rüzgar o kadar hızlı eser. Basınç farkının güçlü olduğu yerlerde izobarlar sık Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar zayıf olduğu yerlerde ise seyrek geçmektedir.

İzobar: Hava basıncının aynı olduğu yerleri birleştiren eğrilere izobar (eş basınç) eğrisi denir. Basınç haritalarında bu değerler deniz seviyesine indirgenmiş olarak kullanılır.

Basınç Merkezlerinin Yakınlığı

Alçak ve yüksek basınç merkezleri arasındaki uzaklık arttıkça rüzgarın şiddeti azalır. Basınç merkezleri birbirine ne kadar yakın ve aradaki basınç farkı ne kadar fazla ise rüzgar o kadar hızlı eser.

Dünya’nın Günlük Hareketi

Dünya’nın günlük hareketinin etkisiyle rüzgarlar esme yönlerinden sapar. Bu nedenle rüzgarlar basınç farkını izlemeyip izobarlara paralel bir şekilde estiklerinden hızları azalır.
Dünya ekseni çevresinde dönmeseydi rüzgarlar yüksek basınçtan alçak basınca doğru en kısa yolu izleyerek daha hızlı eseceklerdi. Ancak Dünya’nın ekseni çevresindeki dönüşünün etkisiyle en kısa yolu izlemeyen rüzgarlar daha yavaş eser.

UYARI: Rüzgarların sapma gücü enleme ve rüzgarın hızına göre değişir.

Yer şekilleri

Yeryüzünün dağlık ve engebeli arazilerinde rüzgarın sürtünme etkisi arttığından Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar hızı azalır. Engebeli olmayan alanlarda Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar deniz ve okyanuslar üzerinde sürtünme etkisi azaldığından rüzgarın hızı artar.

Rüzgarın Yönü

Rüzgarın yönü bulunulan noktaya göre belirlenir ve rüzgar hangi coğrafi yönden geliyorsa ona göre adlandırılır.
Rüzgarın yönü Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar basınç merkezlerinin konumuna Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Dünya’nın günlük hareketine Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yer şekillerine bağlı olarak değişir.

Dünya’nın Günlük Hareketi

Dünya’nın ekseni çevresindeki dönüşü nedeniyle rüzgarlar yönlerinden sapar. Rüzgar yönlerini saptıran etkiye koriyolis (coriolis) gücü denir. Koriyolis gücü ile rüzgarlar Kuzey Yarım Küre’de sağa Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney Yarım Küre’de sola sapar.

Türkiye’de görülen yerel rüzgarlar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yıldız Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar poyraz Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar gün doğusu Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar keşişleme Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kıble Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar lodos Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar gün batısı ve karayeldir.

Rüzgarın Frekansı (Esme Sıklığı)

Rüzgarın yıl içinde belirli bir yönden esme sıklığına rüzgar frekansı denir.
Esme sıklığı rüzgar frekans gülleri ile gösterilir.
Bir bölgede belirli bir sürede rüzgarların en sık estiği yöne egemen rüzgar yönü denir.
Örneğin Ankara Meteoroloji İstasyonu verilerine göre Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Ankara’ya ait yıllık ortalama rüzgar frekans gülüne bakıldığında Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yıl içinde kuzeydoğudan esen rüzgarların toplam 5000 esme sayısı ile en fazla olduğu görülür. Yani egemen rüzgar yönü kuzeydoğudur.

UYARI : Bir yerin rüzgar gülüne bakarak egemen rüzgar yönü ve o yerdeki yer şekillerinin uzanış yönü hakkında bilgi edinebiliriz.

UYARI : Birbirine komşu iki yerin farklı ısınması durumunda öncelikle rüzgar görülür.

Rüzgar Çeşitleri

Rüzgarlar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar oluşumlarına Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar esiş sürelerine ve etki alanlarına göre üçe ayrılırlar :

Sürekli Rüzgarlar

Genel Hava dolaşımına bağlı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar sürekli basınç kuşakları arasında yıl boyunca yön değiştirmeden esen rüzgarlardır.

Alizeler

30° enlemlerinden (DYB) Ekvator’a (TAB) doğru esen rüzgarlardır.
Dünya’nın ekseni çevresindeki hareketi nedeniyle sapmaya uğrayarak Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Kuzey Yarım Küre’de kuzeydoğudan Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney Yarım Küre’de güneydoğudan eserler.
En düzenli ve sürekli esen rüzgarlardır.
Okyanus akıntılarının yönlerini düzenlerler.
Başlangıçta kuru olan bu rüzgarlar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar deniz üzerinden aldıkları nemi Ekvator çevresine yağış olarak bırakırlar.

Ters Alizeler (Üst Alizeler)

Ekvator’dan (TAB) Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar 30° enlemlerine (DYB) doğru esen üst rüzgarlardır.
Her yerde ve her zaman görülmezler.
Yeteri kadar sürekli ve güçlü değillerdir.
30° enlemleri çevresinde aşağıya doğru alçaldığından yağış oluşumunu engellerler.

Batı Rüzgarları

30° enlemlerinden (DYB) Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar 60° enlemlerine (DAB) doğru esen batı yönlü rüzgarlardır.
Kuzey Yarım Küre’de güneybatıdan Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney Yarım Küre’de kuzeybatıdan eserler.
Yön ve süreklilikleri oldukça değişkendir.
Denizden karaya estikleri için orta kuşak karaların batı kıyılarına bol yağış bırakırlar.
Kıtaların batı kıyılarında okyanus ikliminin gelişmesine neden olmuşlardır.

UYARI: Batı rüzgârları sıcak su akıntılarının yön değiştirmesine neden olur ve akıntıları güçlendirirler.


Kutup Rüzgârları

Kutuplardan (TYB) 60° enlemlerine (DAB) doğru esen soğuk ve kuru rüzgarlardır.
Kuzey Yarım Küre’de kuzeydoğudan Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney yarım Küre’de güneydoğudan eserler.
Kuzey Yarım Küre’de kış aylarında etki alanlarını güneye doğru genişleterek okyanusların batı kıyılarında karasal iklimlerin gelişmesine neden olurlar. Yazın ise zayıflar ve kutuplara doğru çekilirler.

UYARI: Sürekli rüzgarlar yıl boyunca varlığını sürdüren sürekli basınç merkezleri arasında eser.

Mevsimlik Rüzgarlar

Yılın bir yarısında belirli bir yönden Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar diğer yarısında ise tam tersi yönden esen rüzgarlardır. Yıl içinde yaklaşık altı aylık sürelerle yön değiştiren bu rüzgarlara devirli rüzgarlar da denir. Bu tip rüzgarlar Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar kara ve denizlerin mevsime dayalı farklı ısınma özelliklerinden doğar. Geniş bir kara parçası olan Asya Kıtası Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar onun güney ve güneydoğusunda yer alan Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus bu tip termik basınç sistemlerinin gelişmesine en uygun bölgelerdir. Burada görülen mevsim rüzgarlarına muson adı verilmektedir.
Muson rüzgarları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Güney ve Güneydoğu Asya kıyıları Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar Avustralya kıyıları ve Afrika’nın Gine Körfezi kıyılarında görülür.

Yaz Musonları

Yaz aylarında Asya kıtası Hint Okyanusu’ndan daha çabuk ve çok ısınır. Kıta üzerinde termik kökenli alçak basınç alanı oluşur. Hint Okyanusu ise kıtaya göre daha serin olduğu için termik yüksek basınç alanıdır. Bu nedenle denizden karaya doğru Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar nemli yaz musonları eser. Kıyılarda bol yağış bırakırlar.
Muson rüzgarlarının etkili olduğu bu bölgeler Dünya’nın en yağışlı yerleridir.

UYARI : Yaz musonları denizden karaya doğru estikleri için dağ eteklerine ve yamaçlarına bol yağış bırakırlar.

Kış Musonları

Kış aylarında Asya Kıtası çabuk ve çok soğur. Kıta üzerinde termik kökenli yüksek basınç alanı oluşur. Hint okyanusu ise kıtaya göre daha ılık olduğu için termik alçak basınç alanıdır. Bu nedenle karadan denize doğru serin Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar yer yer soğuk ve kuru kış musonları eser.

UYARI : Kış musonları karadan denize estiklerinden kuru rüzgarlardır.

Yerel Rüzgarlar

Etki alanları dar ve esiş süreleri kısa olan rüzgarlardır. Oluşumlarındaki temel etken kısa süreli sıcaklık ve basınç farklarıdır.

Meltemler

Günlük sıcaklık ve basınç farklarından doğan rüzgarlardır.

Kara Meltemi

Gece Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karalar denizlere göre daha çabuk ve çok soğur. Bu nedenle Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar karalar üzerinde termik yüksek basınç alanı Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar denizler üzerinde ise termik alçak basınç alanı oluşur. Bu durumda hava akımları karalardan denizlere doğru olur ve bu rüzgarlara kara meltemi denir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar

Atmosferde Sürekli Bulunan Gazlar konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Havada Hangi Gazlar Vardır elif Eğitim ve Öğretim 6 07-05-2017 02:06
Gazlar Akışkan mıdır? elif Eğitim ve Öğretim 6 15-02-2017 11:35
Gazlar ile ilgili çözümlü sorular Я Kimya 0 20-02-2012 08:22
Gazlar Nasıl Sıvılaştırılır? elif Kimya 0 15-12-2011 06:14
Doğada bulunan gazlar elif Fizik 0 11-12-2011 07:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats