bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 03:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır

Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır


Azot Oksitleri:

Azot oksitleri daha çok enerji santrallerinden ve motorlu araçların egzoz borularından yayılır. Bir azot oksit olan nitrojen dioksit (NO2 ) solunması kalp Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarına ve solunum yolu hastalıklarına yol açar.

Karbon Oksitleri

:Fosit yakıtların kullanılması ve orman yangınları gibi nedenlerle atmosfere büyük oranda karbondioksit (CO2 ) gazı yayılır. Bunun yanında Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır oksijenle metanın tepkimeye girmesiyle oluşan karbonmonoksit (CO) gazı da bir kirleticidir. Karbon oksitleri baş dönmesi ve reflekslerde yavaşlamaya sebep olur. Havada yüksek oranda bulunmaları ölümlere neden olabilir.

Hidrokarbonlar:

Motorlu taşıtlarda kullanılan petrolün Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır tüm olarak yanmaması etilen (C2H4) ve benzen (C6H6) gibi hidrokarbonların çevreye salınmasına neden olur.Bu hidrokarbonlar Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır havadaki başka kimyasal maddelerle tepkimeye girdiğinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır gözlere ve solunum yollarına zararlı etkileri olur. Benzen gibi bazı hidrokarbonların kanser yapıcı etkileri de vardır.Bu kirleticilerle Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır atmosferik özelliklerin oluşturduğu kimyasal reaksiyonların en önemlileri ise fotokimyasal olaylardır ki Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır bunlardan özellikle

floroklorokarbonlar Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır güneşten gelen zararlı UV (ultraviole) ışınlarına karşı yeryüzünü koruyan ozon tabakasında büyük tahribata yol açmaktadır.

Doğal veya insan yapısı sonucu atmosfere karışan kirleticiler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır her iki halde de Atmosfere yayıldıkları anda hızla kimyasal reaksiyonlar oluştururlar ve hava akımları ile karışır Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır dağılır Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır yayılır ve taşınırlar. Böylece kirleticiler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kaynaktan çıkıp Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır alıcılara ulaştığında karakterleri değişebilir. Genel olarak kirlilik Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldırhavadaki katı parçacıklar ve kükürtdioksit miktarına göre belirlenir. Oysa atmosferde oluşan kimyasal olaylarda Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır organik maddeler büyük rol alır. Çünkü organik maddeler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır atmosferde ister reaksiyona girsinler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır ister girmesinler kimyasal reaksiyonların çekirdeğini oluştururlar. Hava kirliliği denildiğinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kirleticiler ve bunların bulunduğu atmosfer ortamı aynı derecede rol oynar. Herhangi bir yerde hava kirliliği çalışması yapıldığında Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır ilk olarak o bölgenin meteorolojik koşulları ve havanın kimyasal yapısı incelenmelidir.

Bölgesel Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır meteorolojik ve coğrafik faktörlerin Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır havanın kirletilmesi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Hava kirlenmesi Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır üç yüzyıldan beri bazı şehirlerde önemli bir sorun olmaktadır. Genel olarak iki tip hava kirlenmesi vardır. Bunlardan biri isli Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kurumlu Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır sülfürlü olan Londra Tipi Hava Kirlenmesi Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır diğeri ise Los Angeles Tipi Hava Kirlenmesidir. Bazı yerlerde ise bunların her ikisinin karışımından ibaret bir hava kirlenmesi görülmektedir.

Londra tipi hava kirlenmesinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır en yüksek konsantrasyon (kirlilik) sabahın erken saatlerinde olur. Bu tip Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır oldukça düşük sıcaklıkta ve oldukça yüksek nemde meydana gelir. Zerrelerle ve kükürt dioksit gazıyla atmosfer kirletilmiştir. Londra tipi hava kirlenmesinin Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır bronşit ve astım rahatsızlıklarına neden olduğu ileri sürülmektedir.1952 Yılında Londra’yı kaplayan kalın sis ve duman tabakası Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır iki hafta içerisinde dört bin insanın ölümüne yol açmış Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır bir o kadar insan da üç ay içerisinde can çekişerek ölmüştür.

Normal olarak Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır gündüz hava ısınırken Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır yukarı doğru çıkan hava cereyanı 200-750 m’lik bir karışım derinliği meydana getirir. Fakat yüksek basınçta ve zemin yüzeyindeki soğuk hava kütlesinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır havanın durgun olduğu havzalarda Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır gündüzleri havanın ani ısınması ile inversiyon meydana gelir. Bu çeşit olaylar şehirlerde havanın kirlenmesine yol açar. İşte Los Angeles tipi hava kirlenmesi bu olayın sonucudur. Fotokimyasal olan Los Angeles tipi hav kirlenmesinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır en yüksek konsantrasyon öğleyin 11 ile 13 saatleri arasında olur. Bu olay genellikle yüksek sıcaklıkta ve oldukça düşük nemde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır açık günlerde meydana gelir. Londra tipi hava kirlenmesinden diğer önemli bir fark Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır atmosferde ozon ve peroksiasetilnitrat gibi bazı bileşiklerin bulunması sebebiyle kimyasal oksitlemenin oluşmasıdır. Bu bileşikler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır 50 milyon otomobilin egzozundan çıkan ve LosAngeles çukurluğunda toplanan azot oksitlerin ve hidrokarbonların komplesk karışımların ve güneş ışığının etkisi ile oluşurlar. Bu tip kirlenme Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır değişik tarım ürünlerine Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır çiçeklere ve ağaçlara çeşitli zararlar verir. Ayrıca gözlerde rahatsızlık ve görüş mesafesinin kısalması Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır ölüm oranlarının artması gibi etkileri de vardır.

HAVA KİRLİLİĞİ KAYNAK VE NEDENLERİ

Bugün çok önemli bir çevre problemi olan ve özellikle insan sağlığını etkileyen hava kirliliği ilk olarak Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır atmosfer bileşiklerinin değişmesiyle başlamaktadır. Atmosfer Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır genellikle içerisine karışan toksinli maddeleri* eriterek etkisiz hale getirmesine rağmen meteorolojik ve topoğrafik şartlara bağlı olarak devamlı bir şekilde kirlenmektedir. Çeşitli amaçlarla yakılan ateşler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır fabrika ve ev bacalarının dumanları Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır araçların egzost gazları havaya zehirli gazlardan olan karbon monoksit Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kükürt dioksit ve nitrik asit gibi gazların bol miktarda karışmasına neden olur.

Hava kirliliğine neden olan kirleticilerin Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kaynaklarına göre hava kirliliği Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır* tabii kaynaklardan meydana gelen kirlilik ve insan faaliyetleri sonucu suni kaynaklardan meydana gelen kirlilik olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Tabii kirliliği oluşturan Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır doğada bulunan kirletici kaynaklarından: tozlar Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır meteorlardan Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır yer yüzeyindeki büyük çöl alanlarından ve kumluk alanlardan rüzgarlarla atmosfere taşınırlar; orman yangınlari ile atmosfere önemli miktarlarda duman ve zehirli gazlar karışır; foto kimyasal olaylarla azot dioksit; yanardağlardaki volkanik faaliyetler sonucunda kükürt dioksit Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır hidrojen klorur Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır hidrojen flörür; deniz çalkalanmasından sodyum klorür sayılabilir.

Hava kirliliğinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır tabii kirlilik kaynaklarından çok suni kaynaklardan meydan gelen kirlilik önemlidir. Çünkü günümüzde insanları en çok ilgilendiren Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır özellikle büyük yerleşim merkezleri ve sanayi alanlarındaki hava kirliliğidir. Bu kirlilikte daha çok insan faaliyetleri sonucu meydana gelir.

HAVA KİRLİLİĞİ

Doğal olarak saf atmosfer az veya çok miktarda Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır büyük bölümü suni olan yabancı maddelerin üretimi ile kirletilir. Bunların başında petrol ürünleri ve endüstriyel kirleticiler gelmektedir. Özellikle son yıllarda Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır endüstriyel aktivitenin Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır şehirleşmenin ve nüfusun arması ile kirletici maddelerin kullanımı ve miktarıda hızla artmaktadır.

Atmosfere dağılarak Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır onu kirleten kirleticiler katı Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır sıvı ve gaz halindedirler. Çeşitli kaynaklardan meydana gelen kirlilik maddeleri toz Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır is Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır sis Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır buhar Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kül Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır duman vb. olarak havaya geçerler. Atmosferdeki bu kirleticiler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kirletici kaynaklardan atmosfere doğrudan verilen kirleticiler ve kirleticilerle atmosferik özellikler arasında kimyasal olaylar sonucu oluşan kirleticiler olmak üzere iki şekilde bulunurlar.

Atmosfere kirletici kaynaklardan yayılan kirleticiler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kükürtdioksit Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır azot oksitler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır karbon monoksit Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır hidrokarbonlar asılı vaziyette bulunan katı partüküllerdir. Bunlardan; Kükürt Bileşikleri Petrol ve kömür gibi kükürt içeren maddelerin yakılması ve kükürt içeren bazı maddelerin işlenmesi sırasında kükürt gazı açığa çıkar. Bu kükürt bileşiklerinin solunması Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır bronşit ve astım gibi hastalıklara yol açabilir.

Azot Oksitleri:

Azot oksitleri daha çok enerji santrallerinden ve motorlu araçların egzoz borularından yayılır. Bir azot oksit olan nitrojen dioksit (NO2 ) solunması kalp Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarına ve solunum yolu hastalıklarına yol açar.

Karbon Oksitleri

:Fosit yakıtların kullanılması ve orman yangınları gibi nedenlerle atmosfere büyük oranda karbondioksit (CO2 ) gazı yayılır. Bunun yanında Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır oksijenle metanın tepkimeye girmesiyle oluşan karbonmonoksit (CO) gazı da bir kirleticidir. Karbon oksitleri baş dönmesi ve reflekslerde yavaşlamaya sebep olur. Havada yüksek oranda bulunmaları ölümlere neden olabilir.

Hidrokarbonlar:

Motorlu taşıtlarda kullanılan petrolün Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır tüm olarak yanmaması etilen (C2H4) ve benzen (C6H6) gibi hidrokarbonların çevreye salınmasına neden olur.Bu hidrokarbonlar Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır havadaki başka kimyasal maddelerle tepkimeye girdiğinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır gözlere ve solunum yollarına zararlı etkileri olur. Benzen gibi bazı hidrokarbonların kanser yapıcı etkileri de vardır.Bu kirleticilerle Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır atmosferik özelliklerin oluşturduğu kimyasal reaksiyonların en önemlileri ise fotokimyasal olaylardır ki Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır bunlardan özellikle floroklorokarbonlar Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır güneşten gelen zararlı UV (ultraviole) ışınlarına karşı yeryüzünü koruyan ozon tabakasında büyük tahribata yol açmaktadır.

Doğal veya insan yapısı sonucu atmosfere karışan kirleticiler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır her iki halde de Atmosfere yayıldıkları anda hızla kimyasal reaksiyonlar oluştururlar ve hava akımları ile karışır Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır dağılır Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır yayılır ve taşınırlar. Böylece kirleticiler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kaynaktan çıkıp Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır alıcılara ulaştığında karakterleri değişebilir. Genel olarak kirlilik Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldırhavadaki katı parçacıklar vekükürtdioksit miktarına göre belirlenir. Oysa atmosferde oluşan kimyasal olaylarda Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır organik maddeler büyük rol alır. Çünkü organik maddeler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır atmosferde ister reaksiyona girsinler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır ister girmesinler kimyasal reaksiyonların çekirdeğini oluştururlar. Hava kirliliği denildiğinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kirleticiler ve bunların bulunduğu atmosfer ortamı aynı derecede rol oynar. Herhangi bir yerde hava kirliliği çalışması yapıldığında Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır ilk olarak o bölgenin meteorolojik koşulları ve havanın kimyasal yapısı incelenmelidir.

Bölgesel Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır meteorolojik ve coğrafik faktörlerin Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır havanın kirletilmesi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Hava kirlenmesi Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır üç yüzyıldan beri bazı şehirlerde önemli bir sorun olmaktadır. Genel olarak iki tip hava kirlenmesi vardır. Bunlardan biri isli Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır kurumlu Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır sülfürlü olan Londra Tipi Hava Kirlenmesi Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır diğeri ise Los Angeles Tipi Hava Kirlenmesidir. Bazı yerlerde ise bunların her ikisinin karışımından ibaret bir hava kirlenmesi görülmektedir.

Londra tipi hava kirlenmesinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır en yüksek konsantrasyon (kirlilik) sabahın erken saatlerinde olur. Bu tip Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır oldukça düşük sıcaklıkta ve oldukça yüksek nemde meydana gelir. Zerrelerle ve kükürt dioksit gazıyla atmosfer kirletilmiştir. Londra tipi hava kirlenmesinin Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır bronşit ve astım rahatsızlıklarına neden olduğu ileri sürülmektedir.1952 Yılında Londra’yı kaplayan kalın sis ve duman tabakası Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır iki hafta içerisinde dört bin insanın ölümüne yol açmış Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır bir o kadar insan da üç ay içerisinde can çekişerek ölmüştür.

Normal olarak Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır gündüz hava ısınırken Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır yukarı doğru çıkan hava cereyanı 200-750 m’lik bir karışım derinliği meydana getirir. Fakat yüksek basınçta ve zemin yüzeyindeki soğuk hava kütlesinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır havanın durgun olduğu havzalarda Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır gündüzleri havanın ani ısınması ile inversiyon meydana gelir. Bu çeşit olaylar şehirlerde havanın kirlenmesine yol açar. İşte Los Angeles tipi hava kirlenmesi bu olayın sonucudur. Fotokimyasal olan Los Angeles tipi hav kirlenmesinde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır en yüksek konsantrasyon öğleyin 11 ile 13 saatleri arasında olur. Bu olay genellikle yüksek sıcaklıkta ve oldukça düşük nemde Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır açık günlerde meydana gelir. Londra tipi hava kirlenmesinden diğer önemli bir fark Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır atmosferde ozon ve peroksiasetilnitrat gibi bazı bileşiklerin bulunması sebebiyle kimyasal oksitlemenin oluşmasıdır. Bu bileşikler Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır 50 milyon otomobilin egzozundan çıkan ve LosAngeles çukurluğunda toplanan azot oksitlerin ve hidrokarbonların komplesk karışımların ve güneş ışığının etkisi ile oluşurlar. Bu tip kirlenme Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır değişik tarım ürünlerine Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır çiçeklere ve ağaçlara çeşitli zararlar verir. Ayrıca gözlerde rahatsızlık ve görüş mesafesinin kısalması Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır ölüm oranlarının artması gibi etkileri de vardır.

Atmosfer ile ilgili alanlarda çalışan bilim adamlarının en önemli gündem maddelerinden birini uzun zamandan beri ozon tabakasındaki delik oluşturmaktadır.Bir grup Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır alınan tedbirler ile problemin ortadan kalktığını ve önemli bir problem olmadığını iddia ederken Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır diğer bir grup ise bu düşünceye katılmamaktadır.

Ozonun en önemli düşmanı kloroflorokarbon (CFC)gazlarıdır. Bu gaz 1930’da Thamos Midgely adlı araştırmacının General Motors firması için yaptığı çalışmalar sonucu geliştirilmiş ve soğutma maksatlı ev aletlerinde kullanılmaya başlanmıştır. 1940’lı yılların ortalarında ABD’deki soğutucuların büyük bir çoğunluğu CFC ile çalışıyordu. İlerleyen yıllarda CFC üretimi ciddi boyutlarda arttı ve yeni kullanım alanları buldu.

1970’de ozon tabakası üzerindeki olumsuz tesire ilk defa Paul Crutzen dikkat çekti; onun yaptığı çalışmada zararlı maddelerin azot oksitleri olduğu tespit edildi.1974’de Richard Stolarski ve Ralph Cicerone uzay mekiklerinin egzozlarından çıkan klorinin ozona zarar verdiği uyarısında bulundular. Aynı yıl F. Sherwood Rowland ve M. Molina strotosfere ulaşan CFC’lerin ozona zarar verdiğini ilk defa iddia ettiler ve CFC üretiminin en kısa zamanda sınırlandırılıp yasaklanmasını istediler. Devam eden çalışmalar bu ikazı destekleyici neticeler verince Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır 1976’da ABD’de Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır spreylerde CFC kullanımının 1978’den itibaren yasaklanma kararı alındı. İlerleyen yıllarda milletler arası girişimler başladı. Bu arada ozonun Antarktika üzerinde inceldiği tespit edildi (1985). 1987’de 140 ülkenin imzaladığı Montreal Protokolü ile CFC üretimindeki artışların durdurulması ve üretimin 1998’de yarıya indirilmesi kararlaştırıldı. 1992’de Kopenhag’da yapılan toplantıda ise CFC’lerin gelişmiş ülkelerde 1996’da Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır gelişmekte olan ülkelerde ise 2010 yılında tamamen üretimden kaldırılması kararlaştırıldı. 1996’da Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır yapılan çalışmalarla milletler arası protokollere uyulması halinde ozon tabakasının kendini tamir edebildiğinin 21. Yüzyılda gözlenebileceği tahmini öne sürüldü.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır

Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: havanin yapisi, havanın kimyasal formülü, havanın yapısı, havanin kimyasal formulu, havanin kimyevi formulu, hava nın kimyasal bileşiklerini nedir, havanı yapısi, havanın kimyasal ismi, hava kimyasal formülü, havanin acik formulu ney, havanın kimyasal formülü nedir, havanın kimyasal olarak formülü nedir, havanin kullanim alani ve kimyasal formulu, hava nın kimyasal formülü, havanın formülü nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gözün Yapısı Nasıldır? elif Sağlığımız 1 31-10-2013 08:47
Yaşadığımız Havanın Yapısı elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:27
Suyun Kimyasal Yapısı ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:16
Dünyanın İç Yapısı Nasıldır? elif Coğrafya 0 04-02-2011 04:36
Memenin yapısı nasıldır? Bkmlyz Göğüs Sağlığı ve Bakımı 0 06-07-2008 01:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats